Ranglijst 2026: de 6 compacte elektrische SUV's in premium segment met de beste werkelijke actieradius onder 60.000 euro

Iván Navarro     27 October 2026     5 min.
Ranglijst 2026: de 6 compacte elektrische SUV's in premium segment met de beste werkelijke actieradius onder 60.000 euro

Het WLTP-cijfer is al jaren het getal waarmee catalogi adverteren. Het getal dat er echt toe doet, het getal dat bepaalt of je het volgende laadpunt haalt of met koud zweet naar de kilometerteller staat te kijken, is een ander. Daarom wilden we bij Highmotor deze ranglijst 2026 opbouwen volgens een andere maatstaf: werkelijke actieradius op de snelweg, met constante snelheid, met airconditioning aan. Niet het getal uit de folder.

We hebben het segment van compacte elektrische SUV’s in het premium segment gefilterd die vandaag in Spanje worden verkocht voor minder dan 60.000 euro. Geen enkel duurder model en geen model uit een andere markt dat nog niet bij een Spaanse dealer heeft gestaan. Zes auto’s, zes verschillende merken, één enkel rangschikkingscriterium: hoeveel echte kilometers elke accu levert voordat er een stekker nodig is.

Zo hebben we deze ranglijst samengesteld: werkelijke actieradius versus WLTP

De WLTP-cyclus meet onder laboratoriumomstandigheden die zelden overeenkomen met een Spaanse snelweg op 120 km/u, met airconditioning en een normale bezetting. In de praktijk ligt het verschil tussen het gehomologeerde cijfer en de werkelijke actieradius meestal rond de 20-25% lager, en meer bij kou of bij langdurig hoge snelheden.

Voor deze ranglijst hebben we het geverifieerde gemiddelde verbruik op de snelweg van elk model genomen, dat gecombineerd met de bruikbare accucapaciteit —niet de bruto, die altijd groter is— en de lijst op basis van dat resultaat gerangschikt. We nemen ook het DC-laadvermogen mee, want een grote accu helpt weinig als het op een lange rit eeuwen duurt om energie terug te krijgen.

De ranglijst 2026: 6 compacte elektrische SUV’s in premium segment op werkelijke actieradius

Volvo Ex40 2025 00001

1. Volvo EX40 — vanaf 51.000 €

De Volvo EX40, de directe opvolger van de XC40 Recharge, staat bovenaan. Zijn accu van 82 kWh (≈79 kWh bruikbaar) en een zorgvuldig geoptimaliseerde aerodynamica laten hem bijna 440 werkelijke kilometers op de snelweg halen, de beste waarde van de groep. Hij is niet de snelste SUV qua laden, maar de totale efficiëntie compenseert dat.

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius DC-laden Label Brandstof
185 252 440 km 205 kW Cero Elektrisch

Cómo elegir un SUV eléctrico premium con la mejor relación calidad-precio en 2026: autonomía, tecnología y equ

2. Audi Q4 e-tron — vanaf 55.570 €

De Q4 e-tron speelt een andere troef uit: evenwicht. Met 77 kWh bruikbaar en een laadvermogen van 165 kW legt hij lange ritten zonder schokken af. We hebben hem al van dichtbij vergeleken met de Volvo in een rechtstreeks duel tussen beide, en de conclusie geldt nog steeds: geen van beiden blinkt op alle vlakken uit, maar beide voldoen ruimschoots qua werkelijke actieradius.

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius DC-laden Label Brandstof
210 286 430 km 165 kW Cero Elektrisch

Mercedes EQA

3. Mercedes EQA — vanaf 56.450 €

De EQA, ondanks het model met de meeste commerciële historie in deze ranglijst, veroudert niet slecht. Zijn beperkte verbruik op de snelweg houdt hem op de derde plaats, al begint zijn DC-laadvermogen van 100 kW tekort te schieten tegenover de nieuwste concurrentie.

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius DC-laden Label Brandstof
140 190 420 km 100 kW Cero Elektrisch

Bmw Ix1 1

4. BMW iX1 eDrive20 — vanaf 50.300 €

De iX1 is naar mijn smaak de leukste om te rijden van de zes. Die dynamische inslag kost echter veel verbruik bij snelwegsnelheid, en zijn kleinere accu —66,5 kWh bruto— zet hem op de vierde plaats.

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius DC-laden Label Brandstof
150 204 370 km 130 kW Cero Elektrisch

Genesis Gv60 2025 00004

5. Genesis GV60 — vanaf 55.900 €

De GV60 heeft argumenten die niet in deze tabel terugkomen: een 800V-architectuur, ultrasnel laden en een interieur dat een trede boven zijn prijs voelt. Maar qua werkelijke actieradius plaatst zijn op snel laden gerichte opzet, in plaats van pure efficiëntie, hem op de vijfde plaats.

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius DC-laden Label Brandstof
168 229 355 km 235 kW Cero Elektrisch

Zeekr X 2026 Europe 00003

6. Zeekr X — vanaf 37.990 €

De ranglijst wordt afgesloten door de Zeekr X, de goedkoopste van de groep en ook degene met de beste prijs-uitrustingverhouding. Een kortere werkelijke actieradius, ja, maar dat wordt gecompenseerd door een prijs die ruim onder de grens van 60.000 euro blijft. Als dit terrein je interesseert, is het zinvol eerst te lezen hoe je een premium elektrische Chinese SUV kiest zonder de 60.000 euro te overschrijden.

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius DC-laden Label Brandstof
200 272 345 km 130 kW Cero Elektrisch

Vergelijkende samenvattingstabel

Model Werkelijke actieradius DC-laden Prijs vanaf Score
Volvo EX40 440 km 205 kW 51.000 € 9,2
Audi Q4 e-tron 430 km 165 kW 55.570 € 9,0
Mercedes EQA 420 km 100 kW 56.450 € 8,3
BMW iX1 eDrive20 370 km 130 kW 50.300 € 8,0
Genesis GV60 355 km 235 kW 55.900 € 8,1
Zeekr X 345 km 130 kW 37.990 € 8,4

Waar je op moet letten vóór de aankoop: bruikbare accu, DC-laden en Cero-label

Niet alle accu’s met dezelfde bruto capaciteit presteren even goed. Let altijd op de bruikbare capaciteit, die meestal tussen de 7% en 10% lager ligt. En laat je niet alleen verblinden door het maximale laadvermogen in kW: die piekwaarde houdt maar enkele seconden stand; wat telt is de aanhoudende curve tussen 10% en 80%.

Alle zes modellen in deze ranglijst hebben het Cero-label van de DGT, wat in de praktijk betekent dat ze zonder beperkingen toegang hebben tot lage-emissiezones en in veel gemeenten kortingen op betaald parkeren krijgen.

Als de aankoop afhangt van een overheidssubsidie, is het verstandig de geldende voorwaarden van het Plan Auto+ op de officiële website na te kijken voordat je het budget vastlegt: de bedragen en eisen veranderen regelmatig, dus vertrouw niet op cijfers van enkele maanden geleden.

Veelgestelde vragen

Welke premium elektrische SUV heeft de meeste werkelijke actieradius onder 60.000 euro?
Volgens deze ranglijst 2026 heeft de Volvo EX40 de leiding met ongeveer 440 werkelijke kilometers op de snelweg, op de voet gevolgd door de Audi Q4 e-tron.

Is de WLTP-actieradius van deze SUV’s betrouwbaar?
Het dient als vergelijkingsreferentie tussen modellen, maar op de snelweg bij aanhoudende snelheid ligt het meestal 20% tot 25% boven wat werkelijk haalbaar is.

Is het de moeite waard meer te betalen voor een 800V-architectuur zoals die van de Genesis GV60?
Het hangt af van het gebruik. Als je vaak lange ritten maakt, compenseert ultrasnel laden het; als je vooral in de stad rijdt, merk je het verschil nauwelijks in het dagelijks gebruik.

Hebben al deze modellen het Cero-label van de DGT?
Ja, alle zes SUV’s in deze ranglijst zijn volledig elektrisch en hebben het Cero-label, met onbeperkte toegang tot de Spaanse lage-emissiezones.

Technische fiches van de auto's in dit artikel

CrossoverAudi Q420 versies · vanaf 49.350 €
CrossoverBMW iX12 versies · vanaf 49.800 €

Deja un comentario