De 5 mest effektiva elektriska SUV:arna med sju sittplatser på den spanska marknaden

Iván Navarro     23 July 2026     4 min.
De 5 mest effektiva elektriska SUV:arna med sju sittplatser på den spanska marknaden

Redaktionell analys av de fem mest effektiva elektriska SUV:arna med sju sittplatser som säljs i Spanien 2026, rankade efter WLTP-förbrukning och inte efter bruttorräckvidd. Tekniska data, priser och Highmotors slutsats.

Den elektriska familje-SUV:n har slutat vara ett löfte och har under 2026 blivit en mogen kategori, med modeller som klarar två och ett halvt ton, sju passagerare och bagage och förbrukar lika mycket som en kompaktbil från för fem år sedan. På Highmotor har vi velat ordna fältet efter ett kriterium som vi anser vara mer ärligt än bruttorräckvidden: den godkända WLTP-förbrukningen i kWh/100 km.

Hur har vi tagit fram denna rankning av de mest effektiva elektriska SUV:arna med sju sittplatser 2026?

Ordningen bygger på kombinerad WLTP-förbrukning. Vid teknisk jämnstånd har vi vägt förhållandet mellan nyttig batterikapacitet och verklig räckvidd, den deklarerade aerodynamiska effektiviteten och sambandet mellan effekt och vikt. Alla modeller som nämns finns faktiskt till försäljning hos återförsäljare i Spanien vid redaktionens stängning.

Ioniq 9 Exterior (13)

1. Hyundai Ioniq 9 — från 72.900 €

Den koreanska flaggskeppsmodellen kommer med 800-voltsarkitekturen E-GMP driven till sin spets. Med en Cx på 0,259 och en omarbetad termisk batterihantering uppvisar Ioniq 9 förbrukningssiffror som inte är typiska för en bil på 5,06 meter. Long Range-versionen med bakhjulsdrift är den som ger bäst siffra i segmentet.

Effekt kW Effekt CV Maxhastighet Räckvidd Förbrukning Miljöklass Bränsle
160 kW 218 CV 185 km/h 620 km 19,4 kWh/100 km CERO Elektrisk

Kia EV9

2. Kia EV9 — från 73.365 €

Med samma plattform som Ioniq 9 satsar EV9 på ett kraftfullare formspråk och förstklassig rymd. Versionen RWD Long Range är förvånansvärt effektiv för en bil på 2.300 kg, och laddningen vid 800 V gör det möjligt att gå från 10 till 80 % på drygt 24 minuter vid en laddare på 350 kW.

Effekt kW Effekt CV Maxhastighet Räckvidd Förbrukning Miljöklass Bränsle
150 kW 204 CV 185 km/h 563 km 20,2 kWh/100 km CERO Elektrisk

Peugeot 5008 E 5008 (9)

3. Peugeot e-5008 — från 51.400 €

Den billigaste i rankingen och också den kompaktaste, med 4,79 meter. Den använder Stellantis-koncernens plattform STLA Medium och erbjuder sju verkliga platser, men med en tredje rad som passar barn bättre än vuxna. Effektiviteten bygger på en väl genomtänkt front och ett NMC-batteri på 73 kWh nettokapacitet som utnyttjas väl.

Effekt kW Effekt CV Maxhastighet Räckvidd Förbrukning Miljöklass Bränsle
157 kW 213 CV 170 km/h 502 km 17,2 kWh/100 km CERO Elektrisk

Obs: e-5008 har den bästa absoluta förbrukningen, men tappar placeringar i den totala rankingen eftersom den inte tävlar i samma klass när det gäller storlek, nyttig räckvidd och prestanda som de andra.

Mercedes Eq, Eqb, X 243, 2021 Mercedes Eq, Eqb, X 243, 2021

4. Mercedes-Benz EQB — från 56.750 €

EQB är fortfarande 2026 porten till den premium elektriska världen med sju sittplatser. Den kantiga karossen försämrar aerodynamiken, men justeringen av mekaniken och revideringen 2024 har märkbart förbättrat den verkliga förbrukningen. Den tredje raden är den trängsta i gruppen, men för stadsbruk och familjeanvändning fungerar den väl.

Effekt kW Effekt CV Maxhastighet Räckvidd Förbrukning Miljöklass Bränsle
140 kW 190 CV 160 km/h 475 km 18,9 kWh/100 km CERO Elektrisk

New Volvo Ex90 On The Road

5. Volvo EX90 — från 87.500 €

Den andlige efterträdaren till XC90 lämnar förbränningsmotorn och debuterar på plattformen SPA2 med 400-voltsarkitektur och ett batteri på 111 kWh. Det är det största och tyngsta i rankingen, och det märks i förbrukningen. I gengäld erbjuder den en kupé som omdefinierar vad det innebär att resa som familj och ett aktivt säkerhetspaket ledd av LiDAR som standard.

Effekt kW Effekt CV Maxhastighet Räckvidd Förbrukning Miljöklass Bränsle
300 kW 408 CV 180 km/h 614 km 20,9 kWh/100 km CERO Elektrisk

Sammanfattande tabell och redaktionell poäng

Modell WLTP-förbrukning Räckvidd Pris från Highmotor-poäng
Hyundai Ioniq 9 19,4 kWh/100 km 620 km 72.900 € 9,3
Kia EV9 20,2 kWh/100 km 563 km 73.365 € 9,1
Peugeot e-5008 17,2 kWh/100 km 502 km 51.400 € 8,7
Mercedes-Benz EQB 18,9 kWh/100 km 475 km 56.750 € 8,2
Volvo EX90 20,9 kWh/100 km 614 km 87.500 € 8,5

Highmotors slutsats

Om kriteriet är energieffektivitet med sju användbara platser och måttligt pris ger Peugeot e-5008 det bästa absoluta värdet i rankingen. Om vi söker balansen mellan effektivitet, räckvidd och verklig plats för sju vuxna är Hyundai Ioniq 9 idag den mest kompletta elektriska familje-SUV:n på den spanska marknaden. Kia EV9 följer tätt med ett mer uttrycksfullt design, medan Volvo EX90 spelar i premiumklassen med andra logiker: familj och säkerhet framför prestanda och laddnätverk.

FAQ

Vilken är den mest effektiva elektriska SUV:n med sju sittplatser i Spanien 2026?
Peugeot e-5008 leder i absolut WLTP-förbrukning med 17,2 kWh/100 km. Bland de stora modellerna med rymliga sju platser har Hyundai Ioniq 9 den bästa siffran med 19,4 kWh/100 km.

Är en elektrisk SUV med sju platser värd mer än en laddhybrid?
För huvudsakligen urban användning och vardagliga resor under 400 km ger en elbil som Ioniq 9 eller EV9 lägre kostnad per kilometer och miljöklass CERO. Laddhybriden har bara fördel om man kör långa sträckor utan regelbunden tillgång till snabbladdning.

Vilken verklig räckvidd kan man förvänta sig i en elektrisk familje-SUV med sju platser?
I blandad körning och med sju personer ombord ligger modellerna i rankingen mellan 380 och 520 verkliga km. WLTP-siffran är ofta 10–15 % högre än förbrukningen på motorväg i 120 km/h.

§h331§

Deja un comentario