Rebríček 2026: 5 mestských elektrických SUV s najlepšou výbavou pod 30 000 eur

Iván Navarro     25 octubre 2026     5 min.
Rebríček 2026: 5 mestských elektrických SUV s najlepšou výbavou pod 30 000 eur

Analyzujeme mestské elektrické SUV pod 30 000 eur s najlepšou výbavou dostupné v Španielsku v roku 2026, s Volvo EC40 ako referenciou výbavy a bezpečnosti prémiového segmentu.

Mestské elektrické SUV pod 30 000 eur už nie je katalógová raritka. Podľa nášho názoru je to segment, ktorý sa za posledné dva roky na španielskom trhu najviac vyvinul. Batérie sú menšie, ale na každodenné používanie postačujú, výbava už nepôsobí ako „základná“ a ceny sa konečne približujú tomu, čo bežný kupujúci platí za dobre vybavené SUV so spaľovacím motorom.

Aktuálnu ponuku sme preverili, aby sme zostavili tento rebríček podľa jednoduchého kritéria: orientačná cena PVP zverejnená výrobcom, skutočne homologovaná výbava – nie tá z aspiračnej komerčnej karty – a skutočná dostupnosť u španielskych predajcov. Žiadne verzie, ktoré existujú len v PDF.

Čo rozumieme pod mestským elektrickým SUV a prečo je dôležitý limit 30 000 €

Hovoríme o vozidlách s vyššou karosériou, s dĺžkou medzi 3,7 a 4,3 metra, určených do mesta a na krátke a stredné trasy, nie na prejazd celým polostrovom bez zastávky. Hranica 30 000 eur nie je ľubovoľná: je to bod, v ktorom elektrické auto dnes začína konkurovať benzínovému SUV s podobnou obstarávacou cenou, najmä ak sa k nej pripočíta Plan Auto+, ktorého presnú výšku je vždy vhodné overiť na oficiálnej webovej stránke, pretože sa líši podľa autonómneho spoločenstva a príjmu.

Kritériá rebríčka: cena, skutočná výbava a dostupnosť v Španielsku

Každý model hodnotíme podľa troch osí: sériovej výbavy (klimatizácia, asistenčné systémy ADAS, displej a konektivita), homologovaného dojazdu WLTP a pomeru ceny k výkonu. Uvádzané ceny sú odporúčané PVP výrobcu, bez predajcovských zliav a príležitostných akcií, takže ich berte ako východiskový bod, nie ako pevné číslo.

Dacia Spring 2nd Gen Europe 00001

1. Dacia Spring Electric – od približne 17 200 €

Najdostupnejší z celej skupiny a pre mnohých ľudí vstupná brána do elektromobility. Nemá najbohatšiu sériovú výbavu, ale verzie Extreme sa oproti prvej generácii výrazne zlepšili: automatická klimatizácia, zadná kamera a multimediálny systém, ktorý už nepôsobí ako z predchádzajúcej dekády.

Výkon Dojazd (WLTP) Batéria Environmentálny štítok Palivo
52 kW (70 CV) \~225 km 24,3 kWh CERO Elektrina

Citroen E C3 058

2. Citroën ë-C3 – od približne 23 300 €

ë-C3 mení pohľad na segment: nadpriemerný komfort podvozku, správne spracovaný interiér a cena, ktorá sa ešte pred tromi rokmi zdala na papieri nemožná. Infotainment nás pri niektorých rýchlych manévroch úplne nepresvedčil, ale celkový dojem to vyvažuje.

Výkon Dojazd (WLTP) Batéria Environmentálny štítok Palivo
83 kW (113 CV) \~320 km 44 kWh CERO Elektrina

Hyundai Inster (12)

3. Hyundai Inster – od približne 25 000 €

Zvonku malý, zvnútra prekvapivo priestranný. Ak to rozpočet dovolí, odporúčame verziu Long Range: reálne väčší dojazd bez výrazného zvýšenia ceny mimo rozpočtu. Aktívna bezpečnosť – núdzové brzdenie a výstraha pred zadnou kolíziou – je v takmer celej ponuke štandardom, čo v tomto segmente nie je samozrejmosťou.

Výkon Dojazd (WLTP) Batéria Environmentálny štítok Palivo
71 kW (97 CV) \~327 km 42 kWh CERO Elektrina

Leapmotor T03

4. Leapmotor T03 – od približne 19 500 €

Doslova najmestskejší z celej skupiny: polomer otáčania a rozmery ho robia ideálnym pre úzke ulice a nemožné parkoviská. Či sa oplatí mimo mesta, je otázka, ale na to, čo sľubuje, spoľahlivo splňa.

Výkon Dojazd (WLTP) Batéria Environmentálny štítok Palivo
70 kW (95 CV) \~265 km 37,3 kWh CERO Elektrina

MG S5

5. MG S5 EV – od približne 32 700 €

Ten, ktorý sa najviac blíži k hranici 30 000 eur, a z piatich pôsobí ako najskutočnejšie SUV: viac priestoru, väčší dojazd a výbava, ktorá už zahŕňa asistenčné systémy vodiča úrovne 2 ako štandard. Ak rozpočet balansuje okolo 30 000 eur, podľa nášho vkusu je to najkompletnejšia možnosť v zozname.

Výkon Dojazd (WLTP) Environmentálny štítok Palivo
125 kW (170 CV) \~340 km CERO Elektrina

Volvo EC40, referencia výbavy a bezpečnosti prémiového segmentu

Tu je vhodné na chvíľu opustiť hranicu 30 000 eur. Volvo EC40 začína približne na 50 450 eurách vo verzii Recharge Single 238 Core s výkonom 175 kW (238 CV), dojazdom 486 km podľa WLTP a batériou 70 kWh. S žiadnym z piatich uvedených modelov necení na cenu a nemáme ambíciu, aby to robil. Uvádzame ho ako benchmark: takto vyzerá sériová výbava, vnímaná kvalita a úroveň aktívnej bezpečnosti, ku ktorým sa skôr či neskôr chcú priblížiť dostupnejšie mestské SUV. Rozdiel takmer 30 000 eur medzi Dacia Spring a EC40 na prvý pohľad vysvetľuje, prečo má mestský segment stále priestor na zlepšenie v materiáloch a asistenčných systémoch vodiča.

Súhrnná tabuľka: 5 mestských elektrických SUV pod 30 000 eur

Model Cena od Dojazd WLTP Výkon Hodnotenie
Dacia Spring Electric \~17 200 € 225 km 70 CV 6,8/10
Citroën ë-C3 \~23 300 € 320 km 113 CV 7,9/10
Hyundai Inster \~25 000 € 327 km 97 CV 7,6/10
Leapmotor T03 \~19 500 € 265 km 95 CV 7,0/10
MG S5 EV \~32 700 € 340 km 170 CV 8,4/10

Ak je rozpočet flexibilnejší, stojí za to pozrieť si náš rebríček najdostupnejších elektrických SUV pod 40 000 eur, kde sú modely s väčším dojazdom a výkonom, ktoré túto hranicu mierne presahujú.

Cómo elegir un SUV eléctrico familiar por menos de 50.000 euros en 2026: autonomía útil, espacio y equipamient

Časté otázky

Aké je najlacnejšie mestské elektrické SUV v Španielsku v roku 2026?
Dacia Spring Electric, s orientačnou cenou od približne 17 200 eur, zostáva najlacnejšou vstupnou možnosťou v segmente.

Oplatí sa zaplatiť viac za Volvo EC40 oproti týmto mestským SUV?
Závisí to od používania. EC40 ponúka väčší dojazd, výkon a bezpečnostnú výbavu, no jeho cena od približne 50 450 eur ho radí do inej kategórie kupujúcich, nie do striktne mestskej.

Majú elektrické SUV pod 30 000 eur štátne dotácie?
Áno, môžu čerpať z platného programu Plan Auto+, no presnú výšku je vhodné overiť na oficiálnej webovej stránke, pretože sa mení podľa spoločenstva a príjmu kupujúceho.

Ktorý model ponúka najväčší dojazd pod 30 000 eur?
MG S5 EV, s približne 340 km dojazdu podľa WLTP vo vstupnej verzii, ponúka v tomto cenovom rozpätí najvyšší homologovaný dojazd (hoci jeho PVP mierne presahuje hranicu).

Technické listy áut z tohto článku

CrossoverAudi Q420 verzií · od 49.350 €

Deja un comentario