De 6 compacte PHEV-SUV's met de beste wendbaarheid en draaicirkel voor stadsverkeer in 2026
Technische analyse van de zes compacte PHEV-SUV’s met de beste draaicirkel en stedelijke wendbaarheid die in 2026 in Spanje te koop zijn. Verifieerbare gegevens en deskundig oordeel.
De compacte plug-inSUV is uitgegroeid tot het perfecte hulpmiddel voor een Spanje dat steeds strenger wordt op het gebied van stedelijke uitstoot. Maar tussen de ZBE’s, de onmogelijke parallelparkeerplaatsen en de smalle rotondes in de historische stadskernen is de elektrische actieradius niet alles: wendbaarheid is de doorslaggevende factor geworden. Bij Highmotor hebben we de meetlint gelegd waar het het meest pijn doet — de draaicirkel tussen stoepranden — om de compacte PHEV-SUV’s met de beste wendbaarheid in 2026 te identificeren.
Waarom is de draaicirkel in 2026 belangrijker dan ooit?
De Spaanse steden zijn niet breder geworden, maar de SUV’s wel. Een auto met een draaicirkel van meer dan 11 meter dwingt tot manoeuvres in drie stappen in straten die vroeger met één bocht konden worden genomen. In een omgeving waar de stadsbestuurder gemiddeld 14 parkeermanoeuvres per week uitvoert, telt elke decimeter. En bij PHEV’s, waar het gewicht van de accu’s traagheid toevoegt, zijn de geometrie van de stuurinrichting en de stuurhoek van de wielen doorslaggevend.
Hoe hebben we de wendbaarheid gemeten?
De gegevens over de draaicirkel worden gegeven tussen stoepranden, niet tussen muren, volgens de standaard die door de Europese fabrikanten wordt gehanteerd. We hebben die waarde afgezet tegen de totale lengte, de wielbasis en het gewicht in rijklare staat, omdat een korte maar zware auto lomper kan aanvoelen dan een lange, goed uitgebalanceerde auto.

Cupra Terramar e-Hybrid — vanaf 44.500 €
De Terramar is de nieuwste PHEV-SUV van de groep Volkswagen op het MQB Evo-platform. Met 4,52 meter lengte en een draaicirkel van 11,1 meter is hij op papier niet de meest wendbare, maar de progressieve stuurinrichting Cupra en de ruime elektrische WLTP-actieradius van bijna 120 km maken hem ideaal voor het dagelijkse stadsverkeer. Hij weegt 1.890 kg, een last die de stuurinrichting compenseert met een bijzonder directe afstelling.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Elektrische actieradius | Verbruik | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW | 272 CV | 210 km/u | 120 km | 0,9 l/100 km | CERO | PHEV |

Peugeot 3008 Hybrid4 — vanaf 46.900 €
De nieuwe 3008 behoudt het recept van de i-Cockpit met een compact stuurwiel, wat het gevoel van wendbaarheid versterkt. Zijn draaicirkel van 10,7 meter en een wielbasis van 2,73 m maken hem een natuurlijke bondgenoot in het stadsverkeer. De besturing is licht bij lage snelheid en wordt geleidelijk strakker. Zijn plug-inmechaniek levert 195 CV met een elektrische WLTP-actieradius tot 85 km.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Elektrische actieradius | Verbruik | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 143 kW | 195 CV | 225 km/u | 85 km | 1,1 l/100 km | CERO | PHEV |

Kia Niro PHEV — vanaf 36.480 €
De Niro PHEV is de absolute koning in dit opzicht. Met slechts 10,6 meter draaicirkel, 4,42 m lengte en ongeveer 1.600 kg gewicht afhankelijk van de uitvoering, is hij een van de handelbaarste van de groep. De elektrische stuurbekrachtiging is afgesteld op stedelijk gebruik en zijn elektrische actieradius van 65 km dekt ruimschoots de dagelijkse verplaatsingen in elke Spaanse hoofdstad.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Elektrische actieradius | Verbruik | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 134 kW | 183 CV | 168 km/u | 65 km | 1,0 l/100 km | CERO | PHEV |

Ford Kuga PHEV — vanaf 41.250 €
De Kuga PHEV biedt een interessant evenwicht: 4,61 m lengte, 11,4 m draaicirkel en een gewicht van 1.844 kg. Hij is niet de meest wendbare, maar de stuurbekrachtiging met variabele overbrenging en de 360º-camera als standaard in de hogere uitvoeringen compenseren de geometrie. Zijn elektrische WLTP-actieradius bereikt 69 km.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Elektrische actieradius | Verbruik | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 165 kW | 225 CV | 200 km/u | 69 km | 1,2 l/100 km | CERO | PHEV |

Mercedes-Benz GLA 250e — vanaf 49.900 €
De GLA 250e is de compactste van de Duitse premiummerken: 4,41 m lengte, wielbasis van 2,73 m en draaicirkel van 11,0 meter. De stuurinrichting met variabele overbrenging, optioneel in de uitvoeringen Progressive en AMG Line, verkleint de benodigde stuurhoek bij manoeuvres op lage snelheid. Zijn accu van 15,6 kWh levert meer dan 70 km elektrisch rijden.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Elektrische actieradius | Verbruik | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 218 CV | 220 km/u | 72 km | 1,1 l/100 km | CERO | PHEV |

BMW X1 xDrive25e — vanaf 51.200 €
De X1 xDrive25e combineert vierwielaandrijving met een verrassende wendbaarheid voor zijn categorie: 4,50 m lengte en een draaicirkel van beperkt 11,1 meter. De gewichtsverdeling en de optionele variabele stuurinrichting zijn zijn sterkste stedelijke troeven. Hij biedt een elektrische WLTP-actieradius van bijna 95 km dankzij zijn accu van 14,9 kWh bruikbaar.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Elektrische actieradius | Verbruik | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 180 kW | 245 CV | 200 km/u | 95 km | 0,8 l/100 km | CERO | PHEV |
Vergelijkingstabel: draaicirkel, afmetingen en stedelijke score
| Model | Draaicirkel | Lengte | Wielbasis | Gewicht | Elektr. actieradius | Stedelijke score /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia Niro PHEV | 10,6 m | 4,42 m | 2,72 m | 1.594 kg | 65 km | 9,4 |
| Peugeot 3008 Hybrid4 | 10,7 m | 4,54 m | 2,73 m | 1.780 kg | 85 km | 8,8 |
| Mercedes GLA 250e | 11,0 m | 4,41 m | 2,73 m | 1.735 kg | 72 km | 8,3 |
| BMW X1 xDrive25e | 11,1 m | 4,50 m | 2,69 m | 1.810 kg | 95 km | 8,1 |
| Cupra Terramar e-Hybrid | 11,1 m | 4,52 m | 2,68 m | 1.890 kg | 120 km | 7,9 |
| Ford Kuga PHEV | 11,4 m | 4,61 m | 2,71 m | 1.844 kg | 69 km | 7,5 |
Oordeel: de meest wendbare voor de stad
De Kia Niro PHEV is, op basis van de cijfers, de meest wendbare compacte plug-inSUV die in 2026 in Spanje te koop is. Zijn draaicirkel van 10,6 meter zet hem op afstand van de rest van de concurrentie, en zijn gewicht onder de 1.600 kg maakt hem de meest lenige, zowel op parkeerplaatsen als in smalle rotondes. Voor wie premium en dynamiek belangrijk vindt, is de Peugeot 3008 Hybrid4 het beste alternatief.
Veelgestelde vragen
Welke PHEV-SUV heeft de kleinste draaicirkel in Spanje in 2026?
De Kia Niro PHEV, met 10,6 meter tussen stoepranden, is de compacte plug-inSUV met de beste draaicirkel op de Spaanse markt.
Heeft het gewicht van de accu invloed op de wendbaarheid van een PHEV?
Ja. De accu’s voegen tussen 150 en 250 kg toe ten opzichte van een vergelijkbare SUV met verbrandingsmotor, wat de traagheid bij manoeuvres op lage snelheid en de kracht die nodig is voor de besturing beïnvloedt.
Welke draaicirkel is aanbevolen voor intensief stadsgebruik?
Onder de 11 meter tussen stoepranden wordt als optimaal beschouwd voor Europese steden. Boven 11,5 meter wordt parallel parkeren in standaardstraten lastig.
Behouden PHEV-SUV’s het CERO-label van de DGT in 2026?
Ja, mits ze minimaal 40 km elektrische WLTP-actieradius homologeren. Alle modellen in deze vergelijking overschrijden die drempel ruimschoots.
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven