BMW Volvo X3 XC60 Samochody hybrydowe Porównania Testy SUV
Volvo XC60 T8 kontra BMW X3 30e: pojedynek premium SUV-C plug-in hybrid z zasiegiem elektrycznym powyzej 70 km
Porownujemy Volvo XC60 Recharge T8 Polestar oraz BMW X3 xDrive30e, dwa premium SUV-C plug-in hybrid, ktore przekraczaja 70 km zasiegu elektrycznego WLTP.
W tym segmencie etykieta premium i slowo “efektywnosc” od lat staja do walki. Segment SUV-C z napedem plug-in hybrid marek niemieckich i skandynawskich jest prawdopodobnie najlepszym tego przykladem. Dwie filozofie, jeden cel: poruszac sie w trybie elektrycznym na co dzien i siegac po benzyne tylko w dalszej trasie. Zestawiamy dwa z najbardziej znanych nazw segmentu, Volvo XC60 T8 i BMW X3 30e, poniewaz oba przekraczaja juz 70 km homologowanego zasiegu elektrycznego, prog, ktory jeszcze trzy lata temu w tym typie nadwozia wydawal sie science fiction.

Volvo XC60 Recharge T8 Polestar od okolo 87.450 €
XC60 Recharge T8 Polestar jest, naszym zdaniem, najbardziej radykalna wersja obecnej gamy Volvo. To nie jest dyskretny PHEV: to SUV o laczniej mocy 455 KM, ktory postanawia rywalizowac w czystych osiagach, nie rezygnujac z oznaczenia CERO. Szwedzka marka angazuje dzial wysokich osiagow Polestar Engineered, aby dostroic podwozie i reakcje silnika, a efekt widac w sposobie dostarczania mocy.
| Model | Moc | Predkosc max. | Zasieg elektryczny | Zuzycie | Bateria | Emisje CO₂ | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo XC60 Recharge T8 Polestar | 335 kW / 455 KM | 180 km/h | 76 km | 1,2 l/100 km | 18,8 kWh | 27 g/km | PHEV (benzyna/elektryczny) |
Co zaskakuje w XC60 T8, to nie tyle homologowane zuzycie, 1,2 l/100 km, cyfra, ktora w codziennej eksploatacji gwaltownie rosnie po wyczerpaniu baterii, ale poczucie natychmiastowego przyspieszenia, gdy silnik elektryczny i turbo 2.0 pracuja razem. Jest szybki, owszem, lecz nie do konca przekonuje mnie jako rozsadny PHEV, jakiego mozna by oczekiwac od Volvo. Tutaj marka postawila raczej na widowisko niz na umiar.

BMW X3 xDrive30e od okolo 66.800 €
BMW X3 30e, juz w generacji G45, przedstawia problem z innej strony. Zamiast maksymalizowac moc, Monachium postawilo na rownowage miedzy bateria, zuzyciem i cena. Z laczna moca 299 KM ma jej w zapasie na rzeczywiste uzytkowanie SUV-a C, a jego bateria o pojemnosci okolo 22,5 kWh brutto (19,7 kWh uzytkowych), wyraznie wieksza niz w Volvo, pozwala osiagnac 90 km zasiegu elektrycznego WLTP bez koniecznosci stosowania ogromnego silnika spalinowego.
| Model | Moc | Predkosc max. | Zasieg elektryczny | Zuzycie | Bateria | Emisje CO₂ | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW X3 xDrive30e | 220 kW / 299 KM | 215 km/h | 90 km | 0,9 l/100 km | 22,5 kWh | 21 g/km | PHEV (benzyna/elektryczny) |
Okazuje sie, ze na papierze X3 30e osiaga wieksza predkosc maksymalna (215 km/h wobec 180 km/h Volvo), mimo ze ma okolo 156 KM mniej. To dobrze pokazuje priorytety kazdej marki: Volvo szuka przyspieszenia i brutalnego momentu obrotowego przy niskich obrotach; BMW stawia na bardziej klasyczny podzial osiagow, z skrzynia i napedem xDrive, ktore sprawiaja wrazenie bardziej sportowych na kretych drogach.

Rzeczywisty zasieg elektryczny: oba powyzej 70 km
BMW homologuje 90 km WLTP, a Volvo okolo 76 km WLTP. W codziennym uzytkowaniu, przy zimnie, na autostradzie lub przy pelnym ladowaniu, rzeczywista wartosc zwykle miesci sie w przedziale 55-75 km, zaleznie od modelu i warunkow. Dla uzytkownika, ktory pokonuje w miescie mniej niz 50 km, oba pozwalaja jezdzic w trybie w 100% elektrycznym niemal codziennie, ladujac w nocy z domowego gniazdka lub, jeszcze lepiej, z domowej wallbox, ktora wyraznie skraca czas ladowania.
Roznica tkwi w baterii: okolo 22,5 kWh brutto BMW wobec 18,8 kWh Volvo sugeruje nieco bardziej hojne zarzadzanie termiczne i pojemnosc uzytkowa w X3, chociaz wynik homologacyjny wyraznie faworyzuje BMW. Watpliwe jest, czy te dodatkowe kWh w X3 przekladaja sie na wyzszy realny zasieg, czy po prostu rekompensuja nieco wyzsze zuzycie energii elektrycznej przez system BMW.

Zuzycie, etykieta i cena: roznica 20.000 euro
Tu wedlug mnie lezy prawdziwy punkt zwrotny tego porownania. Volvo XC60 T8 Polestar zaczyna sie od okolo 87.450 € orientacyjnie; BMW X3 30e od okolo 66.800 €. Roznica ponad 20.000 euro nie wynika wylacznie z dodatkowych okolo 156 KM Volvo, lecz z pozycjonowania Polestar Engineered jako gamy wysokich osiagow w ramach marki.
Obie ceny sa orientacyjne, bez rabatow dealerskich i akcji promocyjnych, i warto pamietac, ze zakup w ramach planu Auto+ moze zmniejszyc koncowy wydatek; dokladna kwote nalezy zawsze sprawdzic na oficjalnej stronie obowiazujacego planu.
| Model | Moc | Zasieg elektryczny | Zuzycie | Cena od | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Volvo XC60 Recharge T8 Polestar | 455 KM | 76 km | 1,2 l/100 km | 87.450 € | 8/10 |
| BMW X3 xDrive30e | 299 KM | 90 km | 0,9 l/100 km | 66.800 € | 8,7/10 |

Ktory jest najlepszym premium SUV-C plug-in hybrid?
Jesli budzet nie jest problemem, a szukasz najszybszego PHEV z wieksza obecnoscia marki, Volvo XC60 T8 Polestar nie rozczarowuje. Ale jesli zalezy Ci na rownowadze miedzy zasiegiem elektrycznym, umiarkowanym zuzyciem i cena, ktora nie windzi miesiecznej raty, BMW X3 30e wypada w naszej ocenie jako najbardziej zrownowazona opcja. Nie jest to panaceum, nadal to PHEV wazacy niemal dwie tony, ale lepiej rownowazy relacje ceny do osiagow. Jesli chcesz poznac inne alternatywy w premium zelektryfikowanym segmencie, warto zapoznac sie z jak wybrac premium SUV plug-in hybrid w 2026 roku z zasiegiem elektrycznym przed podjeciem decyzji, a takze z ranking 6 SUV-ow plug-in hybrid o najwiekszym rzeczywistym zasiegu elektrycznym, aby umiescic te homologowane kilometry na tle reszty rynku.
Najczesciej zadawane pytania
Jaki jest rzeczywisty zasieg elektryczny Volvo XC60 T8 i BMW X3 30e?
BMW homologuje 90 km WLTP, a Volvo okolo 76 km WLTP. W rzeczywistym uzytkowaniu, z klimatyzacja i mieszanymi trasami, rozsadnie spodziewac sie 55-75 km, zanim wlaczy sie silnik benzynowy, w zaleznosci od warunkow.
Ktory jest mocniejszy, XC60 T8 czy X3 30e?
Volvo XC60 Recharge T8 Polestar oferuje 455 KM laczej mocy, wobec 299 KM BMW X3 xDrive30e. Roznica okolo 156 KM jest szczegolnie odczuwalna w przyspieszeniu.
Ktory z nich jest tanszy?
BMW X3 30e zaczyna sie od okolo 66.800 € orientacyjnie, wobec 87.450 € Volvo XC60 T8 Polestar: roznica przekracza 20.000 euro, cena katalogowa bez rabatow i dotacji.
Czy mozna skorzystac z jakiejs dotacji publicznej przy zakupie tych modeli?
Tak, oba modele moga korzystac z obowiazujacego w Hiszpanii programu wsparcia Plan Auto+, jednak dokladna kwote i wymagania nalezy sprawdzic na oficjalnej stronie planu przed zakonczeniem zakupu.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego