Jak wybrać rodzinnego SUV-a elektrycznego w 2026 roku: rzeczywisty zasięg, przestrzeń i koszt ładowania

Dani Montesinos     8 October 2026     6 min.
Jak wybrać rodzinnego SUV-a elektrycznego w 2026 roku: rzeczywisty zasięg, przestrzeń i koszt ładowania

Przewodnik dla rodzin szukających elektrycznych SUV-ów w 2026 roku: zasięg WLTP a rzeczywisty, koszt ładowania i pojemność bagażnika, z porównaniem siedmiu modeli

Zakup rodzinnego SUV-a elektrycznego w Hiszpanii nie jest już aktem wiary. W 2026 roku oferta jest wystarczająca, infrastruktura ładowania w większości miast jest rozsądna, a do porównania modeli z głową służą prawdziwe dane, nie tylko wyniki z laboratorium. Problemem nie jest już brak opcji, lecz ich nadmiar: dziesiątki elektrycznych SUV-ów obiecują na papierze podobny zasięg, a w praktyce zachowują się bardzo różnie. Ten przewodnik zbiera kryteria, które naszym zdaniem naprawdę decydują o wyborze.

Czym jest rodzinny SUV elektryczny w 2026 roku i co ocenić przed zakupem

Rodzinny SUV elektryczny to nie po prostu duży samochód z baterią. To pojazd, który musi jednocześnie spełnić cztery warunki: wystarczający zasięg na co dzień i na dłuższe wyjazdy, rzeczywistą przestrzeń na fotaliki i bagaż, przewidywalny koszt ładowania oraz cenę, która nie wywinduje miesięcznej raty. Jeśli model zawodzi w choćby jednym z tych obszarów, reszta pakietu ma niewielkie znaczenie.

Rzeczywisty zasięg a WLTP: jak czytać dane, by nie dać się zwieść

Cykl WLTP pozostaje homologacyjnym punktem odniesienia, ale w praktyce rzeczywisty zasięg zwykle jest niższy o 15–25% zimą, przy włączonej klimatyzacji i jeździe autostradą z prędkością 120 km/h. Rodzinny SUV elektryczny z 500 km WLTP może w trudnych warunkach osiągnąć 380–420 km rzeczywistego zasięgu. Moim zdaniem najlepiej przewiduje rzeczywiste zachowanie auta średnie zużycie energii w kWh/100 km: poniżej 17 kWh/100 km samochód dobrze radzi sobie na drodze, powyżej 20 zasięg wyraźnie się kurczy.

Koszt ładowania: domowe, publiczne i obliczenie zł/100 km

Tu kryje się prawdziwy drobny druk. Ładowanie w domu w taryfie nocnej kosztuje około 0,12–0,15 €/kWh, natomiast na publicznej szybkiej stacji cena może wzrosnąć do 0,45–0,55 €/kWh. Różnica jest ogromna: SUV o zużyciu 18 kWh/100 km kosztuje w domu około 2,3 € na 100 km, a na szybkiej stacji publicznej może przekroczyć 9 €. Kto ładuje niemal zawsze w garażu, zyskuje wyraźnie; kto polega na publicznej sieci, powinien uważnie sprawdzić maksymalną moc ładowania auta, bo to właśnie tam oszczędza się czas, nie tylko pieniądze.

Przestrzeń, bagażnik i komfort podróżowania: wymiary, które naprawdę mają znaczenie

Sama liczba litrów bagażnika bez kontekstu wprowadza w błąd. Warto też zwrócić uwagę na platformę: SUV-y zbudowane na natywnej architekturze elektrycznej (Hyundai Ioniq 5, Kia EV9) zwykle oferują więcej miejsca we wnętrzu niż adaptacje wersji spalinowych, dzięki płaskiej podłodze i lepszemu stosunkowi długości do przestronności. Ranking rodzinnych SUV-ów z największym bagażnikiem to dobry punkt wyjścia, jeśli bagażnik jest dla Ciebie priorytetem numer jeden.

Porównanie: siedem rodzinnych SUV-ów elektrycznych dostępnych w Hiszpanii

Kia EV9 — od 75 335 €

EV9 to jeden z nielicznych elektrycznych SUV-ów z siedmioma miejscami, w których trzeci rząd jest naprawdę wygodny, a nie awaryjny.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
282 384 480 km 22,8 kWh/100km CERO Elektryczny

Hyundai Ioniq 5 — od 49 990 €

Moim zdaniem nadal jest najlepiej zrównoważonym modelem w segmencie: ładowanie szybkie 800 V, dobry bagażnik i umiarkowana cena.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
168 228 530 km 16,8 kWh/100km CERO Elektryczny

Skoda Enyaq — od 41 360 €

Najbardziej „rodzinny” w dosłownym sensie: przestronny bagażnik i zwrotność przewyższającą jego gabaryty zewnętrzne.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
140 190 456 km 15,9 kWh/100km CERO Elektryczny

Peugeot 5008

Peugeot e-5008 — od 49 240 €

Francuska propozycja z trzecim rzędem siedzeń, interesująca, jeśli szukasz wyróżniającego się designu w porównaniu z koreańskimi SUV-ami.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
170 230 667 km 18,2 kWh/100km CERO Elektryczny

Volvo EX90 — od 85 435 €

Najbardziej premium na liście, z najlepszym wynikiem w zakresie bezpieczeństwa w tym zestawieniu, choć cena odsuwa go od wielu rodzin.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
335 456 781 km 19,4 kWh/100km CERO Elektryczny

Tang Lifestyle (2)

BYD Tang — od 54 125 €

Realne siedem miejsc w niższej cenie niż u konkurentów premium, choć zużycie na autostradzie jest nieco wyższe.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
380 517 530 km 23,8 kWh/100km CERO Elektryczny

Tesla Model Y — od 40 760 €

Najbardziej efektywny w grupie i najlepiej radzący sobie z długimi trasami dzięki własnej sieci ładowania.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
188 256 525 km 14,0 kWh/100km CERO Elektryczny

Tabela podsumowująca i ocena

Ocena w skali 10 uwzględniająca łącznie zasięg, zużycie, przestrzeń i cenę.

Model Cena od Zasięg WLTP Zużycie Ocena
Hyundai Ioniq 5 49 990 € 530 km 16,8 kWh/100km 8,7
Skoda Enyaq 41 360 € 456 km 15,9 kWh/100km 8,6
Tesla Model Y 40 760 € 525 km 14,0 kWh/100km 8,5
Peugeot e-5008 49 240 € 667 km 18,2 kWh/100km 7,9
Kia EV9 75 335 € 480 km 22,8 kWh/100km 7,6
BYD Tang 54 125 € 530 km 23,8 kWh/100km 7,3
Volvo EX90 85 435 € 781 km 19,4 kWh/100km 7,8

SUV elektryczny 7-osobowy: kiedy opłaca się trzeci rząd

Ma to sens tylko wtedy, gdy trzeci rząd będzie faktycznie używany, a nie raz w roku. Kia EV9, Peugeot e-5008 i BYD Tang zaspokajają tę potrzebę, ale w porównaniu z pięciomiejscowymi odpowiednikami obniżają zasięg i zwiększają zużycie. Jeśli trzeci rząd ma być rzadkością, pięciomiejscowy SUV z dużym bagażnikiem, jak Enyaq, zwykle wychodzi korzystniej. Ten dylemat omawiamy szczegółowo w naszym przewodniku po rodzinnych SUV-ach 7-osobowych.

Dopłaty publiczne i całkowity koszt posiadania

Plan Auto+ pozostaje główną formą publicznego wsparcia zakupu elektryków w Hiszpanii. Kwota zależy od modelu i wspólnoty autonomicznej, dlatego najuczciwiej jest zawsze sprawdzić obowiązującą wysokość dopłaty na oficjalnej stronie planu, zanim podpiszesz umowę. Stabilny pozostaje natomiast sam rachunek: ładowanie domowe, niższa obsługa niż w aucie spalinowym oraz oszczędności na podatku od pojazdów w znacznej części gmin.

Najczęściej zadawane pytania

O ile zimą spada rzeczywisty zasięg w porównaniu z WLTP?
Średnio o 15–25%, w zależności od użycia klimatyzacji i prędkości przelotowej na autostradzie.

Czy warto dopłacać do elektrycznego SUV-a 7-osobowego?
Tylko jeśli trzeci rząd będzie używany regularnie; w przeciwnym razie pięciomiejscowy SUV z dobrym bagażnikiem jest bardziej efektywny i tańszy.

Czy zawsze lepiej ładować w domu niż na szybkiej stacji publicznej?
Pod względem kosztu za kWh tak, choć szybkie ładowanie publiczne pozostaje niezbędne na długie trasy i przy braku własnej wallbox.

Który model oferuje najlepszy stosunek zasięgu do ceny w 2026 roku?
Spośród analizowanych modeli ten stosunek najlepiej wypadają Hyundai Ioniq 5 i Skoda Enyaq; więcej informacji znajdziesz w naszym rankingu SUV-ów elektrycznych pod względem stosunku zasięgu do ceny.


Deja un comentario