Hibridni avtomobili Lestvice SUV
Lestvica 2026: 6 najudobnejših premium SUV-jev za dolga družinska potovanja
Analiziramo šest najudobnejših premium SUV-jev za dolga družinska potovanja, ki so bili v letu 2026 na voljo v Španiji. Pod drobnogled vzamemo zračno vzmetenje, zvočno izolacijo, sedeže in hibridni doseg.
Nekateri avtomobili so v užitek na ovinkih, drugi pa na kilometru 600. Veliki premium SUV-ji skoraj po definiciji sodijo v drugo skupino: prav tam upravičijo svojo ceno, težo in porabo. Vendar vsi ne zadenejo formule enako dobro. In ko je zadnja klop polna – dva otroka, pes in prtljažnik do police – se razlike med njimi zelo hitro pokažejo.
Ta lestvica se ukvarja prav s tem. Katere premium SUV-je za dolga potovanja lahko danes kupite v Španiji z veljavno okoljsko oznako za leto 2026 in zakaj nekateri zadanejo bolje od drugih, ko pot preseže tri ure.
Kaj naredi premium SUV udobnega za dolga potovanja
Ni ene same stvari, ampak več, ki delujejo skupaj. Zračno vzmetenje je verjetno najpomembnejši dejavnik: enako dobro filtrira dilatacijske reže na avtocesti AP-7 kot udarne jame na poti v vas. Skoraj enako pomembna je zvočna izolacija – laminirana stekla, dvojno tesnjenje vrat, pnevmatike s penasto oblogo –, saj utrujenost potnika prej pride skozi uho kot skozi hrbet.
Nato so tu zadnji sedeži: nagibni, z lastno klimatizacijo, z dovolj prostora za noge in naslonjali, ki ne delujejo kot klop. Prtljažnik mora seveda veliko prenesti. In leta 2026 je pomemben tudi priključni hibridni doseg: če avto omogoča 80–100 km električne vožnje, preden vklopi bencinski motor, vikend med Madridom in gorovjem Gredos skoraj ne zahteva polnjenja goriva.
K temu je treba prišteti še ADAS sisteme za dolge razdalje, ki na avtocesti razbremenijo voznika najbolj monotonega dela vožnje. In res je, da šteje tudi zaznana kakovost. Plastika, ki po petih urah škripa, je plastika, ki jo boste sovražili.
Metodologija: kako smo točkovali
Ocenili smo šest spremenljivk na lestvici do 10: udobje vožnje, zvočno izolacijo, zadnje sedeže/tretjo vrsto, prtljažnik, priključni hibridni doseg in ADAS. Vsi modeli so različice PHEV ali hibridi, ki so trenutno na voljo pri španskih trgovcih. Cene so okvirne, »od«, z DDV in davki vključenimi.
Mercedes-Benz GLE 450e – od 96.500 €
GLE je po našem mnenju še vedno referenca segmenta, ko gre za čisto udobje. Zračno vzmetenje AIRMATIC, ki je v različici PHEV standardno, čaruje s špansko cesto, tisto, ki izmenjuje popolne odseke s slabo zakrpanimi. Sprednji sedeži s funkcijo masaže in ventilacije niso muha: na vožnji Madrid–Málaga brez postankov se to res pozna.
PHEV ima homologiranih skoraj 110 km električne vožnje po WLTP, kar v praksi pomeni približno 85–90 km dejanskega dosega. Dovolj za cel teden mestnih poti brez vžiga termičnega motorja. Tretja vrsta obstaja kot opcija, a je bolj za nujne primere kot za vsakodnevno rabo – za to je GLS, vendar to je že drug cenovni razred.
| Moč kW | Moč KM | Najv. hitrost | Električni doseg | Poraba | Oznaka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 280 | 381 | 250 km/h | 110 km | 0,8 l/100 km | NIČ | PHEV |
BMW X5 xDrive50e – od 92.900 €
X5 igra drugo karto. Še vedno je avto z dinamičnim značajem – opazno je, da se München ne odreka tej dediščini –, vendar je prehod na PHEV z baterijo 25,7 kWh uporabne energije spremenil prioritete. Homologiran električni doseg približno 100 km, znatno izboljšana zvočna izolacija v primerjavi s prejšnjo generacijo in držanje za volanom, ki ga je prijetno uživati.
Res pa je integralno zračno vzmetenje pri nekaterih paketih še vedno opcijsko. Zahtevajte ga. Brez njega se X5 še vedno uživa, vendar ne tekmuje več v isti udobnostni ligi kot GLE. Z njim se razlika močno skrči. Dober prostor na sedežih 2 in 3, čeprav tretja vrsta X5 ni med najboljšimi v skupini.
| Moč kW | Moč KM | Najv. hitrost | Električni doseg | Poraba | Oznaka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 360 | 489 | 250 km/h | 100 km | 1,0 l/100 km | NIČ | PHEV |

Audi Q7 60 TFSI e – od 94.200 €
Q7 je verjetno najboljši resnični SUV s sedmimi sedeži v skupini. Njegova tretja vrsta je za odrasle uporabna na krajših poteh, za otroke pa brez pritožb tudi na daljših. Prtljažnik je z vsemi sedmimi sedeži v uporabi še vedno uporaben – česar ne more reči vsak. Notranjost je zelo kakovostna, zvočna izolacija na najvišji ravni, zračno vzmetenje s prilagodljivim delovanjem pa je pri PHEV-različici standardno.
Res, v primerjavi s prenovljenim GLE-jem že kažejo leta. In vmesnik MMI ni najbolj živahen na trgu. Kot družinski avto s sedmimi sedeži za potovanja pa ostaja resen argument.
| Moč kW | Moč KM | Najv. hitrost | Električni doseg | Poraba | Oznaka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 340 | 462 | 240 km/h | 85 km | 1,9 l/100 km | NIČ | PHEV |

Volvo XC90 T8 Recharge – od 87.500 €
Švedec je nekaj drugega. Filozofija nordijskega sedeža, topli materiali, usmerjenost k potniku. Tretja vrsta XC90 je ena najbolje oblikovanih v segmentu: dostop je ustrezen in naslon sprejemljiv. Zvočna izolacija je zelo dobra, vožnja mirna in v skladu z duhom avta. Novi Volvo EX90 in novosti, ki jih napoveduje EX60, bodo zarisale pot k 100-odstotno električni vožnji, toda za potovanja z družino priključni hibridni XC90 še vedno zelo smiselno.
Električni doseg je nekoliko skromnejši od GLE-ja ali X5 – približno 75 km po WLTP –, začetna cena pa je najnižja v skupini. Vprašljivo je, ali to odtehta nemško konkurenco v čisti dinamični odzivnosti; za družinsko udobje ji ni treba več.
| Moč kW | Moč KM | Najv. hitrost | Električni doseg | Poraba | Oznaka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 335 | 455 | 180 km/h | 75 km | 1,3 l/100 km | NIČ | PHEV |
Range Rover Sport P550e – od 118.700 €
Drug cenovni razred in druga stopnja izolacije od zunanjega sveta. Sport je avto v skupini z najizrazitejšim občutkom »kapsule«. Odlična zvočna izolacija, zračno vzmetenje z aktivnim nadzorom nagibanja, sprednji sedeži, ki se zdijo narejeni po meri. Visok in pregleden položaj za volanom zelo pomaga na dolgi poti.
PHEV doseže 113 km električne vožnje po WLTP, kar je vrhunska vrednost segmenta. Slabe strani: ima pet sedežev – tretjo vrsto pozabite –, prtljažnik je velik, vendar ne titanski, britanska posprodajna podpora pa ostaja nerešena naloga blagovne znamke.
| Moč kW | Moč KM | Najv. hitrost | Električni doseg | Poraba | Oznaka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 404 | 550 | 240 km/h | 113 km | 0,8 l/100 km | NIČ | PHEV |
Porsche Cayenne E-Hybrid – od 104.400 €
Cayenne je najbolj športni v skupini. Presenetljivo udoben je tudi, ko ima prilagodljivo zračno vzmetenje – opcijsko, a skoraj obvezno, če je raba družinska. Prenovljena notranjost z dvema zaslonoma in zelo visoka kakovost. Pet sedežev, brez možnosti za sedem.
Kot avto za dolga potovanja odlično deluje; kot družinski avto z otroki šolske starosti in psom pa za Q7 ali XC90 zaostaja v vsestranskosti. Če pa iščete premium za dva odrasla in dva najstnika, ki zna uživati tako na prelazu kot na avtocesti, ima malo tekmecev.
| Moč kW | Moč KM | Najv. hitrost | Električni doseg | Poraba | Oznaka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 346 | 470 | 254 km/h | 90 km | 1,5 l/100 km | NIČ | PHEV |
Primerjalna tabela in končna ocena
| Model | Udobje | Zvok. izolac. | Sedeži | Prtljažnik | Doseg PHEV | ADAS | Skupaj /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes GLE 450e | 9,5 | 9 | 8 | 8,5 | 9 | 9 | 8,8 |
| Range Rover Sport P550e | 9,5 | 9,5 | 7 | 8 | 9,5 | 8,5 | 8,7 |
| Audi Q7 60 TFSI e | 8,5 | 9 | 9,5 | 9,5 | 7,5 | 8,5 | 8,7 |
| BMW X5 xDrive50e | 8,5 | 8,5 | 8 | 8 | 9 | 9 | 8,5 |
| Porsche Cayenne E-Hybrid | 8,5 | 8,5 | 7 | 7,5 | 8 | 8,5 | 8,0 |
| Volvo XC90 T8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 7 | 8,5 | 8,4 |
Presoja glede na profil uporabnika
Za veliko družino s sedmimi pravimi sedeži: Audi Q7 60 TFSI e. Noben v skupini ne obvlada bolje enačbe tretja vrsta + prtljažnik.
Za največje udobje na avtocesti: Mercedes GLE 450e. AIRMATIC standardno, sedeži po referenčnih merilih in zrelost, ki se pozna na vsakem kilometru.
Za omejen proračun znotraj premiuma: Volvo XC90 T8. Je najcenejši in njegova filozofija kabine še vedno velja.
Za tiste, ki se želijo počutiti odmaknjene od sveta: Range Rover Sport P550e. Druga dimenzija izolacije, pa tudi cena je druga.
Za tiste, ki ne želijo odreči užitka za volanom: Porsche Cayenne E-Hybrid.
Za dinamično-udobno sredino: BMW X5 xDrive50e, predvsem z integralnim zračnim vzmetenjem.
Pogosta vprašanja
Kateri je najudobnejši premium SUV za dolga družinska potovanja v letu 2026?
Mercedes-Benz GLE 450e, zahvaljujoč standardnemu zračnemu vzmetenju AIRMATIC, sedežem z masažo in ventilacijo ter referenčni zvočni izolaciji v segmentu. Range Rover Sport P550e mu izpodbija mesto v akustični izolaciji, vendar stane precej več.
Kateri premium SUV ponuja najboljšo tretjo vrsto za potovanja s sedmimi osebami?
Audi Q7 ima najbolj uporabno tretjo vrsto v skupini, z dejanskim prostorom za odrasle na krajših poteh in otroke na daljših. Volvo XC90 je najbolj logična alternativa, če je poudarek na oblikovanju sedežev in dostopnosti.
Kakšen dejanski električni doseg ponujajo veliki premium PHEV-ji v letu 2026?
Homologirani vrednosti po WLTP segajo od 75 do 113 km, dejanske vrednosti pa so med 60 in 90 km, odvisno od vožnje, temperature in uporabe klimatske naprave. Range Rover Sport P550e in Mercedes GLE 450e vodita po homologirani vrednosti.
Ali se splača doplačilo za zračno vzmetenje pri teh SUV-jih?
Če je raba predvsem dolga družinska potovanja, zagotovo da, jasno. Razlika v primerjavi s klasičnim vzmetenjem je očitna že v prvih kilometrih na avtocesti in na neravnem asfaltu. Pri BMW in Porsche je običajno opcijsko; pri Mercedes in Audi PHEV pa je standardno ali skoraj.
Deja un comentario


Sedem finalistov za evropski avtomobil leta 2027 (COTY) je izključno električnih.
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta
Nov Lexus ES: luksuz raste in postaja električen