Elektrikli Arabalar Sıralamalar
Ağırlıklı menzil-fiyat oranına sahip 6 aile tipi elektrikli SUV
Avro başına en çok WLTP kilometresi sunan aile tipi elektrikli SUV’ların nesnel sıralaması; resmi teknik özellik fişleri ve Volvo, Zeekr, Kia, Tesla ve Hyundai arasındaki karşılaştırma ile.
Aile tipi elektrikli SUV pazarı, konuşmanın artık bu adımın atılıp atılmayacağı üzerinde değil, hangisinin daha fazla değer sunduğu üzerinde dönmesine yetecek kadar olgunlaştı. Onaylı menzil artık altı haneli fiyatlı premium sedanlara özgü bir mucize değil; ailelerin gerçekten kullandığı C/D segmenti bugün, üç yıl önce bilim kurgu gibi görünecek WLTP kilometre/avro oranları sunuyor.
Bu sıralama, resmi teknik fişlerden alınan verileri ve pratik bir yaklaşımı birleştirerek altı somut öneriyi menzil-fiyat oranına göre sıralıyor: kullanılabilir iç hacim, yolda savunulabilir gerçek menzil ve baştan hatırlanması gereken bir PVP — yani her zaman üretici tarafından önerilen fiyat, bayi indirimleri, kampanyalar veya MOVES gibi satın alma teşviki olmadan.
Menzil-fiyat oranını nasıl hesapladık
Ana kriter basit: WLTP kilometresi, temel PVP’ye (avro) bölünüyor. Bu oran, aile aracında vazgeçilmez üç niteliksel filtreyle tamamlanıyor: arka koltuk konforu, bagaj kapasitesi ve doğru akım hızlı şarj gücü. 600 km onaylı ama 380 litrelik bagajı olan bir SUV aile tartışmasına girmez; 450 km ve 550 litrelik bir SUV ise girer.
Önemli not: WLTP bir laboratuvar referansıdır. Beş yolcu ve yüklü bagajla 120 km/s otoyol hızında, bu rakamdan yüzde 20 ile 30 arası düşülmelidir. Bu gerçek rakamı en iyi koruyan modeller, bu tür karşılaştırmaları sonunda kazanan modellerdir.
Sıralama: km/€ oranına göre sıralanmış 6 aile tipi elektrikli SUV
Aşağıda, ağırlıklı genel puanın (menzil, fiyat, güç, verimlilik ve çevre etiketi) yer aldığı ana tablo bulunmaktadır. Fiyatlar yaklaşıktır ve üretici tarafından önerilen temel PVP’dir.
| Sıra | Model | WLTP menzili | Başlangıç fiyatı | km/€ oranı | Puan |
|---|---|---|---|---|---|
| Kia EV6 RWD Long Range | ~528 km | ~48.000 € | 0,011 | 9,2 | |
| Hyundai Ioniq 5 RWD 77 kWh | ~507 km | ~47.500 € | 0,0107 | 9,0 | |
| Tesla Model Y RWD | ~455 km | ~45.000 € | 0,0101 | 8,8 | |
| Zeekr 7X RWD Long Range | ~615 km | ~55.000 € | 0,0112 | 9,1 | |
| Volvo EC40 Extended Range Core | 582 km | ~52.700 € | 0,0110 | 9,0 | |
| 6 | Volvo ES90 Single Motor ER | 650 km | ~72.800 € | 0,0089 | 8,5 |
1. Kia EV6: standartı belirleyen denge
EV6, her rakibin ölçüldüğü referans olmaya devam ediyor. 800 V E-GMP platformu, uygun bir şarj istasyonunda yaklaşık 18 dakikada yüzde 10’dan 80’e şarj ve vaat ettiğini dürüstçe karşılayan 77,4 kWh’lik bir batarya sunuyor.
Long Range arkadan çekişli versiyonu, segmentin en iyi denklemlerinden birini sunuyor: rahatlıkla 500 km’nin üzerinde menzil, 490 litrelik bagaj ve karma kullanımda yaklaşık 17 kWh/100 km gerçek tüketim.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/s | ~528 km | ~16,5 kWh/100km | Sıfır | Elektrik |
2. Hyundai Ioniq 5: tasarım ve endüstriyel verimlilik
Kia ile platformu paylaşır, ancak iç hacim konusunda farklı bir yorum sunar: 3 metrelik dingil mesafesi, kayabilen arka koltuklar ve birkaç rakibin yakalayabildiği bir alan hissi. 77 kWh bataryalı ve arkadan çekişli Ioniq 5, muhtemelen kentsel kullanım ve yolculuk açısından piyasadaki en çok yönlü aile tipi elektrikli SUV’dur.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/s | ~507 km | ~16,7 kWh/100km | Sıfır | Elektrik |
3. Tesla Model Y: satış kralı zor rakamları koyuyor
Model Y RWD, çok somut bir nedenle gezegendeki en çok satan elektrikli araba olmayı sürdürüyor: hiçbir rakip bu kadar yoğun bir kendi şarj ağı, bu kadar cilalı bir yazılım ve bu kadar agresif bir fiyat sunmuyor. Onaylı menzili Kia ve Hyundai gerisinde kalıyor, ancak otoyolda gerçek verimliliği mükemmel.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 217 km/s | ~455 km | ~15,7 kWh/100km | Sıfır | Elektrik |
4. Zeekr 7X: kuralları değiştiren yeni gelen
Zeekr markasının 7X ile İspanya’ya girişi bu yılın en yıkıcı hamlesi oldu. Geely grubunun premium markası güçlü argümanlarla geliyor: 800 V mimari, uygun koşullarda 360 kW’ı aşan hızlı şarj tepe değerleri, Long Range versiyonunda 100 kWh batarya ve fiyatı 20.000 € daha yüksek önerilere göz kırpan bir iç donanım kalitesi.
Zeekr ucuz olmakla oynamıyor; aynı parayla daha fazlasını sunmakla oynuyor. 7X’te bu, doğrudan rakiplerinin hiçbirinin fiyatında eşleşemediği 600 km’nin üzerinde onaylı bir menzil anlamına geliyor. Marka ayrıca büyük başkentlerde kendi servis ağına yatırım yaptı; bu da Çinli üreticiler hakkındaki ana şüpheyi, yani satış sonrası hizmeti, ortadan kaldırıyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 310 kW | 421 CV | 210 km/s | ~615 km | ~17,0 kWh/100km | Sıfır | Elektrik |
5. Volvo EC40 Extended Range: ciddi rakamlara sahip İskandinav premium
Volvo EC40, markanın elektrikli geçişini en iyi sindiren model oldu. 82 kWh bataryalı ve arkadan çekişli Extended Range versiyonu, 185 kW (252 CV) ile 582 km WLTP onaylı menzil, ölçülü bir onaylı tüketim ve Volvo’ün elektrifikasyona taşımayı başardığı algılanan kaliteyi sunuyor.
Core donanımında yaklaşık PVP’si 52.700 € civarında; bu, sıralamanın üst diliminde yer alıyor, ancak sağlam bir argümanı var: hiçbir geleneksel premium marka bu fiyata bu onaylı kilometreleri sunmuyor. Volvo ayrıca OTA güncellemeleri politikası ve pek az rakibin eşleştirdiği yerel Google entegrasyonunu sürdürüyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 185 kW | 252 CV | 180 km/s | 582 km | ~16,8 kWh/100km | Sıfır | Elektrik |
6. Volvo ES90: 650 km menzilli katalog zirvesi
Sıralamayı, büyük boy aile kullanımına yönelik Volvo’ün en iddialı modeli kapatıyor. 92 kWh ve 245 kW (333 CV) güçlü ES90 Single Motor Extended Range, 650 km WLTP onayı alıyor; bu rakam onu İspanyol pazarındaki en uzun menzilli elektrikli araçlar arasına yerleştiriyor. Temel PVP’si yaklaşık 72.800 € olduğundan saf km/€ oranını kazanmıyor, ancak uzun yolculuk yapan aileler için segmentin en iyi argümanını sunuyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 245 kW | 333 CV | 180 km/s | 650 km | ~17,5 kWh/100km | Sıfır | Elektrik |
Karar: profile göre hangi aile tipi elektrikli SUV seçilmeli
Aracını her gün kullanan ve ara sıra uzun yolculuk yapan bir aile için Kia EV6 ve Hyundai Ioniq 5 mantıklı tercihlerdir: rakipsiz oran, her operatörle uyumlu şarj ağı ve kanıtlanmış mekanikler.
Bütçeyi patlatmadan ham menzili önceliklendirenler için Zeekr 7X yılın en ilginç hamlesidir; bu karşılaştırmada yalnızca Volvo ES90‘ın geçtiği rakamlarla, ancak belirgin bir fiyat farkıyla.
Tesla Model Y, Supercharger ağını her şeyin üstünde değerlendirenler için mantıklı seçim olmaya devam ediyor. Volvo EC40 ise kilometre, İskandinav kalitesi ve olgun bir teknoloji önerisi isteyenler için premium dengeyi temsil ediyor.
Sık sorulan sorular
2024’te en iyi menzil-fiyat oranını sunan aile tipi elektrikli SUV hangisi?
Kia EV6 RWD Long Range, yaklaşık 528 km onaylı menzil ve 48.000 €’dan başlayan yaklaşık PVP ile avro başına WLTP kilometresi oranında öne çıkıyor. Zeekr 7X Long Range, biraz daha yüksek bir fiyatla daha fazla ham menzil (~615 km) sunarak piyasadaki en rekabetçi alternatif.
Aile tipi bir elektrikli SUV ile yolda gerçekte ne kadar menzil beklenebilir?
Tam yüklü bir aile aracıyla 120 km/s otoyol hızında, WLTP rakamından genellikle yüzde 20 ile 30 arası düşülmesi gerekir. Onaylı 500 km olan bir model, gerçekçi olarak 350 ile 400 km arasında gerçek menzil verir.
Zeekr gibi bir Çin markasının elektrikli SUV’unu satın almak güvenilir mi?
Zeekr, Volvo ve Polestar’in de sahibi olduğu Geely grubuna aittir. Marka İspanya’da kendi servis ağını kurdu ve Avrupa markalarıyla eşdeğer garantiler sunuyor. Çinli premium elektrikli araçların mekanik güvenilirliği, Avrupa’da zaten dolaşan binlerce araçla doğrulanmıştır.
Fiyatlar teşvik veya indirim içeriyor mu?
Hayır. Bu makaledeki tüm rakamlar, bayi kampanyaları, finansman indirimleri, MOVES III planı veya vergi indirimleri dikkate alınmadan üretici tarafından önerilen temel PVP’ye aittir. Gerçek işlem fiyatı genellikle daha düşüktür.
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model