Päť hybridných SUV s najnižšou reálnou spotrebou v meste v roku 2026

Iván Navarro     19 mayo 2026     5 min.
Päť hybridných SUV s najnižšou reálnou spotrebou v meste v roku 2026

Analyzujeme päť hybridných SUV, ktoré v roku 2026 v Španielsku v reálnej mestskej prevádzke spotrebujú najmenej, s overenými hodnotami l/100 km, podielom jazdy na elektrický pohon a východiskovou cenou.

Mesto zostáva prostredím, v ktorom hybridné SUV bez nabíjania (HEV) predvádzajú svoj najlepší výkon. Bez káblov, bez obáv z nabíjania a so systémami schopnými jazdiť v elektrickom režime až 70 % času v hustej premávke sa HEV etablovali ako najracionálnejšia voľba pre tých, ktorí denne jazdia po Madride, Barcelone alebo Valencii. V Highmotor sme skrížili údaje o reálnej mestskej spotrebe – nie homologované hodnoty WLTP, ale údaje z dynamických testov a od overených používateľov – aby sme zostavili definitívny rebríček hybridných SUV s najnižšou spotrebou v meste v roku 2026 uvádzaných na trh v Španielsku.

Prečo mestská spotreba definuje moderné hybridné SUV

Dobre navrhnutý HEV mení kinetickú energiu z brzdenia na užitočnú elektrinu. V mestskom cykle, kde sa brzdí približne každých 200 metrov, systém regeneruje takmer všetku energiu, ktorú spaľovací motor dodáva pri zrýchľovaní. Výsledkom sú spotreby okolo 4 l/100 km u kompaktných SUV a pod 5 l/100 km aj u rodinných C-SUV. Tu je hrubý výkon menej dôležitý než inteligencia riadiaceho softvéru a dimenzovanie trakčnej batérie.

Ako sme merali reálnu mestskú spotrebu

Za referenciu sme použili zmiešané mestské trasy dlhé 25 – 30 km v reálnych podmienkach (hustá premávka, semafory, teplota medzi 12 a 22 °C, aktívna klimatizácia) a porovnali sme ich s agregovanými údajmi platforiem ako Spritmonitor a s internými testami redakcie. Podiel času v elektrickom režime sa meral na palubnom počítači v 45-minútových cykloch počas špičky.

Hyundai Tucson

5. Hyundai Tucson HEV — od 32 900 €

Hyundai Tucson HEV kombinuje motor 1.6 T-GDI s elektromotorom 44,2 kW, čo dáva spoločný výkon 215 k. V meste dosahuje reálnu spotrebu 5,4 l/100 km a 58 % času jazdí čisto elektricky. Jeho šesťstupňová automatická prevodovka je menej rafinovaná než sériovo-paralelný systém, ale vyváži to vyššou výbavou a výraznou priestrannosťou. Environmentálna nálepka ECO od DGT.

Výkon kW Výkon k Max. rýchlosť Dojazd Spotreba v meste Nálepka Palivo
158 kW 215 k 193 km/h ~900 km 5,4 l/100 km ECO Hybrid
Renault Symbioz
Renault Symbioz

4. Renault Symbioz E-Tech 145 — od 31 500 €

Renault Symbioz prináša systém E-Tech full hybrid štvrtej generácie, s multimódovou prevodovkou bez spojky a štartom vždy v elektrickom režime. V mestskej prevádzke dosahuje reálnych 4,9 l/100 km a prekvapivých 75 % času s vypnutým spaľovacím motorom, vďaka batérii 1,2 kWh a veľmi agresívnemu riadeniu elektrického krútiaceho momentu. Je pravdepodobne najelektrickejšie pôsobiace hybridné SUV v celom zozname.

Výkon kW Výkon k Max. rýchlosť Dojazd Spotreba v meste Nálepka Palivo
105 kW 145 k 170 km/h ~1.000 km 4,9 l/100 km ECO Hybrid

Honda HR-V

3. Honda HR-V e:HEV — od 30 400 €

Honda HR-V používa systém i-MMD –Intelligent Multi-Mode Drive –, sériovo-paralelnú schému, v ktorej spaľovací motor takmer vždy funguje ako generátor. V meste HR-V dosahuje 4,7 l/100 km a 68 % času jazdí elektricky. Pocit z jazdy je ako u elektromobilu s predlžovačom dojazdu: okamžitá odozva a absolútne ticho pri nízkych rýchlostiach.

Výkon kW Výkon k Max. rýchlosť Dojazd Spotreba v meste Nálepka Palivo
96 kW 131 k 170 km/h ~950 km 4,7 l/100 km ECO Hybrid

Lexus Lbx 2025 (38)

2. Lexus LBX — od 32 500 €

Lexus LBX je najefektívnejšie prémiové hybridné SUV na španielskom trhu. Zdieľa architektúru s Yaris Cross, ale zdokonaľuje sériovo-paralelný systém HEV skupiny Toyota s lepšou zvukovou izoláciou a optimalizovaným tepelným manažmentom. V meste dosahuje 4,3 l/100 km a presahuje 70 % času v elektrickom režime. Jeho kompaktné rozmery (4,19 m) z neho navyše robia kráľa mestského parkovania.

Výkon kW Výkon k Max. rýchlosť Dojazd Spotreba v meste Nálepka Palivo
100 kW 136 k 170 km/h ~1.050 km 4,3 l/100 km ECO Hybrid

Toyota Yaris Cross 8

1. Toyota Yaris Cross 130 — od 25 900 €

Toyota Yaris Cross s novým hybridným blokom piatej generácie s výkonom 130 k sa v roku 2026 stáva hybridným SUV s najnižšou reálnou spotrebou v meste v Španielsku. 4,1 l/100 km v reálnej prevádzke, 72 % času v elektrickom režime a cena, vďaka ktorej je v pomere účinnosti a nákladov nepremožiteľný. Systém HSD (Hybrid Synergy Drive) zostáva po 27 rokoch vývoja referenciou v odvetví.

Výkon kW Výkon k Max. rýchlosť Dojazd Spotreba v meste Nálepka Palivo
96 kW 130 k 170 km/h ~1.100 km 4,1 l/100 km ECO Hybrid

Súhrnná porovnávacia tabuľka s hodnotením

§h288Lexush289§

§h302Hondah303§

§h316Hyundaih317§

§h330Renaulth331§

Poradie Model Spotreba v meste k Cena od Hodnotenie /10
Toyota Yaris Cross 130 4,1 l/100 km 130 25 900 € 9,5
Lexus LBX 4,3 l/100 km 136 32 500 € 9,1
Honda HR-V e:HEV 4,7 l/100 km 131 30 400 € 8,7
Renault Symbioz E-Tech 4,9 l/100 km 145 31 500 € 8,5
5 Hyundai Tucson HEV 5,4 l/100 km 215 32 900 € 8,0

Verdikt Highmotor

Dominancia Toyota a Lexus v mestskej účinnosti zostáva drvivá, no Honda a Renault výrazne zmenšili rozdiely a v každom seriózom porovnaní sú konkurencieschopné. Ak je použitie 100 % mestské, Yaris Cross je racionálna voľba; ak hľadáte kompaktné prémiové auto, LBX je neprekonateľné; a ak rodina vyžaduje priestor, Tucson HEV ospravedlňuje svoju vyššiu spotrebu všestrannosťou.

Často kladené otázky

Ktoré hybridné SUV má v roku 2026 v Španielsku najnižšiu spotrebu v meste?
Toyota Yaris Cross 130 HEV, s reálnymi 4,1 l/100 km v mestskom cykle a 72 % času v čisto elektrickom režime.

O koľko menej spotrebuje hybridné SUV v porovnaní s benzínovým v meste?
Medzi 35 a 45 % paliva pri výlučne mestskej prevádzke, vďaka rekuperácii pri brzdení a jazde v elektrickom režime pri nízkych rýchlostiach.

Majú hybridné SUV v Španielsku environmentálnu nálepku ECO?
Áno, všetky HEV schválené ako hybridy bez nabíjania majú nálepku ECO od DGT, čo umožňuje jazdu bez obmedzení v zónach nízkych emisií (ZBE) v Madride, Barcelone a ďalších hlavných mestách.

Je pre mestskú prevádzku lepší hybrid HEV alebo PHEV?
Ak nemáte domácu nabíjaciu zásuvku, HEV je efektívnejší a lacnejší. PHEV sa oplatí len vtedy, ak sa nabíja denne a využíva sa jeho reálnych 50 – 80 km elektrického dojazdu.

Deja un comentario