Elektrische auto's Tests Ranglijsten
Ranglijst 2026: de 6 elektrische SUV-B's met het beste verbruik kWh/100 km in de stad
De zes efficiëntste elektrische SUV-B’s voor de stad die in 2026 in Spanje te koop zijn, met WLTP City-cijfers voor stadsverbruik en verifieerbare technische analyse.
Het elektrische SUV-B-segment is het epicentrum geworden van de echte elektrificatie in Spanje. Auto’s van 4,10 tot 4,35 meter, een beperkte accu en een duidelijke taak: zich door de stad verplaatsen met zo weinig mogelijk verbruik. En hier, in de WLTP City-cyclus voor stadsrijden, scheidt zich het kaf van het koren. Een verbruik van 13 kWh/100 km tegenover 16 kWh/100 km lijkt op papier niet veel — in de praktijk zijn dat 30 extra kilometers per dag met hetzelfde stopcontact.
Deze ranglijst richt zich precies daarop: de efficiëntste elektrische SUV-B’s voor de stad, met officiële WLTP City-cijfers en niet gecombineerde. Het verschil is belangrijk.
Waarom bepaalt stadsefficiëntie de moderne elektrische SUV-B?
In de stad verliest de verbrandingsmotor. De elektrische auto wint juist: constante regeneratie bij elke remmanoeuvre, nul verbruik bij stoplichten, koppel beschikbaar vanuit stilstand. Een goed ontworpen elektrische SUV-B kan onder de 14 kWh/100 km komen in de goedgekeurde stedelijke cyclus, iets wat op de snelweg ondenkbaar is, waar gewicht en frontaal oppervlak zonder genade straffen.
Wat meet de WLTP City ten opzichte van het gemengde verbruik?
De WLTP heeft vier fasen: Low, Medium, High en Extra High. Het cijfer dat bijna alle merken communiceren is het gecombineerde. Maar de fase Low + Medium — wat wij verbruik in kWh/100 km van de stedelijke elektrische SUV noemen — is die welke het echte gebruik weergeeft van wie in Madrid, Barcelona of Valencia woont. Daar kijken wij naar.
De rol van de warmtepomp, het gewicht en de aerodynamica
Drie factoren verklaren 80% van de verschillen. De warmtepomp kan tot 2 kWh/100 km besparen in de winter ten opzichte van een traditionele elektrische weerstand. Het gewicht bepaalt elke start en elke regeneratieve remming. En de aerodynamica, hoewel minder kritisch in de stad, blijft een factor boven 50 km/h.
Methodologie van de ranglijst
We hebben de officiële WLTP City-cijfers van elke fabrikant gebruikt voor de meest efficiënte versie die in 2026 in Spanje op de markt is. Wanneer de fabrikant geen City-uitsplitsing publiceert, wordt deze geschat op basis van de gecombineerde cyclus met de typische factor van -8% die het segment kenmerkt. Alle modellen zijn daadwerkelijk te koop bij Spaanse dealers.

1. Hyundai Kona Electric — vanaf 37.500 €
Het model staat met overtuiging bovenaan. De tweede generatie Kona Electric, met de variant van 48,4 kWh, haalt ongeveer 10,7 kWh/100 km in WLTP City dankzij een zeer goed uitgewerkte standaard warmtepomp, een bijna volledig gesloten voorkant en een thermisch beheer dat in drukke verkeer als een klok werkt. De regeneratie met schakelpaddles op het stuur maakt goed gekalibreerd eenpedaalrijden mogelijk — naar mijn smaak het beste van het segment.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 162 km/u | 452 km | 10,7 kWh/100 km (City) | Elektrisch |

2. Renault 4 E-Tech — vanaf 29.900 €
De nieuwe Renault 4 E-Tech herinterpreteert de mythe en doet dat met een stedelijke efficiëntie die de 13,4 kWh/100 km WLTP City benadert in de variant van 40 kWh. Het AmpR Small-platform, gedeeld met de R5, geeft prioriteit aan stedelijk gebruik: LFP-accu, optionele warmtepomp die sterk aanbevolen wordt en een gewicht van 1.450 kg dat bij elke remmanoeuvre helpt. Verrassend fatsoenlijke aerodynamica voor zo’n kubusvormig ontwerp.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 90 kW | 122 CV | 150 km/u | 322 km | 13,4 kWh/100 km (City) | Elektrisch |

3. Peugeot E-2008 — vanaf 39.000 €
Met de recente facelift en de accu van 54 kWh komt de E-2008 rond 13,8 kWh/100 km WLTP City uit. Het e-CMP2-platform heeft in omvormerefficiëntie gewonnen en de warmtepomp is al standaard in de middenuitvoeringen. Wel weegt hij meer dan zijn Franse concurrenten — 1.590 kg —, en dat merk je bij voortdurend optrekken. Zijn sterke punt is een vernieuwde i-Cockpit die het stedelijke traject minder eentonig maakt.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 150 km/u | 406 km | 13,8 kWh/100 km (City) | Elektrisch |

4. Jeep Avenger Electric — vanaf 38.000 €
Hij deelt de basis met de E-2008, ja, maar Jeep stemt het anders af. De Avenger Electric declareert 14,0 kWh/100 km WLTP City, geholpen door een iets lager gewicht (1.536 kg) en overbrengingsverhoudingen die op de stad zijn afgestemd. De warmtepomp, hier optioneel, is praktisch verplicht als de auto in de winter buiten staat. Hij won de Car of the Year 2023 en blijft een rationele aankoop.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 150 km/u | 400 km | 14,0 kWh/100 km (City) | Elektrisch |

5. Kia EV3 — vanaf 35.990 €
De EV3 rekt het segment iets op richting de SUV-C, maar qua afmetingen en opzet blijft hij hier meespelen. Hij haalt ongeveer 11,8 kWh/100 km WLTP City in de Standard Range-versie van 58,3 kWh — indrukwekkend voor 4,30 m. Standaard warmtepomp, slim accubeheer dat we al zagen in de analyse van de EV3 en een zeer verfijnde i-Pedal-regeneratie. Hij verliest iets van de Kona door gewicht (1.755 kg).
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 170 km/u | 490 km | 11,8 kWh/100 km (City) | Elektrisch |

6. BYD Atto 2 — vanaf 29.990 €
Hij sluit de ranglijst af met een interessant gegeven: 14,6 kWh/100 km WLTP City voor een SUV-B die inzet op een LFP Blade-accu en een agressieve prijs. De efficiëntie haalt het niveau van de Europese modellen niet helemaal, maar komt dichtbij. Zijn sterke punt is de prijs-uitrustingsverhouding en de standaard bidirectionele laadfunctie V2L. De warmtepomp is inbegrepen en het thermisch beheer presteert goed in de zomer; bij strenge kou moet het nog een weg afleggen.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 130 kW | 177 CV | 160 km/u | 312 km | 14,6 kWh/100 km (City) | Elektrisch |
Samenvattende tabel: vergelijking elektrische SUV-B’s Spanje 2026
Score op basis van stedelijke efficiëntie, bruikbare actieradius, technische uitrusting en prijs.
| Model | Verbruik WLTP City | Actieradius | Vermogen | Prijs vanaf | Score /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai Kona Electric | 10,7 kWh/100 km | 452 km | 156 CV | 37.500 € | 9,2 |
| Renault 4 E-Tech | 13,4 kWh/100 km | 322 km | 122 CV | 29.900 € | 9,0 |
| Peugeot E-2008 | 13,8 kWh/100 km | 406 km | 156 CV | 39.000 € | 8,4 |
| Jeep Avenger Electric | 14,0 kWh/100 km | 400 km | 156 CV | 38.000 € | 8,3 |
| Kia EV3 | 11,8 kWh/100 km | 490 km | 204 CV | 35.990 € | 8,7 |
| BYD Atto 2 | 14,6 kWh/100 km | 312 km | 177 CV | 29.990 € | 7,9 |
Wat maakt de Hyundai Kona Electric de winnaar?
Het is geen toeval. De Kona gebruikt een platform dat vanaf nul op efficiëntie is ontworpen, iets wat we ook zagen in de duel IONIQ 5 vs EV6. Standaard warmtepomp in alle versies, een concurrerende luchtweerstandscoëfficiënt voor een SUV-B en een regeneratiebeheer met vier niveaus dat in stedelijke ritten tot 20% van de energie terugwint. Op papier is hij de efficiëntste. In de praktijk ook.
FAQ
Wat is de efficiëntste elektrische SUV-B voor de stad in Spanje in 2026?
De Hyundai Kona Electric, met 13,1 kWh/100 km in de officiële WLTP City-cyclus, gevolgd door de Renault 4 E-Tech (13,4) en de Peugeot E-2008 (13,8).
Wat is het verschil tussen het gemengde WLTP-verbruik en WLTP City?
Het gemengde verbruik is een gemiddelde van vier fasen (stedelijk, buitenwijk, buitenweg en snelweg). WLTP City weerspiegelt alleen de stedelijke fasen Low en Medium, doorgaans 8-12% lager dan het gemengde verbruik bij elektrische auto’s door de regeneratie.
Heeft de warmtepomp veel invloed op het stedelijke verbruik?
Ja. Het kan in de winter 1,5-2 kWh/100 km schelen ten opzichte van een traditionele PTC-weerstand. In de stad, met frequente koude starts, maakt dat het verschil tussen 300 en 350 km werkelijke actieradius.
Is het de moeite waard om meer te betalen voor een Kona Electric dan voor een Renault 4 E-Tech?
Dat hangt af van het gebruik. Als je 15.000 km per jaar vooral in de stad rijdt, duurt het even voordat de meerprijs van 6.000 € terugverdiend is. De Renault 4 biedt 95% van de efficiëntie voor 84% van de prijs — naar onze mening de meest rationele aankoop van de ranglijst.
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven