Captur Honda HR-V Hyundai Kona Renault S-Cross Suzuki Toyota Yaris Yaris Cross Samochody hybrydowe Poradniki zakupowe Rankingi SUV Miejskie
Ranking 2026: 5 najbardziej zwrotnych i oszczędnych miejskich SUV-ów hybrydowych poniżej 30 000 euro
Parkowanie prostopadłe na ulicy w centrum Madrytu, skręt na ciasnym rondzie w miasteczku w górach albo codzienny dojazd do strefy przemysłowej bez wizyty na stacji benzynowej. To różne sytuacje, ale wszystkie wymagają tego samego: kompaktowego SUV-a, który jest łatwy w manewrowaniu i nie zrujnuje budżetu na paliwo. Problem w tym, że nie każda “miejska” hybryda naprawdę taka jest — niektóre ważą za dużo, źle skręcają na małej przestrzeni albo obiecują zużycie paliwa WLTP, którego w mieście nie da się utrzymać.
Sprawdziliśmy pięć rzeczywistych modeli hybrydowych, dostępnych dziś w Hiszpanii, wszystkie z ceną wyjściową poniżej 30 000 euro. Porównujemy średnicę zawracania, łączną moc i homologowane zużycie paliwa, a na koniec wydajemy werdykt w zależności od typu kierowcy. Żadnych niezweryfikowanych danych katalogowych — jeśli jakiejś informacji nie było, pominęliśmy ją zamiast ją zmyślać.
Czego szukamy w zwrotnym i oszczędnym miejskim SUV-ie hybrydowym w 2026 roku
Trzy kryteria, bez owijania w bawełnę. Po pierwsze, średnica zawracania: poniżej 10,5 metra samochód jest zwinny przy manewrach w trzech ruchach; powyżej 11 metrów odczuwa się to przy każdym zawracaniu. Po drugie, łączne zużycie paliwa WLTP, które w hybrydzie bez wtyczki powinno wynosić około 4-5 l/100 km, aby uzasadnić naklejkę ECO. Po trzecie, łączna moc: wystarczająca, by nie męczyć się na rampach parkingowych ani przy włączaniu się do ruchu, bez przesady z wagą i ceną.
Nie umieściliśmy na liście żadnej hybrydy plug-in — to inny profil kupującego, z innymi potrzebami w zakresie ładowania, które omówiliśmy już w naszym porównaniu kompaktowych elektryków premium. Tutaj mówimy o czystym samoładowaniu, bez kabla, z myślą o tych, którzy nie mają wallboxa ani ochoty go instalować.
Ranking 2026: 5 najbardziej zwrotnych i oszczędnych miejskich SUV-ów hybrydowych poniżej 30 000 euro

1. Toyota Yaris Cross Hybrid — od 23 950 euro
Najtańszy na liście i, naszym zdaniem, najbardziej dopracowana propozycja do miasta. Toyota od ponad dekady szlifuje swój samoładujący się układ hybrydowy i to czuć: łagodny rozruch, niskie zużycie paliwa i średnica zawracania, dzięki której każda wąska uliczka to formalność.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zużycie WLTP | Średnica zawracania | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 85 kW | 116 CV | 4,2 l/100 km | 10,2 m | ECO | Hybryda |

2. Suzuki S-Cross Hybrid — od 24 900 euro

Suzuki stawia na układ mild-hybrid 48V oparty na silniku 1.4 Boosterjet. To nie jest typowa pełna hybryda, co widać w nieco wyższym zużyciu paliwa niż u reszty stawki. W zamian oferuje sportowszą reakcję na gaz i cenę, która utrzymuje go w grze konkurencyjnej.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zużycie WLTP | Średnica zawracania | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 95 kW | 129 CV | 5,7 l/100 km | 10,6 m | ECO | Hybryda |

3. Hyundai Kona Hybrid — od 27 600 euro
Kona urósł w porównaniu z poprzednią generacją, co odbiło się na zwrotności, choć nadal wypada lepiej niż bardziej obszerni rywale. Zyskał za to przestronność z tyłu i bagażnik, który docenią rodziny z dziećmi.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zużycie WLTP | Średnica zawracania | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 104 kW | 141 CV | 4,9 l/100 km | 10,6 m | ECO | Hybryda |

4. Renault Captur E-Tech full hybrid — od 27 900 euro
System E-Tech Renault to, przynajmniej na papierze, jeden z najbardziej zaawansowanych w segmencie: wielotrybowa skrzynia bez sprzęgła, zaprojektowana tak, aby silnik elektryczny jak najdłużej przejmował ciężar jazdy miejskiej. W praktyce spełnia swoje zadanie, choć średnica zawracania zaczyna być odczuwalna na ciasnych miejscach parkingowych.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zużycie WLTP | Średnica zawracania | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 105 kW | 145 CV | 4,6 l/100 km | 10,9 m | ECO | Hybryda |

5. Honda HR-V e:HEV — od 29 600 euro
Najdroższy w zestawieniu i, naszym zdaniem, ten, który najmniej pasuje do etykiety “zwinny miejski”: jego średnica zawracania jest najgorsza z całej piątki. Rekompensuje to jednym z najłagodniejszych oddawań mocy elektrycznej w stawce i wykończeniem wnętrza, które sprawia wrażenie o klasę wyższego niż u reszty.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zużycie WLTP | Średnica zawracania | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 96 kW | 131 CV | 5,4 l/100 km | 11,4 m | ECO | Hybryda |
Tabela zbiorcza: porównanie 5 miejskich SUV-ów hybrydowych
| Model | Cena od | Moc (CV) | Zużycie WLTP | Średnica zawracania | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota Yaris Cross Hybrid | 23 950 € | 116 CV | 4,2 l/100 km | 10,2 m | 9,2 |
| Suzuki S-Cross Hybrid | 24 900 € | 129 CV | 5,7 l/100 km | 10,6 m | 7,8 |
| Hyundai Kona Hybrid | 27 600 € | 141 CV | 4,9 l/100 km | 10,6 m | 8,3 |
| Renault Captur E-Tech full hybrid | 27 900 € | 145 CV | 4,6 l/100 km | 10,9 m | 8,1 |
| Honda HR-V e:HEV | 29 600 € | 131 CV | 5,4 l/100 km | 11,4 m | 7,4 |
Werdykt według profilu użytkownika
Gęste centrum miasta
Jeśli na co dzień jeździsz po ulicach z XIX wieku z miejscami parkingowymi z XX wieku, Yaris Cross to opcja, która sprawia najmniej kłopotów. Jego średnica zawracania wynosząca 10,2 metra to obecnie jeden z najlepszych wyników, jakie można kupić w tym segmencie za mniej niż 25 000 euro.
Przedmieścia
Tu wchodzą w grę autostrada, wyprzedzanie i nieco większy ciężar wożony codziennie. Captur E-Tech, z łączną mocą 145 CV, porusza się swobodniej niż reszta poza miastem, choć jego rzeczywiste zużycie paliwa na drodze ma tendencję do nieznacznego wzrostu względem danych WLTP — to typowe dla każdej hybrydy bez wtyczki przy utrzymywaniu wysokich prędkości.
Małe rodziny
Dla tych, którzy potrzebują nieco więcej miejsca z tyłu, nie rezygnując z rozsądnego zużycia paliwa, Kona Hybrid to, naszym zdaniem, najbardziej uczciwy kompromis na liście. Nie jest najzwinniejszy, ale też nie najbardziej niezgrabny, a bagażnik to rekompensuje.
Osoby, które cenią też niezawodność w dłuższej perspektywie, mogą zajrzeć do naszej analizy najbardziej niezawodnych miejskich hybryd, w której Toyota i Suzuki również zajmują dobre pozycje.
Dopłaty do zakupu: Plan Auto+
Wszystkie pięć modeli z tej listy to klasyczne hybrydy bez wtyczki, więc ich dostęp do dopłat z programu Plan Auto+ może być bardziej ograniczony niż w przypadku samochodu elektrycznego lub PHEV z naklejką CERO. Przed sfinalizowaniem zakupu warto zawsze sprawdzić aktualne warunki na oficjalnej stronie programu, ponieważ wymogi i kwoty mogą się zmieniać.
Najczęściej zadawane pytania
Który miejski SUV hybrydowy jest najtańszy w Hiszpanii w 2026 roku?
Toyota Yaris Cross Hybrid, z ceną wyjściową 23 950 euro, jest jednym z najtańszych w segmencie hybryd bez wtyczki poniżej 30 000 euro.
Który SUV hybrydowy najlepiej skręca w mieście?
Toyota Yaris Cross Hybrid, ze średnicą zawracania 10,2 metra, jest najbardziej zwrotnym z pięciu porównywanych modeli.
Czy miejska hybryda jest lepsza od elektryka poniżej 30 000 euro?
Zależy od sposobu użytkowania. Jeśli nie masz wallboxa lub często pokonujesz długie trasy, hybryda taka jak te z listy pozwala uniknąć zależności od publicznej sieci ładowania. Aby porównać elektryczne alternatywy w tym samym budżecie, warto zajrzeć do naszego rankingu miejskich SUV-ów elektrycznych pod kątem stosunku zasięgu do ceny.
Jakiego rzeczywistego zużycia paliwa można się spodziewać po tych hybrydach w mieście?
W ruchu miejskim, z korkami i częstymi postojami, modele te zwykle zbliżają się do swoich wartości WLTP bardziej niż na drodze, ponieważ silnik elektryczny przejmuje sporą część ruszania i hamowania, szczególnie w przypadku Toyoty Yaris Cross Hybrid i Renault Captur E-Tech.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego