Hyundai BAYON kontra Ford Puma hybrydowy: który miejski SUV-B oferuje lepszą efektywność poniżej 25 000 euro

Iván Navarro     8 November 2026     7 min.
Hyundai BAYON kontra Ford Puma hybrydowy: który miejski SUV-B oferuje lepszą efektywność poniżej 25 000 euro

Porównujemy Hyundai Bayon 1.0 TGDi 90 KM z elektrycznym Ford Puma, aby sprawdzić, który z nich naprawdę spełnia kryterium 25 000 euro. Spoiler: tylko jeden z nich mu sprostał.

Każdy, kto szuka miejskiego SUV-a klasy B z budżetem do 25 000 euro, prędzej czy później staje przed tym pytaniem: Bayon czy Puma? To dwie z najczęściej wymienianych nazw w tym segmencie w Hiszpanii, ale warto wyjaśnić jedną rzecz już w pierwszym akapicie, bo tu jest pewien haczyk. Ford Puma, który dziś jest dostępny u dealerów w najbardziej efektywnym wariancie — elektrycznym — zaczyna się powyżej tego progu. Hyundai Bayon natomiast mieści się w budżecie. Przyjrzyjmy się temu na podstawie danych, niczego nie zakładając z góry.

Hyundai Bayon 2024 (5)

Hyundai Bayon 1.0 TGDi 90 KM: dostępna wersja benzynowa od 25 060 euro

Bayon od kilku lat jest propozycją Hyundai dla tych, którzy chcą wysokiego nadwozia SUV-a, nie rezygnując z ceny samochodu miejskiego. Wersja 1.0 TGDi o mocy 90 KM z systemem Start&Stop to realne wejście do gamy i jedyna, która rzeczywiście konkuruje w tym przedziale cenowym.

Nie jest to silnik spektakularny na papierze — 90 KM nikogo nie zaskoczy w karcie technicznej — ale w mieście porusza się swobodnie, a homologowane zużycie paliwa wynosi około 5,8–5,9 l/100 km, co jest rozsądnym wynikiem dla turbodoładowanego silnika benzynowego tej wielkości. Naszym zdaniem to właśnie w codziennej jeździe miejskiej Bayon czuje się najlepiej: jest zwrotny, ma podwyższoną pozycję za kierownicą, co docenia się w gęstym ruchu, i nie ma kary wagowej, jaką noszą większe SUV-y.

Model Paliwo Moc Prędkość maksymalna Zużycie Emisje CO₂ Cena od
Hyundai Bayon 1.0 TGDi 90 Essence Benzyna 66 kW / 90 KM 174 km/h 5,8–5,9 l/100 km 131–132 g/km 25 060 €

Ford Puma E Gen 00009

Ford Puma elektryczny: realna efektywność, ale poza progiem 25 000 euro

Tu pojawia się część, która naprawdę ma znaczenie dla tytułu tego artykułu. Ford Puma w najbardziej efektywnej konfiguracji dostępnej obecnie w Hiszpanii — w pełni elektrycznej wersji Gen-E o mocy 168 KM z baterią 46,8 kWh użytecznych (53 kWh brutto) i zasięgiem homologowanym do 417 km — zaczyna się od około 28 804 euro cenie katalogowej orientacyjnej (oficjalna cena wyjściowa; bez rabatów i dopłat cena jest wyższa). Innymi słowy: wyraźnie powyżej limitu, który stawia zestawienie.

To nie jest drobiazg. Elektryczny Puma jest na papierze naprawdę kompetentnym samochodem: moc 124 kW, zasięg do 417 km, który w ruchu miejskim i podmiejskim jest więcej niż wystarczający, oraz dynamika, o którą Ford zawsze dbano w tym modelu. Ale cena wypycha go z przedziału, który analizujemy. A żadna lekka wersja hybrydowa ani mikrohybrydowa Pumy dostępna dziś w Hiszpanii nie schodzi poniżej 25 000 euro rzeczywistej ceny katalogowej bez rabatów.

Model Paliwo Moc Prędkość maksymalna Zasięg Bateria Cena od
Ford Puma Gen-E 168 46,8kWh Aut. Elektryczny 124 kW / 168 KM 160 km/h do 417 km 46,8 kWh użytecznych 28 804 €

Dlaczego żadna Puma hybrydowa ani elektryczna nie schodzi dziś poniżej 25 000 euro

Trzeba być tu jasnym, bo w innych mediach łatwo trafić na niejednoznaczne nagłówki. Ani wariant elektryczny, ani żadna dostępna na hiszpańskim rynku hybrydyzacja Pumy nie plasuje się poniżej 25 000 euro orientacyjnej ceny katalogowej. Skok ceny w porównaniu z Bayonem nie jest kosmetyczny: to kilka tysięcy euro różnicy, kwota, która dla wielu kupujących przesądza o zakupie jeszcze przed jazdą próbną.

Nie oznacza to, że Puma jest „gorszym” samochodem. Moim zdaniem jest wręcz bardziej kompletny pod względem dynamiki i technologii pokładowej. Ale artykuł wychodzi od konkretnego filtra cenowego, a tylko Bayon go dziś spełnia w Hiszpanii.

Zużycie i efektywność: benzyna turbo kontra elektryk

Porównywanie zużycia benzyniaka z elektrykiem to zestawianie różnych wielkości i nie zamierzamy tu na siłę szukać równoważności. Bayon zużywa w granicach 5,8–5,9 l/100 km homologowanych, z emisją 131–132 g/km CO₂, co jest wynikiem poprawnym, ale dalekim od oznaczenia zerowej emisji. Elektryczny Puma nie emituje nic podczas jazdy, a jego koszt na kilometr przy ładowaniu w strefie nocnej taryfy jest wyraźnie niższy niż jakiejkolwiek benzyny.

Warto zastanowić się, czy opłaca się dopłacać kilka tysięcy euro wyłącznie za oszczędność na paliwie, chyba że kierowca pokonuje dużo kilometrów rocznie lub ma dostęp do taniego ładowania domowego. Na krótkich trasach miejskich różnica w kosztach eksploatacji potrzebuje lat, by zrównoważyć różnicę ceny zakupu.

Hyundai Bayon 2024 (7)

Cena i wyposażenie: co dostajesz poniżej 25 000 euro

Z Bayonem kupujący otrzymuje kompletny SUV klasy B, z niezawodnością i gwarancją, którymi w Hiszpanii wyróżnia się Hyundai, a także wyposażeniem w aktywne systemy bezpieczeństwa, które kilka lat temu w tym przedziale cenowym byłyby nie do pomyślenia. To nie jest luksusowy samochód i nie pretenduje do tego. Jest w praktyce rozsądnym wyborem dla kogoś, kto potrzebuje miejskiego SUV-a niezawodnego i taniego w utrzymaniu.

Przypominamy, że podane ceny to zalecana przez producenta cena katalogowa, bez rabatów dealerskich, promocji czasowych i dopłat publicznych. Kto chce zmniejszyć początkowy wydatek, może sprawdzić obowiązujące warunki programu Plan Auto+ na oficjalnej stronie, choć dokładna kwota zależy od regionu autonomicznego i naboru.

Jeśli budżet jest czynnikiem decydującym, warto też przejrzeć nasz przewodnik po wyborze małego SUV-a do miasta, gdzie omawiamy inne czynniki — zwrotność, widoczność, koszt paliwa — które mają znaczenie poza ceną z metki.

Tabela podsumowująca porównanie

Model Paliwo Moc Cena od Wynik efektywności/ceny (1–10)
Hyundai Bayon 1.0 TGDi 90 KM Benzyna 90 KM 25 060 € 8
Ford Puma elektryczny 168 KM Elektryczny 168 KM 28 804 € 6,5

Ocena Bayona wynika z tego, że spełnia on filtr cenowy i ma rozsądne zużycie jak na swoją kategorię. Puma uzyskuje w tym konkretnym porównaniu nieco niższy wynik nie dlatego, że jest gorszym samochodem, ale dlatego, że wykracza poza zakładany budżet, co obniża jego stosunek efektywności do ceny według tego konkretnego kryterium.

Hyundai Bayon 2024 (4)

Werdykt: który miejski SUV-B wybrać?

Jeśli limit 25 000 euro jest nie do negocjacji, odpowiedź jest prosta: Hyundai Bayon to jedyna z tych dwóch opcji, która dziś w Hiszpanii mieści się w budżecie. Ford Puma elektryczny, mimo swojej efektywności i bardziej zdecydowanego charakteru za kierownicą, wymaga wyższego wydatku.

To też nie jest uniwersalne panaceum. Kto może poszerzyć budżet, znajdzie w elektrycznym Pumie realny krok naprzód pod względem zasięgu i kosztu na kilometr. Ale kupującemu, który szuka wyłącznie miejskiego SUV-a poniżej 25 000 euro, Bayon wygrywa tę rundę dzięki brakowi bezpośredniego rywala w tym przedziale. Kto chce porównać także z hybrydowymi alternatywami o podobnym realnym zużyciu, może zajrzeć do naszego przeglądu miejskich samochodów hybrydowych o najlepszym zużyciu poniżej 25 000 euro.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w Hiszpanii istnieje jakakolwiek Ford Puma poniżej 25 000 euro?
Obecnie nie, według orientacyjnej ceny katalogowej bez rabatów i dopłat. Wersja elektryczna Gen-E, najbardziej efektywna w gamie, zaczyna się od około 28 804 euro orientacyjnej ceny katalogowej.

Ile zużywa Hyundai Bayon 1.0 TGDi 90 KM?
Jego homologowane zużycie wynosi około 5,8–5,9 l/100 km, z emisją około 131–132 g/km CO₂.

Jaki jest zasięg Ford Pumy elektrycznego?
Do 417 km homologowanych, przy baterii 46,8 kWh użytecznych (53 kWh brutto).

Jaki SUV-B do miasta wybrać, jeśli budżet wynosi ściśle 25 000 euro?
Hyundai Bayon 1.0 TGDi 90 KM, ponieważ jest jedynym z dwóch porównywanych modeli, który dziś na hiszpańskim rynku mieści się w tym limicie cenowym.

Dane techniczne samochodów z tego artykułu

CrossoverFord Puma12 wersji · od 28 731 €

Deja un comentario