Clasament 2026: cele mai recomandabile 7 SUV-uri compacte hibride după raportul echipare-preț

Dani Montesinos     4 September 2026     6 min.
Clasament 2026: cele mai recomandabile 7 SUV-uri compacte hibride după raportul echipare-preț

Analizăm cele mai bune SUV-uri compacte hibride 2026 disponibile în Spania, cu criterii privind echiparea, prețul, eficiența și garanția

Segmentul SUV-C hibrid este, chiar acum, cel mai aglomerat din piața spaniolă. Există opțiuni pentru toate buzunarele, toate gusturile și — și asta e interesant — pentru aproape toate prioritățile. Dar când te așezi să compari echiparea de serie cu prețul de pornire, lista se rafinează repede. Foarte repede.

Acest clasament pornește de la un criteriu ponderat care combină patru variabile: ce vine de serie la mașină fără a urca de nivel de finisare, cât costă să începi s-o conduci, ce consumă cu adevărat în ciclul WLTP mixt și ce garanție acoperă cumpărătorul. Nicio promisiune de marcă. Date și prețuri oficiale din Spania, cu TVA.

Cum am construit clasamentul

Ponderarea este simplă: 35% echipare de serie (ADAS nivel 2, climatizare bizonă, cameră, ecran tactil, cheie inteligentă), 25% preț de pornire în euro cu TVA, 25% eficiență reală declarată în WLTP și 15% garanție (ani și kilometri). Intră doar modele autoîncărcabile sau hibride ușoare cu arhitectură relevantă, nu PHEV pure. Și doar modele pe care un dealer spaniol le poate livra în 2026.

Un detaliu important: ordinea nu este strict după preț. O mașină poate fi mai ieftină și să ocupe o poziție mai jos dacă versiunea de intrare vine „goală”. Logica cumpărătorului informat, desigur.

1. Toyota Corolla Cross Hybrid — de la 38.100 €

Rămâne referința de bătut în fiabilitate hibridă, și pe bună dreptate. Corolla Cross montează sistemul hibrid de a patra generație al Toyota cu 180 CP în varianta cu tracțiune față și se află în jur de 4,2 l/100 km în ciclul mixt WLTP. Finisajul Active de intrare include deja Toyota Safety Sense 3.0 complet, climatizare bizonă, ecran de 10,5″ cu Apple CarPlay/Android Auto wireless și cheie inteligentă. Greu de reproșat.

Asta da, interiorul se simte o treaptă sub ce oferă coreenii pentru bani similari. Plastice dure acolo unde rivalul direct pune atingere moale. Compensează garanția Toyota Relax, care extinde acoperirea până la 10 ani dacă păstrezi reviziile la rețeaua oficială.

Putere kW Putere CP Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
132 kW 180 CP 180 km/h ~1.020 km 4,2 l/100 km ECO Hibrid
Nuevo Hyundai Tucson (5)Hyundai Tucson

2. Hyundai Tucson Hybrid — de la 31.325 €

Tucson HEV joacă în altă ligă în percepția interioară. Ecran dublu curbat de 12,3″, materiale lucrate și o echipare de intrare Klass care include deja pachetul Hyundai SmartSense cu conducere semiautonomă, control adaptiv de croazieră și cameră 360º în finisajele intermediare. Cei 239 CP combinați și cei 5,7 l/100 km WLTP sunt aliniați cu segmentul, fără să iasă în evidență la consum.

În opinia noastră, este cel mai complet din clasament la experiența digitală de bord. Comparația cu RAV4 arată clar unde se laudă fiecare. Garanție de 5 ani fără limită de kilometraje.

Putere kW

175 kW

Putere CP Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
239 CP 193 km/h ~940 km 5,7 l/100 km ECO Hibrid
KIA Sportage
Kia Sportage Black Edition 4
3. Kia Sportage HEV — de la 29.780 €

Împarte mecanica cu Tucson, dar ajustează distribuția echipării în finisajul de intrare Concept: ecran dublu de 12,3″, climatizare bizonă, ADAS Level 2 și până la faruri LED de serie. Consum identic — 5,7 l/100 km — și 215 CP. Atuul adevărat este garanția de 7 ani sau 150.000 km, cea mai lungă din segment. Pe hârtie, asta schimbă TCO pe cinci ani.

Putere kW

175 kW

Putere CP Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
239 CP 193 km/h ~950 km 5,5 l/100 km ECO Hibrid
Renault Symbioz
Renault Symbioz E Tech Full Hybrid
4. Renault Symbioz E-Tech — de la 30.149 €

Symbioz este surpriza recentă a segmentului. Împarte platforma și sistemul E-Tech cu Austral, dar rămâne la 4,41 m și la un preț de intrare mai mic. 160 CP combinați și un consum omologat de 4,3 l/100 km — printre cele mai bune din clasament — datorită ambreiajului dogged al Renault și cutiei multimodale. Finisajul Techno de intrare include ecran vertical de 10,4″ cu Google integrat, climatizare bizonă și pachet ADAS complet.

Pe asfalt rulează moale, confortabil, fără pretenții dinamice. Pentru traseul zilnic de 40 km cu oprire în ZBE, este mai mult decât suficient.

Putere kW

117 kW

Putere CP Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
160 CP 170 km/h ~1.100 km 4,3 l/100 km ECO Hibrid
Nissan Qashqai
Nissan Diseña La Unidad Térmica Del E Power De Tercera Generac
5. Nissan Qashqai e-Power — de la 31.900 €

Filozofie diferită: motor pe benzină ca generator, tracțiune complet electrică. Pe autostradă se traduce prin rafinament notabil, iar în oraș prin senzația unui electric fără priză. 190 CP și 4,4 l/100 km WLTP. Finisajul N-Connecta vine deja cu ProPILOT, cameră 360º și ecran de 12,3″. După gustul meu, cea mai bună senzație la volan din grup, deși prețul de intrare este peste medie.

Putere kW

140 kW

Putere CP Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
190 CP 170 km/h ~1.000 km 4,4 l/100 km ECO Hibrid
Honda ZR-VHonda ZR-V
6. Honda ZR-V e:HEV — de la 38.750 €

Cel mai scump din clasament și cel care divide cel mai mult. 184 CP, 5,8 l/100 km și un finisaj Advance de intrare foarte complet: piele, plafon panoramic și Honda Sensing complet. Este discutabil dacă merită față de Tucson la 5.000 € mai mult, dar rafinamentul mecanic al e:HEV și stabilitatea dinamică sunt argumente serioase.

Putere kW

135 kW

Putere CP Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
184 CP 190 km/h ~900 km 5,8 l/100 km ECO Hibrid
MG HS
Hs Plug In Hybrid.00 00 53 16.still01 2 (1)
7. MG HS Hybrid+ — de la 32.840 €

Jokerul prețului. 224 CP combinați, 5,9 l/100 km și un finisaj Luxury de intrare cu piele sintetică, plafon panoramic și ADAS Level 2. Interior generos, atingere încă de șlefuit și o

propunere calitate-preț

greu de contestat. Garanție de 7 ani.

Putere kW

165 kW

Tabel rezumat și punctaj ponderat

Putere CP Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
224 CP 190 km/h ~950 km 5,5 l/100 km ECO Hibrid

Model

Toyota Corolla Cross

Hyundai Tucson HEV

Kia Sportage HEV

Renault Symbioz

Nissan Qashqai e-Power

Honda ZR-V e:HEV

MG HS Hybrid+

Cu subvențiile Plan Auto+ în vigoare, mai multe dintre aceste modele își reduc sensibil prețul efectiv. Este recomandat să consultați suma actualizată înainte de semnare.

Întrebări frecvente

De la CP Consum Garanție Notă /10
38.100 € 180 4,2 l 10 ani Relax 8,9
31.325 € 239 5,7 l 5 ani 8,7
29.780 € 239 5,5 l 7 ani 8,8
30.149 € 160 4,3 l 3 ani 8,4
30.140 € 160 4,4 l 3 ani 8,3
38.750 € 184 5,8 l 5 ani 7,9
32.840 € 224 5,5 l 7 ani 8,5

Care este SUV-ul hibrid compact cu cel mai bun consum real în 2026?

Renault Symbioz E-Tech, cu 4,3 l/100 km WLTP, conduce. Toyota Corolla Cross îl urmează de aproape, cu 4,9 l/100 km și o eficiență demonstrată în utilizare urbană intensivă.

Merită să plătești mai mult pentru un Hyundai Tucson decât pentru un MG HS?
Depinde de utilizare. Tucson oferă o experiență digitală mai bună și o rețea post-vânzare mai densă; MG HS câștigă la putere și preț. Pe cinci ani, valoarea reziduală a coreeanului este de obicei mai mare.

Care garanție este cea mai avantajoasă în segment?
Toyota Relax (până la 10 ani cu întreținere oficială) și cei 7 ani ai Kia și MG sunt cele mai complete. Renault și Nissan rămân la 3 ani standard.

Sunt aceste SUV-uri hibride eligibile pentru ajutoare publice?
Hibridele autoîncărcabile nu au acces la aceleași sume ca PHEV sau electricele în cadrul Plan Auto+. Verificați pe site-ul oficial condițiile actualizate înainte de cumpărare.

Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol


Deja un comentario