Mașini electrice Clasamente SUV
Top 6 SUV-uri electrice cu cel mai bun raport autonomie-preț în Spania: de la cel mai accesibil la cel mai eficient
Clasament al SUV-urilor electrice cu cel mai bun raport euro pe kilometru WLTP disponibile în Spania, cu prețuri oficiale și recomandări pe profil de utilizator.
SUV-ul electric a devenit câmpul de bătălie decisiv al pieței spaniole. Oferta s-a înmulțit, prețurile au început să se corecteze, iar indicatorul care contează cu adevărat pentru cumpărătorul rațional nu mai este doar autonomia brută sau prețul de catalog, ci raportul dintre cele două: câți euro plătești pentru fiecare kilometru WLTP omologat. Din această perspectivă, am ordonat șase propuneri pe care le poți configura astăzi la un concesionar din Spania, de la opțiunea cea mai accesibilă până la referința absolută în eficiență.
Metodologie: de ce contează raportul €/km
Compararea unui electric de 30.000 de euro cu unul de 50.000 doar pe baza autonomiei este un exercițiu sterp. De aceea, raportul euro pe kilometru WLTP (prețul oficial împărțit la autonomia omologată) aduce echilibru. Cu cât este mai mic, cu atât mai bine. La această cifră adăugăm subvențiile din Planul MOVES III (până la 7.000 de euro cu casare) și o nuanță calitativă: consumul mediu real, echipamentul și rețeaua de încărcare compatibilă.
1. MG ZS EV Long Range — de la 28.330 €
Accesul în segment. MG ZS EV în versiunea Long Range oferă 440 km WLTP cu mai puțin de 30.000 de euro înainte de subvenții, ceea ce îl plasează drept SUV electric ieftin în Spania, cu cea mai agresivă intrare pe piață. Bateria sa de 70 kWh, motorul de 115 kW și un echipament surprinzător de complet (cameră 360, scaune încălzite, ADAS de serie) explică de ce a devenit referință pentru flote și pentru cumpărătorii particulari pragmatici.
| Potencia kW | Potencia CV | Vel. máx. | Autonomía | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 175 km/h | 440 km | 17,8 kWh/100 km | Cero | Eléctrico |
2. Citroën ë-C4 X — de la 31.390 €
Deși tehnic este mai degrabă un crossover decât un SUV pur, Citroën ë-C4 X intră în acest clasament datorită sensibilității sale franceze pentru confort și unei autonomii omologate de 427 km cu bateria de 54 kWh. Este opțiunea pentru cine prioritizează o rulare lină, amortizare cu opritoare hidraulice și un consum real în oraș care rareori depășește 15 kWh/100 km. Punctul slab: încărcarea rapidă limitată la 100 kW.
| Potencia kW | Potencia CV | Vel. máx. | Autonomía | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 150 km/h | 427 km | 14,5 kWh/100 km | Cero | Eléctrico |
3. Peugeot e-2008 — de la 21.600 €
Peugeot e-2008 împărtășește platforma cu Citroën-ul, dar optează pentru un design mai ascuțit, un interior cu caracteristicul i-Cockpit 3D și finisaje premium în segmentul B-SUV. Cu 54 kWh utili și 405 km WLTP, propunerea sa este pentru cumpărătorul care vrea imagine și rafinament fără să treacă la gama medie-superioară. Consumul mediu rămâne moderat, iar dinamica este mai incisivă decât a rivalilor săi din grupul Stellantis.
| Potencia kW | Potencia CV | Vel. máx. | Autonomía | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 150 km/h | 405 km | 15,3 kWh/100 km | Cero | Eléctrico |

4. Hyundai Kona Eléctrico 65 kWh — de la 27.490 €
Un salt calitativ. Hyundai Kona Eléctrico de a doua generație, cu baterie de 65,4 kWh, omologhează 510 km WLTP, una dintre cifrele cele mai ridicate din segmentul B-SUV. Hyundai adaugă încărcare la 100 kW, funcția V2L pentru alimentarea dispozitivelor externe și un interior cu ecran dublu de 12,3 inchi. Este probabil cel mai fin echilibru între autonomie, calitate percepută și preț din categoria sa.
| Potencia kW | Potencia CV | Vel. máx. | Autonomía | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 172 km/h | 510 km | 14,7 kWh/100 km | Cero | Eléctrico |

5. Kia EV6 RWD Long Range — de la 42.410 €
Platforma E-GMP de 800 volți schimbă regulile. Kia EV6 RWD Long Range omologhează 582 km WLTP cu bateria de 84 kWh și, mai ales, încarcă de la 10 la 80% în 18 minute la un încărcător de 350 kW. Pentru profilurile care combină orașul cu călătoriile regulate pe autostradă, această capacitate de reîncărcare valorează mai mult decât 50 de kilometri în plus de autonomie pe hârtie.
| Potencia kW | Potencia CV | Vel. máx. | Autonomía | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/h | 582 km | 15,9 kWh/100 km | Cero | Eléctrico |

6. Tesla Model Y RWD — de la 40.990 €
Referința în eficiență. Tesla Model Y RWD oferă 455 km WLTP cu un consum certificat de 14,9 kWh/100 km și, cel mai important, acces nativ la rețeaua Supercharger V3, încă cea mai densă și mai fiabilă infrastructură de încărcare rapidă din Europa. La prețul său actual, redus de mai multe ori în ultimul an, oferă un raport €/km greu de egalat dacă se evaluează software-ul, eficiența și rețeaua proprie.
| Potencia kW | Potencia CV | Vel. máx. | Autonomía | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 217 km/h | 455 km | 14,9 kWh/100 km | Cero | Eléctrico |
Tabel rezumat și punctaj global
| Model | Preț de la | Autonomie | €/km WLTP | Încărcare rapidă | Punctaj /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| MG ZS EV LR | 28.330 € | 440 km | 68,2 | 92 kW | 8,2 |
| Citroën ë-C4 X | 31.390 € | 427 km | 86,9 | 100 kW | 7,4 |
| Peugeot e-2008 | 21.600 € | 405 km | 91,9 | 100 kW | 7,5 |
| Hyundai Kona 65 kWh | 27.490 € | 510 km | 80,7 | 100 kW | 8,6 |
| Kia EV6 RWD LR | 42.410 € | 582 km | 89,0 | 240 kW | 9,0 |
| Tesla Model Y RWD | 40.990 € | 455 km | 98,9 | 250 kW | 9,2 |
Recomandare pe profil
- Primul electric, buget ajustat: MG ZS EV. Imbatabil în €/km absolut.
- Utilizare urbană și confort: Citroën ë-C4 X sau Peugeot e-2008.
- Echilibru total: Hyundai Kona, cel mai complet din clasament.
- Călător frecvent: Kia EV6 sau Tesla Model Y pentru încărcarea ultrarapidă.
Întrebări frecvente
Care SUV electric are cel mai bun raport autonomie-preț în Spania în 2025?
MG ZS EV Long Range, cu un raport apropiat de 68 €/km WLTP înainte de subvenții, conduce clasamentul în raportul pur euro/kilometru. Dacă se prioritizează eficiența reală și rețeaua de încărcare, Tesla Model Y RWD este referința.
Cât se poate economisi cu Planul MOVES III?
Până la 7.000 de euro cu casarea unui vehicul vechi și 4.500 fără aceasta, aplicabil persoanelor particulare. Subvenția se solicită după cumpărare și se impozitează în declarația de venit (IRPF) a anului următor.
Este mai bună mai multă autonomie sau o viteză de încărcare mai mare?
Depinde de utilizare. Pentru traseele zilnice sub 80 km, 400 km WLTP sunt suficienți. Pentru călătoriile interurbane frecvente, o încărcare rapidă peste 150 kW este mai utilă decât încă 100 km de autonomie.
Ce consum real se poate aștepta de la aceste SUV-uri electrice?
În condus mixt, între 15 și 18 kWh/100 km. Pe autostradă, la 120 km/h, cifrele cresc la 19-22 kWh/100 km, ceea ce reduce autonomia omologată cu 20-30%.
Deja un comentario


Kia oferă o gamă electrică cu 10 modele, 50 de versiuni și 400 de combinații posibile
Cei șapte finaliști pentru Mașina Anului în Europa 2027 (COTY) sunt exclusiv electrici
Peugeot E-208 GTi: o jucărie cu baterii care readuce spiritul sportivelor anilor optzeci