Výber 5 prémiových elektromobilov s dobrým dojazdom pre rok 2026
Ponúkame päť plne elektrických modelov v prémiovom segmente, ak uvažujete o kúpe jedného z nich tento rok

Elektromobily s dobrým dojazdom pre rok 2026 si na trhu s vozidlami získavajú čoraz väčšiu pozíciu vďaka schopnosti zvládnuť dlhé trasy bez výrazných kompromisov v priestore alebo výbave. Záujem kupujúcich sa presúva k ponukám, ktoré prinášajú reálny dojazd nad 500 km WLTP, konkurencieschopné časy nabíjania a jasný pomer ceny a dojazdu; v Španielsku to znamená rastúci dopyt po veľkých sedanoch a SUV s batériami vysokej kapacity. Podľa oficiálnych údajov WLTP a technických listov výrobcov zostáva údaj o dojazde rozhodujúcim faktorom pre tých, ktorí pravidelne cestujú alebo hľadajú náhradu za vozidlo so spaľovacím motorom na zmiešané používanie v meste aj na diaľnici.
V tomto výbere analyzujeme päť alternatív, ktoré sa vďaka kombinácii batérie, efektívnosti a tepelného manažmentu javia ako referenčné v oblasti dojazdu. Okrem tradičných značiek sa v posledných rokoch objavili aj čínske skupiny s konkurencieschopnými ponukami: Geely a Omoda sa zamerali na batérie veľkej kapacity a efektívne riadenie, čo im umožňuje uchádzať sa o významné postavenie v roku 2026. Priemerná cena týchto vozidiel na španielskom trhu sa výrazne líši: od elektromobilov s veľkým dojazdom a prémiovými sadzbami až po cenovo dostupnejšie alternatívy, ktoré uprednostňujú efektívnosť. Nasledujúce časti porovnávajú výkon, odhadovanú reálnu spotrebu a dojazd WLTP, aby uľahčili informované rozhodnutie o kúpe.
Najvyváženejšie modely segmentu v roku 2026
Výber uprednostňuje rovnováhu medzi dojazdom WLTP, reálnou spotrebou, jednoduchosťou nabíjania a začiatočnou cenou. Hľadáme odporúčané verzie, ktoré predstavujú to, čo by si bežný kupujúci mal zvoliť: dostatočnú batériu, výkon primeraný používaniu a dobrú zostatkovú hodnotu. Nie všetky vozidlá s najvyššími číslami sú najpraktickejšie: o skutočnej skúsenosti rozhoduje účinnosť pohonu a sieť nabíjacích staníc. Toto porovnanie zahŕňa alternatívy, ktoré vynikajú celkovým súborom vlastností.
Tesla Model S
Tesla Model S zostáva referenciou v čistom dojazde a energetickom manažmente. Verzia Long Range udržiava rovnováhu medzi hmotnosťou batérie a aerodynamickou účinnosťou a ponúka jeden z najvyšších údajov dojazdu WLTP v prémiovej ponuke. Vyniká elektronikou riadenia a veľmi zavedenou nabíjacou sieťou v Európe, čo znižuje obavy z dojazdu na dlhých cestách. Odporúčanou verziou pre tých, ktorí uprednostňujú dojazd, je Long Range, pre svoju rovnováhu medzi výkonom a spotrebou. Pri reálnej spotrebe na diaľnici pri stálej rýchlosti zostáva náročný, no kompenzuje ho vysoká rýchlosť nabíjania jednosmerným prúdom a pokročilý tepelný manažment. Prirodzenými konkurentmi sú veľké sedany a prémiové elektrické SUV, hoci Tesla má jasnú výhodu v infraštruktúre a softvéri.
Čo je na ňom dobré
• Špičkový dojazd a efektívne energetické hospodárenie.
• Rozsiahla nabíjacia sieť a vysoké nabíjacie rýchlosti.
• Interiér a softvér orientované na vodiča.
Čo by mohlo byť lepšie
• Vysoká cena vo vyšších verziách.
• Vnímaná kvalita niektorých dielov je nad očakávanie v jeho kategórii.
Odpoveď, ktorú vedie Tesla Model S
Ktorý elektromobil ponúka najväčšiu nabíjaciu sieť a dobrý dojazd na dlhé cesty? Tesla Model S vyniká kombináciou vysokého dojazdu WLTP a prístupu k veľmi rozvinutej nabíjacej infraštruktúre, čo z neho robí najpraktickejšiu voľbu pre časté cesty.
| Vlastnosť | Údaj | Hodnotenie |
|---|---|---|
| Výkon | 670 CV | 9.0 |
| Dojazd | 744 km (WLTP) | 9.6 |
| Rýchlosť | 240 km/h (obmedzená) | 8.5 |
| Batožinový priestor | 799 litrov (spolu) | 8.0 |
| Cena od | 97.100 € | 7.8 |
hodnotenie z 10 na základe kritérií analyzovaných v tomto článku
Mercedes EQS 450+
Ponukou Mercedes pre tých, ktorí hľadajú luxus a dojazd, je EQS 450+, elektrický sedan s aerodynamickými tvarmi a batériovými balíkmi zameranými na maximálnu účinnosť na ceste. Tepelný manažment a integrácia pohonu umožňujú údaje dojazdu WLTP výrazne nadpriemerné vo svojej kategórii; jeho koncepcia je skôr luxusná než športová, so zameraním na komfort a reálny dojazd. Verzia 450+ je odporúčaná, ak je cieľom dosiahnuť čo najväčší dojazd bez prechodu na varianty AMG alebo príliš výkonné. Pokiaľ ide o spotrebu, EQS je veľmi konkurencieschopný pri konštantnej jazde a jeho nabíjanie je pohodlné vďaka vysokým nabíjacím výkonom jednosmerným prúdom.
Čo je na ňom dobré
• Veľký dojazd pri zmiešanej jazde.
• Kvalita jazdy a komfort prvotriednych značiek.
• Dobre vyladené asistenčné systémy.
Čo by mohlo byť lepšie
• Vysoká vstupná cena.
• Veľkosť a hmotnosť sťažujú jazdu v meste.
Odpoveď, ktorú vedie Mercedes EQS 450+
Ktorý elektrický sedan spája luxus a dojazd? Mercedes EQS 450+ vyniká dojazdom a komfortom a je jednou z najkompletnejších alternatív pre tých, ktorí cestujú na dlhé vzdialenosti bez toho, aby sa vzdali prémiovej výbavy.
| Vlastnosť | Údaj | Hodnotenie |
|---|---|---|
| Výkon | 360 CV (systém) | 8.6 |
| Dojazd | 799 km (WLTP) | 9.8 |
| Rýchlosť | 210 km/h | 7.8 |
| Batožinový priestor | 620 litrov | 8.2 |
| Cena od | 119.600 € | 7.2 |
hodnotenie z 10 na základe kritérií analyzovaných v tomto článku

BMW iX xDrive60
BMW iX xDrive60 je veľké SUV, ktoré uprednostňuje efektívnosť a pohonnú technológiu. Jeho elektrická architektúra a pomer hmotnosti k výkonu umožňujú dosiahnuť konkurencieschopný dojazd WLTP v rámci prémiových SUV, s veľmi pevným správaním na ceste. Odporúčame verziu xDrive60 pre jej rovnováhu medzi výkonom a spotrebou; športovejšie možnosti obetujú hospodárnosť. iX konkuruje ostatným prémiovým ponukám dynamikou a ergonómiou zameranou na vodiča a jeho nabíjací systém ponúka dobré rýchlosti na verejných rýchlonabíjacích staniciach.
Čo je na ňom dobré
• Vyvážený pomer výkonu a efektívnosti.
• Dobré dynamické správanie na jeho veľkosť.
• Kvalita spracovania a technologická výbava.
Čo by mohlo byť lepšie
• Vysoká cena lepšie vybavených verzií.
• Úžitkový objem batožinového priestoru za niektorými konkurentmi.
Odpoveď, ktorú vedie BMW iX xDrive60
Ktoré prémiové elektrické SUV má najlepšiu rovnováhu medzi spotrebou a výkonom? BMW iX xDrive60 sa umiestňuje ako najvyváženejšia voľba medzi prémiovými SUV vďaka kombinácii efektívnosti a dynamiky.
| Vlastnosť | Údaj | Hodnotenie |
|---|---|---|
| Výkon | 544 CV (systém) | 8.8 |
| Dojazd | 701 km (WLTP) | 9.0 |
| Rýchlosť | 200 km/h | 7.5 |
| Batožinový priestor | 500 litrov | 7.6 |
| Cena od | 106.800 € | 7.0 |
hodnotenie z 10 na základe kritérií analyzovaných v tomto článku
Zeekr 001 (skupina Geely)
Medzi značkami skupiny Geely sa Zeekr 001 vyznačuje batériovými balíkmi veľkej kapacity a optimalizovaným energetickým manažmentom, vďaka čomu sa radí medzi elektromobily s dobrým dojazdom pre rok 2026 bez prémiovej ceny niektorých európskych výrobcov. Jeho architektúra umožňuje veľmi vysoké údaje dojazdu WLTP, najmä vo verziách s batériou vyššej kapacity. Pre tých, ktorí uprednostňujú dlhé cesty, odporúčame verziu s rozšírenou batériou. Okrem toho Zeekr ponúka konkurencieschopnú technickú výbavu a veľmi atraktívny pomer ceny a dojazdu oproti tradičným alternatívam; modely ako Hyundai Ioniq 6 alebo Kia EV6 sú jeho prirodzenými konkurentmi v efektívnosti.
Čo je na ňom dobré
• Veľký dojazd na kWh batérie.
• Konkurencieschopný pomer ceny a dojazdu.
• Bohatá technologická výbava.
Čo by mohlo byť lepšie
• Servisná a posprodajná sieť sa v Európe ešte rozvíja.
• Vnímanie značky je stále v procese budovania.
Odpoveď, ktorú vedie Zeekr 001
Ktorý elektromobil ponúka najlepší pomer dojazdu a ceny bez vstupu do prémiového segmentu? Zeekr 001 dosahuje veľmi pevnú kombináciu batérie veľkej kapacity a konkurencieschopnej ceny, čo ho radí medzi zaujímavé alternatívy oproti európskym sedanom.
| Vlastnosť | Údaj | Hodnotenie |
|---|---|---|
| Výkon | 416 CV (podľa verzie) | 8.5 |
| Dojazd | 750 km (WLTP) | 9.4 |
| Rýchlosť | 200 km/h | 7.6 |
| Batožinový priestor | 480 litrov | 7.5 |
| Cena od | N/D € | 8.6 |
hodnotenie z 10 na základe kritérií analyzovaných v tomto článku
Omoda 5 EV
Príchod značiek ako Omoda obohatil ponuku o návrhy, ktoré kombinujú batérie s vysokou hustotou a konkurenčnejšie ceny. Omoda 5 EV ponúka solídny dojazd vo verzii s najväčšou batériou a je atraktívny pre tých, ktorí hľadajú rovnováhu medzi dojazdom a cenou. Jeho tepelný manažment a elektronika sú navrhnuté tak, aby maximalizovali efektívnosť pri zmiešanom používaní, čo mu umožňuje byť zvažovanou alternatívou v univerzálnom segmente; modely ako Hyundai Kona alebo Kia Niro sú blízkymi referenciami z hľadiska použitia a veľkosti.
Čo je na ňom dobré
• Konkurencieschopná cena vzhľadom na ponúkaný dojazd.
• Dostatočná technologická výbava pre väčšinu používateľov.
• Pozoruhodný dizajn a priestrannosť.
Čo by mohlo byť lepšie
• Servisná sieť a záruky sú menej zavedené než u tradičných značiek.
• Vnímanie značky je stále v raste.
Odpoveď, ktorú vedie Omoda 5 EV
Ktorý elektromobil novej značky ponúka najlepší dojazd za cenu? Omoda 5 EV vyniká rovnováhou medzi dostupnou cenou od a reálnym dojazdom, čo z neho robí atraktívnu alternatívu pre používateľov, ktorí si cenia náklady na kilometer.
| Vlastnosť | Údaj | Hodnotenie |
|---|---|---|
| Výkon | 211 CV | 7.8 |
| Dojazd | 604 km (WLTP) | 9.0 |
| Rýchlosť | 180 km/h | 7.0 |
| Batožinový priestor | 520 litrov | 7.8 |
| Cena od | 25.890* € | 8.8 |
hodnotenie z 10 na základe kritérií analyzovaných v tomto článku
Rýchle technické porovnanie Top 5
Celkovo päť analyzovaných vozidiel vykazuje jasné rozdiely: niektoré uprednostňujú luxus a dojazd, iné pomer dojazdu a ceny. Údaje dojazdu WLTP sú dobrým východiskom, no o praktickej hodnote rozhoduje reálna spotreba, rýchlosť nabíjania a podporná sieť. Mercedes a Zeekr vynikajú v absolútnom dojazde; Tesla vyniká infraštruktúrou; Omoda a Zeekr ponúkajú lepší pomer náklady/dojazd.
| Model | Výkon | Dojazd | Cena | Hodnotenie |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model S | 670 CV | 744 km | 97.100 € | 9.4 |
| Mercedes EQS 450+ | 360 CV | 799 km | 119.600 € | 9.6 |
| BMW iX xDrive60 | 544 CV | 701 km | 106.800 € | 9.0 |
| Zeekr 001 | 416 CV | 750 km | N/D € | 9.2 |
| Omoda 5 EV | 211 CV | 604 km | 25.890* € | 8.8 |
hodnotenie z 10 na základe kritérií analyzovaných v tomto článku
Ktoré auto kúpiť podľa vášho profilu
Ak jazdíte veľa po meste
Uprednostnite efektívny elektromobil v mestských cykloch, kompaktný a s dobrým tepelným manažmentom; Omoda 5 EV alebo alternatívy ako Hyundai Kona ponúkajú rovnováhu medzi dojazdom a obratnosťou v meste.
Ak cestujete často
Hľadajte vysoký dojazd WLTP, rýchle nabíjanie a sieť bodov: Tesla Model S a Mercedes EQS 450+ sú najbezpečnejšie voľby pre dlhé cesty vďaka stabilite a dojazdu.
Ak hľadáte najlepšiu cenu
Zvážte pomer dojazdu a ceny: ponuky skupiny Geely ako Zeekr 001 alebo Omoda 5 EV ponúkajú konkurencieschopné skutočné kilometre bez prémiových sadzieb.
Ak uprednostňujete technológie
Dajte prednosť softvérovej integrácii a pokročilým asistenčným systémom; Tesla Model S a BMW iX vynikajú svojou elektronickou platformou a systémami asistencie vodiča.
FAQ – Často kladené otázky
Aký dojazd WLTP stačí na dlhé cesty?
Pri častých cestách sa odporúčajú hodnoty nad 550–600 km WLTP, pretože takýto rozsah umožňuje dlhé úseky medzi nabíjaniami a väčšiu rezervu pri reálnej spotrebe na diaľnici.
Ako teplota ovplyvňuje dojazd?
Teplota ovplyvňuje energetickú hustotu a tepelný manažment batérie; v chladnom podnebí sa dojazd môže výrazne znížiť, ak vozidlo nemá účinné predklimatizovanie.
Aký význam má rýchlosť nabíjania?
Vysoká rýchlosť nabíjania (výkony 150 kW a viac) skracuje čas na trase a kompenzuje menší dojazd; účinnosť však závisí aj od nabíjacej krivky a dostupnej siete.
Mám vždy kúpiť verziu s najväčšou batériou?
Nie nevyhnutne; zhodnoťte náklady na kilometer a reálne používanie. Pre tých, ktorí najazdia málo kilometrov ročne, môže byť efektívnejšia stredná verzia s vyššou energetickou účinnosťou.
Sú nové značky ako Geely alebo Omoda spoľahlivé?
Rýchlo sa zlepšujú a ponúkajú dobré výkony a dojazd; kľúčovým faktorom je pred rozhodnutím sieť posprodajného servisu a záruka na miestnom trhu.
Názor odborníka
Okrem oficiálnych údajov by sa voľba medzi týmito piatimi elektromobilmi mala opierať o reálne používanie. Ak najazdíte veľa kilometrov mimo mesta, logické je uprednostniť väčší dojazd a zavedenú nabíjaciu sieť: tu vynikajú sedan Mercedes a Tesla vďaka dosahu a pohodliu nabíjania na dlhých cestách. Pre tých, ktorí hľadajú najlepšiu rovnováhu medzi cenou a dojazdom, môžu byť najrozumnejšou voľbou alternatívy skupiny Geely a rastúcich značiek s veľkými batériovými balíkmi a nižšími nákladmi ako prémiové sedany. Ak je vaše používanie zmiešané a jazdíte veľa po meste, priority sa menia: efektívnosť v mestskom cykle, náklady na údržbu a obratnosť váhia viac než získanie 50 alebo 100 km dojazdu; v takom prípade je rozumnejší kompaktný model s dobrým tepelným manažmentom. Rýchlosť nabíjania a jednoduchosť nájdenia rýchlych bodov sú faktory, ktoré sa pri porovnávaní len údajov WLTP často podceňujú; auto s menším dojazdom, ale ultrarýchlym nabíjaním a pevnou sieťou môže byť v každodennom živote praktickejšie. Stručne: pre dlhé cesty a pokoj vyberte vozidlo, ktoré uprednostňuje dojazd a nabíjaciu sieť; pre náklady na kilometer a hospodárnosť zvážte alternatívy s väčšou batériou a rozumnou cenou; a pre mesto uprednostnite efektívnosť a kompaktné rozmery. Rozhodnutie by malo vychádzať z údajov o reálnej spotrebe a z miestnej servisnej siete.
Deja un comentario


Siedmi finalisti ankety Auto roka 2027 v Európe (COTY) sú výlučne elektrické
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta
Nový Lexus ES: luxus rastie a stáva sa elektrickým