Hĺbková analýza Hyundai Santa Fe: je to najtechnologickejší a najbezpečnejší rodinný SUV v segmente pod 70 000 eur?

Dani Montesinos     30 junio 2026     5 min.
Hĺbková analýza Hyundai Santa Fe: je to najtechnologickejší a najbezpečnejší rodinný SUV v segmente pod 70 000 eur?

Analyzujeme Hyundai Santa Fe HEV s výkonom 240 CV, rodinný SUV so 7 miestami, prémiovou technológiou a bezpečnosťou vyššej triedy, porovnaný s jeho priamymi konkurentmi

Hyundai Santa Fe sa zmenil. To, čo dve dekády fungovalo ako nenápadný a efektívny rodinný SUV, sa v piatej generácii zmenilo na vyhlásenie zámerov, rovnako výrazné ako jeho nová karoséria. Rovné línie, monumentálna zadná časť inšpirovaná britskými land yachts a priestrannosť, ktorá prepisuje pravidlá segmentu. Za jeho polarizujúcou estetikou je však niečo zaujímavejšie: technologická a bezpečnostná ponuka, ktorá smeruje k prémiovému segmentu bez toho, aby prekročila psychologickú hranicu 70 000 eur.

Hyundai Santa Fe, ktorý láme zaužívané schémy v dizajne a koncepcii

Nová generácia opúšťa konzervativizmus. Predná časť so svetlami typu H v LED, hranaté podbehy kolies a obrovská zadná klapka — navrhnutá tak, aby uľahčila nakladanie vo zvislej polohe — vytvárajú SUV, ktorý sa v kategórii nepodobá na nič iné. Hyundai sa rozhodol hrať naplno a výsledkom je auto, ktoré spoznáte už zo vzdialenosti 200 metrov.

Nuevo Hyundai Santa Fe (1)

Ponuka Hyundai Santa Fe HEV: motor, výkon a reálna spotreba

Hyundai Santa Fe HEV používa známy 1.6 T-GDi s samonabíjacím hybridným pohonom s kombinovaným výkonom 240 CV (176 kW), automatickú prevodovku a pohon, ktorý môže byť predný alebo všetkých kolies. Homologované hodnoty hovoria o 6,4 l/100 km priemernej spotreby a 140 g/km CO₂, čo sú pozoruhodné čísla pre vozidlo s dĺžkou takmer päť metrov a 7 miestami. Maximálna rýchlosť sa pohybuje okolo 200 km/h.

Výkon kW Výkon CV Maximálna rýchlosť Dojazd Spotreba Nálepka Palivo
176 kW 240 CV 200 km/h údaj nie je k dispozícii 6,4 l/100 km ECO Hybrid

Interiér, vnímaná kvalita a priestor pre 7 osôb

Vnútri je kvalitatívny skok citeľný. Dvojitý zakrivený displej s uhlopriečkou 12,3 palca, mäkké materiály v dotykových zónach, stredová konzola s dvojitou bezdrôtovou nabíjačkou a sterilizačný priečinok s UV-C žiarením. Tretí rad je prístupný a pre dospelých využiteľný na krátke trasy, čo je v segmente nezvyčajné, a batožinový priestor má v konfigurácii 5 miest objem okolo 700 litrov.

Palubná technológia: displeje, konektivita a asistenčné systémy

Balík Hyundai SmartSense zahŕňa poloautonómne riadenie úrovne 2, asistovanú zmenu jazdného pruhu, automatické brzdenie s detekciou križovatiek, head-up displej s rozšírenou realitou a 360° kameru s 3D zobrazením. Integrácia s Android Auto a Apple CarPlay je bezdrôtová a systém podporuje OTA aktualizácie.

Nuevo Hyundai Santa Fe (2)

Bezpečnosť: prémiová výbava ADAS

Tu Santa Fe hrá v inej lige. Sériové ADAS systémy vo vyšších výbavách — monitorovanie mŕtveho uhla s kamerou, asistent bezpečného vystúpenia, upozornenie na cestujúcich vzadu a deväť airbagov vrátane stredového — priamo konkurujú prémiovým ponukám, ktoré stoja o 20 000 eur viac.

Hyundai Santa Fe cena: čo ponúka od približne 49 000 €?

Základná cena Hyundai Santa Fe vo verzii HEV Maxx sa pohybuje okolo 49 000 € odporúčanej výrobcom (PVP). Pod hranicou 70 000 € ponúka 7 miest, nálepku ECO, 240 CV a výbavu, ktorá je u európskych prémiových značiek súčasťou ponuky príplatkových možností. Upozornenie: všetky uvedené ceny sú orientačné odporúčané ceny výrobcu (PVP) bez zliav predajcu, kampaní a štátnych dotácií na kúpu.

Priami konkurenti na španielskom trhu

Kia Sorento od približne 50 040 €

Technicky blízky príbuzný so zdieľanou platformou N3 a rovnakou filozofiou. Estetika je konzervatívnejšia, ale rovnako schopná, s hybridnou a PHEV ponukou.

Skoda Kodiaq od približne 49 910 €

Šampión českej racionality. Obrovský priestor, decentné výbavy a úsporné motory TSI/TDI, hoci s menej sofistikovanou elektronikou.

Peugeot 5008 od približne 34 850 €

Charakteristický dizajn i-Cockpit, elektrické a hybridné možnosti a mestskejší, európskejší prístup než Hyundai.

Nissan X-Trail od približne 33 550 €

Vďaka sériovému hybridnému systému e-Power je najefektívnejší v meste. Menej luxusný, ale technologicky zaujímavý.

Porovnávacia tabuľka a verdikt

Model CV Miesta Nálepka Od Technológia Bezpečnosť Efektívnosť Celkovo
Hyundai Santa Fe HEV 240 7 ECO 48 920 € 9,5 9,5 8,5 9,2
Kia Sorento 215 7 ECO/CERO 50 040 € 8,5 9 8,5 8,7
Skoda Kodiaq od 193 7 C 49 910 € 7,5 8 7,5 7,7
Peugeot 5008 od 145 7 C/ECO/CERO 34 850 € 8 8 8 8,0
Nissan X-Trail od 204 7 ECO 33 550 € 7,5 8 9 8,1

Verdikt Highmotor

Z analýzy vyplýva jasný záver: hovoríme o Hyundai Santa Fe recenzii — rodinnom SUV so 7 miestami s najkompletnejšou technologickou a bezpečnostnou ponukou pod 70 000 €. Nie je najlacnejší, najefektívnejší ani najracionálnejší. Je najambicióznejší. A to je v segmente, ktorý ovláda rozumnosť, cenná vzácnosť.

Často kladené otázky

Koľko skutočne spotrebuje Hyundai Santa Fe HEV?
Homologovaná spotreba WLTP je 6,5 l/100 km s emisiami 140 g/km CO₂. V reálnom zmiešanom prevádzkovaní sa čísla zvyčajne pohybujú medzi 7 a 8 l/100 km v závislosti od terénu a štýlu jazdy.

Má hybridný Hyundai Santa Fe nálepku ECO?
Áno. Verzia HEV s 240 CV má environmentálnu nálepku ECO od španielskeho úradu DGT, vďaka čomu môže jazdiť bez obmedzení v zónach s nízkymi emisiami (ZBE) v hlavných španielskych mestách.

Je to naozaj SUV so 7 využiteľnými miestami?
Áno, na rozdiel od mnohých konkurentov. Tretí rad ponúka ľahký nástup vďaka konštrukcii dverí a geometrii strechy a je vhodný pre dospelých na krátke trasy alebo pre deti pri každodennom používaní.

Aký je rozdiel medzi Hyundai Santa Fe a Kia Sorento?
Zdieľajú platformu a motorizácie, no Santa Fe sa orientuje na odvážnejší dizajn a sofistikovanejšiu technologickú výbavu, zatiaľ čo Sorento si zachováva konvenčnejšiu estetiku a mierne nižšiu východiskovú cenu.

Deja un comentario