Samochody hybrydowe Rankingi SUV
Ranking 2026: 6 najwygodniejszych SUV-ów premium na długie podróże rodzinne
Analizujemy sześć najwygodniejszych SUV-ów premium do długich podróży rodzinnych, dostępnych w Hiszpanii w 2026 roku. Zawieszenie pneumatyczne, wyciszenie, miejsca siedzące i zasięg hybrydowy pod lupą.
Są samochody, które dają przyjemność na zakrętach, i samochody, które dają przyjemność na 600. kilometrze. Duże SUV-y premium niemal z definicji należą do tej drugiej grupy: tam uzasadniają swoją cenę, masę i zużycie paliwa. Nie wszystkie jednak równie dobrze radzą sobie z tą formułą. A kiedy tylne siedzenia są zajęte — dwoje dzieci, pies i bagażnik wypełniony po samą półkę — różnice między modelami szybko stają się oczywiste.
Ten ranking dotyczy właśnie tego. Który SUV premium najwygodniejszy na długie trasy można dziś kupić w Hiszpanii, z obowiązującą w 2026 roku naklejką DGT, i dlaczego niektóre modele lepiej sprawdzają się, gdy trasa przekracza trzy godziny.
Co czyni SUV-a premium wygodnym na długie trasy
To nie jedna cecha, lecz kilka współdziałających ze sobą. Zawieszenie pneumatyczne jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem: tłumi dylatacje na autostradzie AP-7 tak samo dobrze, jak wyboje na dojeździe do wsi. Wyciszenie waży niemal tyle samo — szyby laminowane, podwójne uszczelki drzwi, opony z pianką wewnątrz — bo zmęczenie pasażera pojawia się wcześniej przez słuch niż przez plecy.
Potem są tylne fotele: z regulacją pochylenia, z własną klimatyzacją, z realną przestrzenią na nogi i oparciami, które nie przypominają ławki. Bagażnik, oczywiście, musi pomieścić wszystko. W 2026 roku ważny jest także zasięg hybrydy plug-in: jeśli samochód pozwala przejechać 80–100 km na prądzie, weekend z Madrytu do Sierra de Gredos odbywa się praktycznie bez tankowania.
Do tego dochodzą systemy ADAS do długich tras, które na autostradzie odciążają kierowcę od najbardziej monotonnej pracy. I tak, liczy się odczuwalna jakość. Plastik, który skrzypi po pięciu godzinach jazdy, to plastik, którego będziesz nienawidzić.
Metodologia: jak przyznawaliśmy punkty
Oceniliśmy sześć zmiennych w skali do 10: komfort jazdy, wyciszenie, miejsca z tyłu/trzeci rząd, bagażnik, zasięg hybrydy plug-in i ADAS. Wszystkie modele to wersje PHEV lub hybrydowe aktualnie oferowane w hiszpańskich salonach. Ceny są orientacyjne, „od”, z VAT i podatkami.
Mercedes-Benz GLE 450e — od 96 500 €
GLE pozostaje, naszym zdaniem, punktem odniesienia w segmencie, gdy mowa o czystym komforcie. Zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC w standardzie w wersji PHEV czaruje hiszpańskie drogi, na których odcinki idealnie równe przeplatają się z łatanymi byle jak. Przednie fotele z masażem i wentylacją to nie kaprys: na trasie Madryt–Malaga bez przerw naprawdę je czuć.
PHEV ma homologowany zasięg około 110 km na prądzie WLTP, co w praktyce oznacza około 85–90 km rzeczywistych. Wystarczy na tydzień jazdy po mieście bez uruchamiania silnika spalinowego. Trzeci rząd jest dostępny jako opcja, choć bardziej nadaje się na awaryjne użycie niż na co dzień — do tego jest GLS, ale to już inna liga cenowa.
| Moc kW | Moc KM | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 280 | 381 | 250 km/h | 110 km | 0,8 l/100 km | PHEV |
BMW X5 xDrive50e — od 92 900 €
X5 gra inną kartą. Wciąż jest samochodem z dynamicznym charakterem — widać, że Monachium nie do końca rezygnuje z tego dziedzictwa — ale przejście na PHEV z baterią 25,7 kWh użytecznej przemeblowało priorytety. Homologowany zasięg elektryczny około 100 km, wyraźnie lepsze wyciszenie niż w poprzedniej generacji i pozycja za kierownicą, którą się lubi.
Trzeba jednak pamiętać, że zintegrowane zawieszenie pneumatyczne jest w niektórych pakietach opcją. Zamów je. Bez niego X5 nadal sprawia frajdę z jazdy, ale nie konkuruje już w tej samej lidze komfortu co GLE. Z nim dystans znacznie się skraca. Dobra przestrzeń na miejscach 2 i 3, choć trzeci rząd X5 nie należy do najlepszych w grupie.
| Moc kW | Moc KM | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 360 | 489 | 250 km/h | 100 km | 1,0 l/100 km | PHEV |

Audi Q7 60 TFSI e — od 94 200 €
Q7 to chyba najlepszy prawdziwy SUV siedmioosobowy w grupie. Jego trzeci rząd nadaje się dla dorosłych na krótkich trasach i dla dzieci bez skarg na długich. Bagażnik przy siedmiu zajętych miejscach nadal jest użyteczny — czego nie można powiedzieć o wszystkich. Wnętrze o bardzo solidnej jakości, wyciszenie na wyższym poziomie i adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne w standardzie w wersji PHEV.
Owszem, wobec odnowionego GLE widać już upływ lat. A interfejs MMI nie jest najszybszy na rynku. Jako rodzinny siedmiomiejscowy samochód do podróżowania nadal jednak stanowi poważny argument.
| Moc kW | Moc KM | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 340 | 462 | 240 km/h | 85 km | 1,9 l/100 km | PHEV |

Volvo XC90 T8 Recharge — od 87 500 €
Szwed to coś innego. Filozofia skandynawskiego fotela, ciepłe materiały, nastawienie na pasażera. Trzeci rząd XC90 to jeden z najlepiej zaprojektowanych w segmencie: poprawny dostęp i akceptowalne oparcie. Bardzo dobre wyciszenie i spokojna jazda, zgodna z duchem tego samochodu. Nowy EX90 i nowości zapowiadane dla EX60 wyznaczą kierunek w pełni elektrycznym, ale do podróży rodzinnych hybryda plug-in XC90 nadal ma ogromny sens.
Zasięg elektryczny nieco skromniejszy niż w GLE czy X5 — około 75 km WLTP — a cena wyjściowa jest najniższa w grupie. Można dyskutować, czy to rekompensuje przewagę niemieckiej konkurencji w czystej dynamice; w komforcie rodzinnym nie jest to konieczne.
| Moc kW | Moc KM | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 335 | 455 | 180 km/h | 75 km | 1,3 l/100 km | PHEV |
Range Rover Sport P550e — od 118 700 €
Inna skala cen i inna skala izolacji od świata zewnętrznego. Sport to samochód w grupie o najmocniej wyczuwalnym poczuciu „kapsuły”. Doskonałe wyciszenie, zawieszenie pneumatyczne z aktywną kontrolą przechyłów, przednie fotele, które wydają się uszyte na miarę. Wysoka i przestronna pozycja za kierownicą bardzo pomaga na długiej trasie.
PHEV osiąga 113 km zasięgu elektrycznego WLTP, wynik czołowy w segmencie. Minusy: to pięciomiejscowy samochód — zapomnij o trzecim rzędzie, bagażnik jest duży, ale nie gigantyczny, a brytyjski serwis posprzedażowy pozostaje piętą achillesową marki.
| Moc kW | Moc KM | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 404 | 550 | 240 km/h | 113 km | 0,8 l/100 km | PHEV |
Porsche Cayenne E-Hybrid — od 104 400 €
Cayenne to najbardziej sportowy model w grupie. Jest też zaskakująco wygodny, gdy ma adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne — opcjonalne, ale niemal obowiązkowe przy użytkowaniu rodzinnym. Wnętrze po odświeżeniu, z podwójnym ekranem i bardzo wysoką jakością. Pięć miejsc, bez opcji siedmiu.
Jako samochód na długą podróż spisuje się bardzo dobrze; jako rodzinny z dziećmi w wieku szkolnym i psem jest o pół kroku za Q7 lub XC90 pod względem wszechstronności. Jeśli jednak szukasz premium dla dwojga dorosłych i dwojga nastolatków, który równie dobrze poradzi sobie na przełęczy i autostradzie, rywali ma niewielu.
| Moc kW | Moc KM | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 346 | 470 | 254 km/h | 90 km | 1,5 l/100 km | PHEV |
Tabela porównawcza i wynik końcowy
| Model | Komfort | Wyciszenie | Miejsca | Bagażnik | Zasięg PHEV | ADAS | Razem /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes GLE 450e | 9,5 | 9 | 8 | 8,5 | 9 | 9 | 8,8 |
| Range Rover Sport P550e | 9,5 | 9,5 | 7 | 8 | 9,5 | 8,5 | 8,7 |
| Audi Q7 60 TFSI e | 8,5 | 9 | 9,5 | 9,5 | 7,5 | 8,5 | 8,7 |
| BMW X5 xDrive50e | 8,5 | 8,5 | 8 | 8 | 9 | 9 | 8,5 |
| Porsche Cayenne E-Hybrid | 8,5 | 8,5 | 7 | 7,5 | 8 | 8,5 | 8,0 |
| Volvo XC90 T8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 7 | 8,5 | 8,4 |
Werdykt według profilu użytkownika
Dla dużej rodziny z siedmioma realnymi miejscami: Audi Q7 60 TFSI e. Nic w grupie nie radzi sobie lepiej z równaniem trzeci rząd + bagażnik.
Dla maksymalnego komfortu na autostradzie: Mercedes GLE 450e. AIRMATIC w standardzie, fotele z górnej półki i dojrzałość, którą czuć na każdym kilometrze.
Dla ograniczonego budżetu w segmencie premium: Volvo XC90 T8. Jest najbardziej przystępny, a jego filozofia wnętrza pozostaje aktualna.
Dla kogoś, kto chce czuć się odizolowany od świata: Range Rover Sport P550e. Inny wymiar izolacji, choć i cena jest inna.
Dla kogoś, kto nie rezygnuje z przyjemności jazdy: Porsche Cayenne E-Hybrid.
Dla złotego środka między dynamiką a komfortem: BMW X5 xDrive50e, zwłaszcza z zintegrowanym zawieszeniem pneumatycznym.
Najczęściej zadawane pytania
Który SUV premium jest najwygodniejszy na długie podróże rodzinne w 2026 roku?
Mercedes-Benz GLE 450e, dzięki zawieszeniu pneumatycznemu AIRMATIC w standardzie, fotelom z masażem i wentylacją oraz wzorcowemu wyciszeniu w tym segmencie. Range Rover Sport P550e walczy z nim o miano najlepiej wyciszonego, ale kosztuje znacznie więcej.
Który SUV premium ma najlepszy trzeci rząd do podróży z siedmioma osobami?
Audi Q7 ma najbardziej użyteczny trzeci rząd w grupie, z realną przestrzenią dla dorosłych na krótkich trasach i dzieci na długich. Volvo XC90 to bardziej logiczna alternatywa, jeśli priorytetem są projekt foteli i dostępność.
Jaki rzeczywisty zasięg elektryczny oferują duże PHEV premium w 2026 roku?
Wartości homologowane WLTP wynoszą od 75 do 113 km, a realne od 60 do 90 km, w zależności od stylu jazdy, temperatury i użycia klimatyzacji. Range Rover Sport P550e i Mercedes GLE 450e prowadzą pod względem wartości homologowanej.
Czy dopłata za zawieszenie pneumatyczne w tych SUV-ach się opłaca?
Jeśli użytkowanie to przede wszystkim długie podróże z rodziną, zdecydowanie tak. Różnicę w stosunku do zwykłych sprężyn widać od pierwszych kilometrów na autostradzie i na nierównej nawierzchni. W BMW i Porsche jest zwykle opcją; w Mercedes i Audi PHEV — w standardzie lub prawie.
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych