BMW Mercedes Volkswagen Kompakty Poradniki zakupowe Technologia
Jak wybrać kompakt z zaawansowaną technologią: kluczowe kwestie łączności, ADAS i systemów infotainment
Przewodnik premium po wyborze najlepszego kompaktu z zaawansowaną technologią w Hiszpanii: bezprzewodowa łączność, ADAS poziomu 2 i najnowocześniejszy infotainment, model po modelu.

Segment C przestał być polem walki o silnik turbo i pojemność bagażnika. Dziś wybór kompaktu z zaawansowaną technologią oznacza analizę trzech obszarów: jak telefon łączy się z samochodem, ile uwagi pochłania ADAS i jak szybko reaguje ekran, gdy śpieszysz się. Przepisy GSR2 podniosły minimalny poziom systemów wspomagania jazdy, producenci przeszli na architektury strefowe, a systemy operacyjne — MBUX, iDrive 9, MIB4 — stały się równie ważnym argumentem sprzedażowym jak moc. Ten przewodnik porządkuje tę mieszaninę informacji.
Trzy filary nowoczesnego kompaktu z technologią
Dobrze wyposażony kompakt w latach 2024–2025 powinien oferować bezprzewodowe Android Auto i CarPlay, aktywny asystent utrzymania pasa ruchu, autonomiczne hamowanie z wykrywaniem rowerzystów i pieszych, predykcyjny adaptacyjny tempomat oraz centralny ekran o czasie reakcji poniżej 300 ms. Brak któregokolwiek z tych czterech elementów oznacza, że samochód od początku ma dług technologiczny.
Łączność: więcej niż kabel
Kompakty z łącznością powinny oferować bezprzewodowe lustrzane odbicie ekranu od pierwszego uruchomienia, ładowanie indukcyjne o mocy co najmniej 15 W, profile użytkowników w chmurze i aktualizacje OTA. Szukanie kompaktu z bezprzewodowym Android Auto nie jest już luksusem, lecz minimum.
ADAS: czego wymaga GSR2 i co wykracza poza to
Rozporządzenie General Safety Regulation 2 od lipca 2024 roku nakłada obowiązek montażu ISA (inteligentnego asystenta prędkości), alarmu zmęczenia kierowcy, autonomicznego hamowania awaryjnego i asystenta utrzymania pasa. Prawdziwy skok jakościowy to jazda poziomu 2: jednoczesne sterowanie podłużne i poprzeczne, wspomagana zmiana pasa i odczyt znaków zintegrowany z ACC.
Infotainment: mózg, który widzisz
MBUX 4 (Mercedes), iDrive 9 (BMW), MIB4 (Volkswagen) i Uconnect 5 (Stellantis) wyznaczają dziś standard. Liczy się opóźnienie reakcji, logika menu i jakość grafiki wyświetlacza head-up.
Mercedes-Benz Klasa A — od 50 985 €
Punkt odniesienia w infotainmencie w kompaktach. MBUX z podwójnym ekranem 10,25″, asystent „Hey Mercedes” z generatywną AI wdrażaną drogą OTA oraz Augmented Reality Navigation, a pakiet Driving Assistance Plus wciąż należy do najprzyjemniejszych w tym segmencie na autostradzie.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 120 kW | 163 KM | 230 km/h | 820 km | 5,8 l/100 | ECO | Hybryda lekka benzynowa |
BMW Seria 1 — od 41 750 €
Generacja F70 debiutuje z iDrive 9 opartym na Android Open Source, z QuickSelect i znacznie łagodniejszą krzywą nauki. Driving Assistant Professional dodaje asystenta zmiany pasa sterowanego spojrzeniem oraz obraz z kamery cofania na ekranie podczas pracy ACC.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 125 kW | 170 KM | 225 km/h | 850 km | 5,5 l/100 | ECO | Hybryda lekka benzynowa |
Volkswagen Golf — od 32 705 €
Odświeżony Golf VIII debiutuje z MIB4 z ekranem 12,9″, podświetlanymi sensorami dotykowymi (wreszcie) i integracją ChatGPT w asystencie IDA. Travel Assist 3.0 umożliwia wspomagane zmiany pasa powyżej 90 km/h. Prawdopodobnie najlepszy kompakt z ADAS w stosunku ceny do technologii.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 kW | 150 KM | 203 km/h | 900 km | 5,1 l/100 | ECO | Hybryda lekka benzynowa |
Cupra León — od 31 632 €
Na bazie MQB Evo wyposażony w ekran 12,9″ z własnym interfejsem, wizualnie bardziej agresywnym niż w VW, bezprzewodowe CarPlay i Android Auto w standardzie oraz Travel Assist. Jego wyróżnik to podświetlenie wnętrza reagujące na ADAS, które ostrzega czerwoną linią na drzwiach, gdy pojazd zbliża się w martwym polu.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 kW | 150 KM | 225 km/h | 900 km | 5,8 l/100 | ECO | Hybryda lekka benzynowa |
Peugeot 308 — od 25 370 €
Kokpit i-Cockpit z cyfrowym zegarem 3D i konfigurowalnymi i-Toggles wciąż należy do najbardziej oryginalnych rozwiązań w segmencie. Drive Assist 2.0 umożliwia półautonomiczną jazdę poziomu 2 z półautomatyczną zmianą pasa po potwierdzeniu przez kierowcę.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 106 kW | 145 KM | 210 km/h | 880 km | 4,8 l/100 | ECO | Hybryda benzynowa |
Tabela zbiorcza i ranking technologiczny
| Model | System | ADAS | Łączność | Cena od | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes Klasa A | MBUX 4 | Driving Assist Plus | Bezprzewodowa + AI | 50 985 € | 9,2 |
| BMW Seria 1 | iDrive 9 | Driving Assist Pro | Bezprzewodowa | 41 750 € | 9,0 |
| VW Golf | MIB4 | Travel Assist 3.0 | Bezprzewodowa + ChatGPT | 32 705 € | 8,8 |
| Cupra León | MIB4 (Cupra UX) | Travel Assist | Bezprzewodowa | 31 632 € | 8,4 |
| Peugeot 308 | i-Connect Advanced | Drive Assist 2.0 | Bezprzewodowa | 25 370 € | 8,1 |
FAQ
Jaki kompakt z technologią kupić w Hiszpanii w 2025 roku?
Jeśli priorytetem jest oprogramowanie i AI, prowadzi Mercedes Klasa A z MBUX 4. Jeśli szukasz najlepszej równowagi ceny i technologii, najbardziej racjonalnym wyborem jest Volkswagen Golf z MIB4.
Jaka jest różnica między ADAS poziomu 1 a poziomu 2?
Poziom 1 oferuje niezależne wspomaganie (ACC lub utrzymanie pasa). Poziom 2 łączy jednoczesne sterowanie podłużne i poprzeczne, umożliwiając jazdę wspomaganą na autostradzie z rękami na kierownicy.
Czy bezprzewodowe Android Auto jest niezbędne?
W 2025 roku tak. Wszystkie modele z tego przewodnika oferują je w standardzie lub jako tani dodatek. Unikaj samochodów wymagających jeszcze kabla.
Czego wymaga GSR2 w nowych kompaktach?
ISA (asystent prędkości), alarm zmęczenia i rozproszenia uwagi, autonomiczne hamowanie awaryjne z wykrywaniem pieszych i rowerzystów, utrzymanie pasa oraz czarną skrzynkę zdarzeń. Każdy kompakt zarejestrowany po lipcu 2024 roku je posiada.
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych