Geely Starray EM-i: Innowacja i technologia w hybrydzie plug-in o dużym zasięgu
Geely Starray EM-i to hybryda plug-in, która stawia na znaczny zasięg elektryczny i zaawansowany pakiet technologiczny. Warto na niego zwrócić uwagę, ponieważ łączy dynamiczne osiągi z efektywnością ukierunkowaną na codzienne użytkowanie oraz długie trasy miejskie w trybie elektrycznym. W tym teście analizujemy jego ofertę napędową, zużycie paliwa i zasięg WLTP, zachowanie na drodze, poziom wyposażenia oraz przestronność wnętrza, aby ocenić, czy stanowi realistyczną alternatywę wobec innych SUV-ów PHEV dostępnych na hiszpańskim rynku.
Jaki to samochód i gdzie plasuje się Geely Starray EM-i
To kompaktowo-duży SUV o nowoczesnym nadwoziu i opływowych liniach, skierowany do klientów, którzy szukają technologii i niskiej emisji, nie rezygnując z pewnej dynamiki. Konkuruje z alternatywami PHEV, takimi jak Hyundai Tucson PHEV, Mitsubishi Outlander PHEV czy Ford Kuga PHEV, plasując się w segmencie, w którym kluczowa jest równowaga między zasięgiem elektrycznym a ceną. Model oferuje propozycję wartości opartą na zasięgu elektrycznym powyżej średniej segmentu, kompletnym pakiecie ADAS oraz konkurencyjnym stosunku ceny do wyposażenia. Docelowym klientem jest kierowca, który pokonuje wiele kilometrów po mieście i na obrzeżach miast, chce ograniczyć zużycie paliwa silnika spalinowego i oczekuje przestronnego wnętrza oraz zaawansowanej technologii.

Geely Starray EM-i w szczegółach: pełna analiza techniczna
Gama Starray EM-i opiera się na technologii PHEV: łączy niewielki silnik spalinowy z jednym lub dwoma silnikami elektrycznymi oraz baterią o dużej pojemności, zapewniając wyróżniający się zasięg elektryczny na tle bezpośrednich rywali. Główne wersje różnią się mocą i nastawieniem; najważniejsza dla rynku hiszpańskiego jest konfiguracja dająca około 300 KM mocy maksymalnej łącznie, pomyślana z myślą o zrównoważeniu osiągów i efektywności.
Osiągi i prowadzenie: połączenie silnika spalinowego z elektrycznym zapewnia sprawne przyspieszenie w mieście i wyprzedzanie na drodze. Strojenie podwozia zmierza do kompromisu między komfortem a kontrolą w zakrętach; układ kierowniczy i zawieszenie są dostrojone do spokojnej jazdy, z przewidywalnymi reakcjami w łukach i dobrą stabilnością przy stałej prędkości.
Zużycie paliwa i zasięg: homologowane zużycie wynosi około 1,6 l/100 km, natomiast w rzeczywistym użytkowaniu zazwyczaj zbliża się do 6,8 l/100 km, gdy bateria jest rozładowana lub na długich trasach, na których dominuje silnik spalinowy. W trybie elektrycznym zasięg WLTP wynosi około 120 km, co wyraźnie przewyższa wiele PHEV w tym segmencie; bateria o pojemności około 40 kWh pozwala na szerokie codzienne przejazdy bez uruchamiania silnika spalinowego.
Platforma i technologia: pojazd opiera się na nowoczesnej platformie przystosowanej do hybryd plug-in, z relatywnie niskim środkiem ciężkości dzięki umieszczeniu baterii. We wnętrzu wyróżnia się pakiet technologiczny z cyfrowymi wyświetlaczami zegarów i systemu multimedialnego, pełną łącznością oraz najnowszej generacji asystentami jazdy (adaptacyjny tempomat z funkcją jazdy w korku, utrzymanie pasa ruchu i automatyczne hamowanie z rozpoznawaniem pieszych i rowerzystów).
Wnętrze i ergonomia: odczuwalna jakość jest poprawna, z przyjemnymi w dotyku materiałami w górnej części deski rozdzielczej i twardszymi plastikami w dolnych partiach. Ergonomia jest intuicyjna, a przyciski dobrze rozmieszczone, fotele wygodne podczas długich podróży. System multimedialny ma logiczne menu i płynną reakcję; ekrany są dobrej wielkości i czytelne.
Przestrzeń i bagażnik: przestronność z tyłu jest szeroka jak na ten segment, z dobrą ilością miejsca na nogi i głowę dla dwóch dorosłych oraz akceptowalnym miejscem dla pasażera na środku. Bagażnik ma pojemność około 520 litrów przy dobrze zintegrowanej baterii, co jest wartością konkurencyjną i wystarczającą do typowego użytku rodzinnego.

Zalecana wersja: dla osób szukających równowagi między zasięgiem elektrycznym a osiągami, najbardziej polecana jest wersja średnia/wysoka z dużą baterią i około 300 KM łącznie. Oferuje najlepszy stosunek osiągów, zasięgu elektrycznego i wyposażenia, bez rezygnacji z komfortu.
Zalety
- Zasięg elektryczny wyższy niż w swojej kategorii.
- Najnowocześniejsze wyposażenie technologiczne i ADAS.
- Konkurencyjny stosunek jakości wyposażenia do ceny na rynku hiszpańskim.
Wady
- Jakość niektórych plastików w dolnych partiach kabiny.
- Reakcja zespołu spalinowego po wyczerpaniu baterii może być mniej ekonomiczna, niż się spodziewano.
Dla kogo jest ten model?
Jest idealny dla kierowców, którzy większość codziennych przejazdów odbywają w mieście lub na krótkich trasach i chcą maksymalnie wykorzystać tryb elektryczny, a także dla osób ceniących bogate wyposażenie technologiczne i praktyczny bagażnik dla rodziny. Pasuje również kupującym, którzy szukają PHEV z zasięgiem elektrycznym odpowiednim do codziennego użytku bez stałego polegania na publicznych ładowarkach.
Główne dane techniczne
| Cecha | Dane | Ocena |
|---|---|---|
| Moc | 300 KM | 9.2 |
| Zużycie | 1,6 l/100 km (homologowane) / rzeczywiste: 6,8 l/100 km | 8.6 |
| Prędkość | 210 km/h (szacunkowo) | 7.8 |
| Zasięg elektryczny | 120 km (WLTP) | 9.6 |
| Bateria | 40 kWh | 9.4 |
| Bagażnik | 520 litrów | 8.4 |
| Długość | 4.650 mm | 8.2 |
| Cena od | Od 36.900 € (Hiszpania) | 8.0 |
ocena w skali 10 punktów na podstawie kryteriów analizowanych w tym artykule
Alternatywy dla Geely Starray EM-i

Hyundai Tucson PHEV: wersja PHEV będąca punktem odniesienia w segmencie, z łączną mocą około 265 KM i niższym zasięgiem elektrycznym (ok. 50 km WLTP). Cena w niektórych wersjach nieco wyższa, z bardzo wyważonym strojeniem i rozbudowaną siecią serwisową w Hiszpanii. To solidna opcja dla osób, które stawiają na sieć posprzedażową i dynamikę prowadzenia.

Mitsubishi Outlander PHEV: bardziej nastawiony na holowanie i praktyczność, oferuje w nowej generacji konkurencyjny zasięg elektryczny (wartości mogące wynosić od 80 do 90 km WLTP w zależności od wersji) i duży bagażnik. To praktyczna alternatywa dla rodzin szukających przestrzeni i funkcjonalności.

Ford Kuga PHEV: łączna moc bliska 225 KM i zasięg elektryczny w okolicach 50-60 km WLTP. Atrakcyjne pozycjonowanie dzięki wyposażeniu i dynamice jazdy; jego cena zwykle plasuje się w pobliżu Starray, w zależności od wykończenia.

Toyota RAV4 PHEV: stawia na niezawodność i kontrolowane zużycie paliwa, z zasięgiem elektrycznym zależnym od wersji (zazwyczaj poniżej 80 km WLTP) i znanym z trwałości napędem. Polecany osobom, które przedkładają reputację i sprawdzoną efektywność w mieszanym użytkowaniu.
Porównanie techniczne z rywalami
| Model | Moc | Zużycie / zasięg | Prędkość | Cena | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Geely Starray EM-i | 300 KM | 120 km (WLTP) | 210 km/h | 36.900 € | 9.0 |
| Hyundai Tucson PHEV | 265 KM | ~50 km WLTP | 200 km/h | Od ok. 38.500 € | 8.6 |
| Mitsubishi Outlander PHEV | ~220-240 KM | ~85 km WLTP | 180-200 km/h | Od ok. 39.000 € | 8.4 |
| Ford Kuga PHEV | 225 KM | ~55 km WLTP | 190 km/h | Od ok. 37.500 € | 8.2 |
ocena w skali 10 punktów na podstawie kryteriów analizowanych w tym artykule
W tym porównaniu najbardziej zrównoważonym modelem pod względem niezależności elektrycznej i stosunku ceny do wyposażenia jest Starray EM-i; najlepszy wybór zależy od kupującego: jeśli priorytetem jest sieć serwisowa i prowadzenie, Tucson; jeśli praktyczność i holowanie, Outlander; dla dynamiki i wrażeń z jazdy, Kuga.
Sprzedaż Geely Starray i pozycja wobec rywali
Oficjalne dane sprzedaży według modelu mogą się różnić; pojawienie się modeli PHEV o większym zasięgu napędza popyt w segmencie kompaktowych SUV-ów plug-in. Pozycja marki w Hiszpanii zależy od sieci sprzedaży i postrzegania produktu; oferta z dobrym zasięgiem elektrycznym i wyposażeniem może przyciągnąć kupujących, którzy dotąd wybierali japońskie lub europejskie alternatywy.

Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest rzeczywisty zasięg elektryczny Starray EM-i? — Homologowany zasięg WLTP wynosi około 120 km; w rzeczywistym użytkowaniu zależy od stylu jazdy i pogody, ale w przejazdach miejskich i podmiejskich powinien pokryć większość codziennych tras.
Jakie jest rzeczywiste zużycie paliwa? — Homologowane zużycie jest bardzo niskie ze względu na metodologię PHEV (1,6 l/100 km), ale w rzeczywistym użytkowaniu przy rozładowanej baterii zwykle zbliża się do 6,8 l/100 km na autostradzie lub w długich trasach.
Czy jest praktyczny dla rodziny? — Tak. Oferuje bagażnik o pojemności około 520 litrów i dobrą przestronność z tyłu, wystarczające do typowego użytku rodzinnego i weekendowych wyjazdów z bagażem.
Którą wersję warto wybrać? — Aby wykorzystać zasięg elektryczny, najbardziej zrównoważona jest wersja z dużą baterią i łączną mocą (średnia/wysoka): oferuje wystarczający zasięg i osiągi bez nadmiernego podnoszenia ceny.
Jak wygląda wyposażenie bezpieczeństwa i asystentów jazdy? — Posiada adaptacyjny tempomat, asystenta w korku, utrzymanie pasa ruchu i automatyczne hamowanie z detekcją pieszych i rowerzystów, co plasuje go wśród najbardziej kompletnych w segmencie pod względem aktywnych systemów wspomagania.
Czy jest drogi w porównaniu z rywalami? — Cena wyjściowa w Hiszpanii zaczyna się od około 36.900 €; w porównaniu z alternatywami o mniejszym zasięgu elektrycznym może być konkurencyjna, jeśli uwzględni się oszczędności na paliwie i zasięg w trybie elektrycznym.

Werdykt końcowy: dlaczego wybrać Geely Starray EM-i?
Powody, dla których warto go wybrać:
- Techniczny: wyróżniający się zasięg elektryczny (ok. 120 km WLTP) i bateria o dużej pojemności pozwalają na jazdę w większości w trybie elektrycznym.
- Praktyczny: przestronne wnętrze i duży bagażnik (ok. 520 litrów) do codziennego i rodzinnego użytku.
- Ekonomiczny: konkurencyjna cena wyjściowa w Hiszpanii i atrakcyjny stosunek wyposażenia do ceny w porównaniu z alternatywami w segmencie.
Podsumowując, Starray EM-i to interesująca alternatywa na rynku SUV-ów PHEV: jego głównym argumentem wobec rywali jest zasięg elektryczny, który czyni go szczególnie odpowiednim dla kierowców miejskich i dla tych, którzy chcą ograniczyć korzystanie z silnika spalinowego, nie rezygnując z osiągów. Dla kupujących, którzy stawiają na sieć serwisową lub historyczną reputację marki, inne opcje mogą być lepsze; jednak dla osób szukających technologii, efektywności elektrycznej i przestrzeni jest to propozycja warta rozważenia.
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych