Rodzinne Poradniki zakupowe Bezpieczeństwo SUV
Jak wybrać nowoczesny i bezpieczny SUV rodzinny w 2026 roku: ADAS, ISOFIX, poduszki powietrzne i technologia, która naprawdę ma znaczenie
Przewodnik po wyborze najlepszego rodzinnego SUV-a 2026: bezpieczeństwo Euro NCAP, obowiązkowe ADAS, ISOFIX na trzech miejscach i technologia, która realnie przynosi wartość rodzinie.
Wybór rodzinnego SUV-a w 2026 roku nie polega już na zliczaniu centymetrów bagażnika i koni mechanicznych: rozmowa przeniosła się na systemy zapobiegające wypadkom, na to, jak zamontować trzy foteliki dziecięce bez klęczenia na chodniku i czy samochód otrzyma aktualizacje za trzy lata. Przepisy GSR2 podniosły poprzeczkę, Euro NCAP zaostrzył swoje protokoły, a hiszpański rynek przemodelował ofertę. To przemyślany przewodnik, który pomoże podjąć decyzję z rozwagą.
Co dziś definiuje najlepszego rodzinnego SUV-a 2026
Dobry rodzinny SUV w 2026 roku łączy pięć elementów: bezpieczeństwo certyfikowane przez Euro NCAP według zaktualizowanego protokołu, pełną zgodność z GSR2 (autonomiczne hamowanie, asystent utrzymania pasa, wykrywanie zmęczenia, rejestrator EDR), realną przestronność drugiego rzędu z ISOFIX na wszystkich miejscach, gdy to możliwe, długowieczną technologię dzięki aktualizacjom OTA oraz napęd dopasowany do rodzinnego użytkowania. Cena ma znaczenie, ale wartość oferty mierzy się latami eksploatacji, a nie kwotą na fakturze dealera.
Bezpieczeństwo czynne i ADAS: czego naprawdę wymaga GSR2
Od lipca 2024 roku każdy samochód osobowy homologowany w UE musi być wyposażony w ISA (inteligentny asystent prędkości), AEB wykrywające pieszych i rowerzystów, asystenta utrzymania pasa, wykrywanie senności, kamerę lub czujniki cofania oraz wstępną instalację blokady alkoholowej. W 2026 roku poważni producenci poszli dalej: centralny moduł fuzji sensorycznej z kamerą stereoskopową z przodu, radar dalekiego zasięgu i w klasach średnich półautomatyczną zmianę pasa ruchu. Naprawdę konkurencyjny SUV z ADAS 2026 oferuje asystenta jazdy poziomu 2+, użytecznego na autostradzie, a nie tylko “spełniającego wymogi na papierze”.
Poduszki powietrzne, konstrukcja i Euro NCAP: jak czytać gwiazdki
Pięć gwiazdek nie jest już gwarancją, jeśli test jest stary. Warto sprawdzić datę badania i cztery oceny cząstkowe: dorosły pasażer, dziecko, użytkownicy niechronieni oraz systemy wspomagające. Wzorcowe poduszki powietrzne w rodzinnym SUV-ie to dziś dziewięć: czołowe, boczne klatki piersiowej, kurtynowe na całej długości, kolanowa kierowcy i — kluczowa — środkowa, umieszczona między fotelami przednimi, która zapobiega zderzeniom głowa w głowę przy uderzeniu bocznym.
ISOFIX i i-Size: dlaczego liczą się trzy miejsca z tyłu
Przy dwójce dzieci i trzecim pasażerze okazjonalnie (dziadek, kolega ze szkoły) posiadanie ISOFIX także na środkowym miejscu znacznie zwiększa liczbę konfiguracji. Dobrze zaprojektowany SUV 7-miejscowy z ISOFIX oferuje punkty mocowania i-Size w całym drugim rzędzie, a nawet w trzecim, z realną przestrzenią na foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy w grupie 1.
Volkswagen Tayron — od 50.995 €
Naturalny następca Tiguana Allspace debiutuje na platformie MQB Evo, z opcjonalnymi siedmioma miejscami i katalogiem asystentów z czołówki. Wersja eHybrid oferuje ponad 100 km homologowanego zasięgu elektrycznego, idealnego na codzienne dojazdy miejskie i długą podróż bez obaw o zasięg.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 200 | 272 | 210 km/h | 118 km EV | 1,6 l/100 km | CERO | PHEV |
Skoda Kodiaq — od 46.800 €
Druga generacja zachowuje praktyczny DNA Skody dzięki siedmiu miejscom standardowo w kilku wersjach wyposażenia, bagażnikowi o pojemności 910 litrów w konfiguracji pięcioosobowej oraz niepokonanej ergonomii: fizycznym przyciskom, konfigurowalnym Smart Dials i stabilnemu bezprzewodowemu CarPlay.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 | 150 | 207 km/h | 1.100 km | 6.0 l/100 km | C | Diesel |
Peugeot 5008 — od 44.500 €
Trzecia generacja 5008 korzysta z platformy STLA Medium, z elektrycznymi wersjami E-5008 o zasięgu do 500 km WLTP i siedmioma realnymi miejscami. Panoramic i-Cockpit, wyraźna kamera 360 i ADAS poziomu 2 z półautomatyczną zmianą pasa.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 157 | 210 | 170 km/h | 500 km | 17,8 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |
Kia Sorento — od 56.640 €
Punkt odniesienia wśród bezpiecznych rodzinnych SUV-ów 2026 dzięki wzmocnionej karoserii, siedmiu przestronnym miejscom i siedmioletniej gwarancji. Jej PHEV oferuje silnik 1.6 T-GDI z napędem 4×4 i użytecznym trybem elektrycznym w mieście.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 186 | 253 | 193 km/h | 57 km EV | 1,6 l/100 km | CERO | PHEV |
Hyundai Santa Fe — od 48.920 €
Przełomowy design, wnętrze w stylu lounge i trzeci rząd z godnym dostępem. HTRAC, ADAS Highway Driving Assist 2 oraz zakrzywione podwójne ekrany 12,3″.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 175 | 239 | 190 km/h | 900 km | 6,4 l/100 km | ECO | Hybryda |
Mazda CX-80 — od 62.571 €
Propozycja premium z napędem na tylną oś w wersji podstawowej, sześcioma lub siedmioma miejscami oraz hybrydą plug-in z czterocylindrowym silnikiem 2.5 wolnossącym. Wnętrze z wyjątkowymi materiałami jak na swoją cenę.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 241 | 327 | 195 km/h | 60 km EV | 1,5 l/100 km | CERO | PHEV |
Nissan X-Trail e-Power — od 35.050 €
Dzięki technologii e-Power (silnik spalinowy jako generator, napęd w 100% elektryczny) i opcji siedmiu miejsc jest idealny dla kogoś, kto chce odczuć jazdę elektryczną bez ładowania z gniazdka.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 170 km/h | 900 km | 5,7 l/100 km | ECO | Hybryda |
Dacia Jogger — od 24.580 €
Nie jest to czysty SUV, ale spełnia rolę rodzinną z siedmioma miejscami za mniej niż 20.000 €. Wersja Hybrid 150 z naklejką ECO. Poduszki powietrzne i ADAS zaktualizowane po face liftingu.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 114 | 155 | 168 km/h | 950 km | 4,5 l/100 km | ECO | Hybryda |
Technologia, która naprawdę ma znaczenie
Kamera 360 w wysokiej rozdzielczości, stabilny bezprzewodowy CarPlay/Android Auto, rzeczywiste aktualizacje OTA poprawiające ADAS (nie tylko ikony), fotele z pamięcią i wentylacją w pierwszym rzędzie, bezdotykowa klapa bagażnika i chłodzona ładowarka indukcyjna. Reszta — egzotyczne tryby jazdy, ambientowe oświetlenie w 64 kolorach — to marketing.
Tabela zbiorcza i ranking
| Model | Miejsca | Naklejka | Cena od | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|
| Volkswagen Tayron | 7 | CERO | 50.995 € | 9,1 |
| Skoda Kodiaq | 7 | C | 46.800 € | 9,0 |
| Peugeot 5008 | 7 | CERO | 44.500 € | 8,8 |
| Kia Sorento | 7 | CERO | 56.640 € | 9,0 |
| Hyundai Santa Fe | 7 | ECO | 48.920 € | 9,2 |
| Mazda CX-80 | 7 | CERO | 62.571 € | 8,7 |
| Nissan X-Trail | 7 | ECO | 35.050 € | 8,4 |
| Dacia Jogger | 7 | ECO | 24.580 € | 8,0 |
Rekomendacja według profilu
Miejski z małymi dziećmi: Peugeot 5008 elektryczny lub Kia Sorento PHEV. Podróżujący na długich dystansach: Skoda Kodiaq diesel lub Hyundai Santa Fe HEV. Liczna rodzina przy ograniczonym budżecie: Dacia Jogger Hybrid. Racjonalny premium: Mazda CX-80.
Najczęstsze pytania
Który rodzinny SUV jest najbezpieczniejszy w 2026 roku?
Te, które łączą aktualną ocenę pięciu gwiazdek Euro NCAP (2023-2025), centralną przednią poduszkę powietrzną i ADAS poziomu 2+. Hyundai Santa Fe, Volkswagen Tayron i Kia Sorento prowadzą w ocenach cząstkowych dla dziecka.
Czy warto kupować SUV-a z 7 miejscami, jeśli trzeci rząd używam tylko okazjonalnie?
Tak, pod warunkiem że drugi rząd przesuwa się i nie ogranicza bagażnika w konfiguracji pięcioosobowej. Kodiaq i Sorento to przykłady użytecznego trzeciego rzędu bez utrudniania codziennej jazdy.
Czy ISOFIX na środkowym miejscu jest naprawdę powszechny?
Nie, nadal jest rzadki. Peugeot 5008, Tesla Model Y i niektóre minivany go oferują; w większości SUV-ów środkowe miejsce drugiego rzędu ma tylko pas trzypunktowy.
Diesel, hybryda czy elektryk dla rodziny w 2026 roku?
Diesel pozostaje niepokonany na autostradzie i przy holowaniu; hybryda samoładująca się jest najbardziej wszechstronna bez potrzeby infrastruktury; elektryk błyszczy, jeśli w domu jest ładowarka, a codzienne przejazdy nie przekraczają 400 km dziennie.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego