C5 Aircross Deepal S05 Samochody hybrydowe Porównania SUV
Changan Deepal S05 PHEV vs Citroën C5 Aircross Hybrid: efektywność, technologia i cena twarzą w twarz
Porównujemy dwa kluczowe hybrydowe SUV-y plug-in na rynku hiszpańskim: technologiczny Changan Deepal S05 PHEV oraz komfortowy Citroën C5 Aircross Hybrid pod względem efektywności, zasięgu WLTP i ceny.
Segment hybrydowych SUV-ów plug-in przeżywa w 2025 roku swój najciekawszy moment. Chińskie marki weszły na rynek z technologicznie ambitnymi propozycjami i przełomowymi cenami, a europejscy producenci odpowiadają komfortem, siecią sprzedaży i dopracowaniem. Na tym skrzyżowaniu pojawiają się dwaj bohaterowie o zupełnie różnych filozofiach: Changan Deepal S05 PHEV, który dopiero co trafił na rynek hiszpański i ma w DNA samochód połączony z siecią, oraz Citroën C5 Aircross Hybrid, klasyk francuskiego C-SUV-a stawiający na dobre samopoczucie na pokładzie.
Dwie filozofie PHEV w hiszpańskim C-SUV-ie
Porównanie Changan Deepal S05 PHEV z Citroënem C5 Aircross Hybrid to nie tylko pojedynek kart technicznych. To zderzenie nowej szkoły chińskiej — gigantyczne ekrany, oprogramowanie OTA, układy napędowe wysokiego napięcia — z europejską dojrzałością producenta z wieloletnim doświadczeniem w komforcie jazdy. Oba modele grają w segmencie C, oba da się ładować z gniazdka, ale sposób rozumienia samochodu jest radykalnie inny.

Changan Deepal S05 PHEV: chiński desant technologiczny — od ok. 35.000 €
Changan Deepal S05 PHEV trafia do Europy jako szpica grupy Changan. Jego układ hybrydowy plug-in łączy benzynowy silnik 1.5 turbo, pracujący głównie jako generator, z mocnym silnikiem elektrycznym w zaawansowanej architekturze typu Range Extender. Zasięg elektryczny WLTP wynosi około 80-130 km w zależności od cyklu i konfiguracji, co jest bardzo konkurencyjnym wynikiem w segmencie SUV-ów PHEV pod względem zasięgu elektrycznego.
Wnętrze zbudowano wokół dużego centralnego ekranu z procesorem Qualcomm Snapdragon, natywną obsługą głosową i aktualizacjami OTA. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej połączonych z siecią hybrydowych SUV-ów plug-in, jakie można dziś kupić w Hiszpanii.
| Moc kW | Moc CV | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 218 CV | ~180 km/h | ~115 km WLTP | ~1,1 L/100km | 0 | PHEV |

Citroën C5 Aircross Hybrid: francuski komfort i dojrzałość PHEV — od ok. 40.000 €
Na tle nowicjusza Citroën C5 Aircross Hybrid jest znaną wartością. Dziedziczy platformę EMP2 grupy Stellantis i łączy silnik 1.6 PureTech turbo z silnikiem elektrycznym zintegrowanym ze skrzynią biegów e-EAT8 o ośmiu przełożeniach. Homologowany zasięg elektryczny wynosi około 55 km WLTP, czyli mniej niż w Deepalu, ale w zupełności wystarczająco na większość codziennych dojazdów miejskich.
Największym atutem Citroëna nadal jest zawieszenie z progresywnymi hydraulicznymi odbojami oraz fotele Advanced Comfort, dzięki którym każda dłuższa podróż staje się ćwiczeniem w relaksie. Cechy Citroëna C5 Aircross Hybrid wskazują na bardziej konserwatywnego klienta, który ceni płynność jazdy ponad technologiczne fajerwerki.
| Moc kW | Moc CV | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 165 kW | 225 CV | 225 km/h | ~55 km WLTP | ~1,4 L/100km | 0 | PHEV |
Rywale nadający kontekst: MG, EBRO, Hyundai i Volvo

Żadna uczciwa analiza segmentu nie może pominąć rywali, którzy wyznaczają poprzeczkę. MG HS PHEV jest prawdopodobnie punktem odniesienia pod względem stosunku mocy do ceny, oferując 249 kW (339 CV) i 103 km zasięgu elektrycznego WLTP od około 37.000 €. MG zdołało narzucić bardzo wymagającą miarę.
| Moc kW | Moc CV | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 249 kW | 339 CV | 200 km/h | 103 km WLTP | 0,54 L/100km | 0 | PHEV |

EBRO s700 PHEV, produkowany w Barcelonie pod technologicznym parasolem Chery, oferuje 255 kW (347 CV) i 90 km WLTP od około 37.700 €. EBRO mocno stawia na komponent krajowy, nie rezygnując z mocy.
| Moc kW | Moc CV | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 255 kW | 347 CV | 180 km/h | 90 km WLTP | 0,8 L/100km | 0 | PHEV |
Hyundai Tucson PHEV ze swojej strony broni koreańskiego terytorium dzięki 195 kW (265 CV), napędowi na wszystkie koła HTRAC i około 62 km WLTP, od około 42.000 €. Hyundai pozostaje jednym z wzorców jakości postrzeganej i sieci posprzedażnej w segmencie, z ugruntowaną gamą PHEV, obejmującą także Santa Fe. Niezawodność Hyundai zdobywa wiele punktów u racjonalnego klienta.
| Moc kW | Moc CV | Prędk. maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 195 kW | 265 CV | 191 km/h | ~62 km WLTP | ~1,1 L/100km | 0 | PHEV |

W segmencie premium Volvo utrzymuje XC40 jako punkt odniesienia. Chociaż szwedzka marka zdecydowanie zwróciła się ku w pełni elektrycznym modelom — jej EC40 oferuje do 582 km WLTP od około 52.700 € — Volvo udowodniło, że klient premium chętnie przechodzi z PHEV na BEV, gdy oferta go przekonuje. Geely, właściciel szwedzkiego producenta, nadaje tu technologiczny ton całej grupy.
Tabela podsumowująca i ranking segmentu
Oceniamy w skali od 1 do 10, ważąc zasięg elektryczny, efektywność, technologię, cenę i ogólną propozycję jako najlepszy hybrydowy SUV plug-in 2025.
| Model | Moc | Zasięg elektryczny | Cena od | Ocena |
|---|---|---|---|---|
| Changan Deepal S05 PHEV | 218 CV | ~115 km | ~35.000 € | 8,7 |
| Citroën C5 Aircross Hybrid | 225 CV | ~55 km | ~40.000 € | 7,5 |
| MG HS PHEV | 339 CV | 103 km | ~37.000 € | 8,8 |
| EBRO s700 PHEV | 347 CV | 90 km | ~37.700 € | 8,4 |
| Hyundai Tucson PHEV | 265 CV | ~62 km | ~42.000 € | 8,2 |
Wszystkie podane ceny to ceny katalogowe zalecane przez producenta, bez uwzględnienia aktualnych ofert, rabatów dealera, kampanii okresowych ani dopłat do zakupu typu Plan MOVES.
Werdykt redakcji
Changan Deepal S05 PHEV oferuje najbardziej przełomową propozycję pod względem zasięgu elektrycznego i oprogramowania w przeliczeniu na zainwestowane euro. Citroën C5 Aircross Hybrid odpowiada komfortem, dopracowaniem i ugruntowaną siecią sprzedaży. Jeśli klient stawia na technologię i realną efektywność elektryczną w użyciu miejskim, drogę wyznacza Changan Deepal; jeśli ceni dojrzałość marki i płynność jazdy, Citroën nadal ma solidne argumenty.
Najczęściej zadawane pytania
Który ma większy zasięg elektryczny WLTP: Changan Deepal S05 PHEV czy Citroën C5 Aircross Hybrid?
Changan Deepal S05 PHEV homologuje około 115 km WLTP, czyli prawie dwa razy więcej niż około 55 km Citroëna C5 Aircross Hybrid.
Który z tych hybrydowych SUV-ów plug-in jest tańszy?
Changan Deepal S05 PHEV startuje od około 35.000 €, podczas gdy Citroën C5 Aircross Hybrid zaczyna się od około 40.000 € w zalecanej cenie katalogowej.
Czy oba mają etykietę 0 DGT?
Tak. Dzięki przekroczeniu 40 km zasięgu elektrycznego WLTP oba modele otrzymują etykietę 0 emisji, z powiązanymi korzyściami podatkowymi i w mobilności miejskiej.
Jakie alternatywy warto rozważyć w tym samym segmencie?
MG HS PHEV, EBRO s700 PHEV i Hyundai Tucson PHEV to bezpośredni rywale. W wersji premium elektrycznej Volvo EC40 stanowi naturalny krok ku w pełni elektrycznemu napędowi w ramach grupy Geely.
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych