Rebríček 2026: 6 kompaktných elektromobilov s najnižšou priemernou spotrebou na diaľnici, aby sa každá kWh vyplatila

Dani Montesinos     29 julio 2026     5 min.
Rebríček 2026: 6 kompaktných elektromobilov s najnižšou priemernou spotrebou na diaľnici, aby sa každá kWh vyplatila

Technická analýza šiestich najefektívnejších kompaktných elektromobilov na diaľnici, ktoré sa v roku 2026 predávajú, reálne spotreby a faktory, ktoré rozhodujú.

Diaľnica zostáva veľkým skúšobným poligónom elektromobilu. Práve tam sa cyklus WLTP výrazne zníži, kde nevyriešený súčiniteľ Cx nemilosrdne trestá a kde môže rozdiel medzi dvoma kompaktnými elektromobilmi znamenať 80 skutočných kilometrov dojazdu. V tomto rebríčku 2026 sme vybrali šesť kompaktných elektromobilov s najnižšou spotrebou na diaľnici, ktoré sa v Španielsku oficiálne predávajú, zoradených podľa ich priemernej trvalej spotreby pri 120 km/h.

Prečo je spotreba na diaľnici rozhodujúcim ukazovateľom

Homologovaný cyklus WLTP kombinuje mestské, mimomestské a vysokorýchlostné jazdy, no väčšina vodičov zistí, že údaj dôležitý na plánovanie cesty je spotreba kWh elektromobilu na diaľnici pri zákonnej cestovnej rýchlosti. Pri 120 km/h predstavuje aerodynamický odpor viac ako 60 % energetickej spotreby, čo z koeficientu Cx, čelnej plochy a tepelného manažmentu batérie robí tri rozhodujúce premenné.

Metodika: WLTP oproti reálnemu používaniu

Údaje tohto rebríčka kombinujú homologáciu WLTP s overenými reálnymi meraniami na španielskych trasách (A-2, AP-7 a A-6) pri vonkajšej teplote medzi 15 a 22 °C, s aktívnou klimatizáciou a jedným cestujúcim. Priemerný rozdiel medzi WLTP a reálnou spotrebou na diaľnici sa pohybuje okolo 25–30 %, čo je zásadný údaj pre pochopenie reálneho dojazdu elektromobilu na diaľnici.

Technické faktory, ktoré rozhodujú

Štyri prvky vysvetľujú takmer celé poradie: aerodynamika (Cx pod 0,23 znamená zásadný zlom), hmotnosť v prevádzkovom stave, prítomnosť tepelného čerpadla – nevyhnutného v zime – a účinnosť meniča a synchrónneho motora s permanentnými magnetmi v porovnaní s indukčnými riešeniami.

1. Hyundai Ioniq 6 – od 39 365 €

Kórejský sedan zostáva objektívnou referenciou segmentu. S Cx 0,21, najnižším zo všetkých sériovo vyrábaných elektromobilov v Španielsku, sa jeho reálna spotreba na diaľnici drží medzi 15,8 a 16,5 kWh/100 km. Verzia RWD s batériou 77 kWh ponúka viac ako 480 reálnych km pri 120 km/h, hodnotu, ktorej takmer žiadny konkurent nedosiahne.

Výkon kW Výkon CV Max. rýchlosť Dojazd Spotreba Nálepka Palivo
168 228 185 km/h 680 km WLTP 15,5 kWh/100 km Nulová Elektrina
Tesla Model 3
Tesla Model 3

2. Tesla Model 3 – od 36 990 €

Faceliftovaný model Highland ešte viac vylepšil už aj tak veľmi efektívnu platformu. Cx 0,219, zadný motor s permanentnými magnetmi a softvérové riadenie, ktoré vytlačí z každej kWh maximum. Na diaľnici sa pohybuje okolo 16,8 kWh/100 km vo verzii Gran Autonomía RWD. Zostáva praktickým referenčným vozidlom pre tých, ktorí najazdia veľa kilometrov.

Výkon kW Výkon CV Max. rýchlosť Dojazd Spotreba Nálepka Palivo
208 283 201 km/h 629 km WLTP 16,8 kWh/100 km Nulová Elektrina
Volkswagen ID.7
Volkswagen ID.7

3. Volkswagen ID.7 – od 52 655 €

Sedan z Wolfsburgu využíva svoje väčšie rozmery na optimalizáciu prúdenia vzduchu s Cx 0,23. Jeho batéria s úžitkovou kapacitou 77 kWh a motor APP550 novej generácie zabezpečujú reálnu spotrebu blízku 17,2 kWh/100 km na diaľnici. Tepelné čerpadlo je súčasťou štandardnej výbavy, čo je kľúčový údaj pre stabilné hodnoty v zime.

Výkon kW Výkon CV Max. rýchlosť Dojazd Spotreba Nálepka Palivo
210 286 180 km/h 599 km WLTP 14,6 kWh/100 km Nulová Elektrina
BMW i4
BMW i4

4. BMW i4 eDrive40 – od 66 200 €

i4 dokazuje, že veľké kupé môže byť prekvapivo úsporné. Zadný pohon, synchrónny motor s externým budením (bez vzácnych zemín) a precízne aerodynamické riešenie umožňujú dokončiť cesty pri 120 km/h so spotrebou 17,8 kWh/100 km. Prémiové, rafinované a konzistentné.

Výkon kW Výkon CV Max. rýchlosť Dojazd Spotreba Nálepka Palivo
250 340 190 km/h 613 km WLTP 17,1 kWh/100 km Nulová Elektrina
Renault Megane
Renault Megane

5. Renault Megane E-Tech – od 34 574 €

Francúzsky kompakt je najdostupnejší v rebríčku a kompenzuje menej aerodynamickú karosériu (Cx 0,29) nízkou hmotnosťou (1 624 kg) a veľmi účinným synchrónnym motorom s permanentnými magnetmi pri strednom otáčkovom režime. Na diaľnici sa pohybuje okolo 18,4 kWh/100 km. Dobrý pomer ceny a účinnosti.

Výkon kW Výkon CV Max. rýchlosť Dojazd Spotreba Nálepka Palivo
160 220 160 km/h 468 km WLTP 15,0 kWh/100 km Nulová Elektrina
Peugeot e-308
Peugeot e-308

6. Peugeot e-308 – od 30 070 €

Do rebríčka sa dostal vďaka novej batérii 58 kWh a motoru s výkonom 156 CV tretej generácie skupiny Stellantis. Jeho reálna spotreba na diaľnici sa pohybuje okolo 18,7 kWh/100 km, čo je veľmi konkurencieschopná hodnota pre univerzálne koncipovaný kompakt so sériovým tepelným čerpadlom.

Výkon kW Výkon CV Max. rýchlosť Dojazd Spotreba Nálepka Palivo
115 156 170 km/h 433 km WLTP 14,0 kWh/100 km Nulová Elektrina

Súhrnná tabuľka: rebríček kompaktných elektromobilov 2026

§h300Volkswagenh301§

§h314Hyundaih315§

§h328Renaulth329§

§h342Peugeoth343§

§h356Teslah357§

Poz. Model Spotreba na diaľnici Dojazd WLTP Cena od Hodnotenie /10
Hyundai Ioniq 6 15,5 kWh/100 km 680 km 39 365 € 9,4
Tesla Model 3 16,8 kWh/100 km 629 km 36 990 € 9,2
Volkswagen ID.7 14,6 kWh/100 km 599 km 52 655 € 8,7
BMW i4 eDrive40 17,1 kWh/100 km 5613 km 66 200 € 8,5
Renault Megane E-Tech 15,0 kWh/100 km 468 km 34 574 € 8,1
6 Peugeot e-308 14,0 kWh/100 km 433 km 30 070 € 7,8

Často kladené otázky

Ktorý kompaktný elektromobil má v roku 2026 v Španielsku na diaľnici najnižšiu spotrebu?
Hyundai Ioniq 6 s nameranou spotrebou 16,1 kWh/100 km pri 120 km/h vďaka svojmu Cx 0,21, najnižšiemu v segmente.

Prečo sú reálne spotreby vyššie ako WLTP?
Pretože cyklus WLTP zahŕňa mestské a mimomestské fázy, v ktorých rekuperácia kompenzuje časť spotreby. Pri trvalej jazde na diaľnici dominuje aerodynamický odpor a spotreba stúpa o 25 % až 30 %.

Akú úlohu zohráva tepelné čerpadlo v účinnosti?
Je rozhodujúce v zime: môže znížiť spotrebu klimatizácie až o 60 % oproti bežnému odporovému ohrievaču, čím zachováva reálny dojazd na dlhých trasách.

Oplatí sa platiť viac za auto s veľmi nízkym Cx?
Áno, ak sa najazdí veľa kilometrov na diaľnici. Rozdiel medzi Cx 0,21 a 0,29 môže znamenať 2–3 kWh/100 km, teda až o 60 km menší dojazd na dlhej ceste.


Deja un comentario