Samochody hybrydowe Rankingi SUV
5 najbardziej wydajnych SUV-ów PHEV dostępnych w sprzedaży w Hiszpanii według ekspertów
Ekspercki ranking najbardziej wydajnych hybryd plug-in SUV na rynku hiszpańskim, ze zweryfikowanym zasięgiem elektrycznym, zużyciem WLTP i naklejką CERO.
Segment najbardziej wydajnych SUV-ów PHEV przeżywa w Hiszpanii swój złoty okres. Presja regulacyjna, rozwój stref czystego transportu (ZBE) w dużych miastach oraz dojrzałość technologiczna skłoniły producentów do oferowania większych baterii, mocniejszych silników elektrycznych i zasięgów elektrycznych, które już zbliżają się — a nawet przekraczają — 100 kilometrów homologowanych. Dla wielu kierowców oznacza to pokrywanie codziennej rutyny w trybie czysto elektrycznym i zostawianie benzyny wyłącznie na długie trasy.
W tym redakcyjnym przewodniku wybraliśmy pięć hybryd plug-in SUV oficjalnie sprzedawanych w Hiszpanii, łącząc wschodzące azjatyckie marki z ugruntowanymi graczami europejskimi. Wszystkie podane ceny odpowiadają zalecanej przez producenta cenie detalicznej (PVP), bez uwzględnienia ofert salonów, kampanii okazjonalnych ani dopłat z programu MOVES.
Dlaczego SUV-y PHEV nadal są mądrym wyborem w 2024 roku
Naklejka CERO z DGT jest obecnie głównym miejskim paszportem. A w świecie zelektryfikowanym najlepsze SUV-y hybrydowe plug-in 2024 oferują to, co najlepsze z dwóch światów: swobodny wjazd do stref niskiej emisji, korzystne opodatkowanie oraz mechaniczny spokój silnika spalinowego na trasach międzymiastowych.
Zasięg elektryczny: dane, które najbardziej się zmieniły
Pięć lat temu przyzwoity PHEV oferował około 40-50 km na prądzie. Dziś mówimy o modelach homologowanych na ponad 100 km WLTP, co wystarcza na tygodniowe dojazdy przeciętnego użytkownika miejskiego bez sięgania do zbiornika paliwa.
Zużycie łączne i sztuczka WLTP
Zużycie SUV-a hybrydowego plug-in homologowane w cyklu WLTP wynosi od 0,5 do 1,5 l/100 km. To wartość teoretyczna, zakładająca naładowaną baterię; w rzeczywistym użytkowaniu, przy rozładowanej baterii, zużycie wzrasta do 6-7 l/100 km. Kluczem jest ładowanie każdego dnia.
1. MG HS PHEV — od około 37.340 €
MG HS PHEV stał się jednym z punktów odniesienia w tym segmencie dzięki stosunkowi osiągów do ceny. Jego układ łączy turbodoładowany silnik 1.5 z silnikiem elektrycznym, dając łącznie 268 KM oraz baterię 21,4 kWh, która zapewnia zasięg elektryczny SUV-a PHEV wynoszący 103 km według homologacji.
Najciekawsze w ofercie MG jest to, że oferuje osiągi sportowego auta (0-100 km/h poniżej 7 sekund) przy łącznym zużyciu zaledwie 0,54 l/100 km. Wyposażenie Comfort zawiera już bardzo bogaty pakiet, a wersja Luxury podnosi poprzeczkę w zakresie komfortu.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW | 268 KM | 200 km/h | 90 km WLTP | 0,54 l/100km | CERO | PHEV |

2. EBRO s700 PHEV — od około 28.990 €
Odrodzenie marki EBRO to jedna z najczęściej komentowanych wiadomości przemysłowych tego roku. Jego SUV s700 PHEV, produkowany w dawnej fabryce Nissan w Barcelonie, oferuje łącznie 279 KM, zasięg elektryczny 90 km WLTP i homologowane zużycie 2,4 l/100 km.
Istotny w przypadku EBRO jest nie tylko wynik techniczny, ale także składnik przemysłowy: krajowa produkcja, rozwijająca się sieć serwisowa i agresywne pozycjonowanie cenowe, które stawia go jako bezpośrednią alternatywę dla azjatyckich konkurentów. Wersja Luxury jest paradoksalnie tańsza od wersji Premium w niektórych konfiguracjach.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 205 kW | 279 KM | 180 km/h | 90 km WLTP | 2,4 l/100km | CERO | PHEV |

3. Hyundai Tucson PHEV — od około 33.315 €
Hyundai Tucson nadal, rok po roku, należy do najlepiej sprzedających się SUV-ów w Hiszpanii, a jego wariant PHEV to dojrzała i wyrafinowana opcja. Koreańska marka łączy silnik 1.6 T-GDI z silnikiem elektrycznym, dając około 288 KM łącznej mocy, baterię 13,8 kWh i około 70 km zasięgu elektrycznego WLTP.
Hyundai oferuje to, czego niewielu rywali może dorównać: gęstą sieć sprzedaży, 5-letnią gwarancję bez limitu przebiegu oraz bardzo europejsko postrzeganą jakość. Nie jest najbardziej wydajny na papierze, ale prawdopodobnie jest najbardziej zrównoważony w rankingu SUV-ów PHEV w Hiszpanii.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 212 kW | 288 KM | 191 km/h | ~70 km WLTP | 5,9 l/100km | CERO | PHEV |

4. Volvo XC60 Recharge T6 — od około 66.450 €
Volvo od lat dopracowuje swoją architekturę PHEV, a XC60 Recharge jest jej najlepszym premium przedstawicielem. Dzięki 335 KM łącznej mocy, baterii 18,8 kWh i zasięgowi elektrycznemu bliskiemu 80 km WLTP oferuje ciszę i stabilność, jakich oczekuje się od szwedzkiego auta.
Propozycja Volvo jest jedyną w rankingu, która łączy materiały premium, wzorcowe bezpieczeństwo i naprawdę precyzyjną integrację części spalinowej z elektryczną. Naklejka CERO dla SUV-a PHEV staje się tu dodatkowym argumentem dla produktu, który i tak jest bardzo pożądany.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 246 kW | 335 KM | 180 km/h | 79 km WLTP | 2,7 l/100km | CERO | PHEV |
5. Citroën C5 Aircross Hybrid — od około 39.590 €
Citroën stawia na inny przepis: komfort ponad osiągi. C5 Aircross Hybrid łączy silnik 1.6 PureTech z silnikiem elektrycznym, dając 225 KM, baterię 12,4 kWh i około 55 km zasięgu elektrycznego WLTP. Zawieszenie z progresywnymi hydraulicznymi odbojami pozostaje jego znakiem rozpoznawczym.
Dla użytkownika miejskiego, który stawia na komfort, Citroën oferuje prawdopodobnie najbardziej relaksującą jazdę w tym segmencie. Francuska marka umiała pozycjonować swój PHEV jako cywilizowaną alternatywę wobec bardziej sportowych SUV-ów z rankingu.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 165 kW | 225 KM | 225 km/h | ~55 km WLTP | 2,5 l/100km | CERO | PHEV |
Nowa fala z Azji: Changan Deepal i Geely
Poza pierwszą piątką hiszpański rynek zapełnia się nowymi graczami. Changan Deepal, który debiutuje w Hiszpanii z propozycjami EREV i PHEV o dużym zasięgu, oferuje bardzo konkurencyjne parametry w swoich SUV-ach S07/S05. Changan Deepal łączy technologię przedłużacza zasięgu z bateriami o większej pojemności niż średnia w segmencie, obiecując znacznie wyższe rzeczywiste zasięgi elektryczne. Komercyjne wdrażanie Changan Deepal w hiszpańskich salonach wyznacza tempo 2024 roku.
Geely z kolei wchodzi na rynek przez swoją markę Lynk & Co oraz samo logo Geely, z modułowymi platformami współdzielonymi z Volvo, co zapowiada solidną jakość przy umiarkowanych cenach.
Zbiorcza tabela porównawcza z oceną
| Model | KM | Zasięg elektryczny | Zużycie | Cena od | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| MG HS PHEV | 268 | 90 km | 0,54 l/100km | 37.340 € | 9,2 |
| EBRO s700 PHEV | 279 | 90 km | 2,4 l/100km | 28.990 € | 8,9 |
| Hyundai Tucson PHEV | 288 | ~70 km | 5,9 l/100km | 33.315 € | 8,5 |
| Volvo XC60 Recharge | 335 | 79 km | 2,7 l/100km | 66.450 € | 8,7 |
| Citroën C5 Aircross Hybrid | 225 | ~55 km | 2,5 l/100km | 39.590 € | 7,8 |
Najczęściej zadawane pytania
Który SUV PHEV ma największy zasięg elektryczny w sprzedaży w Hiszpanii?
Obecnie prowadzi MG HS PHEV z homologowanymi 103 km WLTP, a następnie EBRO s700 PHEV z 90 km. Oba znacznie przewyższają średnią segmentu, która wynosi około 60-70 km.
Czy wszystkie SUV-y PHEV mają naklejkę CERO?
Tak, pod warunkiem że ich homologowany zasięg elektryczny wynosi co najmniej 40 km WLTP, DGT przyznaje naklejkę CERO. Wszystkie pięć modeli z rankingu spełnia ten wymóg z zapasem.
Czy SUV PHEV jest ekonomicznie opłacalny w porównaniu z hybrydą konwencjonalną?
Tak, jeśli można go ładować codziennie w domu lub w pracy. Użytkownik, który pokonuje mniej niż 50 km dziennie, będzie niemal zawsze jeździł w trybie elektrycznym, z kosztem na kilometr niższym niż w przypadku hybrydy samoładującej się.
Ile trwa ładowanie SUV-a PHEV?
Z domową ładowarką 7,4 kW większość aut naładuje się w 2-3 godziny. Z konwencjonalnego gniazdka domowego czas wydłuża się do 5-7 godzin. Niektóre modele, jak MG HS PHEV, obsługują szybkie ładowanie prądem stałym, skracając proces do mniej niż 40 minut.
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych