7 kompaktowych samochodów z najbardziej zaawansowanym ekranem i systemem multimedialnym w 2025 roku
Analiza techniczna siedmiu kompaktów sprzedawanych w Hiszpanii z najbardziej zaawansowanym systemem infotainment: rozmiar ekranu, systemy operacyjne, AI i łączność.
Segment C przestał być konserwatywnym obszarem pod względem cyfrowym. W 2026 roku kompakty z najbardziej zaawansowanym ekranem i systemem multimedialnym konkurują z luksusowymi sedanami pod względem rozmiaru ekranu, rozdzielczości i mocy obliczeniowej. Android Automotive, autorskie systemy oparte na Linuxie, konwersacyjna AI z wbudowanymi modelami językowymi oraz aktualizacje OTA wyparły dawny paradygmat statycznego MMI. W Highmotor zestawiliśmy siedem modeli, które dziś wyznaczają standard w Hiszpanii.
Jak oceniliśmy system infotainment
Aby określić, które modele prowadzą w infotainment w kompaktach 2026, porównaliśmy sześć zmiennych: rozmiar i rozdzielczość ekranu, bazowy system operacyjny, integrację z Google/Apple, możliwość aktualizacji OTA, konwersacyjnego asystenta AI oraz płynność interfejsu. Nie nagradzaliśmy wyłącznie wielkości: ekran 15-calowy z wolnym oprogramowaniem wypada gorzej niż 12,3-calowy z nowoczesną architekturą.
Volkswagen Golf — od 32.705 €
Odnowiony Golf ósmej generacji wprowadza system MIB4 z centralnym ekranem 12,9 cala (10,4″ w wersji podstawowej) i cyfrowym zestawem wskaźników 10,2″. Główną nowością jest integracja ChatGPT przez IDA, konwersacyjnego asystenta Volkswagen, który umożliwia kontekstowe zapytania bez opuszczania nawigacji. Obsługuje aktualizacje OTA oraz bezprzewodowe Android Auto/CarPlay w standardzie.
| Moc KW | Moc CV | Prędkość maksymalna | Zasięg | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 kW | 150 CV | 203 km/h | 900 km | 5,1 l/100 | ECO | Benzyna MHEV |

Peugeot 308 — od 25.370 €
308 zachowuje swój charakterystyczny i-Cockpit 3D oraz i-Connect Advanced na dotykowym ekranie 10-calowym. Konfigurowalna warstwa “i-Toggles” (skróty pod ekranem) nadal należy do najbardziej praktycznych w segmencie, a kartografia TomTom Connected działa z danymi w czasie rzeczywistym. Aktualizacje OTA ograniczone są do nawigacji i map.
| Moc KW | Moc CV | Prędkość maksymalna | Zasięg | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 106 kW | 145 CV | 210 km/h | 880 km | 4,9 l/100 | ECO | Benzyna MHEV |

Renault Mégane E-Tech — od 34.540 €
Nadal jest punktem odniesienia w segmencie. Mégane E-Tech wykorzystuje OpenR Link na Android Automotive OS z fabrycznie zintegrowanym Google: natywnymi Mapami, Asystentem i Sklepem Play. Jego układ w kształcie L (12 cali pionowo + 12 cali poziomo) zapewnia największą użyteczną powierzchnię wśród kompaktów średniej klasy w Hiszpanii, z pełnymi aktualizacjami OTA wszystkich modułów elektronicznych.
| Moc KW | Moc CV | Prędkość maksymalna | Zasięg | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 160 km/h | 468 km | 15,0 kWh/100 | CERO | Elektryczny |

Cupra León — od 42.340 €
León otrzymuje centralny ekran 12,9 cala z nową generacją systemu grupy VAG, znacznie płynniejszego niż oryginał krytykowany w 2021 roku. Zachowuje kontrowersyjne dotykowe przyciski na kierownicy, ale teraz podświetlane, i dodaje konwersacyjną AI, pełną bezprzewodową łączność oraz regularne aktualizacje OTA.
| Moc KW | Moc CV | Prędkość maksymalna | Zasięg | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 220 km/h | 800 km | 5,4 l/100 | ECO | Hybryda plug-in |

BMW Serie 1 — od 41.750 €
Serie 1 F70 wykorzystuje iDrive 9 oparte na Android Open Source z Curved Display: 10,7 cala na środku i 10,25 cala dla wskaźników pod jedną szklaną pokrywą. Osobisty asystent BMW rozumie język naturalny, a sklep z aplikacjami (ConnectedDrive Store) oferuje już natywne usługi streamingowe.
| Moc KW | Moc CV | Prędkość maksymalna | Zasięg | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 125 kW | 170 CV | 223 km/h | 850 km | 5,5 l/100 | ECO | Benzyna MHEV |

Mercedes-Benz Klasa A — od 50.985 €
Klasa A kończy swój cykl rynkowy z MBUX drugiej generacji: podwójnym ekranem 10,25 cala, asystentem “Hey Mercedes” z kontekstowym uczeniem się i rozszerzoną rzeczywistością w nawigacji. Choć nie jest najnowszym modelem na liście, dojrzałość oprogramowania utrzymuje go jako punkt odniesienia pod względem stabilności i rozpoznawania głosu.
| Moc KW | Moc CV | Prędkość maksymalna | Zasięg | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 120 kW | 163 CV | 230 km/h | 820 km | 5,8 l/100 | C | Benzyna |

Audi A3 — od 35.400 €
Odnowiony A3 Sportback modernizuje MMI na ekranie 10,1 cala z Virtual Cockpit Plus 12,3″. Integracja z MyAudi, usługi “function on demand” i natywna aplikacja Spotify utrzymują jego konkurencyjność, choć bez generacyjnego skoku, jaki wykonała reszta grupy.
| Moc KW | Moc CV | Prędkość maksymalna | Zasięg | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 kW | 150 CV | 224 km/h | 900 km | 5,3 l/100 | ECO | Benzyna MHEV |
Tabela zbiorcza i ranking Highmotor
| Model | Ekran | SO | OTA | AI | Cena od | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Renault Mégane E-Tech | 12+12″ | Android Automotive | Pełne | Google Assistant | 34.540 € | 9,4 |
| Volkswagen Golf | 12,9″ | MIB4 | Tak | IDA + ChatGPT | 32.705 € | 9,1 |
| BMW Serie 1 | 10,7+10,25″ | iDrive 9 (AOSP) | Tak | Personal Assistant | 41.750 € | 9,0 |
| Cupra León | 12,9″ | MIB4 | Tak | Tak | 42.340 € | 8,6 |
| Mercedes Klasa A | 10,25+10,25″ | MBUX 2 | Częściowo | Hey Mercedes | 50.985 € | 8,4 |
| Peugeot 308 | 10″ | i-Connect Adv. | Częściowo | Nie | 25.370 € | 8,0 |
| Audi A3 | 10,1+12,3″ | MIB3 | Częściowo | Nie | 35.400 € | 7,8 |
Wnioski według profilu użytkownika
Dla kierowcy technofila Mégane E-Tech pozostaje nieosiągalny dzięki natywnemu Android Automotive. Użytkownik, który stawia na prawdziwą konwersacyjną AI, znajdzie w Golfie i Cupra León najbardziej zaawansowaną integrację w grupie VAG. Kto szuka dojrzałego doświadczenia premium, powinien spojrzeć na BMW Serie 1 i Mercedes Klasę A. A jeśli kryterium to stosunek ceny do ekranu, Golf z MIB4 oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny na hiszpańskim rynku.
Najczęściej zadawane pytania
Który kompakt ma największy ekran w 2026 roku w Hiszpanii?
Volkswagen Golf i Cupra León prowadzą z centralnymi ekranami 12,9 cala, a za nimi Renault Mégane E-Tech, który łączy dwa ekrany 12-calowe w układzie L.
Które kompakty oferują pełne aktualizacje OTA?
Renault Mégane E-Tech zapewnia pełne aktualizacje OTA wszystkich modułów elektronicznych. Golf, Cupra León i BMW Serie 1 stosują je w systemie multimedialnym i wybranych modułach.
Który kompakt integruje ChatGPT lub konwersacyjną AI?
Volkswagen Golf wykorzystuje ChatGPT przez asystenta IDA. BMW i Mercedes korzystają z własnych asystentów z zaawansowanym przetwarzaniem języka naturalnego.
Czy Android Automotive jest lepszy od Android Auto?
Tak, jeśli liczy się głęboka integracja. Android Automotive (Mégane E-Tech) działa jako natywny system operacyjny samochodu z wbudowanymi Google Maps i Assistant, bez potrzeby używania telefonu, podczas gdy Android Auto pozostaje projekcją ze smartfona.
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych