Rangering 2026: de 6 familie-SUV'er med størst bagagerumsvolumen på det spanske marked
Nogle familier køber en stor SUV, fordi det er det, man gør, og andre gør det, fordi de virkelig har brug for det. Fem hårde kufferter, en klapvogn, weekendens køleboks, to foldecykler og, hvis kalenderen presser, hunden. Den profil løses ikke med brochurer: den løses med reelle liter og en tredje række, der kan mere end at komme til syn.
I 2026 er segmentet stadig domineret af syv-sæders benzin- og hybridmodeller, men den kraftige fremgang for Volvo EX90 har bragt elbilerne ind i samtalen. Vi har gennemgået de seks modeller med størst lastevolumen, der sælges i Spanien, med officielle data og en afsluttende vurdering, der vægter plads, motorisering, miljømærke og pris.
Hvad kendetegner i dag en familie-SUV med XXL-bagagerum
En seriøs familie-SUV bedømmes ikke kun på den samlede liter. Der tæller volumen med den tredje række slået ned (det, de fleste bruger 90 % af året), den brugbare højde, bredden mellem hjulkasserne og om gulvet er fladt, når bagsæderne er fældet. Også den maksimale nyttelast tæller, en oplysning der ofte glemmes, og som i en plug-in-hybrid kan reducere nyttelasten med op til 100 kg i forhold til benzinudgaven.
Sådan har vi udarbejdet rangeringen
Vi har prioriteret modeller, der markedsføres i Spanien i 2026, med godkendte WLTP-data og reel tilgængelighed hos forhandlerne. Vi har fravalgt versioner, der kun sælges uden for Europa. Scoren vægter fire variable: bagagerumsvolumen (høj vægt), fleksibiliteten i den tredje række, effektivitet og forholdet mellem pris og udstyr.
1. Skoda Kodiaq — fra 42.900 €
Den anden generation af Kodiaq er efter vores smag guldstandarden i segmentet, når det gælder udnyttelse af pladsen. Med den tredje række slået ned tilbyder den 910 liter — et tal, der får mange konkurrenter til at se små ud — og den når op på 2.105 liter, når andenrækken også er fældet. Syv sæder som standard i den lange version, næsten fladt gulv og en generøs laståbning, der er god at have ved en improviseret flytning.
I plug-in-hybridudgaven kan 1.5 TSI iV køre omkring 100 km elektrisk efter WLTP. Den er ikke det endelige svar, men den dækker den daglige kørsel uden benzin i de fleste tilfælde.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 215 km/t | 100 km elektrisk / 900 km samlet | 0,8 l/100 km WLTP | PHEV |

2. Kia Sorento — fra 47.500 €
Den Sorento spiller i en anden liga i den tredje række: den er en af de få syv-sæders, hvor en voksen på 1,80 m kan klare en gennemsnitlig tur uden at ofre komfort. Med alle syv sæder i brug tilbyder den cirka 187 liter; med sæderne fældet stiger det til 809 liter, og den når op på 2.100 liter, når andenrækken også er fældet. Den selvopladende hybrid er i praksis den mest afbalancerede i gammen.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 169 kW | 230 CV | 193 km/t | ~950 km | 6,1 l/100 km WLTP | ECO | Hybrid |

3. Hyundai Santa Fe — fra 48.900 €
Den nye Santa Fe har valgt et kantet udtryk, næsten som en klassisk terrængående bil, og designet betaler sig i bagagerummet: 725 liter i femsædet konfiguration og op til 1.949 liter med alt fældet. Baglågen er enorm — en af de bredeste i segmentet — og frihøjden gør det muligt at skubbe IKEA-kasser ind uden at dreje dem. Til gengæld mister plug-in-hybriden noget plads under gulvet på grund af batteriet.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 172 kW | 234 CV | 187 km/t | ~900 km | 6,3 l/100 km WLTP | ECO | Hybrid |

4. Peugeot 5008 — fra 41.200 €
Den tredje generation af 5008 bevarer sin historiske appel: syv reelle sæder på STLA Medium-platformen, med 916 liter i femsædet konfiguration og op til 2.232 liter, når andenrækken fældes. På papiret er den den mest generøse i rangeringen. Den tredje række er dog stadig mere symbolsk end funktionel for voksne — en pris for det kompakte format. Fås som mild hybrid og som 100 % elektrisk version.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 73 kW | 136 CV | 200 km/t | ~900 km | 5,7 l/100 km WLTP | ECO | Hybrid |

5. Volkswagen Tayron — fra 46.800 €
Den Tayron afløser Tiguan Allspace og strækker karrosseriet op til 4,79 m for at tilbyde syv sæder som option. Med den tredje række slået ned: 850 liter; med andenrækken fældet: 1.905 liter. I plug-in-hybridudgaven eHybrid reducerer batteriet det til 705 liter, en oplysning man bør have i tankerne, før man skriver under. Udstyrsniveauerne ligger et trin over Kodiaq — de deler platform — og en lydisolering, der er god at have på motorvejen.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 210 km/t | ~100 km elektrisk | 0,9 l/100 km WLTP | PHEV |

6. Volvo EX90 — fra 105.400 €
Den eneste 100 % elektriske i rangeringen og også den dyreste med klar margin. Den EX90 tilbyder 310 liter i syvsædet konfiguration, 655 liter med den tredje række fældet og 1.915 liter med alt slået ned. Tallet er ikke det højeste på listen, men udnyttelsen er bemærkelsesværdig for en elbil med batteri i gulvet. WLTP-rækkevidde på op til 614 km og hurtigladning med 250 kW. En mere detaljeret analyse i vores anmeldelse af Volvo EX60 hjælper med at forstå, hvorfor det svenske mærke presser hårdt på i dette segment.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | 180 km/t | 614 km WLTP | 20,9 kWh/100 km | Elektrisk |
Oversigtstabel og score
| Model | Bagagerum (5 sæder) | Maks. volumen | Sæder | Miljømærke | Pris fra | Score /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Peugeot 5008 | 916 l | 2.232 l | 7 | ECO | 41.200 € | 8,8 |
| Skoda Kodiaq | 910 l | 2.105 l | 7 | 42.900 € | 9,1 | |
| VW Tayron | 850 l | 1.905 l | 7 | 46.800 € | 8,5 | |
| Kia Sorento | 809 l | 2.100 l | 7 | ECO | 47.500 € | 8,9 |
| Hyundai Santa Fe | 725 l | 1.949 l | 7 | ECO | 48.900 € | 8,7 |
| Volvo EX90 | 655 l | 1.915 l | 7 | 105.400 € | 8,3 |
Hvis kriteriet er liter pr. krone, er det Kodiaq, der fører. Hvis du leder efter den mest beboelige tredje række, er det Sorento. Og hvis stikkontakten vejer tungere end ren volumen, er EX90 den eneste, der spiller det kort — dog til en pris, der udelukker en stor del af familiemarkedet. Til at orientere dig i valget kan du også få glæde af vores guide til valg af en familie-SUV-hybrid i 2026.
FAQ
Hvilken familie-SUV har størst bagagerum i 2026 i Spanien?
På papiret fører Peugeot 5008 med 916 liter i femsædet konfiguration og op til 2.232 liter med andenrækken fældet, efterfulgt meget tæt af Skoda Kodiaq med 910 liter.
Er en SUV med syv sæder det værd, hvis jeg kun bruger fem?
Det afhænger af brugen. Den tredje række slået ned giver ekstra volumen og fladt gulv, nyttigt på lange rejser. Men du betaler mere i vægt, forbrug og cirka 2.000-3.000 € ekstra i forhold til den tilsvarende femsædede version.
Mister plug-in-hybrid-SUV’er meget bagagerum på grund af batteriet?
Ja, mellem 50 og 200 liter afhængigt af modellen. I Tayron eHybrid falder kapaciteten for eksempel fra 850 til 705 liter. Tjek den specifikke PHEV-version, før du køber.
Findes der en 100 % elektrisk familie-SUV med bagagerum, der kan måle sig med forbrændingsmotorerne?
Volvo EX90 er i dag referencen i Spanien med 655 liter og syv reelle sæder, selvom startprisen (105.400 €) gør den uinteressant for den gennemsnitlige familiekøber. Øvrige syvsædede elbiler på markedet har klart lavere tal.
Deja un comentario


Kia tilbyder en elektrisk modelrække med 10 modeller, 50 versioner og 400 mulige kombinationer
De syv finalister til Europas Årets Bil 2027 (COTY) er udelukkende elektriske
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta