Audi Q5 TFSI vs. Mercedes-Benz GLC plug-inhybride: de pit van de elektrificeerde premium gezins-SUV

Iván Navarro     11 June 2026     4 min.
Audi Q5 TFSI vs. Mercedes-Benz GLC plug-inhybride: de pit van de elektrificeerde premium gezins-SUV

We vergelijken de Audi Q5 TFSI en de Mercedes-Benz GLC 300 om te bepalen welke elektrificeerde premium gezins-SUV het beste bij Spanje past: een zuinige micro-hybride tegenover een PHEV met CERO-label.

De elektrificeerde premium gezins-SUV is tegenwoordig het commerciële hart van de Duitse merken in Spanje. Twee zwaargewichten treden in dit duel tegen elkaar op: de Audi Q5 TFSI —een benzine-micro-hybride gericht op rationele efficiëntie— en de Mercedes-Benz GLC 300 e, een echte plug-inhybride met CERO-label en technologische ambitie. Dezelfde gezinsvocatie, twee tegengestelde filosofieën van elektrificatie.

Waarom is dit duel belangrijk voor de Spaanse koper?

Wie in Spanje een SUV in het middensegment-hoog zoekt, staat voor een fiscaal en gebruiksdilemma. Het CERO-label van de DGT opent deuren (ZBE’s, gunstig parkeren, gunstigere bedrijfsfiscaliteit), maar vraagt om een pure PHEV-opzet en vrijwel altijd een garage met stopcontact. De micro-hybride vereenvoudigt het leven: gewoon benzine, ECO op de voorruit en beperkte verbruiken.

Audi Q5 2024

Audi Q5 TFSI e (vanaf ≈63.000 €): de rationele micro-hybride

De Q5 TFSI S tronic heeft een 2.0 TFSI viercilinder benzinemotor, ondersteund door een 12V mild-hybridesysteem dat energie terugwint bij het vertragen, de start-stop-stops soepeler maakt en korte zeilfases met uitgeschakelde motor mogelijk maakt. Hij laadt niet op, rijdt niet puur elektrisch en mikt dus niet op het CERO-label: hij blijft bij ECO.

Daartegenover staat een eerlijke opzet: 200 CV, S tronic-transmissie, tot 230 km/h en gehomologeerde verbruiken rond 6,5 l/100 km. Het interieur houdt het gebruikelijke niveau van Audi aan —ergonomie tot in de puntjes, vlotte MMI, degelijke materialen— en de kofferbak lijdt niet onder accu’s. Dit is de meest coherente Q5 voor wie veel snelweg rijdt en geen laadinfrastructuur heeft.

Vermogen kW Vermogen CV Topsnelheid Actieradius Verbruik Label Brandstof
≈150 kW ≈200 CV ≈230 km/h — ≈6,5 l/100 km ECO Benzine micro-hybride

Mercedes-AMG GLC 63 S E PERFORMANCE Coupé

Mercedes-Benz GLC 300 (vanaf ≈71.400 €): de referentie-PHEV

De GLC 300 speelt conceptueel in een andere competitie. Hij combineert een 2.0 turbo benzinemotor met een elektromotor geïntegreerd in de 9G-Tronic-versnellingsbak en een accu van 25,5 kWh —een ongewoon ruime capaciteit voor een PHEV— die ongeveer 130 km elektrische WLTP-actieradius oplevert. Vierwielaandrijving 4Matic, 310 CV systeemvermogen en een gehomologeerd verbruik van slechts 2 l/100 km zodra de accu meetelt.

Het is zonder voorbehoud een van de meest capabele plug-inhybrides op de markt. Bij dagelijks gebruik van 40 tot 80 km, met de mogelijkheid thuis of op het werk op te laden, rijd je bijna het hele jaar elektrisch. En op lange reizen neemt de viercilinder het zonder dramatiek over. CERO-label, gunstige bedrijfsfiscaliteit en bovendien snelladen op gelijkstroom als standaard.

Vermogen kW Vermogen CV Topsnelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
≈230 kW ≈310 CV ≈220 km/h ≈130 km ≈2 l/100 km CERO PHEV benzine/elektrisch

MHEV vs PHEV: het verschil dat alles verandert

De sleutel ligt niet in het merk, maar in de architectuur. De Q5 TFSI is een benzineauto met elektrische ondersteuning; de GLC 300 is een elektrische auto met thermische back-up. Die grens bepaalt het DGT-label, de nulemissieautonomie, de aankoopprijs, de restwaarde en de gebruikssituaties.

Dynamiek, comfort en technologie aan boord

Beide delen een uitstekend niveau van isolatie en verfijning. De GLC voelt krachtiger aan bij het optrekken dankzij het onmiddellijke koppel van de elektromotor; de Q5 reageert met de typische vloeiendheid van de S tronic en een meer conventionele gewichtsverdeling. Op het gebied van infotainment loopt de MBUX van de Mercedes een stap voor op het gebied van spraakintegratie, terwijl de MMI van Audi scoort met visuele helderheid en een kortere leercurve.

Prijzen, fiscaliteit en gebruikskosten

We spreken over de door de fabrikant geadviseerde verkoopprijs, zonder dealerkortingen, acties of subsidies: de Q5 TFSI begint rond 63.000 € en de GLC 300 zit rond 71.400 €. Het verschil van bijna 8.000 € wordt gerechtvaardigd door het CERO-label, de 130 elektrische km en het grotere vermogen van de Mercedes.

Samenvattende tabel en oordeel

Model Vermogen Elektr. actieradius Label Prijs vanaf Efficiëntie Technologie Totaalscore
Audi Q5 TFSI e 200 CV — ECO ≈63.000 € 7/10 8/10 7,5/10
Mercedes-Benz GLC 300 e 310 CV ≈130 km CERO ≈71.400 € 9/10 9/10 9/10

Audi Q5

De Mercedes-Benz GLC 300 is het meest complete antwoord als je een stopcontact tot je beschikking hebt en het CERO-label zoekt. De Audi Q5 TFSI blijft zinvol voor reizigers zonder laadinfrastructuur en met een krapper budget.

Veelgestelde vragen

Heeft de Audi Q5 TFSI het CERO-label?
Nee. Omdat het een micro-hybride is zonder mogelijkheid tot extern opladen, krijgt hij het ECO-label van de DGT, niet het CERO-label.

Hoeveel reële elektrische actieradius biedt de Mercedes GLC 300?
Homologatie geeft ongeveer 130 km WLTP. In gemengd reëel gebruik mag je redelijkerwijs tussen 90 en 110 km verwachten, afhankelijk van temperatuur en rijstijl.

Welke premium plug-inhybride-SUV is het beste voor de stad?
Zonder twijfel de GLC 300: de accu van 25,5 kWh dekt vrijwel de hele werkweek in de stad zonder benzine te verbruiken, en dankzij het CERO-label heb je toegang tot lage-emissiezones.

Is het de moeite waard om het verschil tussen de Q5 TFSI e en de GLC 300 te betalen?
Als je een garage met stopcontact hebt en waarde hecht aan bedrijfsfiscaliteit, het CERO-label en de prestaties, dan ja. Zonder laadpunt verdient de meerprijs van de PHEV zich niet terug en is de Q5 TFSI de meer coherente keuze.

Deja un comentario