Elektrikli Arabalar Sıralamalar
Elektrikli SUV'lar arasında en verimli ultra hızlı şarj: İlk 5
Piyasanın en verimli ultra hızlı şarjına sahip elektrikli SUV’ların premium sıralaması: 800V mimari, sürekli eğriler ve dakika başına kWh cinsinden ölçülen gerçek verimlilik.
Daha hızlı şarj olan elektrikli SUV yarışı artık kâğıt üzerinde kazanılmıyor. Yıllardır üreticiler —220 kW, 270 kW, hatta 350 kW— gibi tepe değerlerini tek önemli parametre gibi sergiledi. Uzun bir yolculuğun gerçeği ise başka: önemli olan, hızlı bir şarj istasyonunda on dakikada kaç kilometre kazandığın, %10 ile %80 arasındaki eğrinin ne kadar düz olduğu ve otoban hızında aracın ne kadar tükettiği. Highmotor olarak bu üç ekseni birleştirerek pazarlama başlıklarından çok gerçek verimliliği önceliklendiren bir sıralama oluşturduk.
Şarj verimliliği neden tepe gücten daha önemli
90 saniye 350 kW kabul edip ardından 120 kW’a düşen bir araç için 350 kW’lık bir şarj cihazı hiçbir şey garanti etmez. Dürüst ölçüt, %10-80 penceresindeki ortalama enerji akışı ile aracın WLTP tüketiminin birleşimidir. Ortalama 180 kW’ta şarj olup 100 km’de 17 kWh tüketen bir SUV, 270 kW’a çıkan ama 21 kWh/100 km harcayan bir diğerinden dakika başına daha fazla gerçek menzil kazandırır.
Burada 800V elektrikli SUV’lar platformları devreye girer: nominal gerilimi geleneksel 400V’un iki katına çıkarır, termal kayıpları azaltır ve bataryaya zarar vermeden yüksek güçleri daha uzun süre korumaya olanak tanır.
Sıralama metodolojisi: tepe kW değil, dakika başına kWh
Her modeli sürekli DC gücü, gerçek %10-80 süresi, WLTP tüketimi, menzil ve enerji etiketi olmak üzere beş değişkeni ağırlıklandırarak 1 ile 10 arasında puanladık. Bu teorik bir egzersiz değil: bunlar, batarya optimum sıcaklıktayken bir Ionity veya Atlante istasyonunda göreceğin elektrikli SUV şarj sürelerdir.
Fiyat notu: Anılan tüm rakamlar üreticinin önerilen PVP fiyatıdır; bayi indirimleri, ticari kampanyalar veya kamu satın alma teşvikleri dahil değildir.
1. Zeekr 7X: 800V mimaride teknik referans
Zeekr 7X, bugün gördüğümüz en agresif şarj eğrisine sahip seri üretim elektrikli SUV’dur. Gerçek 800V mimarisi (dönüştürücülü hibrit bir sistem değil) optimum koşullarda 480 kW’a yakın tepe değerleri kabul eder ve en önemlisi kritik pencerede 300 kW’ın üzerinde bir ortalamayı korur. Sonuç: yüksek güçlü şarj cihazlarında %10’dan %80’e yaklaşık 13 dakika.
Geely grubunun bir parçası olan Zeekr, dahili olarak geliştirilmiş batarya hücrelerine (üst versiyonlarda CATL Qilin) ve navigasyonda bir şarj durağı programlandığında otomatik olarak devreye giren ön koşullandırmalı bir termal yönetime yatırım yaptı. Bu yazılım-donanım entegrasyonu, Zeekr’ı platformunu bir tedarikçiden satın alan markalardan ayıran şeydir.
| Güç kW | Güç CV | Ortalama hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt | Puan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 475 kW | 646 CV | 210 km/s | ~615 km WLTP | 17,5 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik | 9,5 |
Yaklaşık 65.000 € PVP tabanından itibaren tahmini fiyat.
2. Hyundai Ioniq 5 N / Ioniq 5: E-GMP’nin olgunluğu
Hyundai, E-GMP platformuyla 800V’u yaygınlaştıran öncüydü ve Ioniq 5 hâlâ bir verimlilik referansı. Tepe değeri piyasanın en yükseği değil (235 kW), ama eğri belirgin biçimde düz: %55 şarj seviyesine kadar 200 kW’ın üzerinde kalıyor. Bu, kontrollü bir tüketimle birleştiğinde %10-80 süresini yaklaşık 18 dakikada tutuyor.
| Güç kW | Güç CV | Ortalama hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt | Puan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/s | ~507 km WLTP | 16,8 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik | 9,0 |
Yaklaşık 49.000 € PVP tabanından itibaren tahmini fiyat.
3. Kia EV6: aynı platform, farklı ince ayar
Kia EV6, Ioniq 5 ile aynı platformu paylaşıyor, ancak Kia daha keskin bir aerodinamik profil üzerinde çalışmış ve bu da otoban hızlarında daha düşük tüketime dönüşüyor. Pratikte bu, takılı geçirilen her dakikanın daha fazla gerçek menzil kilometresine dönüştüğü anlamına gelir. Zaman/kazanılan kilometre oranıyla segmentin en iyi hızlı şarj elektrikli SUV’larından biridir.
| Güç kW | Güç CV | Ortalama hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt | Puan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/s | ~528 km WLTP | 16,5 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik | 9,0 |
Yaklaşık 48.500 € PVP tabanından itibaren tahmini fiyat.
4. Volvo EC40 Recharge: Geely grubunun premium önerisi
Geely grubunun diğer yüzü burada devreye giriyor. Volvo, Zeekr’ten farklı bir felsefeyle çalışır: aşırı tepe değerlerin peşinden gitmek yerine, Volvo öngörülebilir şarj, sürekli verimlilik ve her şeyden önce yolculuk deneyimiyle entegrasyonu önceliklendirir. 82 kWh’lik Extended Range versiyonundaki Volvo EC40 Recharge, DC’de 200 kW’a kadar kabul eder ve çok istikrarlı bir ortalama tutturarak %10’dan %80’e yaklaşık 28 dakikada şarj imkânı verir.
Sıralamanın en çarpıcı rakamı değil, ancak paket premium piyasanın en dengeli olanlarından biri. Geely ekosistemi içinde miras alınan ve geliştirilen termal yönetim, Volvo’ün kimliğinden ödün vermeden ortak teknik altyapıyı nasıl değerlendirdiğini gösteriyor. Güvenilir hızlı şarjı olan premium bir elektrikli SUV arayanlar için —dünyanın en hızlısı değil, en tutarlısı— Volvo EC40 mantıklı bir tercihtir.
Gamın üst kısımlarında Volvo ES90, 92 kWh bataryalarla gerçek bir 800V mimariye kapı açıyor; bu da İsveçli üreticiyi kardeşi Zeekr ile aynı teknolojik zeminde konumlandırıyor.
| Güç kW | Güç CV | Ortalama hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt | Puan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 185 kW | 252 CV | 180 km/s | 582 km WLTP | 16,9 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik | 8,8 |
Volvo EC40 Recharge Extended Range 252: Yaklaşık 52.700 € PVP tabanından itibaren.
5. Tesla Model Y: ekosistem fark yaratmaya devam ediyor
Tesla Model Y hâlâ 400V mimariyle çalışıyor ve Superchargers V3’te 250 kW’lık bir tepe değere sahip (V4’te 325 kW’a kadar). Eğri piyasanın en sürekli olanı değil, ancak bir Supercharger’a navigasyonla giderken otomatik ön koşullandırma, ağın güvenilirliği ve rekabetçi WLTP tüketimi Model Y’yi pratik bir referans olmaya devam ettiriyor. Gerçek dünyada Model Y RWD %10’dan %80’e yaklaşık 27 dakikada şarj oluyor.
| Güç CV | Ortalama hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt | Puan | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 299 CV | 217 km/s | ~600 km WLTP | 15,6 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik | 8,7 |
Yaklaşık 46.000 € PVP tabanından itibaren tahmini fiyat.
Son karşılaştırma: ultra hızlı şarjlı elektrikli SUV sıralaması
| Model | Mimari | DC tepe | Gerçek %10-80 | Puan | |
|---|---|---|---|---|---|
| Zeekr 7X | 800V | ~475 kW | ~13 dk | 9,5 | |
| Hyundai Ioniq 5 | 800V | 235 kW | ~18 dk | 9,0 | |
| Kia EV6 | 800V | 240 kW | ~18 dk | 9,0 | |
| Volvo EC40 Recharge | 400V | 200 kW | ~28 dk | 8,8 | |
| Tesla Model Y | 400V | 250 kW | ~27 dk | 8,7 |
Zeekr ve Volvo’ün bu sıralamada yer alması tesadüf değil. İkisi de Geely grubunun parçası ve dünyanın en gelişmiş elektromobilite mimarilerinden birine erişimi paylaşıyor. Zeekr,
DC şarj gücü SUV elektrikli
sınırlarını zorlayan teknolojik öncü rolünü üstlenirken, Volvo tutarlılığa değer veren premium bir müşteri için deneyimi rafine ediyor. Aynı endüstriyel konglomeranın birbirini kannibalize etmeden iki farklı pazar profiline nasıl hitap edebildiğine dair bir vaka çalışması.
Sıkça sorulan sorular
800V mimariye sahip bir elektrikli SUV’un tam olarak ne anlama geldiği?
Bataryanın ve elektrik sisteminin geleneksel bir elektrikli araçtan (400V) iki kat gerilimde çalıştığı anlamına gelir. Bu, aynı güç için gereken akımı azaltır, termal kayıpları düşürür ve bataryayı bozmadan daha uzun süre daha yüksek kW ile şarj etmeye olanak tanır.
Neden 350 kW tepe değerli bir araç, 250 kW’lık bir araçtan daha kötü şarj olabilir?
Çünkü tepe değer saniyeler veya dakikalar sürer; belirleyici olan %10 ile %80 arasındaki sürekli ortalama güçtür. 200 kW’ta düz bir eğriye sahip bir model, yüksek tepe yapıp hızla düşen bir diğerinden daha fazla toplam enerji aktarabilir.
Ağırlıklı olarak evde şarj ediyorsam 800V bir SUV için fazla ödemeye değer mi?
Kullanımın kentsel ve evde şarj ağırlıklıysa 800V’nin avantajı büyük ölçüde azalır. Özellikle uzun yolculuk yapıp kamu ultra hızlı ağına sık sık bağlanıyorsan anlamlıdır.
Soğuk hava bu şarj sürelerini etkiler mi?
Çok. Batarya ön koşullandırması olmadan, kış aylarında kabul edilen güç %30-50 düşebilir. Navigasyona bağlı otomatik ön koşullandırmaya sahip modeller (Tesla, Zeekr, Volvo, Hyundai, Kia) bu sorunu neredeyse tamamen hafifletir.
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model