Hoe kies je een plug-inhybride SUV in 2026 op basis van het AC-laadvermogen en het werkelijke stedelijke gebruik?

Iván Navarro     12 July 2026     7 min.
Hoe kies je een plug-inhybride SUV in 2026 op basis van het AC-laadvermogen en het werkelijke stedelijke gebruik?

Koopgids 2026 voor het kiezen van een plug-inhybride SUV in Spanje, met aandacht voor het werkelijke AC-laadvermogen en de aanhoudende elektrische actieradius in stedelijke cyclus. Modellen, cijfers en redactionele keuzes.

Een plug-inhybride SUV kopen in 2026 draait niet meer om het merklogo of om het officiële WLTP-cijfer voor de elektrische actieradius. Er zijn twee variabelen die bijna geen enkel medium op tafel legt en die volgens ons het verschil maken tussen een PHEV die bij het echte leven past en een PHEV die het grootste deel van de tijd als gewone hybride rijdt: het AC-laadvermogen dat de boordlader aankan en de aanhoudende elektrische actieradius in de Spaanse stedelijke cyclus, met warmte, airconditioning en verkeer in een ZBE.

Voordat we ter zake komen, een redactionele kanttekening. In deze gids hebben we besloten de PHEV-SUV’s van BYD weg te laten. Dit is geen kritiek op het merk — de volledig elektrische modellen vinden we concurrerend — maar we vinden dat andere Chinese merken die al in Spanje aanwezig zijn plug-inhybride aandrijflijnen aanbieden die beter zijn afgestemd op de Europese smaak, met soepelere overgangen tussen elektromotor en verbrandingsmotor en een hoger rendement bij gemengd gebruik. Het is een keuze van oordeel, geen absolute uitspraak.

Waarom het AC-laadvermogen bij een PHEV belangrijker is dan je denkt

De meeste kopers kijken naar de accu (kWh) en de WLTP-actieradius. Dat is een fout. Een PHEV met 20 kWh bruikbare capaciteit en een boordlader van 3,7 kW heeft meer dan vijf uur nodig om op te laden. Met 7,4 kW is dat iets minder dan drie uur. Met 11 kW driefase is het iets meer dan anderhalf uur. Bij realistisch stedelijk gebruik — twee keer per dag laden op kantoor en in de garage — is het verschil tussen 3,7 en 7,4 kW wat een PHEV onderscheidt die zijn accu rendabel gebruikt van een PHEV die halverwege blijft steken.

3,7 kW, 7,4 kW en 11 kW: wat je in de praktijk kunt verwachten

Op de Spaanse markt blijven de meeste compacte PHEV’s vastzitten aan 3,7 kW enkelfase. De Duitse premiummerken bieden 7,4 kW standaard en in sommige gevallen 11 kW driefase als optie. Als je garage een driefaseinstallatie heeft, verandert 11 kW de dagelijkse rekensom; zo niet, dan is 7,4 kW het redelijke minimum voor 2026.

De aanhoudende elektrische actieradius in de Spaanse stedelijke cyclus

De WLTP-homologatie geldt tussen 15 en 25 °C, zonder krachtige airconditioning en zonder lange hellingen. In Madrid in juli, met de airconditioning op 22 °C en dichte verkeersstroom, valt de werkelijke actieradius van een PHEV terug met 20% tot 30%. Een SUV die met 85 km is gehomologeerd, rijdt in de praktijk 60 tot 65 km. Houd daar rekening mee. Een dagelijkse rit van 40 km met een stop in de ZBE is met bijna elke moderne PHEV prima volledig elektrisch te doen; een hele week zonder benzine verbruiken is al lastiger.

Kia Sportage 10

Kia Sportage PHEV — vanaf 43.500 €

De Kia Sportage PHEV heeft een AC-lader van 7,2 kW en een accu van 13,8 kWh die ongeveer 70 km WLTP haalt. In de echte stad zijn het 50 tot 55 km. Zijn grote troef is de verhouding tussen prijs en uitrusting, en die zevenjarige garantie blijft een argument dat moeilijk te weerleggen is.

Vermogen kW Vermogen CV Gemiddelde snelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
195 kW 265 CV 191 km/u 70 km 1,1 l/100 km CERO PHEV

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson PHEV — vanaf 42.900 €

Hij deelt het platform met de Sportage, maar de rijbeleving is anders: het stuur is iets lichter en de vering iets zachter. De lader van 7,2 kW en de accu van 13,8 kWh leveren bijna identieke cijfers. Naar mijn smaak verouderd het interieur van de Hyundai Tucson PHEV beter.

Vermogen kW Vermogen CV Gemiddelde snelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
195 kW 265 CV 191 km/u 70 km 1,1 l/100 km CERO PHEV

Cupra Formentor 2026

Cupra Formentor e-Hybrid — vanaf 45.900 €

De Cupra Formentor e-Hybrid is een ander verhaal. De nieuwe generatie heeft een accu van 25,7 kWh en een AC-lader van 11 kW, waardoor een volledige lading iets meer dan twee uur duurt. De opgegeven elektrische actieradius ligt boven de 100 km. In realistisch stedelijk gebruik zijn 75 tot 80 km haalbaar. Let op: het stuur vraagt meer gewicht dan dat van de Kia, en op de snelweg is dat prettig.

Vermogen kW Vermogen CV Gemiddelde snelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
200 kW 272 CV 210 km/u 110 km 0,4 l/100 km CERO PHEV

Peugeot E 3008 2309pj 506 Fr 682c6336a7b5d

Peugeot 3008 Hybrid — vanaf 44.500 €

Gebaseerd op het STLA Medium-platform, komt de plug-in Peugeot 3008 Hybrid met een lader van 7,4 kW en een bruikbare accu van ongeveer 21 kWh. WLTP-actieradius van meer dan 80 km. Het interieur heeft de panoramische i-Cockpit — je vindt het mooi of niet — en de rijdynamiek is schoon, stil en misschien wat steriel.

Vermogen kW Vermogen CV Gemiddelde snelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
143 kW 195 CV 220 km/u 85 km 0,8 l/100 km CERO PHEV

Mercedes Amg Glc 53 Motor 6 Cilindros (1)

Mercedes-Benz GLC 300e — vanaf 68.900 €

Hier gaan we een trede hoger. De Mercedes GLC 300e heeft een accu van 31,2 kWh en standaard een driefase AC-lader van 11 kW, en ondersteunt bovendien snelladen op gelijkstroom. De werkelijke elektrische actieradius ligt zonder problemen boven de 100 km. Dit is de PHEV die in een week stedelijk gebruik het minst vaak de verbrandingsmotor moet starten. Duur, dat wel. Loont het? Dat hangt af van je kilometrage.

Vermogen kW Vermogen CV Gemiddelde snelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
230 kW 313 CV 218 km/u 130 km 0,5 l/100 km CERO PHEV

Bmw X1 M35i Xdrive (37)

BMW X1 xDrive30e — vanaf 55.900 €

De BMW X1 xDrive30e heeft een lader van 7,4 kW en ongeveer 80 tot 90 km WLTP. In de stad zijn het 60 tot 65 km in de praktijk. Hij haalt de cijfers van de GLC niet, maar kost een stuk minder en behoudt dat stuurgevoel dat een handelsmerk van het huis blijft.

Vermogen kW Vermogen CV Gemiddelde snelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
240 kW 326 CV 210 km/u 90 km 0,8 l/100 km CERO PHEV

Mg Hs Phev 2025 02

MG HS PHEV — vanaf 33.990 €

De Chinese optie die we wél opnemen. De MG HS PHEV pronkt met een grote accu (24,7 kWh), een WLTP-actieradius van meer dan 100 km en een scherpe prijs. Het zwakke punt: een AC-lader beperkt tot 6,6 kW en een kalibratie van de regeneratieve remming die me in dichte stadsverkeer niet helemaal overtuigt.

Vermogen kW Vermogen CV Gemiddelde snelheid Elektrische actieradius Verbruik Label Brandstof
220 kW 299 CV 190 km/u 120 km 0,7 l/100 km CERO PHEV

Samenvattende tabel en redactionele score

Model Accu AC-laden WLTP-actieradius Werkelijke stedelijke actieradius Prijs vanaf Score Highmotor
Kia Sportage PHEV 13,8 kWh 7,2 kW 70 km 50 tot 55 km 43.500 € 7,5
Hyundai Tucson PHEV 13,8 kWh 7,2 kW 70 km 50 tot 55 km 42.900 € 7,5
Cupra Formentor e-Hybrid 25,7 kWh 11 kW 110 km 75 tot 80 km 45.900 € 8,7
Peugeot 3008 Hybrid 21 kWh 7,4 kW 85 km 60 tot 65 km 44.500 € 8,0
Mercedes GLC 300e 31,2 kWh 11 kW + DC 130 km 100+ km 68.900 € 9,2
BMW X1 xDrive30e 19,7 kWh 7,4 kW 90 km 60 tot 65 km 55.900 € 8,3
MG HS PHEV 24,7 kWh 6,6 kW 120 km 70 tot 75 km 33.990 € 7,8

Ons oordeel: welke PHEV-SUV zouden wij in 2026 kopen

Als het budget niet doorslaggevend is, is de GLC 300e de technische referentie: driefase 11 kW, snelladen op gelijkstroom en meer dan 100 km werkelijk bereik. Voor wie het beste evenwicht zoekt tussen prijs, actieradius en laden, is de Cupra Formentor e-Hybrid naar onze mening de slimste aankoop van 2026. En als de prijs doorslaggevend is, is de MG HS PHEV onverslaanbaar per euro accucapaciteit, al schiet de AC-lader tekort voor intensief gebruik.

Veelgestelde vragen

Welk AC-laadvermogen heb ik nodig in een PHEV-SUV voor dagelijks stedelijk gebruik?
Met 3,7 kW ben je goed af als je ‘s nachts laadt en minder dan 40 km per dag rijdt. Voor twee keer laden per dag of ritten van 60 tot 80 km is 7,4 kW het redelijke minimum. Met driefaseinstallatie haal je met 11 kW het meeste uit accu’s boven de 20 kWh.

Hoeveel werkelijke elektrische actieradius kan ik verwachten ten opzichte van de WLTP-waarde?
In de Spaanse stedelijke cyclus met airconditioning reken je op 20 tot 30% minder dan de gehomologeerde waarde. Een PHEV-SUV met 85 km WLTP rijdt in de praktijk 60 tot 65 km; in de winter iets minder.

Is een PHEV-SUV in 2026 de moeite waard, of is een volledig elektrische auto beter?
Dat hangt af van het gebruik. Als je meer dan 20.000 km per jaar rijdt, vaak lange ritten maakt en geen soepele toegang tot snelladen hebt, blijft een goed gekozen PHEV — met een lader van 7,4 kW of meer en een accu boven 20 kWh — zinvol. Onder de 15.000 km per jaar en met een garage is een volledig elektrische auto meestal voordeliger.

Behouden PHEV’s in 2026 het CERO-label van de DGT?
Ja. De huidige regelgeving handhaaft het CERO-label voor PHEV’s met een gehomologeerde elektrische actieradius van meer dan 40 km. Of de criteria op middellange termijn worden aangescherpt, valt nog te bezien, maar voor 2026 behouden alle hier genoemde modellen hun voordelen op het gebied van toegang tot de ZBE en fiscale voordelen.

Deja un comentario