Ranking 2026: 7 hybrydowych SUV-ów o najlepszym stosunku mocy do zużycia w segmencie C

Dani Montesinos     16 July 2026     6 min.
Ranking 2026: 7 hybrydowych SUV-ów o najlepszym stosunku mocy do zużycia w segmencie C

Analizujemy siedem hybrydowych SUV-ów segmentu C, które najlepiej łączą moc i rzeczywiste zużycie paliwa na hiszpańskim rynku w 2026 roku

Segment C wciąż jest głównym polem bitwy konwencjonalnego hybrydowego napędu w Europie, a rok 2026 to potwierdza dzięki dojrzałej ofercie, znacznie lepiej dopracowanej niż trzy lata temu. Wybraliśmy siedem hybrydowych SUV-ów segmentu C 2026, które uważamy za najbardziej istotne w Hiszpanii, zestawiliśmy je ze sobą i uszeregowaliśmy według tego, co naszym zdaniem jest jedynie ważne, gdy płaci się za hybrydę: ile koni mechanicznych oddaje cały układ i ile paliwa faktycznie zużywa w codziennej eksploatacji.

Jedna uwaga przed przystąpieniem do rzeczy. W tym porównaniu pominęliśmy hybrydową propozycję BYD. Nie chodzi o niezawodność ani cenę: uważamy, zgodnie z naszą redakcyjną oceną, że inne azjatyckie marki — zaczynając od Toyota i Honda — oferują rozwiązania mechaniczne lepiej dopasowane do europejskiego gustu i, na papierze oraz w praktyce, bardziej oszczędne w codziennym użytkowaniu. Wolimy to pominąć, niż wymuszać porównanie, które nie oddaje sprawiedliwości ani im, ani pozostałym.

Metodologia: WLTP i rzeczywiste zużycie, a nie tylko katalog

Homologacja WLTP jest punktem wyjścia, a nie objawioną prawdą. Do tego rankingu hybrydowych SUV-ów 2026 zestawiliśmy oficjalne dane z rzeczywistym zużyciem zmierzonym na hiszpańskich drogach mieszanych — autostrada przy 120, gęste ruchy miejskie w stylu centrum Madrytu oraz odcinek górski — oraz z relacją między łączną mocą układu a litrami na 100 km. Hybryda o mocy 180 KM, która zużywa w rzeczywistości 5,8 l/100 km, wypada lepiej niż ta o mocy 200 KM, która zatrzymuje się na 6,9. Proste.

1. Toyota RAV4 — od 44 250 €

RAV4 wciąż pozostaje punktem odniesienia. Piąta generacja z hybrydowym układem czwartej generacji marki Toyota oddaje 185 KM przy napędzie na przód i homologuje zużycie, którego niewielu rywali dorównuje, gdy jeździ się z głową. W mieście błyszczy najbardziej — tu porównania nie mają sensu.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg Zużycie Etykieta Paliwo
136 kW 185 KM 180 km/h ~950 km 5,2 l/100 km ECO Hybryda
Lexus NX
Lexus NX

2. Lexus NX 350h — od 54 050 €

Premium-kuzyn RAV4 dzieli platformę i dużą część układu napędowego, ale dopracowuje wyciszenie, odczucia za kierownicą i wykończenie. Płaci się za to dodatkową masą — czuć ją w zakrętach — a mimo to zużycie pozostaje na umiarkowanym poziomie. Moim zdaniem wnętrze uzasadnia dopłatę, dynamika jazdy już niekoniecznie.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg Zużycie Etykieta Paliwo
179 kW 244 KM 190 km/h ~900 km 5,7 l/100 km ECO Hybryda
Honda CR-V
Honda CR-V

3. Honda CR-V e:HEV — od 46 645 €

Układ e:HEV marki Honda działa zasadniczo jak napęd elektryczny z generatorem spalinowym, i to widać w odczuciach: liniowa reakcja, łagodny przyrost mocy i ogólny spokój, który bardzo dobrze się starzeje. Na autostradzie zużywa nieco więcej niż Toyota, ale w mieszanych trasach trzyma się bardzo dobrze.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg Zużycie Etykieta Paliwo
135 kW 184 KM 187 km/h ~850 km 6,0 l/100 km ECO Hybryda
Renault Austral
Renault Austral

4. Renault Austral E-Tech full hybrid — od 36 909 €

Francuska propozycja to prawdopodobnie najbardziej pomysłowa w tej grupie: skrzynia dog-clutch bez sprzęgła, trzycylindrowy silnik 1.2 i zarządzanie, które, gdy trafia, jest znakomite. Gdy się waha — czasem dzieje się tak przy wjeździe na drogę — wymaga dodatkowego dociśnięcia pedału. Mimo to jest to najbardziej oszczędna hybryda wśród europejskich modeli uniwersalnych.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg Zużycie Etykieta Paliwo
147 kW 200 KM 175 km/h ~900 km 4,7 l/100 km ECO Hybryda
Tasmania On A Tank With The 2026 Nissan Qashqai E PowerNissan Qashqai

5. Nissan Qashqai e-Power — od 32 400 €

System e-Power marki Nissan to szczególny układ szeregowo-równoległy: silnik spalinowy nigdy nie napędza kół, a jedynie wytwarza energię elektryczną. W mieście i na trasach mieszanych to czysta przyjemność; na autostradzie przy stałych 120 zużycie gwałtownie rośnie i wtedy traci punkty na rzecz RAV4 i Australa.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg Zużycie Etykieta Paliwo
140 kW 190 KM 170 km/h ~800 km 4,4 l/100 km ECO Hybryda
KIA Sportage
KIA Sportage

6. Kia Sportage HEV — od 27 460 €

Koreańczycy przychodzą z bardzo rozsądną propozycją: silnik 1.6 T-GDI z dodatkiem elektryki, łącznie 239 KM i rzeczywiste zużycie, które nie jest złe jak na taką moc. Konwencjonalna automatyczna skrzynia biegów, bezpośrednie odczucia. Nie jest najbardziej oszczędny w zestawieniu, ale należy do najlepiej zrównoważonych w równaniu hybrydowy SUV stosunek zużycia do mocy.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg Zużycie Etykieta Paliwo
175 kW 239 KM 193 km/h ~750 km 5,5 l/100 km ECO Hybryda
Nuevo Hyundai Tucson 20 AniversarioHyundai Tucson

7. Hyundai Tucson HEV — od 30 325 €

Mechaniczny brat Sportage’a z bardziej rewolucyjnym nadwoziem i nieco inną kalibracją. Te same kluczowe parametry, ten sam rozsądny charakter jazdy. Wybór między nimi to kwestia gustu estetycznego i rabatu u dilera.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg Zużycie Etykieta Paliwo
175 kW 239 KM 193 km/h ~750 km 5,6 l/100 km ECO Hybryda

Tabela podsumowująca i ocena redakcyjna

Ocena w skali 10 uwzględnia łączną moc, zmierzone rzeczywiste zużycie, teoretyczny zasięg i ogólną spójność — to, co wewnętrznie nazywamy współczynnikiem najlepsze hybrydowe SUV-y moc zużycie.

Model KM Rzeczywiste zużycie Zasięg Cena od Ocena /10
Toyota RAV4 185 5,2 l 950 km 44 250 € 9,2
Renault Austral E-Tech 200 4,7 l 900 km 36 909 € 9,0
Lexus NX 350h 244 5,7 l 900 km 54 050 € 8,7
Honda CR-V e:HEV 184 6,0 l 850 km 46 645 € 8,4
Nissan Qashqai e-Power 190 4,4 l 800 km 32 400 € 8,2
Kia Sportage HEV 239 5,5 l 750 km 27 460 € 8,0
Hyundai Tucson HEV 239 5,6 l 750 km 30 325 € 7,9

Najczęstsze pytania

Który hybrydowy SUV segmentu C zużywa najmniej w 2026 roku?
Według rzeczywistych pomiarów na mieszanych trasach hiszpańskich, Renault Austral E-Tech full hybrid plasuje się na czele z ok. 4,7 l/100 km, a zaraz za nim Nissan Qashqai e-Power na trasach przeważnie miejskich.

Czy warto dopłacić do Lexus NX 350h w porównaniu z Toyota RAV4?
Oba modele mają tę samą architekturę mechaniczną, więc dopłata dotyczy wykończenia, wyciszenia, sieci i wyposażenia. Jeśli te czynniki mają dla ciebie znaczenie, warto; jeśli szukasz najlepszego stosunku mocy do zużycia, RAV4 jest bardziej racjonalny.

Dlaczego BYD został wyłączony z tego porównania hybrydowych SUV-ów?
To decyzja redakcyjna: uważamy, że inne propozycje na rynku oferują rozwiązania hybrydowe lepiej dopasowane do europejskiego użytkowania i bardziej oszczędne na co dzień. Nie kwestionuje to ogólnej jakości produktu, jedynie jego miejsca w tej konkretnej analizie.

Kia Sportage HEV czy Hyundai Tucson HEV?
Mechanicznie są prawie identyczne. Wybór sprowadza się do stylistyki zewnętrznej — Tucson jest bardziej rewolucyjny, Sportage bardziej stonowany — wyposażenia oferowanej wersji oraz rzeczywistego rabatu, jaki uda się wynegocjować u dilera.

Deja un comentario