Corolla Dacia Duster Hyundai KIA MG Octavia Skoda Sportage Toyota Tucson ZS Samochody hybrydowe Kompakty Poradniki zakupowe Rankingi SUV
6 samochodów o najlepszym stosunku jakości do ceny poniżej 40 000 euro
Sześć modeli dostępnych naprawdę w Hiszpanii, które dowodzą, że wydanie mniej niż 40 000 euro nie oznacza rezygnacji z wyposażenia, gwarancji ani technologii. Ranking z weryfikowalnymi danymi i porównawczą punktacją.
Granica 40 000 euro wyznacza dziś różnicę między samochodem „do codziennego użytku” a tym, który zaczyna zbliżać się do segmentu premium. A jednak na tym poziomie dzieje się sporo ciekawego. Hiszpański rynek w 2026 roku pełen jest propozycji, które oferują więcej, niż wskazuje ich cena: kompaktowe SUV-y z siedmioma poduszkami powietrznymi w standardzie, kompaktowe hybrydy z oznaczeniem ECO, a nawet kombi z bagażnikiem powyżej 600 litrów. Pytanie nie brzmi, czy jest w czym wybierać. Chodzi o to, by wybrać trafnie.
W Highmotor od miesięcy porównujemy cenniki, wyposażenie i rzeczywiste gwarancje, by przygotować ten ranking samochodów o najlepszym stosunku jakości do ceny poniżej 40 000 euro. Nie ma tu koncept carów ani wersji widzianych wyłącznie na targach. Są tylko modele dostępne dziś u hiszpańskich dealerów, z weryfikowalną ceną wyjściową i zamkniętą kartą techniczną.
Co rozumiemy przez „stosunek jakości do ceny” w 2026 roku?
To nie jest najtańszy samochód. Nie jest też najlepiej wyposażonym za wszelką cenę. To ten, który łączy użyteczne wyposażenie standardowe, długą gwarancję, silnik odpowiedni do rzeczywistego użytkowania i rozsądne koszty utrzymania. Naszym zdaniem model poniżej 40 000 € powinien mieć klimatyzację, przyzwoity ekran dotykowy, podstawowe systemy ADAS poziomu 2 i gwarancję na co najmniej pięć lat. Brzmi oczywiście. W praktyce nie wszystkie spełniają te warunki.

Dacia Duster — od 19 590 €
Duster pozostaje królem pragmatyzmu. Trzecia generacja podniosła poziom, nie windując przy tym ceny: platforma CMF-B wspólna z Renault, realna opcja hybrydowa i wnętrze, które wreszcie nie wygląda jak z innej dekady. Do użytku wiejskiego, górskiego albo po prostu rodzinnego, bez wygórowanych oczekiwań, trudno go pokonać. Trzeba jednak przyznać, że wyciszenie wciąż wymaga pracy, a wersje topowe zbliżają się niebezpiecznie do 25 000 €, czyli obszaru, w którym pojawiają się bardziej dopracowani rywale.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 103 kW | 140 KM | 180 km/h | ~900 km | 5,4 l/100 | ECO | Hybryda lekka benzyna |

Kia Sportage — od 28 850 €
Sportage jest prawdopodobnie najlepiej przemyślanym SUV-em klasy C poniżej tej granicy. Wyrazisty design, zakrzywiony podwójny ekran, odczuwalna jakość wnętrza, która dorównuje niemieckim markom, a przede wszystkim siedem lat gwarancji marki Kia. Ten jeden fakt zmienia rachunek całkowitego kosztu użytkowania. Wersja hybrydowa o mocy 215 KM łączy zwinność z umiarkowanym zużyciem — w mieszanym użytkowaniu realnie zbliżamy się do 6 l/100 km — i pozostaje wyraźnie poniżej 40 000 € w wersjach wyposażenia średniego poziomu.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 176 kW | 239 KM | 193 km/h | ~850 km | 5,8 l/100 | ECO | Hybryda samoładowalna |

Hyundai Tucson — od 28 900 €
Bliski krewny Sportage’a i — w oczach wielu — bardziej elegancki z tej dwójki. Tucson stawia na kanciasty design i technologiczne wnętrze, nie rezygnując z przestrzeni. Jego mocną stroną, moim zdaniem, jest różnorodność napędów: mikrohybryda, hybryda i PHEV z ponad 60 km zasięgu elektrycznego. Ta ostatnia wersja w podstawowej konfiguracji zbliża się do 40 000 €, co warto mieć na uwadze, jeśli codzienna trasa wynosi około 40 km z postojem w strefie ZBE. Gwarancja pięciu lat bez limitu kilometrów domyka ofertę.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 176 kW | 239 KM | 193 km/h | ~800 km | 6,0 l/100 | ECO | Hybryda samoładowalna |

Skoda Octavia — od 29 400 €
Gdy ktoś pyta, jaki kompakt kupić do przejechania 30 000 km rocznie, od lat odpowiedź jest ta sama. Octavia pozostaje punktem odniesienia pod względem przestrzeni użytkowej na złotówkę: 600 litrów bagażnika w sedanie i 640 w Combi, samochód, który bez trudu pomieści bagaż czteroosobowej rodziny. Silnik 1.5 TSI mild-hybrid, opcjonalna skrzynia DSG i stonowana, dobrze wykończona stylistyka, która stała się znakiem rozpoznawczym czeskiej marki. Nie zachwyca. Spełnia oczekiwania. A czasem właśnie tego się chce.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 kW | 150 KM | 224 km/h | ~1000 km | 5,2 l/100 | ECO | Hybryda lekka benzyna |

Toyota Corolla — od 25 100 €
Hybrydowa Corolla to przykład konsekwencji. Realne zużycie poniżej 5 l/100 km w mieście, niezawodność na poziomie podręcznikowym i sieć serwisowa, która pozostaje punktem odniesienia. Piąta generacja hybrydowego systemu Toyota poprawiła reakcję i kulturę pracy — ten charakterystyczny „szum” CVT nie przeszkadza już tak jak dawniej. Dziesięć lat gwarancji przy przeglądach w autoryzowanej sieci. Trudno podważyć tę ofertę, jeśli użytkowanie ma charakter przede wszystkim miejski i podmiejski.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 103 kW | 140 KM | 180 km/h | ~1000 km | 4,5 l/100 | ECO | Hybryda samoładowalna |

MG ZS — od 19 990 €
Joker w talii. Hybrydowy MG ZS rozbił segment cenami zaczynającymi się poniżej 18 000 € w wersji benzynowej i sięgającymi około 22 000 € w pełnej hybrydzie. Siedem lat gwarancji, hojne wyposażenie (klimatyzacja, kamera cofania, 10-calowy ekran) i bardzo praktyczne wymiary. Czy oferuje rafinację porównywalną z Sportage’em czy Tucsonem? Proszę się tego nie spodziewać. Czy to najlepsze wejście w świat kompaktowych SUV-ów pod względem ceny? Bardzo prawdopodobnie tak. Pisaliśmy już o pojedynku z §7Daciah240§: stosunek wyposażenia do ceny jest miażdżący.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 145 kW | 196 KM | 168 km/h | ~850 km | 5,1 l/100 | ECO | Hybryda samoładowalna |
Tabela porównawcza: ocena Highmotor
Ocena w skali 10, uwzględniająca cenę, wyposażenie, gwarancję, realne zużycie i odczuwalną jakość.
| Model | Cena od | Gwarancja | Naklejka | Paliwo | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Kia Sportage | 28 850 € | 7 lat | ECO | Hybryda | 9,2 |
| Toyota Corolla | 25 100 € | 10 lat* | ECO | Hybryda | 9,0 |
| Hyundai Tucson | 28 900 € | 5 lat | ECO | Hybryda | 8,8 |
| Skoda Octavia | 29 400 € | 2+3 lata | ECO | MHEV benzyna | 8,6 |
| Dacia Duster | 19 590 € | 3+3 lata | ECO | MHEV benzyna | 8,4 |
| MG ZS | 19 990 € | 7 lat | ECO | Hybryda | 8,3 |
Jeśli plan Auto+ będzie obowiązywał w momencie zakupu, niektóre z tych kwot mogą jeszcze spaść. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić aktualną kwotę na oficjalnej stronie.
FAQ
Jaki jest najlepszy samochód o najlepszym stosunku jakości do ceny poniżej 40 000 euro w 2026 roku?
Naszym zdaniem najbardziej zrównoważony jest hybrydowy Kia Sportage: wyposażenie, siedmioletnia gwarancja i wydajny napęd. Jeśli użytkowanie jest czysto miejskie, hybrydowa Toyota Corolla wygrywa rzeczywistym zużyciem.
Czy warto wybrać chiński SUV, np. MG ZS, zamiast Kia czy Hyundai?
To zależy od użytkowania. Jeśli zależy Ci na maksymalnym wyposażeniu za możliwie najmniejszą kwotę i nie przeszkadza Ci odczuwalna jakość o szczebel niżej, MG ZS jest nie do pobicia. Jeśli przejedziesz dużo kilometrów autostradą, Sportage lub Tucson lepiej się starzeją.
Jaki kompakt nie-SUV polecacie poniżej 40 000 euro?
Skoda Octavia Combi z silnikiem 1.5 TSI mild-hybrid. Przestrzeń dużego kombi, umiarkowane zużycie i stosunek ceny do wyposażenia, który wciąż pozostaje punktem odniesienia w segmencie C.
Czy można skorzystać z dotacji publicznych na te modele?
Modele z oznaczeniem ECO, a przede wszystkim wersje PHEV, mogą korzystać z planu Auto+ w zależności od rodzaju pojazdu i kupującego. Kwoty i warunki są okresowo aktualizowane; przed zawarciem umowy warto je sprawdzić.
Dane techniczne samochodów z tego artykułu
Deja un comentario


Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych
Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny