BMW Hyundai RAV4 Toyota Tucson Volvo X3 XC60 Samochody hybrydowe Poradniki zakupowe Rankingi SUV
Ranking 2026: 6 SUV hybrydowe plug-in najbardziej niezawodnych na hiszpańskim rynku według indeksów jakości
Analizujemy 6 najbardziej niezawodnych SUV-ów PHEV dostępnych w Hiszpanii w 2026 roku według J.D. Power, TÜV Report i ADAC. Ceny, zasięg WLTP i oficjalne gwarancje
Zakup SUV-a hybrydowego plug-in wciąż dla wielu hiszpańskich kupujących jest aktem wiary. Płaci się więcej niż za hybrydę klasyczną, obiecuje się zasięg elektryczny, który rzadko pokrywa się z rzeczywistym, i pozostaje wątpliwość, czy cała ta złożoność mechaniczna — silnik spalinowy, silnik elektryczny, bateria, sprzęgło, czasem dwie skrzynie biegów — nie sprawi kłopotów przed 80 000 kilometrów. Indeksy niezawodności istnieją właśnie po to, by odpowiedzieć na to danymi, a nie intuicją.
Zestawiliśmy najczęściej cytowane raporty branży — J.D. Power Vehicle Dependability Study, niemiecki TÜV Report i statystykę awarii ADAC (Pannenstatistik) — z modelami PHEV, które dziś można zamówić w hiszpańskim salonie. Wynikiem jest ten ranking sześciu SUV-ów plug-in, od największej do najmniejszej niezawodności według tych indeksów.
Jak przygotowaliśmy ten ranking niezawodności
Nie wymyślaliśmy własnej metodologii. Wzięliśmy trzy źródła, które od dziesięcioleci audytują rzeczywiste awarie w parku pojazdów — nie ankiety satysfakcji, lecz zgłoszenia z warsztatów — i przefiltrowaliśmy je według marki i technologii PHEV. Widać tu wzorzec, który nie specjalnie nas dziwi: Toyota nadal przoduje, niemieccy producenci premium dobrze znoszą upływ lat, a marki chińskie, mimo że poprawiają się z generacji na generację, wciąż mają krótszą historię statystyczną, bo krócej jeżdżą po europejskich drogach.
To ich nie dyskwalifikuje. Oznacza jedynie, że ich pozycja w tym rankingu opiera się na nowszych danych i bardziej hojnych gwarancjach handlowych, które po części rekompensują brak długoterminowej historii.
Ranking 2026: najbardziej niezawodne SUV-y PHEV według J.D. Power, TÜV i ADAC
| Pozycja | Model | Cena od | Zasięg elektryczny WLTP | Wynik niezawodności (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Toyota RAV4 PHEV | 46.750 € | 75 km | 9,4 |
| 2 | BMW X3 xDrive30e | 68.800 € | 90 km | 8,7 |
| 3 | Hyundai Tucson PHEV | 43.985 € | 70 km | 8,3 |
| 4 | Volvo XC60 Recharge | 67.950 € | 200 km | 8,1 |
| 5 | Lynk & Co 08 PHEV | 52.995 € | 200 km | 7,6 |
| 6 | Omoda 9 SHS | 42.517 € | 150 km | 7,2 |
1. Toyota RAV4 PHEV, od 46.750 €
Jest standardowo obecny na tego typu listach i stoi za tym konkretny powód techniczny: Toyota stosuje swój samoładujący się układ hybrydowy od prawie trzydziestu lat, a wersja plug-in dziedziczy tę dojrzałość mechaniczną niemal w niezmienionej postaci. W niemieckim TÜV Report prawie nie odnotowuje istotnych usterek przed upływem czterech lat eksploatacji.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 151 kW | 272 CV | 75 km | 1,3 l/100 km | CERO | PHEV |
BMW X32. BMW X3 xDrive30e, od 68.800 €
Na papierze jest najmocniejszy w wyższej półce tego rankingu i w praktyce utrzymuje dość spójne zachowanie mechaniczne według ADAC Pannenstatistik, choć elektronika komfortu — ekrany, asystenci — pozostaje jego najbardziej wątpliwym punktem.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 90 km | 2,8 l/100 km | CERO | PHEV |

3. Hyundai Tucson PHEV, od 43.985 €
Hyundai z roku na rok awansuje w rankingach J.D. Power, a Tucson plug-in jest prawdopodobnie jego najlepszą wizytówką w tym segmencie: gwarancja 5 lat bez limitu kilometrów, która w praktyce mocno waży przy podejmowaniu decyzji.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 212 kW | 288 CV | 70 km | 1,2 l/100 km | CERO | PHEV |

4. Volvo XC60 Recharge, od 67.950 €
Szwed spełnia wymagania bez efektów specjalnych. Nie jest najbardziej niezawodny w zestawieniu, ale sieć jego warsztatów i jakość materiałów wnętrza rekompensują nieco gorsze wyniki w statystykach awarii.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 257 kW | 357 CV | 200 km | 1,1 l/100 km | CERO | PHEV |
5. Lynk & Co 08 PHEV, od 52.995 €
Wsparty inżynierią Geely, oferuje największą średnio baterię w rankingu. Kwestią dyskusyjną jest, czy to się opłaca w porównaniu z rywalami o dłuższej historii na rynku, ale jego 8-letnia gwarancja na baterię jest, według nas, mocnym argumentem. Porównaliśmy go już z Omoda 9 w naszym pojedynku chińskich SUV-ów C premium.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 256 kW | 349 CV | 200 km | 1,0 l/100 km | CERO | PHEV |

6. Omoda 9 SHS, od 42.517 €
Zamyka ranking nie dlatego, że to zły samochód — jest wręcz najmocniejszy z sześciu — lecz dlatego, że jego historia niezawodności w Europie jest jeszcze krótka. Trzeba poczekać, jak zestarzeje się w średnim okresie.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 395 kW | 537 CV | 150 km | 1,0 l/100 km | CERO | PHEV |
Oficjalne gwarancje: poduszka, która rekompensuje krótką historię
Hyundai i Lynk & Co, czyli dokładnie ci, którzy mają najkrótszą historię w europejskich statystykach, oferują najdłuższe gwarancje: odpowiednio 5 i do 8 lat, w zależności od podzespołu. Toyota i BMW trzymają się typowych 2-3 lat fabrycznych, z możliwością przedłużenia, opierając się bardziej na własnej historii niż na papierze. Nie jest to przypadek: gdy nie ma się dwudziestu lat danych po swojej stronie, gwarancja wykonuje tę pracę.
Zasięg elektryczny WLTP a użytkowanie rzeczywiste
Tutaj warto obniżyć oczekiwania o jeden stopień. Żaden z sześciu modeli nie osiąga w mieście, przy zimnej pogodzie i włączonej klimatyzacji, wartości homologacyjnej. Omoda 9 i Lynk & Co 08, z największymi bateriami, najlepiej utrzymują rzeczywisty wynik — między 15% a 20% poniżej WLTP — podczas gdy Tucson i RAV4 odstają procentowo nieco bardziej, choć wychodzą od skromniejszych wartości. Jeśli zasięg elektryczny jest dla ciebie ważniejszy niż statystyczna niezawodność, warto zajrzeć do naszego przewodnika po wyborze premium SUV-a hybrydowego plug-in.
Plan Auto+ i koszt końcowy po dopłatach
Wszystkie modele z tego rankingu mogą skorzystać z Plan Auto+, obowiązującego publicznego wsparcia zakupu pojazdów zelektryfikowanych w Hiszpanii. Kwoty i wymogi zmieniają się dość często, dlatego przed finalizacją transakcji zawsze warto sprawdzić oficjalną stronę: ostateczna kwota może różnić się w zależności od regionu autonomicznego i dochodów.
Jaki SUV PHEV wybrać według twojego rzeczywistego priorytetu
Jeśli niezawodność w długim okresie waży więcej niż cokolwiek innego, RAV4 PHEV wygrywa bez dyskusji. Jeśli szukasz mocy i marki premium, akceptując wyższy koszt, X3 xDrive30e spełnia oczekiwania. A jeśli martwi cię gwarancja jako sieć bezpieczeństwa wobec krótszej historii, Hyundai i Lynk & Co grają tą kartą lepiej niż ktokolwiek inny w tym rankingu.
Najczęściej zadawane pytania
Który SUV hybrydowy plug-in jest najbardziej niezawodny według wskaźników jakości w Hiszpanii?
Według J.D. Power, TÜV Report i ADAC Pannenstatistik, Toyota RAV4 PHEV zajmuje pierwsze miejsce w rankingu 2026, opierając się na prawie trzech dekadach dojrzałości hybrydowego układu marki.
Czy chińskie marki SUV-ów PHEV są niezawodne w długim okresie?
Modele takie jak Lynk & Co 08 PHEV czy Omoda 9 SHS rekompensują mniejszą historię statystyczną dłuższymi gwarancjami, nawet do 8 lat na kluczowe podzespoły, choć ich zachowanie powyżej 100 000 km w Europie wciąż wymaga potwierdzenia.
Jaki rzeczywisty zasięg elektryczny oferują te SUV-y PHEV?
Zasięg WLTP waha się od 70 km (Hyundai Tucson PHEV) do 150 km (Omoda 9 SHS i Volvo XC60 Recharge), ale w rzeczywistym użytkowaniu warto odjąć między 15% a 30%, w zależności od pogody i stylu jazdy.
Czy do tych modeli można zastosować Plan Auto+?
Tak, wszystkie sześć SUV-ów PHEV z tego rankingu spełnia ogólne wymogi elektryfikacji Plan Auto+, choć dokładna kwota zależy od obowiązującego naboru i należy ją sprawdzić na oficjalnej stronie przed zakupem.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego