8 elektromos SUV valós hatékonyság szerint: valós kWh/100 km tesztekben

Javi Vicente    @javivicente    12 May 2026     7 min.
8 elektromos SUV valós hatékonyság szerint: valós kWh/100 km tesztekben

Objektív rangsor a Spanyolországban forgalomban lévő leghatékonyabb elektromos SUV-okról, valós kWh/100 km fogyasztás alapján vegyes körülmények között, nem pedig optimista WLTP-adatok szerint.

A hatékonyság vált az elektromos SUV valódi versenyterepévé. Míg a gyártók egyre nagyobb akkumulátorokat hirdetnek, a hosszú távokat megtevő spanyolországi sofőrök rájönnek, hogy a 82 kWh-s autó kevesebbet teljesíthet, mint a 64 kWh-s, ha valós fogyasztása megugrik. A Highmotornál hónapok óta gyűjtjük a fogyasztási adatokat spanyol vegyes körülmények között – autópálya 120 km/h-val, sűrű városi forgalom, mellékút emelkedőkkel –, hogy olyan rangsort építsünk, amely nem a WLTP-ciklusra támaszkodik, hanem a fedélzeti számítógép által a út végén mutatott kWh/100 km értékre.

Ez a 2024–2025-ben Spanyolországban forgalomba hozott, ellenőrzött valós fogyasztás szerint rendezett, leghatékonyabb SUV-ok Top 8 listánk.

Miért fontosabb a valós fogyasztás, mint az akkumulátor kapacitása

Egy 100 kWh-s akkumulátor nem garantál hatótávot, ha az autó 22 kWh/100 km-t fogyaszt. Egy 70 kWh-s, 15 kWh/100 km átlagfogyasztású másik gyakorlatilag ugyanakkora hasznos hatótávot kínál, kevesebbet nyom, gyorsabban tölt és kevesebbe kerül áramban. A valós hatékonyságot az aerodinamika (Cx-együttható), a tömeg, a hőkezelés, a gumik és a hajtáslánc szoftvere határozza meg. Télen pedig a sorozatban hőszivattyúval szerelt modellek akár 4 kWh/100 km-rel is kevesebbet fogyasztanak az ellenállásos fűtésűekhez képest.

Módszertan: így mérjük a valós fogyasztást a Highmotornál

Minden modellt 250 km-es vegyes útvonalon tesztelünk: 50% autópálya, 30% településeken kívüli út, 20% városi forgalom; 8 és 22 °C közötti hőmérséklet, 21 °C-ra állított klíma, a gyári előírás szerinti gumi-nyomás, egy utas és 30 kg csomagterhelés mellett. A fedélzeti számítógépet az út elején nullázzuk, a fogyasztást pedig a töltőbe visszatöltött energiával ellenőrizzük. Nincs hipermiling: normál vezetés, a sebességkorlátok betartásával.

A rangsor: a leghatékonyabbtól a kevésbé hatékonyig

1. Tesla Model Y RWD — kb. 46.000 € -tól · 14,8 kWh/100 km

Még mindig a referencia. A Model Y RWD 0,23-as Cx-értéket, sorozatban hőszivattyút és évek fejlesztésével finomhangolt energiagazdálkodó szoftvert kombinál. Útvonalunkon 14,8 kWh/100 km-t mért, ami 60 kWh-s hasznos akkumulátorával erőfeszítés nélkül 400 km feletti valós hatótávot jelent.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
220 kW 299 CV 217 km/h 455 km WLTP 14,8 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos
Hyundai Kona
Hyundai Kona

2. Hyundai Kona Elektromos 65 kWh — kb. 41.500 € -tól · 15,1 kWh/100 km

A második generációs Kona a piac egyik leghatékonyabb kompakt SUV-ja. Platformja nem azonos a nagyobb testvérek E-GMP-jével, de az aerodinamikai munka és a hőkezelés lehetővé teszi, hogy a teszten 15,1 kWh/100 km-es értéket érjen el. 400 V-os töltés (nem 800 V), ami hosszú utakon gyengeség.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
160 kW 218 CV 172 km/h 514 km WLTP 15,1 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos
Renault Scenic
Renault Scenic

3. Renault Scenic E-Tech 87 kWh — kb. 42.900 € -tól · 15,4 kWh/100 km

Az újjászületett Scenic mindenkit meglepett. 87 kWh-s nagy akkumulátorával és 15,4 kWh/100 km mért fogyasztásával vegyes használatban meghaladja a 560 km valós hatótávot. Sorozatban hőszivattyú és nagyon kidolgozott aerodinamikai forma.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
160 kW 218 CV 170 km/h 625 km WLTP 15,4 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos
Skoda Enyaq
Skoda Enyaq

4. Skoda Enyaq 85 — kb. 47.000 € -tól · 15,8 kWh/100 km

Az MEB szoftverfrissítésével és finom aerodinamikai javításokkal a hátsókerék-hajtású Enyaq 85 15,8 kWh/100 km-t ír alá. Ez a csoport legkiegyensúlyozottabb családi SUV-ja a helykínálat és a hatékonyság arányát tekintve Volkswagen.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
210 kW 286 CV 180 km/h 563 km WLTP 15,8 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos
Volvo EC40
Volvo EC40

5. Volvo EC40 Single Extended Range 82 kWh — kb. 52.700 € -tól · 16,2 kWh/100 km

Az Volvo EC40 a korábbi C40 Recharge kicsiszolt továbbfejlesztése. A 252 LE-s hátsó motorral szerelt Extended Range változat volt a nagy meglepetés: a hátsókerék-hajtásra való váltás és az új szinkronmotor 16,2 kWh/100 km-re csökkentette a svéd modell fogyasztását útvonalunkon. Volvo elérte, hogy crossovere levetkőzze az előző, első kerekes generáció „mohó” imázsát. 82 kWh-jával és a kiviteltől függően 579–582 km WLTP-adatával a valós hatótáv kb. 500 km. Az Volvo kínál 408 LE-s, összkerekes Twin változatot is, amely gyorsabb, de kevésbé hatékony.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
185 kW 252 CV 180 km/h 582 km WLTP 16,2 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos
KIA EV6
KIA EV6

6. Kia EV6 RWD 84 kWh — kb. 51.000 € -tól · 16,5 kWh/100 km

A 800 V-os architektúra továbbra is a legnagyobb erőssége hosszú utakon. A hátsókerék-hajtású EV6 16,5 kWh/100 km-t ír alá, ami nagyobb tömege miatt valamivel meghaladja riválisait, de 10 és 80% közötti töltése 20 percen belül megvan.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
168 kW 229 CV 185 km/h 528 km WLTP 16,5 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos

7. Zeekr X Long Range RWD — kb. 44.990 € -tól · 16,9 kWh/100 km

Az Zeekr X a Geely csoport komoly belépése a spanyol prémium kompakt szegmensbe. SEA platformjával, 66 kWh nettó kapacitásával és 200 kW-os hátsó motorjával az Zeekr X 16,9 kWh/100 km-t ír alá, ami luxus kivitelét és tömegét figyelembe véve tiszteletre méltó érték. Az Zeekr a gyors töltés (DC 150 kW-ig) és az árában két szinttel magasabb márkákra emlékeztető belső tér erősségeire épít. Az Zeekr crossovere egyike annak a kevés kínai elektromos autónak, amely hivatalos hálózattal és európai garanciával érkezett Spanyolországba, ami erősíti hitelességét.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
200 kW 272 CV 180 km/h 440 km WLTP 16,9 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos
BMW iX1
BMW iX1

8. BMW iX1 eDrive20 — kb. 50.500 € -tól · 17,3 kWh/100 km

A rangsort az iX1 zárja 17,3 kWh/100 km-rel. Jó hőkezelés, de a többieknél magasabb Cx-érték és nagy tömeg rontja az eredményét. Cserébe prémium kivitelt, BMW dinamikát és teljes kompatibilitást kínál az európai gyorstöltő-hálózattal.

Teljesítmény kW Teljesítmény LE Végsebesség Hatótáv Valós fogyasztás Környezetvédelmi címke Üzemanyag
150 kW 204 CV 170 km/h 475 km WLTP 17,3 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos

Összefoglaló táblázat és a Highmotor pontszám

Súlyozott pontszám (1-10), figyelembe véve a valós fogyasztást, a hasznos hatótávot, a teljesítményt, a végsebességet és a tájékoztató árat. Minden megadott ár a gyártó által javasolt ajánlott fogyasztói ár (PVP), kereskedői engedmények, időszakos kampányok és vásárlási támogatások nélkül.

Modell Valós fogyasztás WLTP hatótáv Teljesítmény LE Ár innen Pontszám
Tesla Model Y RWD 14,8 kWh/100 km 455 km 299 CV ~46.000 € 9,4
Hyundai Kona 65 kWh 15,1 kWh/100 km 514 km 218 CV ~41.500 € 9,1
Renault Scenic E-Tech 87 15,4 kWh/100 km 625 km 218 CV ~42.900 € 9,0
Skoda Enyaq 85 15,8 kWh/100 km 563 km 286 CV ~47.000 € 8,7
Volvo EC40 ER 82 kWh 16,2 kWh/100 km 582 km 252 CV ~52.700 € 8,5
Kia EV6 RWD 16,5 kWh/100 km 528 km 229 CV ~51.000 € 8,3
Zeekr X LR RWD 16,9 kWh/100 km 440 km 272 CV ~44.990 € 8,1
BMW iX1 eDrive20 17,3 kWh/100 km 475 km 204 CV ~50.500 € 7,8

Következtetés: a hatékonyság az új lökettérfogat

A rangsor egyértelmű tendenciát mutat: azok a márkák, amelyek már évek óta fejlesztik a hajtáslánc szoftverét – Tesla, Hyundai-Kia, Renault – megőrzik hatékonysági előnyüket. A újoncok azonban szorítanak: az Zeekr bizonyítja, hogy a kínai elektromos autók 2024-es generációja már egy szinten versenyez a fogyasztásban, a Volvo pedig minőségi ugrást tett az EC40 Extended Range-dzsel a hátsó motorra való váltás révén. Ha az ön prioritása a kilométerenkénti költség és a valós hatótáv, az akkumulátor méreténél előbb a kWh/100 km-re figyeljen.

Gyakran ismételt kérdések

Melyik elektromos SUV fogyaszt a legkevesebbet 120 km/h-s autópályán?
Tesztjeinkben a Tesla Model Y RWD a leghatékonyabb autópályán: állandó, törvényes sebességen nagyjából 17 kWh/100 km-en marad, utána a Hyundai Kona és az Renault Scenic E-Tech következik.

Miért nagyobb a valós fogyasztás, mint a WLTP?
A WLTP-ciklust laboratóriumban, enyhe sebességprofilokkal és szabályozott hőmérsékleten mérik. Valós használatban az autópálya, a klíma, a szél és az emelkedők 15–30%-kal növelik a fogyasztást a homologizált értékhez képest.

Megéri többet fizetni egy nagy akkumulátorért, ha az autó nem hatékony?
Nem mindig. Egy 60 kWh-s, 15 kWh/100 km fogyasztású SUV hasonló hatótávot kínál, mint egy 80 kWh-s, 20 kWh/100 km-es, de kevesebbet nyom, gyorsabban tölt és általában jóval kevesebbe kerül.

Sokat változnak a fogyasztási adatok télen?
Igen. Hőszivattyú nélkül a fogyasztás 0 °C-on 3–5 kWh/100 km-rel nőhet. A rangsorban szereplő, sorozatban hőszivattyús modellek (Tesla, Volvo, Renault, Skoda) csökkentik ezt a hatást, és stabilabb hatótávot biztosítanak.


Deja un comentario