Hibridni avtomobili Preizkusi Lestvice SUV
Lestvica 2026: 6 hibridnih SUV-jev z najboljšo učinkovitostjo na avtocesti glede na homologirane teste
Analiza najbolj učinkovitih hibridnih SUV-jev za avtocesto 2026, ki se prodajajo v Španiji, s preverljivimi podatki WLTP in tehnično oceno segmenta HEV.
Učinkovitost na avtocesti ostaja največji preizkus samopolnilnega hibrida. V mestu skoraj vsak HEV blesti — rekuperira, zaganja se v električnem načinu in brez napora pomakne kazalec porabe navzdol. Toda ko na tempomatu nastavite 120 km/h in vozite tri ure, se značaj avtomobila spremeni: bencinski motor postane glavni igralec, baterija se umakne v ozadje, razlike med hibridnimi arhitekturami pa se brez ovinkov pokažejo.
Ta lestvica je zasnovana prav za to rabo. Dolgi premiki, potniki, ki plačujejo cestnine, poslovni vozniki, ki prevozijo 40.000 km na leto in potrebujejo avto, ki jih ne kaznuje na črpalki, ko se asfalt razteza. Križali smo homologirane podatke WLTP, neodvisne referenčne teste in lastne uredniške izkušnje, da bi uredili šest hibridnih SUV-jev, ki so danes na voljo pri španskih prodajalcih. En model na znamko, brez ponovitev, s končno oceno.
Preden preidemo k stvari: iz analize smo izpustili BYD. Po našem mnenju ponuja znamka zanimive rešitve na drugih področjih, vendar menimo, da njene hibridne arhitekture — močno usmerjene v mestni cikel in v tržišča z drugačnim profilom rabe kot evropski dolgi premiki — na avtocesti ne dosegajo ravni japonskih, korejskih in evropskih alternativ, ki danes prevladujejo v segmentu HEV v Španiji. Druge kitajske blagovne znamke delajo korake, ki so bolj prilagojeni okusu in potrebam evropskega voznika; BYD v tem konkretnem pogledu za zdaj še ne.
Zakaj avtocesta ločuje dobre od povprečnih
V HEV-ju je baterija majhna in njena vloga pri 120 km/h je bolj podporna kot pogonska. Tu odloča termični izkoristek bencinskega motorja, prestavno razmerje menjalnika in — dejavnik, ki ga preveč pogosto pozabljamo — aerodinamika samega SUV-ja. Cx, ki se približuje 0,30, prinaša razliko v primerjavi z drugim pri 0,34, in ta razlika se plača pri vsakem točenju.
Mešani cikel WLTP nekoliko zavaja. Cikel ima precejšnjo mestno težo, nekateri hibridi pa si “nadušijo” homologacijo zaradi izjemnih rezultatov v mestu. Zato smo pri oceni upoštevali izvenmestno porabo extraurbano po WLTP in realne podatke, ki so jih evropski mediji objavili pri testih konstantne vožnje.
Toyota RAV4 Hybrid — od 44.250 €
Referenca. Pika. Peta generacija RAV4 je v praksi še vedno najbolj učinkovit hibrid v segmentu na avtocesti, če ga vozimo razumno. Njegov sistem HSD se izpopolnjuje že desetletja, pri 120 km/h pa 2,5-litrski Atkinsonov motor deluje v območju največje učinkovitosti brez sunkov.
Vožnja pa ni tako užitkarska, kot bi si kdo želel. Menjalnik e-CVT ohranja elastično obnašanje, ki nekaterim voznikom moti pri dolgih prehitevanjih. Pri porabi — o tem je ta sestavek — pa ga le redko kdo graja.
| Moč kW | Moč KM | Najvišja hitrost | Doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 136 kW | 185 KM | 180 km/h | ≈950 km | 5,2 l/100 km | ECO | Hibrid |

Honda CR-V e:HEV — od 46.645 €
Honda je na hibridno zabavo prišel pozno, vendar je njegov sistem z dvema električnima motorjema in termičnim motorjem kot generatorjem (z neposredno sklopko na avtocesti) tako pameten kot malo razumljen. Pri tempomatu se termični motor prek sklopke neposredno poveže s kolesi in se tako izogne značilnemu “učinku motornega čolna” klasičnega CVT-ja.
Rezultat: zelo konkurenčna poraba na dolgih poteh in naravnejši občutek vožnje kot pri drugih HEV-jih. Cena je visoka — to je treba povedati — notranjost pa je korektna, vendar ne doseže premijske ravni in bi lahko pridobila na kakovosti materialov.
| Moč kW | Moč KM | Najvišja hitrost | Doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 135 kW | 184 KM | 187 km/h | ≈870 km | 6,7 l/100 km | ECO | Hibrid |

Hyundai Tucson HEV — od 30.325 €
Korejec je verjetno hibrid z najboljšim razmerjem med ceno, opremo in realno učinkovitostjo v celotni lestvici. Njegov vzporedni sistem s klasičnim šeststopenjskim avtomatom — brez CVT-ja — se za volanom bolj počuti kot “navaden avto” in na avtocesti presenetljivo dobro vzdrži.
V praksi se dobro vožen Tucson HEV giblje pri 6,3–6,7 l/100 km v realnih razmerah in pri dovoljenih hitrostih. Ne premaga Toyota, a mu sledi na petah za precej manj denarja.
| Moč kW | Moč KM | Najvišja hitrost | Doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 175 kW | 239 KM | 186 km/h | ≈830 km | 5,6 l/100 km | ECO | Hibrid |

Kia Sportage HEV — od 27.460 €
Mehanični brat Tucsona, vendar z lastnim značajem v podvozju in notranjosti. Deli isto pogonsko skupino, zato so vrednosti na avtocesti zelo podobne — z odtenki zaradi nastavitve vzmetenja in nekoliko trših nastavitev modela Kia, ki malce izboljšajo stabilnost pri visoki hitrosti.
Po mojem okusu ima Sportage bolje izdelan salon kot Tucson, z ukrivljenim zaslonom, ki dve leti po predstavitvi še vedno navdušuje.
| Moč kW | Moč KM | Najvišja hitrost | Doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 175 kW | 239 KM | 193 km/h | ≈820 km | 5,5 l/100 km | ECO | Hibrid |

Renault Austral E-Tech full hybrid — od 36.909 €
Francoz je zanimiv outsider na seznamu. Njegov menjalnik “multi-mode” brez sklopke, z dvema električnima motorjema in zobniško prestavo, je atipična mehanska rešitev, ki na papirju obljublja veliko, v praksi pa izpolni skoraj vse. Na avtocesti nekoliko izgubi sijaj v primerjavi z RAV4, a ostaja pod 6,5 l/100 km realne porabe brez težav.
Kljub temu ostaja vprašanje, ali bo Renault dolgoročno ohranil zanesljivost tako zapletenega sistema — to je upravičen dvom, ki lebdi nad to arhitekturo.
| Moč kW | Moč KM | Najvišja hitrost | Doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 147 kW | 200 KM | 175 km/h | ≈900 km | 4,7 l/100 km | ECO | Hibrid |
Nissan QashqaiNissan Qashqai e-Power — od 32.400 €
e-Power je velika nerazumljena rešitev. Pogon je vedno električen; 1,5-litrski bencinski motor deluje kot generator. Sliši se nenavadno, v mestu pa je odličen. Na avtocesti je sistem najbolj obremenjen, ker obstaja dodatna energijska pretvorba (gorivo → elektrika → gibanje), ki pri stalni visoki hitrosti kaznuje učinkovitost.
Kljub temu so homologirani podatki konkurenčni, vožnja pa zelo posebna — bližje električnemu avtomobilu kot klasičnemu hibridu. Zanimiva ponudba, vendar v scenariju, o katerem govorimo, ni najbolj učinkovit v lestvici.
| Moč kW | Moč KM | Najvišja hitrost | Doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 140 kW | 190 KM | 170 km/h | ≈780 km | 4,4 l/100 km | ECO | Hibrid |
Povzetna tabela in uredniška ocena
| Model | KM | Poraba WLTP | Doseg | Cena od | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota RAV4 Hybrid | 185 | 5,2 l | 950 km | 44.250 € | 9,3 |
| Renault Austral E-Tech | 200 | 4,7 l | 900 km | 36.909 € | 8,7 |
| Hyundai Tucson HEV | 239 | 5,6 l | 830 km | 30.325 € | 8,6 |
| Kia Sportage HEV | 239 | 5,5 l | 820 km | 27.460 € | 8,5 |
| Honda CR-V e:HEV | 184 | 6,7 l | 870 km | 46.645 € | 8,2 |
| Nissan Qashqai e-Power | 190 | 4,4 l | 780 km | 32.400 € | 7,9 |
RAV4 si zaradi doslednosti in zrelosti sistema prisluži zlato. Austral preseneti na vrhu zaradi izjemne homologirane porabe in zelo ugodne cene. Korejca si delita navidezno stopničko — izbira je stvar estetike in občutka. Honda plačuje svojo zamudo in premijski pristop, Qashqai e-Power pa zaključuje lestvico, kjer njegova močna točka (mesto) ne šteje.
FAQ
Kateri SUV-hibrid porabi najmanj na avtocesti v letu 2026?
Toyota RAV4 Hybrid ostaja prava referenca na dolgih poteh, s porabo med 5,7 in 6,2 l/100 km pri dovoljenih hitrostih, zahvaljujoč zreli različici sistema HSD in Atkinsonovemu motorju, ki je posebej učinkovit v območju konstantne vožnje.
Ali se splača hibrid, če vozim predvsem po avtocesti?
Odvisno. Dobro izbran HEV prihrani 10–15 % v primerjavi z enakovrednim bencinskim avtomobilom tudi na avtocesti, vendar se razlika v primerjavi z mestom zmanjša. Če prevozite več kot 30.000 km na leto predvsem po cesti, bi se bolj splačal sodobni dizel ali PHEV z veliko baterijo.
Zakaj v tej lestvici ni kitajskih modelov, kot je BYD?
Gre za uredniško odločitev. Menimo, da so hibridne arhitekture modela BYD bolj usmerjene v mestni cikel in v profile rabe, ki se razlikujejo od evropskega dolgega premika. Druge alternative na trgu danes po našem merilu ponujajo boljšo zmogljivost na avtocesti.
Kakšna je razlika med HEV-jem in PHEV-jem na cesti?
HEV (samopolnilni) uporablja baterijo kot občasno podporo in se na avtocesti zanaša na termični motor. PHEV (priključni) lahko vozi električno, dokler se baterija ne izprazni, nato pa vleče dodatno težo brez prednosti priključka — in tu mnogi paradoksalno porabijo več kot čisti HEV.
<<
<<
<<
Deja un comentario


Kia ponuja električno ponudbo z 10 modeli, 50 različicami in 400 možnimi kombinacijami
Sedem finalistov za evropski avtomobil leta 2027 (COTY) je izključno električnih.
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta