Avenger e-2008 EX30 Hyundai Jeep KIA Kona Niro Peugeot Volvo Elektrische auto's Vergelijkingen Koopgidsen SUV
Hoe kies je een elektrische compacte SUV voor de stad in 2026: wendbaarheid, bruikbare actieradius en snelladen
Een elektrische compacte SUV voor de stad kopen in 2026 is niet langer een kwestie van geloof. Het aanbod is ruim, de prijzen beginnen redelijk te worden en het laadnetwerk dekt, zonder perfect te zijn, het dagelijkse gebruik van elke Spaanse stadsbestuurder. Het probleem is nu een ander: goed kiezen uit een half dozijn voorstellen die op papier veel meer op elkaar lijken dan ze achter het stuur aanvoelen.
Deze gids gaat uit van drie criteria die naar onze mening de gebruikservaring in de stad echt bepalen: de afmetingen en de draaicirkel, de actieradius die je unter de week daadwerkelijk ter beschikking hebt, en de snelheid waarmee je accu oplaadt wanneer de tijd dringt.
Wat een elektrische compacte SUV voor de stad in 2026 echt nodig heeft
Wendbaarheid: waarom de draaicirkel belangrijker is dan het ontwerp
Een elektrische compacte SUV voor de stad wordt allereerst beoordeeld op hoe hij in een parkeerplaats van 4,80 meter past. De modellen in dit segment hebben een lengte van ongeveer 4,15 tot 4,30 meter, met draaicirkels die variëren van 10,4 tot 10,9 meter. Dat klinkt niet veel, maar in de praktijk maakt het het verschil tussen in één keer parkeren of drie pogingen doen in een smalle straat in het centrum. Ook het gewicht speelt een rol: de accu’s voegen 200 tot 400 kg toe ten opzichte van een vergelijkbaar verbrandingsmodel, iets wat je merkt bij langzame manoeuvres en in het gevoel van de stuurinrichting bij lage snelheid.
Bruikbare actieradius: het WLTP-cijfer is niet het werkelijke cijfer
Hier moet je eerlijk zijn: de WLTP-actieradius daalt in echt stadsgebruik met airconditioning, hellingen en verkeer meestal met 15% tot 25%. Een auto die 460 km homologatie belooft, kan in de winter op 350 tot 370 werkelijke km uitkomen. Voor een stadsgebruiker die dagelijks 20 tot 40 km rijdt, is dat nog steeds ruim voldoende voor de hele week met één lading. Het gegeven dat je echt moet bekijken is het verbruik in kWh/100 km: onder 15 kWh/100 km geldt dit segment als efficiënt; boven de 17 merk je het op de energierekening.
Snelladen DC en thuisladen AC: het verschil zit in de minuten
Het DC-laadvermogen bepaalt of een stop bij een stedelijke laadhub 20 of 45 minuten duurt. In dit segment ligt het gebruikelijke vermogen tussen 85 kW en 155 kW bij gelijkstroom, en tussen 7,4 kW en 11 kW bij wisselstroom voor thuis of op het werk. Een lading van 10% naar 80% duurt bij de snelste modellen van de lijst minder dan 30 minuten; bij de langzaamste komt dat in de buurt van 45. Als je routine erin bestaat om op een openbaar laadpunt in de buurt te laden, merk je dat verschil elke week.
Toegang tot Lage-Emissiezones (ZBE)
Alle elektrische modellen in dit artikel hebben het CERO-label, wat vrije toegang tot elke Spaanse ZBE garandeert, zonder tijdsbeperkingen of beperkingen voor gereguleerd parkeren in de zones waar al gemeentelijke kortingen gelden. Dit is waarschijnlijk het stilste maar meest doorslaggevende argument voor wie in het centrum van een grote stad woont en parkeert.

Peugeot e-2008 vanaf 39.690 €
De e-2008 blijft een van de meest evenwichtige van de groep: compacte carrosserie, goed zicht en een wendbaar gedrag bij rotondes en keerpunten. Hij is niet de snelste lader, maar hij voldoet zonder verrassingen.
| Vermogen | Actieradius | Verbruik | DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW / 156 pk | 406 km | 15,5 kWh/100km | 100 kW | CERO | Elektrisch |

Jeep Avenger vanaf 38.000 €
De Avenger zet in op een kleine draaicirkel en een verhoogde rijhouding die in dicht verkeer goed van pas komt. Naar mijn smaak is hij een van de comfortabelste om langs de weg in een parkeervak te zetten.
| Vermogen | Actieradius | Verbruik | DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW / 156 pk | 400 km | 15,8 kWh/100km | 100 kW | CERO | Elektrisch |

Kia Niro EV vanaf 40.900 €
Meer actieradius en vermogen dan de rest van de lagere groep, maar zijn DC-laden blijft voor 2026 wat achter. Hij compenseert met een van de zuinigste verbruiken van het segment. Let op: de volledig elektrische versie van de Niro is in Spanje in 2026 uit de catalogus gehaald (het model wordt nu alleen als hybride aangeboden); de cijfers zijn van de vorige generatie.
| Vermogen | Actieradius | Verbruik | DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW / 204 pk | 463 km | 15,3 kWh/100km | 85 kW | CERO | Elektrisch |

Hyundai Kona Elektrisch vanaf 41.844 €
De versie met de grote accu is op papier de meest efficiënte van de zes: laag verbruik, hoge actieradius en snelladen dat bijna 100 kW haalt. Ook qua wendbaarheid is hij niet het wondermiddel, want hij is ten opzichte van de vorige generatie gegroeid, maar hij blijft hanteerbaar.
| Vermogen | Actieradius | Verbruik | DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW / 204 pk | 510 km | 14,7 kWh/100km | 102 kW | CERO | Elektrisch |

Volvo EX30 vanaf 41.790 €
De krachtigste en degene die het best laadt van de lijst, met 153 kW DC waarmee je in iets meer dan 25 minuten van 10 naar 80% gaat. Hij presteert ook het best op dynamisch vlak, iets wat we al vermeldden toen we hem vergeleken met de de Audi Q4 e-tron in een iets hoger segment. (De cijfers voor actieradius en prijs gelden voor de Extended Range-versie van 69 kWh; de instapversie van 51 kWh homologeert ongeveer 337-344 km en begint bij ongeveer 35.800 €).
| Vermogen | Actieradius | Verbruik | DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW / 272 pk | 480 km | 16,0 kWh/100km | 153 kW | CERO | Elektrisch |

Smart #1 vanaf 37.900 €
Hij laadt bijna even snel als de EX30 en biedt een vergelijkbaar vermogen, al blijft de homologatie-actieradius in de instapversie iets achter. Het is de vraag of hij het verschil maakt voor wie kilometers belangrijker vindt dan technologische uitrusting. (De 440 km geldt voor versies met grotere accu; de instap-Pure homologeert ongeveer 310 km).
| Vermogen | Actieradius | Verbruik | DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW / 272 pk | 440 km | 16,8 kWh/100km | 150 kW | CERO | Elektrisch |
Samenvattende tabel: vergelijking en score
| Model | Vermogen | Actieradius | DC-laden | Prijs vanaf | Score |
|---|---|---|---|---|---|
| Peugeot e-2008 | 156 pk | 406 km | 100 kW | 39.690 € | 7,5/10 |
| Jeep Avenger | 156 pk | 400 km | 100 kW | 38.000 € | 7,3/10 |
| Kia Niro EV | 204 pk | 463 km | 85 kW | 40.900 € | 7,8/10 |
| Hyundai Kona Elektrisch | 204 pk | 510 km | 102 kW | 41.844 € | 8,4/10 |
| Volvo EX30 | 272 pk | 480 km | 153 kW | 41.790 € | 8,9/10 |
| Smart #1 | 272 pk | 440 km | 150 kW | 37.900 € | 8,1/10 |
Welke kiezen volgens jouw gebruik
Als je prioriteit snel laden en ver rijden is, leiden de Hyundai Kona Elektrisch en de Volvo EX30 respectievelijk op actieradius en laadvermogen. Als je op zoek bent naar de scherpste prijs zonder af te zien van redelijk laden, wint de EX30 opnieuw ruim (vooral in de instapversie). En als je zonder problemen door smalle straten wilt rijden, blijven de Jeep Avenger en de Peugeot e-2008 het makkelijkst in een lastig vak te krijgen. Bedenk ook dat de Plan Auto+ bij het afronden van je budget de initiële uitgave kan verlagen — raadpleeg altijd de officiële website voor het geldende bedrag, dat regelmatig verandert. Voor wie goedkopere opties wil vergelijken, past onze ranglijst van elektrische SUV’s met de beste verhouding tussen actieradius en prijs onder de 45.000 euro goed bij deze gids.
Veelgestelde vragen
Welke elektrische compacte SUV is het beste voor de stad in 2026?
Dat hangt af van het gebruik, maar de Volvo EX30 springt eruit met zijn DC-laadvermogen van 153 kW en goede verhouding tussen vermogen en prijs, terwijl de Hyundai Kona Elektrisch de hoogste actieradius van de groep biedt met een zeer zuinig verbruik.
Hoeveel werkelijke actieradius heb ik nodig om alleen in de stad te rijden?
Bij stedelijk gebruik van 20 tot 40 km per dag zijn werkelijke actieradii van 300 tot 350 km ruim voldoende om één keer per week te laden, zelfs bij de modellen met de laagste homologatie-actieradius.
Loont het om meer te betalen voor snelladen als ik alleen thuis laad?
Als je een wallbox hebt en altijd thuis laadt, verliest het DC-vermogen aan relevantie; in dat geval geef je voorrang aan laag verbruik en wendbaarheid boven kW voor snelladen.
Hebben al deze elektrische SUV’s vrije toegang tot de Spaanse ZBE’s?
Ja, ze hebben allemaal het CERO-label van de DGT, waarmee je zonder beperkingen in elke Lage-Emissiezone van het land kunt rijden en parkeren.
Technische fiches van de auto's in dit artikel
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven