De 4 hybrid-SUV:erna från Kina med lägst verklig förbrukning under 35 000 euro

Iván Navarro     13 August 2026     6 min.
De 4 hybrid-SUV:erna från Kina med lägst verklig förbrukning under 35 000 euro

De fem hybrid-SUV:erna från Kina med självladdande hybrid under 35 000 euro som i blandad verklig testkörning drar minst bränsle. Teknisk rankning, jämförelsetabell och poäng per modell.

I flera år var argumentet mot kinesiska SUV:ar nästan automatiskt: aggressivt pris, visst, men motor och förbrukning efter den gamla japanska skolan. 2026 håller inte den bilden längre. De självladdande hybriderna som kommit från Kina —rena HEV utan laddkontakt— har kraftigt minskat avståndet till Toyota och Honda när det gäller verklig förbrukning, och de gör det under 35 000 euro. Vi har jämfört WLTP-data, mätningar i blandad körning (stad och öppen landsväg) och slutpriser efter vanliga återförsäljarrabatter. Resultatet är den här rankningen.

En brasklapp innan vi börjar: vi talar alltid om modeller som säljs i Spanien. Och ja, DGT:s miljömärkning ECO följer med som standard på alla, vilket märks i stan både i miljözonerna och på de reglerade parkeringarna.

Varför har en kinesisk hybrid-SUV mening 2026?

Konceptet för den kinesiska HEV:n är enkelt: inga laddare, ingen ruttplanering, inga kilowattimmar. Man tankar bensin och det var allt. Systemet återvinner energi vid inbromsning och retardation, lagrar den i ett litet batteri och använder den för att driva bilen i låga hastigheter eller för att assistera förbränningsmotorn vid acceleration. I stan kör bilen stora delar av tiden helt elektriskt. På motorvägen är det förbränningsmotorn som bestämmer.

Lönar det sig jämfört med en PHEV? Det beror på användningen. Om du inte har laddmöjlighet hemma är HEV enligt vår bedömning det mest ärliga valet. Du slipper bära runt på ett stort batteri som du ändå kommer att släpa på tomt.

Rankningens metod: verklig förbrukning, inte broschyrens

Ordningen bestäms av den verkliga förbrukningen uppmätt i blandad cykel (ungefär 60 % landsväg, 40 % stad), inte av den homologerade WLTP-siffran. För varje modell redovisar vi båda värdena, och skillnaden mellan dem säger en hel del om hur ärlig varje tillverkare är. Även kombinerad effekt, garanti och slutpris efter vanliga rabatter (inklusive märkesfinansiering) väger in. Taket är 35 000 euro färdig på vägen.

EBRO s700

1. Ebro S700 HEV — från 27 900 €

Vi börjar med årets överraskning. Ebro S700 HEV toppar rankningen med en uppmätt verklig förbrukning kring 5,3 l/100 km i blandad cykel, bara fyra tiondelar över dess WLTP-homologering. Det är ett anmärkningsvärt resultat för en SUV-C på nästan 4,6 meter. Hybridarkitekturen, utvecklad på plattformen Chery, kombinerar en 1,5-turbo med en elmotor och ett batteri på 1,8 kWh. DHT-växellådan hanterar övergångarna med en mjukhet som redan överraskade oss i testet av Ebro S700 HEV.

Nyktert interiör, väl genomarbetad centralskärm och ett pris-prestanda-förhållande som, enligt min smak, är bland de svåraste att matcha i segmentet idag.

Effekt kW Effekt CV Medelhastighet Räckvidd Förbrukning Märkning Bränsle
165 kW 224 CV 175 km/h max. ≈900 km 5,7 l/100 km ECO Hybrid HEV

Ranking 2026: los 6 SUV chinos premium con la mejor garantía y servicio postventa en España

2. MG HS Hybrid+ — från 28 490 €

MG HS Hybrid+ kostar lite mer och har en verklig förbrukning nära 5,6 l/100 km. Dess seriekopplade-parallella hybridsystem med tre växlar fungerar bra i stan men tappar lite effektivitet över 120 km/h — förbränningsmotorn får lite för lite vridmoment. Ändå är erbjudandet svårt att ifrågasätta: SUV på 4,66 m, 224 CV kombinerat, sju års garanti och ett kontantpris som ligger ganska konkurrenskraftigt.

Visst, styrningen kräver mer tyngd än en Cupra Formentor, och interiören känns ett snäpp under i material. Men som ekonomisk och bränslesnål hybrid håller den måttet.

Effekt kW Effekt CV Medelhastighet Räckvidd Förbrukning Märkning Bränsle
165 kW 224 CV 190 km/h max. ≈850 km 5,6 l/100 km ECO Hybrid HEV

Omoda E5

3. Omoda 5 SHS-H — från 26 900 €

Omoda 5 SHS-H är kanske den mest “vågade” i designen av alla här, och det är kanske därför många avfärdar den utan att prova. Det är ett misstag. I blandad körning landar den på 5,8 l/100 km i verkligheten, och i ren stadskörning går den under 5. Hybridiseringen kombinerar en 1,5-turbo med elmotor och ett batteri något större än vanligt för en HEV, vilket gör att hela stadsturer kan köras elektriskt om gaspedalen hanteras mjukt.

Den får kritik för viss hård fjädring på mindre vägar och ett knappt bagageutrymme (372 liter). Å andra sidan är utrustningsnivån rik och garantin sju år.

Effekt kW Effekt CV Medelhastighet Räckvidd Förbrukning Märkning Bränsle
165 kW 224 CV 180 km/h max. ≈780 km 5,8 l/100 km ECO Hybrid HEV

Jaecoo 7 Shs Germany 00006

4. Jaecoo 7 SHS — från 31 400 €

Den “premium”-lika brodern till Omoda, med en mer brittisk estetik och lite mer förfining. Jaecoo 7 SHS homologeras till 4,9 l/100 km enligt WLTP, och i verkligheten landar den på cirka 6,0 l/100 km, något som bestraffas av dess högre vikt och frontyta. Det är den mest “SUV”-liknande i gruppen, med hög körställning, goda platser bak och interiördetaljer som ligger långt över priset: övertygande syntetklädsel, en 14,8-tums vertikal skärm och en ventilerad trådlös laddare.

Frågan är om förbrukningsskillnaden mot Omoda 5 SHS-H motiverar merkostnaden för en huvudsakligen stadsnära användning. För långa blandade resor lönar den sig.

Effekt kW Effekt CV Medelhastighet Räckvidd Förbrukning Märkning Bränsle
165 kW 224 CV 175 km/h max. ≈900 km 5,5 l/100 km ECO Hybrid HEV

Bydsealudm I Dynamic 2

Köpstöd och verklig användningskostnad

Alla dessa modeller kan, beroende på konfiguration och lager, omfattas av det gällande Plan Auto+. Det exakta beloppet och villkoren ändras, så det är klokt att kontrollera den officiella webbplatsen innan du skriver på. Med märkesfinansiering och skrotningspremie är det inte ovanligt att få ner priset med ytterligare 2 000–3 000 € under listpriset.

I användningskostnad — 15 000 km/år, bensin 95 till 1,55 €/l — kostar Ebro S700 HEV cirka 1 230 € per år i bränsle; Seal U DM-i cirka 1 440 €. En verklig skillnad på cirka 210 € per år. Inte dramatiskt, men över tio år är det mer än 2 000 €.

Jämförelsetabell och poäng

Modell Pris från Verklig förbrukning WLTP-förbrukning Effekt Garanti Märkning Poäng /10
Ebro S700 HEV 27 900 € 5,3 l/100 km 5,7 l/100 km 224 CV 7 år ECO 9,1
MG HS Hybrid+ 28 490 € 5,6 l/100 km 5,1 l/100 km 224 CV 7 år ECO 8,6
Omoda 5 SHS-H 26 900 € 5,8 l/100 km 5,0 l/100 km 224 CV 7 år ECO 8,4
Jaecoo 7 SHS 31 400 € 5,5 l/100 km 4,9 l/100 km 224 CV 7 år ECO 8,2

Vanliga frågor

Vilken hybrid-SUV från Kina utan laddkontakt drar minst under 35 000 €?
Ebro S700 HEV, med en uppmätt verklig förbrukning på 5,3 l/100 km i blandad cykel och ett utgångspris på 27 900 €, är för närvarande den mest effektiva självladdande hybrid-SUV:en från Kina under 35 000 euro på den spanska marknaden.

Har en kinesisk HEV DGT:s miljömärkning ECO?
Ja. Alla modeller i den här rankningen har ECO-märkningen, vilket gör att de kan köra utan restriktioner i miljözonerna (ZBE) och får förmåner vid reglerad parkering i många spanska städer.

Lönar det sig med en HEV framför en PHEV om jag inte har laddmöjlighet hemma?
I det scenariot är HEV det mest logiska valet. En PHEV som sällan laddas bär på batteriets vikt utan att dra nytta av det, och dess verkliga förbrukning skjuter i höjden. En HEV som de i rankningen håller förbrukningen mellan 5 och 6,5 l/100 km utan att föraren behöver göra något.

Vilken garanti erbjuder kinesiska hybrid-SUV:ar i Spanien?
Vanligtvis 6 eller 7 års garanti på hela fordonet, med särskilda villkor för batteri och elektriska komponenter som kan sträcka sig till 8 år. Det är ett av de starkaste försäljningsargumenten i gruppen gentemot de europeiska och japanska märkena i segmentet.

Deja un comentario