Ranking 2026: 5 premium SUV-ów hybrydowych plug-in z najlepszym wyposażeniem technologicznym na hiszpańskim rynku

Dani Montesinos     14 October 2026     6 min.
Ranking 2026: 5 premium SUV-ów hybrydowych plug-in z najlepszym wyposażeniem technologicznym na hiszpańskim rynku

Porównujemy pięć najbardziej zaawansowanych technologicznie premium SUV-ów PHEV dostępnych w Hiszpanii w 2026 roku, na podstawie danych o zasięgu WLTP, systemach ADAS i oficjalnych cenach

Wybór premium SUV-a hybrydowego plug-in w 2026 roku nie sprowadza się już wyłącznie do zasięgu elektrycznego czy łącznej mocy systemowej. Chodzi przede wszystkim o oprogramowanie. O to, jak ekran reaguje na dotyk, czy asystent jazdy poziomu 2 działa dobrze na prawdziwej autostradzie, a nie tylko na papierze, i czy aktualizacje OTA naprawdę docierają do samochodu, czy pozostają obietnicą z folderu reklamowego. Przejrzeliśmy premium SUV-y PHEV sprzedawane obecnie w Hiszpanii i stworzyliśmy ranking skupiony wyłącznie na warstwie technologicznej: systemie multimedialnym, asystentach, ekranach i łączności.

Premium SUV PHEV, czyli wejście w elektryfikację bez kompromisów

Ten segment przeżywa ciekawy moment. Marki premium zrozumiały, że klient płacący 80 000 czy 100 000 euro nie chce z niczego rezygnować: ani z mocy silnika spalinowego, ani z zasięgu elektrycznego wystarczającego, by w tygodniu jeździć bez odwiedzania stacji benzynowej, ani z systemu operacyjnego, który wygląda na rok 2026, a nie 2019. A jednak nie wszystkie dotarły na ten sam poziom. Są marki, które odrobiły lekcję w zakresie wielkoformatowych ekranów i rzeczywistości rozszerzonej na wyświetlaczu head-up; inne nadal opierają się na odziedziczonej bazie systemu multimedialnego, która naszym zdaniem zaczyna wypadać nieco skromnie na tle konkurencji.

Metodologia: jak punktowaliśmy ranking SUV-ów PHEV 2026

Oceniliśmy pięć kryteriów o jednakowej wadze: jakość i rozmiar ekranów, poziom systemów ADAS (wszystkie zaczynają od poziomu 2, ale nie wszystkie równie dobrze utrzymują pas ruchu czy realizują adaptacyjny tempomat), łączność i aktualizacje OTA, homologowany zasięg elektryczny WLTP oraz stosunek oficjalnej ceny w Hiszpanii do wyposażenia technologicznego oferowanego seryjnie. Nie uwzględnialiśmy designu ani postrzeganej jakości wnętrza — ten temat omówiliśmy w innym rankingu premium SUV-ów PHEV skupionym na jakości wnętrza — bo tutaj nacisk położony jest wyłącznie na cyfrową stronę samochodu.

1. BMW X5 50e xDrive — od 106 150 €

X5 50e xDrive jest naszym zdaniem modelem, który najlepiej łączy mechaniczną siłę z cyfrowym wyrafinowaniem. BMW Operating System 9 z iDrive, zakrzywiony ekran z dwoma panelami i zasięg elektryczny zbliżający się do 110 km WLTP stawiają go na szczycie. System wspomaganej jazdy Professional, z półautomatyczną zmianą pasa, działa z naturalnością, jakiej do tej pory nie widzieliśmy u pozostałych modeli z zestawienia. Opisaliśmy go szczegółowo w naszym teście BMW X5 50e xDrive.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg elektryczny WLTP Etiqueta Paliwo
360 kW 489 CV 110 km 0 PHEV

2. Mercedes-Benz GLE 450e — od 104 000 €

GLE 450e stawia na MBUX trzeciej generacji, z ogromnym zakrzywionym panelem o przekątnej 141 cm, łączącym zegary i system multimedialny, asystentem głosowym z konwersacyjną sztuczną inteligencją i sterowaniem gestami. To bardzo dopracowane doświadczenie użytkowania, choć menu konfiguracji jest naszym zdaniem nieco bardziej rozbudowane, niż to konieczne. Pod względem zasięgu elektrycznego nie odstaje: jego bateria o pojemności użytkowej 31,2 kWh pozwala przekroczyć 100 km WLTP w korzystnym cyklu miejskim.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg elektryczny WLTP Etiqueta Paliwo
320 kW 435 CV 100 km 0 PHEV
Audi Q5 Suv E HybridAudi Q5

3. Audi Q5 TFSI e — od 69 060 €

Q5 TFSI e to prawdopodobnie najrozsądniejsze wejście do tego rankingu. MMI Panoramic, dwa duże zakrzywione ekrany OLED i zintegrowany Android Automotive — a nie zwykłe lustrzane odbicie telefonu — plasują go na poziomie, który jeszcze trzy lata temu wydawał się zarezerwowany dla modeli znacznie droższych. Nie jest też panaceum pod względem zasięgu elektrycznego: wynosi około 100 km WLTP, nieco mniej niż w BMW i Mercedesie, ale rekompensuje to stosunkiem ceny do technologii, który jest po prostu najlepszy w grupie.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg elektryczny WLTP Etiqueta Paliwo
220 kW 299 CV 105 km 0 PHEV
The Xc60 Overtakes The 240 To Become Volvo’s Best SellerVolvo XC60

4. Volvo XC60 Recharge — od 75 815 €

XC60 Recharge w wersji T8 przekonuje wbrew oczekiwaniom: nie jest najbardziej spektakularny pod względem ekranów, ale jest najbardziej spójny. Seryjnie zintegrowany Google (natywne Maps, Asystent i Play Store), stałe aktualizacje OTA oraz Pilot Assist, który na autostradzie pozwala się prowadzić niemal samodzielnie z wyjątkową płynnością. Porównaliśmy go już z BMW X3 30e w naszym pojedynku premium SUV-ów PHEV klasy kompaktowej, a wynik był wyrównany.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg elektryczny WLTP Etiqueta Paliwo
339 kW 461 CV 187 km 0 PHEV

5. Range Rover Sport P460e — od 106 650 €

Range Rover Sport P460e zamyka listę nie dlatego, że jego technologia jest gorsza, ale dlatego, że Pivi Pro, choć eleganckie i wizualnie dobrze rozwiązane, nadal bywa okazjonalnie ospałe przy uruchamianiu, co nie do końca pasuje do samochodu w tej cenie. Za to jego bateria o pojemności 48,1 kWh zapewnia zasięg elektryczny WLTP przekraczający 110 km, jeden z najwyższych w segmencie.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg elektryczny WLTP Etiqueta Paliwo
338 kW 460 CV 113 km 0 PHEV

Porównanie końcowe: ranking premium SUV-ów PHEV 2026 w Hiszpanii

Model Cena od Zasięg elektryczny WLTP Moc (CV) Ocena technologiczna (w skali do 10)
BMW X5 xDrive50e 106 150 € 110 km 489 CV 9,4
Mercedes-Benz GLE 400e 104 000 € 100 km 435 CV 9,2
Audi Q5 TFSI e 69 060 € 105 km 299 CV 8,8
Volvo XC60 Recharge 75 815 € 187 km 461 CV 8,6
Range Rover Sport P460e 106 650 € 113 km 460 CV 8,3

Jeśli szukasz szerszego przewodnika przed podjęciem decyzji, warto zajrzeć do naszego poradnika o inteligentnych premium SUV-ach 2026, w którym wyjaśniamy, jak oceniać asystentów i łączność poza ramami tego konkretnego rankingu.

Najczęściej zadawane pytania

Który premium SUV hybrydowy plug-in z największą ilością technologii jest najlepszy w Hiszpanii w 2026 roku?
Według naszej analizy ranking prowadzi BMW X5 50e xDrive dzięki systemowi operacyjnemu iDrive 9, najlepiej dopracowanym systemom ADAS poziomu 2 i zasięgowi elektrycznemu WLTP bliskiemu 110 km, choć Mercedes-Benz GLE 450e depcze mu po piętach pod względem oprogramowania MBUX.

Który premium SUV PHEV oferuje najlepszy stosunek ceny do technologii?
Audi Q5 TFSI e, od 69 060 euro, oferuje zakrzywione ekrany OLED i zintegrowany Android Automotive w cenie wyraźnie niższej niż pozostałe modele z rankingu.

Czy te SUV-y PHEV kwalifikują się do dopłat, takich jak Plan Auto+?
Modele z etiqueta 0 i wystarczającym homologowanym zasięgiem elektrycznym mogą ubiegać się o dopłaty z Plan Auto+, jednak konkretne kwoty i wymagania warto sprawdzić na oficjalnej stronie programu przed sfinalizowaniem zakupu.

Jakiego realnego zasięgu elektrycznego mogę się spodziewać w porównaniu z homologowanym WLTP?
Przy jeździe mieszanej z klimatyzacją i autostradą zwykle traci się od 15% do 25% względem wartości WLTP, dlatego samochód homologowany na 110 km w praktyce osiąga zwykle od 85 do 95 km rzeczywistego zasięgu.


Deja un comentario