Hibrit arabalar Sıralamalar SUV
Verimli 5 PHEV SUV Modeli: Uzmanlara Göre İspanya Pazarında Satışta Olanlar
İspanya pazarındaki en verimli şarj edilebilir hibrit SUV’lerin uzman sıralaması: elektrikli menzil, WLTP tüketimi ve CERO etiketi doğrulanmış modeller.
En verimli PHEV SUV segmenti İspanya’da altın çağını yaşıyor. Düzenleyici baskılar, büyük şehirlerdeki ZBE bölgelerinin yaygınlaşması ve teknolojik olgunluk, üreticileri daha büyük bataryalar, daha güçlü elektrik motorları ve resmi olarak 100 kilometreyi zorlayan veya aşan elektrikli menzil sunmaya itti. Birçok sürücü için bu, günlük rutinin tamamen elektrikli modda karşılanması ve benzinin yalnızca uzun yolculuklar için saklanması anlamına geliyor.
Bu editoryal rehberde, İspanya’da resmi olarak satılan ve yükselen Asyalı markalarla köklü Avrupalı oyuncuları bir araya getiren beş şarj edilebilir hibrit SUV’yi seçtik. Belirtilen tüm fiyatlar üretici tarafından önerilen PVP fiyatına karşılık gelir; bayi indirimleri, dönemsel kampanyalar ve MOVES Planı yardımları dahil değildir.
2024’te PHEV SUV’lerin hâlâ akıllı bir tercih olmasının nedenleri
DGT’nin CERO etiketi bugün kentsel alanlarda vazgeçilmez bir geçiş belgesidir. Elektrifiye segment içinde ise 2024’ün en iyi şarj edilebilir hibrit SUV’leri iki dünyanın en iyisini sunar: Düşük Emisyonlu Bölgelere serbest erişim, avantajlı vergilendirme ve şehirlerarası yolculuklar için bir içten yanmalı motorun mekanik güvencesi.
Elektrikli menzil: en çok değişen veri
Beş yıl önce, iyi bir PHEV yaklaşık 40-50 km elektrikli menzile sahipti. Bugün ise 100 km’nin üzerinde WLTP onaylı modellerden söz ediyoruz; bu rakam, ortalama bir kentsel kullanıcının haftalık yolculuğunu benzin deposuna dokunmadan karşılamaya yetiyor.
Birleşik tüketim ve WLTP numarası
WLTP çevriminde onaylanan şarj edilebilir hibrit SUV tüketimi 0,5 ile 1,5 L/100 km arasında değişiyor. Bu, bataryanın tam dolu olduğunu varsayan teorik bir rakam; bataryanın boşaldığı gerçek kullanımda tüketim 6-7 L/100 km’ye çıkıyor. Anahtar nokta her gün şarj etmek.
1. MG HS PHEV — yaklaşık 37.340 €’dan başlayan fiyatlarla
MG HS PHEV, performans-fiyat oranıyla segmentin referanslarından biri haline geldi. Sistemi, 1.5 turbo benzinli motor ile bir elektrik motorunu birleştirerek toplam 268 CV güç ve onaylı 103 km SUV PHEV elektrikli menzili sağlayan 21,4 kWh’lik bir batarya kullanıyor.
MG teklifinin en ilgi çekici yanı, spor araç performansı sunması (0-100 km/h 7 saniyenin altında) ve yalnızca 0,54 L/100 km birleşik tüketime sahip olması. Comfort donanım paketi zaten çok zengin bir donanım içeriyor, Luxury ise konfor çıtasını daha da yukarı taşıyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW | 268 CV | 200 km/h | 90 km WLTP | 0,54 L/100km | CERO | PHEV |

2. EBRO s700 PHEV — yaklaşık 28.990 €’dan başlayan fiyatlarla
EBRO markasının yeniden doğuşu, yılın en çok konuşulan endüstriyel haberlerinden biri oldu. Barselona’daki eski Nissan fabrikasında üretilen s700 PHEV SUV, toplam 279 CV güç, 90 km WLTP elektrikli menzil ve onaylı 2,4 L/100 km tüketim sunuyor.
EBRO‘yu önemli kılan yalnızca teknik rakamları değil, endüstriyel boyutu: yerli üretim, genişleyen satış sonrası ağ ve Asyalı rakiplere doğrudan alternatif olarak konumlanan agresif bir fiyat politikası. Luxury donanım paketi, bazı konfigürasyonlarda Premium’dan daha uygun fiyatlı olmasıyla dikkat çekiyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 205 kW | 279 CV | 180 km/h | 90 km WLTP | 2,4 L/100km | CERO | PHEV |

3. Hyundai Tucson PHEV — yaklaşık 33.315 €’dan başlayan fiyatlarla
Hyundai Tucson, yıllardır İspanya’da en çok satan SUV’lerden biri olmayı sürdürüyor ve PHEV versiyonu olgun ve rafine bir seçenek. Kore markası, bir 1.6 T-GDI motoru ile bir elektrik motorunu birleştirerek yaklaşık 288 CV toplam güç, 13,8 kWh batarya ve yaklaşık 70 km WLTP elektrikli menzil sunuyor.
Hyundai, az rakibin eşleştirebileceği bir şey sunuyor: yoğun bir satış ağı, kilometre sınırı olmayan 5 yıllık garanti ve oldukça Avrupai bir algılanan kalite. Kağıt üzerinde en verimli olan değil, ama muhtemelen İspanya SUV PHEV sıralaması içinde en dengeli olanı.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 212 kW | 288 CV | 191 km/h | ~70 km WLTP | 5,9 L/100km | CERO | PHEV |

4. Volvo XC60 Recharge T6 — yaklaşık 66.450 €’dan başlayan fiyatlarla
Volvo PHEV mimarisini yıllardır geliştiriyor ve XC60 Recharge, bunun en iyi premium örneği. Toplam 335 CV güç, 18,8 kWh batarya ve WLTP’ye göre 80 km’ye yakın elektrikli menzil ile bir İsveçlinin beklediği sessizlik ve sağlamlığı sunuyor.
Volvo teklifi, sıralamadaki tek araç olarak premium malzemeleri, referans güvenliği ve içten yanmalı ile elektrik arasında gerçekten ince bir mekanik entegrasyonu bir araya getiriyor. CERO SUV PHEV etiketi burada zaten arzu edilir bir ürüne eklenen ek bir avantaj haline geliyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 246 kW | 335 CV | 180 km/h | 79 km WLTP | 2,7 L/100km | CERO | PHEV |
5. Citroën C5 Aircross Hybrid — yaklaşık 39.590 €’dan başlayan fiyatlarla
Citroën farklı bir tarif benimsiyor: performansın önünde konfor. C5 Aircross Hybrid, 1.6 PureTech motorunu bir elektrik motoru ile birleştirerek 225 CV güç, 12,4 kWh batarya ve yaklaşık 55 km WLTP elektrikli menzil sunuyor. Kademeli hidrolik tamponlu süspansiyon ise hâlâ ayırt edici özelliği.
Konforu önceleyen bir kentsel kullanıcı profili için Citroën, segmentteki muhtemelen en rahat sürüşü sunuyor. Fransız marka, PHEV’ini sıralamadaki daha sportif SUV’lere karşı medeni bir alternatif olarak konumlandırmayı başardı.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 165 kW | 225 CV | 225 km/h | ~55 km WLTP | 2,5 L/100km | CERO | PHEV |
Yeni Asya dalgası: Changan Deepal ve Geely
İlk 5’in ötesinde İspanya pazarı yeni aktörlerle doluyor. İspanya’ya yüksek menzilli EREV ve PHEV tekliflerle giren Changan Deepal, S07/S05 SUV’sinde oldukça rekabetçi rakamlar sunuyor. Changan Deepal, menzil uzatıcı teknolojiyi segment ortalamasının üzerinde kapasiteli bataryalarla birleştirerek gerçek elektrikli menzilde çok daha yüksek değerler vaat ediyor. Changan Deepal‘ın İspanyol bayilerindeki ticari lansmanı 2024’ün temposunu belirliyor.
Geely ise kendi markası Lynk & Co ve kendi amblemi Geely aracılığıyla, Volvo ile paylaşılan modüler platformlarla geliyor; bu da makul fiyatlarda sağlam kaliteye işaret ediyor.
Puanlamalı karşılaştırmalı özet tablo
| Model | CV | Elektrikli menzil | Tüketim | Fiyat başlangıcı | Puan /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| MG HS PHEV | 268 | 90 km | 0,54 L/100km | 37.340 € | 9,2 |
| EBRO s700 PHEV | 279 | 90 km | 2,4 L/100km | 28.990 € | 8,9 |
| Hyundai Tucson PHEV | 288 | ~70 km | 5,9 L/100km | 33.315 € | 8,5 |
| Volvo XC60 Recharge | 335 | 79 km | 2,7 L/100km | 66.450 € | 8,7 |
| Citroën C5 Aircross Hybrid | 225 | ~55 km | 2,5 L/100km | 39.590 € | 7,8 |
Sık sorulan sorular
İspanya’da satışta olan, en fazla elektrikli menzile sahip SUV PHEV hangisi?
Şu anda MG HS PHEV, onaylı 103 km WLTP ile önde; onu 90 km ile EBRO s700 PHEV izliyor. Her ikisi de yaklaşık 60-70 km civarındaki segment ortalamasının çok üzerinde.
Tüm SUV PHEV’ler CERO etiketine sahip mi?
Evet, onaylı elektrikli menzilleri 40 km WLTP’ye eşit veya daha fazla olduğu sürece DGT CERO etiketini verir. Sıralamadaki beş modelin tamamı bu şartı rahatlıkla karşılıyor.
Bir SUV PHEV, geleneksel bir hibrite kıyasla ekonomik olarak kazançlı mı?
Evde veya işte her gün şarj edilebiliyorsa kazançlıdır. Günde 50 km’den az yol yapan bir kullanıcı neredeyse her zaman elektrikli modda seyreder ve kilometre başına maliyeti kendi kendini şarj eden bir hibritten daha düşük olur.
Bir SUV PHEV şarj olması ne kadar sürer?
7,4 kW’lık bir ev şarj cihazıyla çoğu araç 2-3 saatte şarj olur. Standart bir ev prizinde süre 5-7 saate çıkar. MG HS PHEV gibi bazı modeller doğru akım hızlı şarjı destekler ve süreci 40 dakikanın altına indirir.
Deja un comentario


2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model
Yeni Lexus ES: lüks büyüyor ve elektrikli hale geliyor