Samochody hybrydowe Poradniki zakupowe SUV
Najcichsze i najwygodniejsze SUV-y hybrydowe do jazdy po mieście
Przewodnik premium po najcichszych i najbardziej komfortowych SUV-ach hybrydowych do jazdy po miastach w Hiszpanii: wyciszenie, tryb EV, płynność e-CVT oraz modele z oznaczeniem ECO.
Jazda po dużym hiszpańskim mieście za kierownicą dobrze zaprojektowanego SUV-a hybrydowego to doświadczenie, które niewiele ma wspólnego z tym sprzed dekady. Cisza podczas ruszania, płynność, z jaką silnik spalinowy włącza się do pracy układu, oraz jakość akustyczna kabiny stały się argumentami równie istotnymi jak zużycie paliwa. W tym przewodniku przedstawiamy najcichsze SUV-y hybrydowe dostępne na krajowym rynku, wszystkie z oznaczeniem ECO wydawanym przez DGT i oficjalnie dostępne w Hiszpanii.
Dlaczego cisza ma znaczenie w miejskim SUV-ie
Madryt, Barcelona, Walencja czy Bilbao to gęsty ruch, sygnalizacja świetlna co dwieście metrów i nieustanny ciąg przyspieszeń oraz hamowań. W takich warunkach dobrze skalibrowany hybryda może spędzić ponad 60% czasu w trybie EV, z wyłączonym silnikiem spalinowym. Oznacza to mniej wibracji, mniej hałasu i wyraźnie bardziej zrelaksowaną podróż.
Jak mierzymy komfort akustyczny
Trzy zmienne robią największą różnicę: poziom hałasu w kabinie przy 50 km/h (najlepsze osiągają około 58–60 dB), udział jazdy w trybie elektrycznym na trasie miejskiej oraz płynność przekładni e-CVT, która eliminuje nieprzyjemny efekt „piły łańcuchowej” typowy dla starszych hybryd przy dużym obciążeniu.
Rola wyciszenia
Premium SUV-y hybrydowe z wyciszeniem wyposażane są w laminowane szyby akustyczne, podwójne uszczelki drzwi, osłony nadkoli oraz materiały tłumiące w podłodze. To nie marketing: różnica między szybą przednią laminowaną a zwykłą może wynosić 3–4 dB przy prędkości miejskiej.
Lexus UX 300h — od 42.500 €
Kompaktowy model premium Lexus jest niekwestionowanym punktem odniesienia w ciszy miejskiej. Jego czwarta generacja hybrydowa wprowadza układ e-CVT z bezpośrednim sterowaniem, który praktycznie eliminuje efekt „gumy” przy przyspieszaniu. Kabina wykończona szlachetnymi materiałami, opcjonalne podwójne szyby i kalibracja hamowania regeneracyjnego, które wydaje się naturalne już od pierwszego metra.
| Moc kW | Moc KM | Pręd. maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 146 kW | 199 KM | 180 km/h | ~950 km | 5,1 l/100 km | ECO | Hybryda |

Toyota C-HR 200H — od 32.900 €
Drugi na liście Toyota-Lexus, ale z własnym charakterem. Nowy C-HR piątej generacji otrzymuje piątą ewolucję układu hybrydowego Toyota, z większą mocą elektryczną i zaskakująco cichą pracą w mieście. W gęstym ruchu udział jazdy w trybie EV przekracza 70%.
| Moc kW | Moc KM | Pręd. maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 144 kW | 196 KM | 180 km/h | ~1.000 km | 4,7 l/100 km | ECO | Hybryda |

Honda HR-V e:HEV — od 31.400 €
Układ e:HEV modelu Honda działa jak elektryk z dodatkowym zasilaniem: silnik spalinowy pracuje przez większość czasu jako generator. Efekt: w mieście odczucie jest jak w czystym samochodzie elektrycznym, z wyraźną ciszą i natychmiastową reakcją na pedał gazu.
| Moc kW | Moc KM | Pręd. maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 96 kW | 131 KM | 170 km/h | ~900 km | 5,4 l/100 km | ECO | Hybryda |

Hyundai Tucson HEV — od 33.800 €
Jeden z najlepszych miejskich SUV-ów hybrydowych w segmencie C pod względem stosunku komfortu do ceny. Zawieszenie, przekalibrowane przy ostatnim liftingu, dobrze tłumi miejskie nierówności, a wyciszenie nadkola tylnego wyraźnie się poprawiło.
| Moc kW | Moc KM | Pręd. maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 169 kW | 230 KM | 193 km/h | ~900 km | 5,7 l/100 km | ECO | Hybryda |
Kia Niro HEV — od 29.700 €
Niro to prawdopodobnie najbardziej wyważony komfortowy SUV-hybryda do miasta poniżej 30.000 €. Wyraźnie komfortowe zestrojenie zawieszenia, dopracowana przekładnia e-CVT oraz poziom hałasu przy 50 km/h, którego nie osiągają wielu droższych rywali.
| Moc kW | Moc KM | Pręd. maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 104 kW | 141 KM | 165 km/h | ~1.000 km | 4,8 l/100 km | ECO | Hybryda |

Renault Austral E-Tech — od 34.600 €
Układ E-Tech z przekładnią dog clutch i dwoma silnikami elektrycznymi oferuje zaskakująco płynną jazdę, ze startem zawsze na napędzie elektrycznym. W mieście udział pracy bez aktywnego silnika spalinowego przekracza 80%.
| Moc kW | Moc KM | Pręd. maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 147 kW | 200 KM | 175 km/h | ~950 km | 4,7 l/100 km | ECO | Hybryda |

Nissan Qashqai e-Power — od 36.100 €
e-Power posuwa koncepcję szeregowo-równoległą do skrajności: koła zawsze napędza silnik elektryczny. Odczucie jazdy jak elektrykiem z zasięgiem benzyny, idealne przy użytkowaniu wyłącznie miejskim.
| Moc kW | Moc KM | Pręd. maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 140 kW | 190 KM | 170 km/h | ~950 km | 5,3 l/100 km | ECO | Hybryda |
Tabela zbiorcza i ocena
| Model | Cisza | Komfort | e-CVT | Tryb EV w mieście | Cena | Ocena końcowa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lexus UX 300h | 10 | 9 | 9 | 9 | 42.500 € | 9,3 |
| Toyota C-HR 200H | 8 | 8 | 9 | 9 | 32.900 € | 8,6 |
| Honda HR-V e:HEV | 9 | 8 | 10 | 10 | 31.400 € | 9,0 |
| Hyundai Tucson HEV | 8 | 9 | 7 | 7 | 33.800 € | 8,0 |
| Kia Niro HEV | 8 | 9 | 8 | 8 | 29.700 € | 8,3 |
| Renault Austral E-Tech | 8 | 8 | 9 | 9 | 34.600 € | 8,5 |
| Nissan Qashqai e-Power | 9 | 8 | 10 | 10 | 36.100 € | 9,1 |
Werdykt redakcji
Dla osób stawiających na absolutną ciszę i odczuwaną jakość Lexus UX 300h pozostaje nie do ruszenia. Jeśli priorytetem jest wrażenie jazdy elektrykiem bez rezygnacji z zasięgu spalinowego, Honda HR-V e:HEV i Nissan Qashqai e-Power to najbardziej spójne wybory. A jako zakup racjonalny Kia Niro HEV oferuje najlepszy balans komfortu i ceny w segmencie.
Najczęściej zadawane pytania
Który SUV hybrydowy jest najcichszy w mieście w 2024 roku?
Lexus UX 300h prowadzi pod względem wyciszenia i dopracowania przekładni e-CVT, z poziomem hałasu w kabinie poniżej 60 dB przy 50 km/h.
Która technologia hybrydowa zapewnia najwięcej jazdy elektrycznej w mieście?
Układy szeregowe, takie jak e-Power w Nissan i e:HEV w Honda, pozwalają jeździć praktycznie cały czas na napędzie elektrycznym przy prędkościach miejskich.
Czy wszystkie SUV-y hybrydowe mają oznaczenie ECO w Hiszpanii?
Tak, hybrydy samoładujące się (HEV) oraz plug-in (PHEV) o zasięgu elektrycznym poniżej 40 km otrzymują oznaczenie ECO wydawane przez DGT.
Czy hybryda jest lepsza od elektryka do jazdy miejskiej?
Jeśli nie ma możliwości ładowania w domu lub często odbywa się podróże międzymiastowe, nowoczesny HEV oferuje podobną ciszę w mieście bez ograniczeń zasięgu i ładowania czystego elektryka.
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych