Hyundai IONIQ Ioniq 5 Model Y Tesla Elektrische auto's Compacte auto's Vergelijkingen Tests
Hyundai IONIQ 5 versus Tesla Model Y: welke compacte elektrische auto presteert beter in het dagelijkse gebruik in 2026?
Het segment van de premium compacte elektrische auto in Spanje is uitgegroeid tot een zeer duidelijke tendens: twee auto’s, twee filosofieën, en een koper die duidelijke antwoorden wil voordat hij tekent. Aan de ene kant de Hyundai IONIQ 5, met zijn retrofuturistische vormgeving en een platform van 800 V dat de technische standaard blijft bepalen. Aan de andere kant de Tesla Model Y, die in 2026 de commerciële referentiepositie behoudt die hij bereikte dankzij een eigen laadnetwerk en geïntegreerde software. Deze analyse richt zich op hoe ze zich werkelijk gedragen in het dagelijkse gebruik van de Spaanse bestuurder.
Van de eerdere kandidatenlijst hebben we BYD bewust geschrapt: volgens onze redactionele keuze zijn er in dit specifieke segment alternatieven die beter presteren, zowel qua waargenomen kwaliteit van het interieur als qua rijervaring, en we kiezen ervoor het duel te richten op twee auto’s die op beide criteria echt met elkaar concurreren. Een waarschuwing voordat we verder gaan: alle prijzen zijn de door de fabrikant aanbevolen verkoopprijs (PVP), zonder kortingen van de dealer, tijdelijke acties of subsidies van het Plan Auto+.
Context van het segment in 2026
De compacte elektrische auto is niet langer een belofte. Het is de ruggengraat van de particuliere stadsvloten in Madrid, Barcelona en Valencia, en ook de auto die veel gezinnen kiezen als hun eerste “echte” elektrische wagen. De vergelijking van compacte elektrische auto’s 2026 wordt beslist op vier terreinen: bruikbare actieradius, laadsnelheid onderweg, bruikbare ruimte en totale eigendomskosten.

Hyundai IONIQ 5 vanaf ≈44.700 €
De IONIQ 5 komt in 2026 met de afstemming die we al kenden en een zeer duidelijk voorstel: een elektrische auto met strakke carrosserie, een zeer lange wielbasis van drie meter, en een E-GMP-platform dat nog steeds een referentie is dankzij de 800 V-architectuur. De instapversie (170 CV, accu van 63 kWh) haalt 440 km volgens de homologatie. Op papier lijkt dat minder dan zijn rivaal, maar het detail zit in hoe hij verbruikt en hoe hij die energie terugwint.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Topsnelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 130 kW | 170 CV | 185 km/u | 440 km | ≈15,6 kWh/100 km | Elektrisch |
Interieur, technologie en rijpositie
Het interieur van de IONIQ 5 voelt een trede hoger aan qua waargenomen kwaliteit: een dubbel scherm van 12,3 inch, een stuur met twee spaken, een verschuifbare middenconsole en een ruimtegevoel dat verrast wie uit een conventionele SUV komt. De zitpositie is hoog maar ontspannen, met stoelen die bijna volledig achterover kunnen — ontworpen om de laadpauzes te benutten. De prijs van de Hyundai IONIQ 5 in Spanje ligt in de instapversie rond de 44.700 € PVP, vóór subsidies.
Laden en werkelijke actieradius
Hier steekt de IONIQ 5 er bovenuit. Het 800 V-platform maakt zeer agressieve laadpieken mogelijk en in de praktijk wordt 10-80% opgeladen in iets meer dan achttien minuten, mits de laadpaal meewerkt. Bij werkelijk verbruik, rijdend op de snelweg met 120 km/u, ligt het rond de 19-20 kWh/100 km — een eerlijk cijfer voor het segment, al is het niet het zuinigste bij koud weer.

Tesla Model Y vanaf ≈40.000 €
De instapversie Model Y RWD komt in 2026 met 270 CV, 530 km volgens de homologatie en een accu van 64 kWh — cijfers die de IONIQ 5 op papier schijnbaar in het nadeel stellen. Hierbij past een nuance: de WLTP-cyclus is niet hetzelfde als het verbruik op een rit Madrid-Cádiz bij wettelijke snelheid. Toch blijft de intrinsieke efficiëntie van de Tesla zijn grote troef.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Topsnelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 200 km/u | 534 km | ≈13,1 kWh/100 km | Elektrisch |
De Supercharger-factor
Dit is het argument dat de markt nog steeds in beweging houdt. De werkelijke actieradius van de Tesla vertaalt zich onderweg in kortere en beter geplande stops, dankzij een eigen netwerk dat in Spanje nog steeds het meest consistente is. De software van de auto integreert de route, de stop en het voorconditioneren van de accu zonder dat de bestuurder erover hoeft na te denken. In gemengd stads- en snelwegverkeer schommelt de Model Y tussen 15 en 17 kWh/100 km, cijfers die zijn theoretische voordeel in actieradius ondersteunen. Zoals we al zagen in onze ranglijst van compacte elektrische auto’s met meer dan 500 km homologatie, blijft de Model Y op deze parameter een moeilijk te verslaan maatstaf.
Minimalistisch interieur, met nuances
Het interieur van de Model Y blijft kiezen voor radicale soberheid: één centraal scherm, en verder vrijwel niets. Het werkt, zeker, maar ik ben er op de lange termijn niet helemaal van overtuigd — het kan vermoeiend zijn om voor het regelen van de spiegels of de richting op het aanraakscherm te moeten vertrouwen. De waargenomen kwaliteit is verbeterd ten opzichte van eerdere versies, al blijft hij achter op de Koreaanse in het aanvoelen van de materialen.
Gebruikskosten: wat er echt toe doet aan het einde van het jaar
Een typische bestuurder die 15.000 km per jaar rijdt, grotendeels in de stad, en thuis laadt tegen het nachttarief, komt bij beide auto’s op een zeer vergelijkbare jaarlijkse energiekost uit: rond de 400-500 € als de daluren goed worden benut. Het echte verschil zit in lange ritten en in de instapprijs. De Model Y begint in de basisversie ongeveer 4.700 € onder de IONIQ 5 — een verschil dat zwaar weegt bij de keuze van de beste elektrische SUV 2026 voor gemengd gebruik.
Samenvattende tabel en score
| Model | Prijs vanaf | Vermogen | Actieradius | Accu | Laden | Interieur | Totaalscore |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai IONIQ 5 | ≈44.700 € | 170 CV | 440 km | 63 kWh | 9/10 | 9/10 | 8,5/10 |
| Tesla Model Y | ≈40.000 € | 299 CV | 534 km | 64 kWh | 9,5/10 | 7/10 | 8,7/10 |

Oordeel: welke compacte elektrische auto presteert beter in het dagelijkse gebruik
Als het gebruik vooral stedelijk en stadsrandgebied is, met thuisladen en af en toe een lange rit, biedt de Hyundai IONIQ 5 de meest harmonieuze ervaring aan boord — een dagelijkse elektrische auto met een interieur dat beter veroudert. Als de balans doorslaat naar frequent reizen en het prijsargument doorweegt, blijft de Tesla Model Y de meest pragmatische keuze, met een laadnetwerk dat op de Spaanse markt ongeëvenaard is. Er is geen duidelijke verliezer, er zijn bestuurdersprofielen.
FAQ
Welke elektrische auto is voordeliger als ik regelmatig lange ritten maak?
De Tesla Model Y, om twee concrete redenen: een grotere homologeerde actieradius (534 km tegenover 440 km) en voorrangstoegang tot het Supercharger-netwerk, wat de planningsstress onderweg vermindert.
Welk interieur is beter afgewerkt?
De Hyundai IONIQ 5, volgens onze redactionele keuze. De materialen, de ergonomie van de fysieke bedieningen en het ruimtegevoel liggen een trede boven het minimalisme van de Tesla.
Hoeveel kost het om een compacte elektrische auto per jaar op te laden?
Bij huishoudelijk gebruik van 15.000 km per jaar en een nachttarief bewegen beide modellen tussen 400 en 500 € per jaar aan energie. Bij openbaar snelladen kan de kost verdrievoudigen.
Welke behoudt de beste wederverkoopwaarde?
Beide houden zich goed, maar de Tesla heeft historisch een sterkere waardedaling laten zien na elke prijsverlaging van de fabrikant. De IONIQ 5 is op de Spaanse tweedehandsmarkt stabieler gebleven.
Technische fiches van de auto's in dit artikel
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven