Elektrische auto's Ranglijsten
De 6 gezinsvriendelijke elektrische SUV's met de beste verhouding tussen actieradius en prijs
Objectieve ranking van de gezinsvriendelijke elektrische SUV’s die de meeste WLTP-kilometers per geïnvesteerde euro bieden, met officiële fiches en een vergelijking tussen Volvo, Zeekr, Kia, Tesla en Hyundai.
De markt voor gezinsvriendelijke elektrische SUV’s is volwassen genoeg geworden om het gesprek niet langer te laten draaien om of de overstap de moeite waard is, maar zich te richten op welke de meeste waarde biedt. De gehomologeerde actieradius is niet langer een wonder dat is voorbehouden aan premium sedans van zes cijfers, en het C/D-segment, dat gezinnen daadwerkelijk gebruiken, biedt vandaag WLTP-kilometerverhoudingen per euro die drie jaar geleden als science fiction zouden hebben geleken.
Deze ranking ordent zes concrete voorstellen op basis van hun verhouding tussen actieradius en prijs, waarbij officiële fichegegevens worden gecombineerd met een praktische benadering: bruikbare binnenruimte, een verdedigbare werkelijke actieradius op reis en een PVP die, goed om dat meteen vooraf te vermelden, altijd de door de fabrikant aanbevolen prijs is, zonder kortingen van de dealer, commerciële acties of aankoopsubsidies zoals MOVES.
Hoe we de verhouding tussen actieradius en prijs hebben berekend
Het hoofdcriterium is eenvoudig: WLTP-kilometers gedeeld door euro’s basis-PVP. Die verhouding wordt aangevuld met drie onmisbare kwalitatieve filters voor een gezinsauto: ruimte voor passagiers achterin, kofferbakcapaciteit en vermogen bij snelladen op gelijkstroom. Een SUV met 600 gehomologeerde km maar een kofferbak van 380 liter komt voor een gezin niet in aanmerking; een met 450 km en 550 liter wel.
Belangrijk: de WLTP-waarde is een laboratoriumreferentie. Op de snelweg bij 120 km/u met vijf inzittenden en een volgeladen kofferbak moet men tussen de 20% en 30% aftrekken. De modellen die dat werkelijke cijfer het best vasthouden, zijn doorgaans de winnaars van dit soort vergelijkingen.
De ranking: 6 gezinsvriendelijke elektrische SUV’s gerangschikt op km/€-verhouding
Hieronder volgt de hoofdtabel met de gewogen totaalscore (actieradius, prijs, vermogen, efficiëntie en milieuetiket). De prijzen zijn indicatief, het door de fabrikant aanbevolen basis-PVP.
| Plaats | Model | WLTP-actieradius | Prijs vanaf | km/€-verhouding | Score |
|---|---|---|---|---|---|
| Kia EV6 RWD Long Range | ~528 km | ~48.000 € | 0,011 | 9,2 | |
| Hyundai Ioniq 5 RWD 77 kWh | ~507 km | ~47.500 € | 0,0107 | 9,0 | |
| Tesla Model Y RWD | ~455 km | ~45.000 € | 0,0101 | 8,8 | |
| Zeekr 7X RWD Long Range | ~615 km | ~55.000 € | 0,0112 | 9,1 | |
| Volvo EC40 Extended Range Core | 582 km | ~52.700 € | 0,0110 | 9,0 | |
| 6 | Volvo ES90 Single Motor ER | 650 km | ~72.800 € | 0,0089 | 8,5 |
1. Kia EV6: het evenwicht dat de standaard zet
De EV6 blijft de referentie waarmee elke concurrent wordt gemeten. Platform E-GMP van 800 V, opladen van 10 tot 80% in ongeveer 18 minuten aan een geschikte lader en een accu van 77,4 kWh die eerlijk waarmaakt wat ze belooft.
De versie met achterwielaandrijving Long Range heeft een van de beste verhoudingen in het segment: een actieradius die ruim boven de 500 km ligt, een kofferbak van 490 liter en een werkelijk verbruik van rond de 17 kWh/100 km bij gemengd gebruik.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelh. | Actieradius | Verbruik | Milieuetiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/u | ~528 km | ~16,5 kWh/100km | Nul | Elektrisch |
2. Hyundai Ioniq 5: ontwerp en industriële efficiëntie
Deelt het platform met de Kia, maar biedt een andere kijk op de ruimte: een wielbasis van 3 meter, verschuifbare achterbanken en een ruimtegevoel dat weinig concurrenten evenaren. De Ioniq 5 met accu van 77 kWh en achterwielaandrijving is waarschijnlijk de meest veelzijdige gezinsvriendelijke elektrische SUV op de markt, zowel in stedelijk gebruik als op reis.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelh. | Actieradius | Verbruik | Milieuetiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/u | ~507 km | ~16,7 kWh/100km | Nul | Elektrisch |
3. Tesla Model Y: de verkoopkoning zet de cijfers onder druk
De Model Y RWD blijft de best verkochte elektrische auto ter wereld om een heel concrete reden: geen enkele concurrent biedt een zo dicht eigen laadnetwerk, of software zo gepolijst, tegen zo’n agressieve prijs. Zijn gehomologeerde actieradius ligt onder die van Kia en Hyundai, maar het werkelijke verbruik op de snelweg is uitstekend.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelh. | Actieradius | Verbruik | Milieuetiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 217 km/u | ~455 km | ~15,7 kWh/100km | Nul | Elektrisch |
4. Zeekr 7X: de nieuwkomer die de regels verandert
De komst van Zeekr naar Spanje met de 7X is de meest disruptieve zet van het jaar. Het premiummerk uit de Geely-groep komt met sterke argumenten: een architectuur van 800 V, pieken bij snelladen van meer dan 360 kW onder optimale omstandigheden, een accu van 100 kWh in de Long Range-versie en een interieurafwerking die kan wedijveren met voorstellen die 20.000 € meer kosten.
Zeekr speelt niet het goedkope merk; het biedt meer voor hetzelfde geld. En bij de 7X vertaalt zich dat in een gehomologeerde actieradius van meer dan 600 km, die geen enkele directe concurrent in deze prijsklasse evenaart. Het merk heeft bovendien gekozen voor een eigen servicenetwerk in de grote steden, waarmee de belangrijkste twijfel over Chinese fabrikanten, de nazorg, wordt weggenomen.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelh. | Actieradius | Verbruik | Milieuetiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 310 kW | 421 CV | 210 km/u | ~615 km | ~17,0 kWh/100km | Nul | Elektrisch |
5. Volvo EC40 Extended Range: de Scandinavische premium met serieuze cijfers
De Volvo EC40 is het model dat de elektrische transitie van het Zweedse merk het best heeft verwerkt. De versie Extended Range met een accu van 82 kWh en achterwielaandrijving heeft 582 km WLTP met 185 kW (252 CV), een bescheiden gehomologeerd verbruik en de waargenomen kwaliteit die Volvo heeft weten te behouden bij de overstap naar elektrificatie.
In de afwerking Core ligt de indicatieve PVP rond de 52.700 €, waarmee hij in het hogere deel van de ranking staat, maar met een sterk argument: geen enkel traditioneel premiummerk biedt deze gehomologeerde kilometers tegen deze prijs. Volvo handhaaft bovendien een beleid van OTA-updates en een native integratie met Google die weinig concurrenten evenaren.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelh. | Actieradius | Verbruik | Milieuetiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 185 kW | 252 CV | 180 km/u | 582 km | ~16,8 kWh/100km | Nul | Elektrisch |
6. Volvo ES90: het hoogste punt van de catalogus met 650 km actieradius
De ranking wordt afgesloten door het meest ambitieuze model van Volvo voor grote gezinnen. De ES90 Single Motor Extended Range met 92 kWh en 245 kW (333 CV) haalt 650 km WLTP, een cijfer dat hem plaatst tussen de elektrische auto’s met de grootste actieradius op de Spaanse markt. Zijn basis-PVP bedraagt ongeveer 72.800 €, dus hij wint de pure km/€-verhouding niet, maar hij biedt het sterkste argument van het segment voor gezinnen die regelmatig lange reizen maken.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelh. | Actieradius | Verbruik | Milieuetiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 245 kW | 333 CV | 180 km/u | 650 km | ~17,5 kWh/100km | Nul | Elektrisch |
Oordeel: welke gezinsvriendelijke elektrische SUV u kiest naargelang uw profiel
Voor het gezin dat de auto dagelijks gebruikt en af en toe op reis gaat, zijn de Kia EV6 en de Hyundai Ioniq 5 de rationele keuze: een onovertroffen verhouding, een laadnetwerk compatibel met elke operator en beproefde aandrijflijnen.
Voor wie de brutoactieradius wil zonder het budget te laten exploderen, is de Zeekr 7X de interessantste zet van het jaar, met cijfers die alleen de Volvo ES90 binnen deze vergelijking overtreft, maar met een aanzienlijk prijsverschil.
De Tesla Model Y blijft de logische keuze voor wie het Supercharger-netwerk boven alles waardeert. En de Volvo EC40 vertegenwoordigt het premium evenwicht voor wie kilometers, Scandinavische kwaliteit en een volwassen technologisch aanbod wil.
Veelgestelde vragen
Welke gezinsvriendelijke elektrische SUV biedt in 2024 de beste verhouding tussen actieradius en prijs?
De Kia EV6 RWD Long Range leidt de ratio WLTP-km per euro met ongeveer 528 gehomologeerde km en een indicatieve PVP vanaf 48.000 €. De Zeekr 7X Long Range biedt meer brutoactieradius (~615 km) tegen een iets hogere prijs, en is het meest concurrerende alternatief op de markt.
Hoeveel werkelijke actieradius kan men verwachten van een gezinsvriendelijke elektrische SUV op reis?
Op de snelweg bij 120 km/u met een volledig gezinsgeladen auto is het gebruikelijk om tussen de 20% en 30% van de WLTP-waarde af te trekken. Een model dat op 500 km is gehomologeerd, haalt in de praktijk realistisch tussen de 350 en 400 werkelijke km.
Is het betrouwbaar om een elektrische SUV van het Chinese merk Zeekr te kopen?
Zeekr behoort tot de Geely-groep, ook eigenaar van Volvo en Polestar. Het merk heeft een eigen servicenetwerk in Spanje uitgerold en biedt garanties die gelijkwaardig zijn aan die van Europese merken. De mechanische betrouwbaarheid van Chinese premium elektrische auto’s is bevestigd door de duizenden exemplaren die al in Europa rondrijden.
Zijn er subsidies of kortingen in de prijzen inbegrepen?
Nee. Alle cijfers in dit artikel komen overeen met de door de fabrikant aanbevolen basis-PVP, zonder rekening te houden met dealeracties, financieringskortingen, het plan MOVES III of fiscale aftrekken. De werkelijke transactieprijs ligt doorgaans lager.
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven