Elektrikli Arabalar Karşılaştırmalar Aile arabası
2026'da aile için elektrikli SUV nasıl seçilir: menzil, bagaj hacmi ve gerçek şarj maliyeti
Menzil, bagaj hacmi, şarj maliyeti ve TCO’ya göre aile için elektrikli SUV seçme rehberi. Kullanım profiline göre öneriler ve İspanya’da satılan modeller.
2026’da aile için elektrikli SUV seçmek göründüğünden daha ince bir iş. WLTP rakamına bakıp imzalamak artık yetmiyor. Gerçek menzili, bagaj kapasitesini, şarj mimarisini ve kilometre başına maliyeti birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bunu da ortalama bir İspanyol ailesinin aracı nasıl kullanacağını düşünerek yapmak lazım: günlük kısa yolculuklar, yılda birkaç uzun seyahat ve evdeki prizin yetip yetmeyeceği sorusu.
2026 neden aile tipi elektrikli SUV’ye geçiş için iyi bir yıl
Teklif genişledi. Daha düşük segmentlere inen 800 V platformlar, daha ucuz LFP bataryalar ve düzensiz olsa da Yarımada’yı mühendis planlaması gerektirmeden geçmeye yetecek bir hızlı şarj ağı var. Segmentin ortalama fiyatı yine de eşdeğer benzinli modelin üzerinde, ama fark azalıyor.
2026’da İspanya elektrikli araç piyasasının durumu
İspanya, elektriklenme oranında Almanya ya da Hollanda’nın gerisinde kalıyor, ama mevcut katalog neredeyse aynı. Kore, Alman, Fransız ve Çin markaları aynı müşteri için yarışıyor. İlginç olan: fiyat aralığı, bir Renault Scenic E-Tech’in 38.000 €’sundan iyi donanımlı bir Mercedes EQB’nin 60.000 €’suna kadar uzanıyor. Seçecek çok şey var.
2024-2025’e göre neler değişti
İki şey. Birincisi, şarj eğrileri daha düz ve sürekli — artık sadece kW zirvesine bakmak yetmiyor. İkincisi, OTA yazılımları gerçek bir satın alma kriteri hâline geldi: zamanla gelişen bir araç ya da olduğu yerde kalan bir araç.
Gerçek menzil ile WLTP menzili: asıl nelere bakmalı
WLTP iyimserlikten dolayı yanıltır. Skandal boyutunda değil, ama yanıltır. Otoyolda 120 km/s hızda, ortalama bir elektrikli SUV onaylı rakamının yaklaşık %70-75’ine düşer. Şehir içinde bu rakamı aşabilir. Yılda 15.000 km yapan ve iki üç uzun yolculuk yapan bir aile için faydalı rakam karma değil, otoyol değeridir.
Aile kullanımı için WLTP menzili nasıl yorumlanır
Pratik kural: yük taşıyorsan, bagaj rafı kullanıyorsan ya da ocakta kalorifer sonuna kadar açık olan çocuklar varsa WLTP’yi 0,75 ile çarp. Sonuç gerçek 350 km’yi geçmiyorsa, Madrid-Valencia’yı durmadan yapmayı unut.
Otoyol, şehir ve uzun yolculuk: üç farklı senaryo
Otoyolda tüketim fırlar ve burada aerodinamiği iyi, bataryası büyük modeller ayrışır. Şehirde iyi bir elektrikli araç her şeyi karşılar. Kritik senaryo uzun yolculuktur: kaç mola, ne kadar sürdüğü ve şarj eğrisinin %80’e kadar dayanıp dayanmadığı.
Bagaj: en çok ağırlık taşıyan (ve en çok unutulan) kriter
Aileyi elektrikli SUV bagajı yönetir. Bir bebek arabası, iki büyük valiz ve köpeğin çantası her yere sığmaz.
Kullanılabilir litre ile katalog litresi
Üreticiler kendi yöntemleriyle ölçer. VW’nin 500 litrelik bagajı, Tesla’nin 500 litrelik bagajıyla aynı değildir — hacim kadar şekil de önemlidir. Kullanılabilir yüksekliği ve boşluğun düzgünlüğünü tercih edin.
Koltuk düzeni ve modülerlik
Sert ya da katlanabilir raf, 40/20/40 katlanabilir arka koltuklar, çift taban, ön frunk… Günlük kullanımda 20 km ekstra menzilden daha çok değer veren ayrıntılar.
Gerçek şarj maliyeti: kimsenin açıkça anlatmadığı şey
Elektrikli araç şarj maliyeti TCO’nun asıl belirleyicisidir. Gece gece evde vadi tarifesiyle şarj etmek 100 km başına yaklaşık 3-4 € tutar. Otoyolda ultra hızlı bir istasyonda ise bu rakam 100 km başına 15-20 €’ya fırlar. Evet, doğru okudunuz.
Evde şarj ile hızlı kamu şarjı
Prizli bir garajınız varsa elektrikli araç rakipsizdir. Hızlı kamu ağına bağlıysanız, verimli bir dizele göre tasarruf buharlaşır.
Kilovatsaat, tarifeler ve günlük numaralar
Iberdrola, Repsol ya da Ionity gibi abonelikler hızlı şarjda kWh fiyatını makul seviyelere indirir. Abonelik yoksa premium istasyonlarda 0,65-0,75 €/kWh ödemeye hazır olun.
2026’da İspanya’da satışta olan en iyi aile tipi elektrikli SUV’ler
Kia EV6 — 40.820 €’dan başlayan fiyatlarla
Koreli referans. 800 V E-GMP platformu, örnek teşkil eden hızlı şarj ve eskimeyen bir tasarım. 490 litrelik bagaj, dört kişilik bir aile için tam yeterli. Bizim görüşümüze göre spor ruhla pratikliği en iyi dengeleyen modellerden biri.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/s | 528 km | 15,9 kWh/100 km | SIFIR | Elektrik |
Hyundai Ioniq 5 — 34.335 €’dan başlayan fiyatlarla
EV6’nın teknik kardeşi, ama daha köşeli bir kaporta ve şaşırtıcı bir iç mekân. Sır: 3 metrelik dingil mesafesi. Arkaya üç yetişkin sorunsuz sığar.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/s | 570 km | 16,8 kWh/100 km | SIFIR | Elektrik |
Tesla Model Y — 40.760 €’dan başlayan fiyatlarla
Bu segmentte bir sebepten dolayı en çok satan. Kendi Supercharger ağı, kusursuz yazılımı ve aerodinamiği sayesinde düşük tüketim. Minimalist iç mekân, sevenler için; sevmeyenler için çorak.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 201 km/s | 600 km | 14,1 kWh/100 km | SIFIR | Elektrik |
Skoda Enyaq — 36.255 €’dan başlayan fiyatlarla
En mantıklı elektrikli aile aracı. Çok geniş bagaj (585 litre), sade ama iyi düşünülmüş bir iç mekân ve makul bir fiyat. Havai fişek yok, ama işini görüyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 140 kW | 190 CV | 160 km/s | 456 km | 15,9 kWh/100 km | SIFIR | Elektrik |
Volkswagen ID.4 — 34.165 €’dan başlayan fiyatlarla
“VW istiyor ama elektrikli SUV de istiyorum” diyenler için. Daha fazlası yok. Son güncellemelerle yazılım iyileşti. Enyaq’a göre bir basamak altta hissettiren bir iç mekân, garip biçimde.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 CV | 180 km/s | 561 km | 15,7 kWh/100 km | SIFIR | Elektrik |
Peugeot E-5008 — 44.500 €’dan başlayan fiyatlarla
Gerçek anlamda 7 koltuklu bir elektrikli SUV, uzlaşmacı değil. STLA Medium platformu, yenilenmiş i-Cockpit ve esnek bir bagaj. Büyük aileler için piyasadaki en eksiksiz seçeneklerden biri.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 157 kW | 210 CV | 170 km/s | 500 km | 17,8 kWh/100 km | SIFIR | Elektrik |
Renault Scenic E-Tech — 41.160 €’dan başlayan fiyatlarla
Scenic’in elektrikli dönüşü. İyi tüketim, entegre Google teknolojisi ve agresif fiyat. Listedeki en “Fransız aile arabası” hissi veren model.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 170 km/s | 623 km | 16,8 kWh/100 km | SIFIR | Elektrik |
Karşılaştırma: profilinize göre hangi aile tipi elektrikli SUV’yi seçmelisiniz
Evde şarj imkânı olan şehirli aile
Renault Scenic E-Tech ya da Skoda Enyaq. Yeterli menzil, evde şarjda km başına çok düşük maliyet.
Sık uzun yolculuk yapan seyahatçi aile
Kia EV6 ya da Hyundai Ioniq 5. 800 V mimari, her 300 km’de bir durduğunuzda fark yaratır.
Gerçek 7 koltuğa ihtiyaç duyan kalabalık aile
Peugeot E-5008. Segmentte seçecek başka pek bir şey yok.
Özet tablo: 2026 aile tipi elektrikli SUV bir bakışta
| Model | Başlangıç fiyatı | Menzil | Bagaj | Puan |
|---|---|---|---|---|
| Kia EV6 | 40.820 € | 528 km | 490 L | 9,0 |
| Hyundai Ioniq 5 | 34.335 € | 570 km | 527 L | 8,8 |
| Tesla Model Y | 40.760 € | 600 km | 854 L | 9,2 |
| Skoda Enyaq | 36.255 € | 456 km | 585 L | 8,7 |
| Volkswagen ID.4 | 34.165 € | 565 km | 543 L | 8,2 |
| Peugeot E-5008 | 44.500 € | 500 km | 748 L | 8,5 |
| Renault Scenic E-Tech | 41.160 € | 623 km | 545 L | 8,9 |
SSS
2026’da hangi aile tipi elektrikli SUV alınmalı?
Kullanıma bağlı. Evde prizi olan şehirli aile için Renault Scenic E-Tech ya da Skoda Enyaq. Sık uzun yolculuk yapanlar için 800 V şarj sayesinde Kia EV6 ya da Hyundai Ioniq 5. Gerçek yedi koltuk için Peugeot E-5008.
Aile tipi bir elektrikli SUV için ne kadar gerçek menzil gerekir?
En az 450 km WLTP, yani otoyolda 320-340 km gerçek menzil. Bunun altında uzun yolculuklar her iki saatte bir mola gerektirir.
Elektrikli bir SUV’yi şarj etmek ayda ne kadar tutar?
Vadi tarifesiyle evde şarjda, 1.200 km için ayda 40 ila 60 €. Hızlı kamu ağında bu rakam kolayca üç katına çıkabilir.
Garajım yoksa elektrikli bir SUV almaya değer mi?
Yalnızca yakın bir yarı hızlı şarj istasyonuna düzenli erişiminiz varsa ve kWh başına 0,35 €’nun altındaysa. Otoyolda hızlı ağa bağımlıysanız, iyi bir hibrit karşısında tasarruf erir.
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model