Ranglijst 2026: de 5 goedkoopste elektrische SUV's op de Spaanse markt met meer dan 350 km actieradius

Dani Montesinos     18 August 2026     7 min.
Ranglijst 2026: de 5 goedkoopste elektrische SUV's op de Spaanse markt met meer dan 350 km actieradius

Wij bespreken de vijf meest betaalbare 100% elektrische SUV’s die in 2026 in Spanje te koop zijn en meer dan 350 km WLTP halen, met officiële prijzen, accu en actieradius

De betaalbare elektrische SUV is niet langer een belofte. In 2026 kun je een 100% elektrische crossover met meer dan 350 km gehomologeerde actieradius in de garage zetten voor aanzienlijk minder dan wat een degelijke compacte hybride drie jaar geleden kostte. De markt is echter dicht en bijna lawaaierig geworden, en onderscheid maken tussen kaf en koren vraagt om een oordeel. Hier is onze selectie: vijf modellen die bij Spaanse dealers te koop zijn, met een reële startprijs en een WLTP-actieradius boven de drempel die wij minimaal vinden om niet elke twee dagen van de laadpaal afhankelijk te zijn.

Wat wij verstaan onder een goedkope elektrische SUV in 2026

Goedkoop betekent in de huidige context niet langer “geschikt voor het platteland”. Het gaat om auto’s met bizone-klimaatregeling, schermen van meer dan 10 inch, ADAS-niveau 2 en accu’s die in het slechtste geval rond de 50 kWh bruikbare capaciteit liggen. De lat die wij hebben gelegd, 350 km WLTP, filtert behoorlijk veel ruis weg. Onder dat cijfer wordt buitenwegrijden lastig; erboven kun je een weekend Madrid-Valencia plannen met één goed gekozen snellaadstop.

Prijs, reële beschikbaarheid bij de dealer en gehomologeerde actieradius. Dat zijn de drie filters. Meer niet.

De rol van de Plan Auto+-subsidies in de eindprijs

Het Plan Auto+ blijft de grote factor die de instapprijs bepaalt. Bij de bedragen die hieronder staan kan een particuliere koper die een oud voertuig laat schrappen het eindbedrag met enkele duizenden euro’s verlagen, altijd binnen de geldende voorwaarden die je het beste op de officiële website controleert voordat je tekent. Wij gaan niet in op exacte bedragen omdat die veranderen, en vandaag een cijfer beloven dat morgen niet meer klopt zou de lezer geen dienst bewijzen.

Let wel: de prijzen die wij noemen zijn de officiële adviesprijs (PVP) zonder subsidies en zonder bijbehorende financiering.

BYD Atto 3 — vanaf 45.990 €

De BYD Atto 3 is de graadmeter van het segment geworden. Blade-accu van 60,48 kWh, 420 km WLTP, voorwielaandrijving met 150 kW en een interieur dat — naar mijn smaak — nog altijd zijn sterkste troef is onder de 40.000 euro. Zachte materialen op de belangrijke plekken, een draaibaar scherm van 15,6 inch en een algemene afwerking die een trede hoger voelt dan de prijs doet vermoeden.

Hij is niet perfect. De besturing vraagt meer gewicht dan hij biedt, en het werkelijke verbruik bij kou en op de snelweg wijkt behoorlijk af van het gehomologeerde getal. Maar als volwaardige auto is er moeilijk een rechtstreekse concurrent voor te vinden.

Vermogen kW Vermogen PK Max. snelh. Actieradius WLTP Verbruik Milieuzone-sticker Brandstof
330 kW 449 PK 160 km/u 470 km 16 kWh/100 km Nul Elektrisch
MG ZS
MG ZS

MG ZS EV — vanaf 33.690 €

De MG ZS EV is op dit moment de meest betaalbare toegangspoort tot de elektrische SUV met eerlijke actieradius. De Long Range-versie heeft een accu van 70 kWh en homologeert 440 km WLTP, met een motor van 115 kW die geen emoties zoekt maar wel voldoet. De interieurafwerking haalt het niet bij de Atto 3 — de harde kunststoffen vallen op en het infotainment is wat krap — en de laadcurve is vlak en weinig opvallend.

Voor minder dan 30.000 euro als startprijs zou meer eisen oneerlijk zijn. Het is een functionele auto met zeven jaar garantie, en dat is zijn boodschap.

Vermogen kW Vermogen PK Max. snelh. Actieradius WLTP Verbruik Milieuzone-sticker Brandstof
115 kW 156 PK 175 km/u 440 km 17,7 kWh/100 km Nul Elektrisch
Jeep Avenger
Jeep Avenger

Jeep Avenger Electric — vanaf 43.100 €

De Avenger is de elektrische auto die Jeep nodig had en die Stellantis slim heeft weten te positioneren. e-CMP-platform, accu van 54 kWh en 391 km WLTP in de instapversie. Wat hij overheeft is karakter: een krachtig ontwerp, echte SUV-aanwezigheid ondanks een lengte van 4,08 meter, en ruime voorruimte. Achterin daarentegen is de bank te kort voor lange volwassenen.

Hij rijdt met een kalmte die noch de ZS noch de Atto 3 evenaart. Goed afgestelde vering en een besturing die daadwerkelijk feedback geeft. In het segment van elektrische SUV’s van het B-type blijft hij een referentie.

Vermogen kW

Vermogen PK

Max. snelh.

Actieradius WLTP

Verbruik

Milieuzone-sticker

Brandstof

115 kW

156 PK

150 km/u

391 km

15,3 kWh/100 km

Nul

Elektrisch

Peugeot e-2008Peugeot e-2008

Peugeot e-2008 — vanaf 33.545 €

Hij deelt de basis met de Avenger, maar Peugeot heeft het resultaat op zijn eigen manier uitgewerkt. De e-2008 met accu van 54 kWh homologeert 406 km WLTP en voegt de i-Cockpit toe — klein stuur, verhoogd instrumentenpaneel — die de meningen blijft verdelen. Wie de positie prettig vindt, verdedigt haar met passie. Wie niet, vindt geen verzoening.

Verzorgd interieur, afwerking een trede boven die van de Jeep, en een merkimago dat bij de doorverkoop merkbaar is. Hij is duurder, dat klopt, maar ook verfijnder op de weg.

Vermogen kW

Vermogen PK

Max. snelh.

Actieradius WLTP

Verbruik

Milieuzone-sticker

Brandstof

115 kW

156 PK

150 km/u

406 km

15,5 kWh/100 km

Nul

Elektrisch

Citroën ë-C4 — vanaf 29.300 €

De ë-C4 is de ketter van de groep. Geen conventionele crossover en ook geen pure sedan, maar een hybride carrosserie met licht verhoogde zithoogte en vering met progressieve hydraulische aanslagen die hem de comfortabelste van deze ranglijst maken, met glans. De accu van 54 kWh levert 357 km WLTP op, net boven onze drempel, en de motor is dezelfde 115 kW als in de rest van de Stellantis-familie.

Zijn kracht is tegelijk zijn beperking: wie echte SUV-aanwezigheid zoekt, vindt die hier niet. Maar als auto om veel kilometers in de stad en op de snelweg te maken zonder je rug te kastijden, evenaren er voor dit geld weinig.

Vermogen kW

Vermogen PK

Max. snelh.

Actieradius WLTP

Verbruik

Milieuzone-sticker

Brandstof

115 kW

156 PK

150 km/u

357 km

15,2 kWh/100 km

Nul

Elektrisch

Samenvattende tabel en score

Redactionele score van 1 tot 10, met weging van prijs, actieradius, efficiëntie, uitrusting en productgevoel.

Model

Prijs vanaf

Accu

Actieradius WLTP

Vermogen

Score

BYD Atto 3

45.990 €

60,48 kWh

470 km

204 PK

8,5

MG ZS EV Long Range

33.690 €

70 kWh

440 km

156 PK

8,2

Jeep Avenger Electric

43.100 €

54 kWh

391 km

156 PK

8,0

Peugeot e-2008

33.545 €

54 kWh

406 km

156 PK

7,8

Citroën ë-C4

29.300 €

54 kWh

357 km

156 PK

7,5

Welke goedkope elektrische SUV kiezen per profiel

Voor wie de laagste absolute prijs en de meeste kilometers per euro zoekt, heeft de MG ZS EV geen concurrent. Voor wie het gevoel van een volwaardige auto belangrijk vindt, wint de BYD Atto 3 met ruime voorsprong. De Jeep Avenger is de emotionele keuze met goede onderbouwing, de Peugeot e-2008 de veilige inzet van een Europees merk, en de Citroën ë-C4 het comfortabelste voorstel als het gebruik vooral op de weg plaatsvindt.

Geen van hen is de heilige graal. Allemaal kunnen ze, met de Plan Auto+-subsidie toegepast, binnen verstandige configuraties onder de 27.000 euro netto uitkomen. En dat bedrag verandert in 2026 de hele rekensom ten opzichte van de equivalente benzinehybride.

FAQ

Wat is de goedkoopste elektrische SUV met meer dan 350 km actieradius in Spanje in 2026?
De Citroën ë-C4, met 357 km WLTP en een startprijs van rond de 30.000 euro vóór Plan Auto+-subsidies.

Welke werkelijke actieradius kan ik op de snelweg verwachten van deze modellen?
Bij 120 km/u en zacht weer ligt de werkelijke actieradius meestal 20% tot 30% onder het WLTP-cijfer. Bij strenge kou kan de daling oplopen tot 35%.

Loont het de moeite om op het Plan Auto+ te wachten voordat ik koop?
Ja, zolang het gekozen model is opgenomen. De korting op de PVP kan aanzienlijk zijn, hoewel de exacte bedragen en voorwaarden veranderen; raadpleeg ze op de officiële website voordat je de aankoop afrondt.

Wat is het verschil tussen de Jeep Avenger, de Peugeot e-2008 en de Citroën ë-C4?
Ze delen het e-CMP-platform en een aandrijflijn van 115 kW, maar verschillen in carrosserie, vering-afstelling, interieur en merkpositionering. De Avenger is het meest SUV-achtig, de e-2008 het meest verfijnd en de ë-C4 het comfortabelst op de weg.

Technische fiches van de auto's in dit artikel

CrossoverMG ZS5 versies · vanaf 20.840 €

Deja un comentario