MG MG4 Electric Análisis Elektrikli Arabalar Kompakt Satın alma rehberleri
MG4 derinlemesine analiz: Pazarda fiyat-performans açısından en iyi kompakt elektrikli araba mı?
MG4 51 kWh’yi ayrıntılı olarak inceledik ve rakipleriyle karşılaştırdık; bugün İspanya’da satın alabileceğiniz en iyi fiyat-performans oranına sahip kompakt elektrikli araba olup olmadığını araştırdık.
Elektrikli C segmenti, Avrupa’da fişe takılabilir otomobilin gerçek savaş alanı haline geldi. İspanyol ortalama müşterisi elektrikli araca kesin olarak geçip geçmeyeceğine burada karar veriyor ve İngiliz geçmişine sahip bir Çinli üretici, MG, az kişinin beklediği bir şeyi başardı: teknik olarak sağlam bir kompakt modeli büyük Avrupalı markaların yanına yerleştirmek.
Aşağıdaki analiz, somut bir soruyu veri ve rekabet bağlamıyla yanıtlamayı amaçlıyor: MG4, İspanya pazarındaki en iyi fiyat-performans oranına sahip kompakt elektrikli araba mı?
Bağlam: MG4 C segmentinde neden fark yaratıyor
Çok yakın zamana kadar İspanya’da kompakt bir elektrikli araba almak üç yol arasında seçim yapmak anlamına geliyordu: iyi tasarlanmış ama pahalı bir Avrupa genel amaçlı modeli, bütçenin dışında kalan bir premium model ya da kompakt görünümlü bir şehir arabası. MG4 bu kalıbı kırıyor, çünkü elektrikli araca özgü bir mimari, arka itiş ve doğrudan rakiplerinin belirgin şekilde altında kalan bir giriş fiyatı sunuyor.
Bir de İspanya’da köklü bir satış ağıyla desteklenerek piyasaya çıkması küçük bir ayrıntı değil; ülkede güçlü bir konuma sahip Mitsubishi gibi Asya markaları ise C segmentinde buna denk bir elektrikli rakip çıkarmadı. Mitsubishi, Outlander PHEV ve Eclipse Cross PHEV gibi fişe takılabilir hibritlere bağlı kalıyor; ancak bugün bu niş alanda kompakt boyutta saf bir elektrikli modelle yarışmıyor.

MSP platformu: arka çekiş ve 50:50 ağırlık dağılımı
MG4, elektrikli araçlar için tasarlanmış MSP platformu (Modular Scalable Platform) üzerine kurulu. Bu sayede zemin altında düz bir batarya, geniş bir aks mesafesi (2,70 m) ve neredeyse 50:50 ağırlık dağılımı sağlanıyor. Arka çekiş, bu fiyat aralığında pratikte yalnızca Cupra Born ve Volkswagen ID.3 ile paylaşılan bir yapılandırma.
Motor, performans ve dinamik sürüş
51 kWh versiyonu, arka aksta yaklaşık 130 kW (≈170 CV) ve 250 Nm veren kalıcı mıknatıslı senkron bir motor kullanıyor. 0-100 km/s hızlanma yaklaşık 7,7 saniye, azami hız ise 170 km/s civarında. Dinamik açıdan düşük ağırlık merkezi, arka çekiş ve doğrudan direksiyon bir araya gelince, fiyatının düşündürdüğünden daha eğlenceli bir sürüş ortaya çıkıyor.
MG4 menzil ve gerçek verimlilik
Net 51 kWh batarya kapasitesiyle MG4, WLTP’ye göre 350 km menzil onaylanmış durumda. Gerçek karışık kullanımda bu rakam 280 ile 310 km arasında değişiyor; şehirde ve ikincil yollarda 15-16 kWh/100 km, 120 km/s sabit hızda otoyolda ise 18-19 kWh/100 km tüketim görülüyor. DC hızlı şarjda 117 kW’a kadar çıkılabiliyor; %10’dan %80’e yaklaşık 35-40 dakikada ulaşılabiliyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 130 kW | 170 CV | 170 km/s | 350 km | 16,5 kWh/100 km | 0 emisyon | Elektrik |
MG4 İspanya fiyatı: gerçek konumlandırma
MG4 51 kWh, üretici tarafından önerilen yaklaşık 32.000 € fiyatla başlıyor; bu fiyat geçerli kampanyalar, bayi indirimleri, dönemsel teklifler veya satın alma destekleri uygulanmadan önceki değerdir.
İspanya’daki doğrudan rakipler

Renault Megane E-Tech — ≈37.000 €’dan itibaren
Fransız model, teknolojik olarak parlak bir kabin (Google entegreli OpenR Link) ve üstün bir donanım sunuyor; ancak MG4’ün birkaç bin euro üzerinden başlıyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 96 kW | 130 CV | 150 km/s | 300 km | 16,1 kWh/100 km | 0 emisyon | Elektrik |

Peugeot e-308 — ≈40.000 €’dan itibaren
Fransız aslan, geleneksel karoseri ve çok tanınan bir i-Cockpit ile öne çıkıyor; ancak fiyatı belirgin biçimde daha yüksek.
| Güç kW | Güç CV | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 170 km/s | 410 km | 12,7 kWh/100 km | 0 emisyon | Elektrik |

Cupra Born — ≈38.000 €’dan itibaren
ID.3’ün spor kardeşi; MEB platformunu ve arka çekişi paylaşıyor. Daha olgun bir araba, ama belirgin biçimde daha pahalı.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 160 km/s | 420 km | 15,3 kWh/100 km | 0 emisyon | Elektrik |

Volkswagen ID.3 — ≈39.000 €’dan itibaren
Segmentin referansı. Son güncellemelerden sonra daha iyi bir donanım ve daha istikrarlı bir yazılım sunuyor, ama fiyatı MG ile aradaki farkı neredeyse iki katına çıkarıyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 160 km/s | 425 km | 15,1 kWh/100 km | 0 emisyon | Elektrik |

Segmentte Mitsubishi yokluğu
İspanya’da erişilebilir kompakt elektrikli araçlardan söz ederken, tartışmanın dışında kalan markalara da bakmak gerekiyor. İspanya pazarında geçmişi olan Mitsubishi, bu segmentte MG4 ile yarışabilecek bir saf elektrikli modele sahip değil. Gamı fişe takılabilir hibritlere ve SUV’lara dayanıyor; bu da MG’in Japon üreticiden doğrudan bir itiraz almadan yararlanabildiği açık bir boşluk bırakıyor.
Karşılaştırmalı özet tablosu ve puanlama
| Model | ||||
|---|---|---|---|---|
| MG4 51 kWh | 170 CV | 350 km | ≈32.000 € | 9,2 / 10 |
| Renault Megane E-Tech | 130 CV | 300 km | ≈37.000 € | 7,8 / 10 |
| Peugeot e-308 | 156 CV | 410 km | ≈40.000 € | 7,4 / 10 |
| Cupra Born | 204 CV | 420 km | ≈38.000 € | 8,3 / 10 |
| Volkswagen ID.3 | 204 CV | 425 km | ≈39.000 € | 8,0 / 10 |
Karar: segmentin en iyi fiyat-performans modeli mi?
Bu soruya verilecek cevap, birkaç nüansla birlikte, olumludur. MG4 segmentin en rafine kompakt elektrikli aracı değil; en uzun menzile ya da en cilalı yazılıma sahip de değil. Ama elektrikli araca özgü bir mimari, arka çekiş, gerçek 170 CV ve onaylı 350 km menzil sunuyor; Avrupalı rakiplerinin eşleşemeyeceği bir fiyatla. Sürüş keyfinden ödün vermeden günlük kullanıma uygun bir elektrikli araç arayan rasyonel alıcı için bugün nesnel bir referans noktası.
Sık sorulan sorular
MG4 51 kWh günlük kullanımda gerçek menzil olarak ne sunar?
Karışık gerçek kullanımda 280 ile 310 km arasında, 120 km/s sabit hızda otoyolda yaklaşık 240-260 km’ye düşüyor; şehirde ise rejenerasyon sayesinde 330 km’nin üzerine çıkabiliyor.
MG4’ü evde şarj etmek ne kadar tutar?
51 kWh batarya ve gece elektrik tarifesi kWh başına yaklaşık 0,10 € ile, %10’dan %100’e tam şarj yaklaşık 4-5 € tutar; bu da 100 km başına yaklaşık 1,5 € maliyet demektir.
Mitsubishi neden İspanya’da MG4 ile rekabet etmiyor?
Mitsubishi, İspanya pazarında şu anda fişe takılabilir hibritlere ve SUV’lara odaklı bir strateji izliyor; satışta olan gamında MG4’e denk saf bir kompakt elektrikli model bulunmuyor.
Daha büyük bataryalı bir versiyon için beklemeye değer mi?
Daha fazla menzil sunan 64 kWh varyantı mevcut; ancak fiyat-performans oranı en iyi olan 51 kWh versiyonudur. Kullanımınız ağırlıklı olarak şehir ve şehir çevresi ise ve evde şarj imkânınız varsa, temel versiyon çoğu sürücünün ihtiyacını fazlasıyla karşılar.
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model