Audi BMW e-tron EQA EX30 i4 Mercedes Model 3 Tesla Volvo Elektrikli Arabalar Kompakt Satın alma rehberleri
2026'da 50.000 euroyu aşmadan premium bir elektrikli araç nasıl seçilir: performans, teknoloji ve garanti
İspanya’da 50.000 euronun altında kompakt premium bir elektrikli araç seçmek için editoryal rehber: BMW, Audi, Mercedes, Volvo ve Tesla arasında WLTP menzili, hızlı şarj, standart ADAS ve garanti karşılaştırması.
50.000 euroluk sınır, premium elektrikli segmentinde artık sembolik bir eşik değil. Özendirici bir lüks ile bir aile kiralama programına, bireysel kredili bir satın almaya ya da Plan Auto+ desteğiyle yapılan bir işleme uygun kompakt bir araç arasındaki çizgi bu. 2026’da bu çizgi şaşırtıcı biçimde aşılabilir hale geldi.
Önceki aday listesinden üreticinin Çin markalı önerisini bilerek çıkardık. Bu bir fiyat ya da rakam meselesi değil — kağıt üzerinde rekabet ediyor — ancak editoryal bir tercih: bu premium segmentte, kabin ve sürüş deneyimi, algılanan kalite konusunda daha uzun geçmişe sahip Avrupalı ve Amerikalı rakiplerin bir basamak gerisinde kalıyor. Bunu belirttikten sonra, uygun olanlara geçelim.
Bugün 50.000 euronun altındaki bir kompakt premium elektrikli aracı ne tanımlar
Üç yıl önce premium elektrikli ve 50.000 euro neredeyse zıt kavramlardı. Bugün değil. Beklenen kombinasyon istikrar kazandı: gerçek homologe 400 km’nin üzerinde WLTP menzili, 100 kW’tan itibaren doğru akım şarjı, iyi çözülmüş 400V mimari (800V hâlâ üst segmentin alanı), standart seviye 2 ADAS ve sekiz yıl ya da 160.000 km batarya garantisi; bu segmentin fiili standardı.
İlginç olan, bu parametrelerin hiçbirinin tek başına aracı artık tanımlamaması. Farkı ayrıntılar yaratıyor: şasinin titreşimleri nasıl süzdüğü, infotainment’i hangi yazılımın yönettiği, 120 km/h hızda otoyolda ne kadar gürültü girdiği. Premium’un iyi donanımlı bir genel amaçlı araca karşı haklı çıktığı yer burası.

BMW i4 eDrive35 — 49.900 €’dan başlayan fiyatla
i4, benim görüşüme göre sürmenin ne anlama geldiğini en iyi anlayan kompakt premium araç. Giriş versiyonu eDrive35 bütçe tavanına yaklaşıyor ama sığıyor: 286 CV, arkadan itiş, 499 km WLTP ve 180 kW’a kadar DC şarj. Direksiyon, batarya ağırlığının bile tamamen dağıtamadığı Münih’e özgü karakteristik hissini koruyor.
Öte yandan 470 litrelik bagaj yeterli ama olağanüstü değil ve arka görüş alışkanlık gerektiriyor. Otoyolda parladığı yer burası: göze çarpan akustik yalıtım ve yüksek hızda stabilite, markanın sürüş keyfi fikrini neden hâlâ savunduğunu hatırlatıyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 CV | 190 km/s | 499 km | 16,1 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik |

Audi Q4 e-tron 45 — 48.500 €’dan başlayan fiyatla
Q4 e-tron farklı bir kart oynuyor: rasyonel premium kompakt SUV kartı. Volkswagen ile yarı yarıya MEB platformunu paylaşıyor ve bu, geniş bir kabinde, ergonomik olarak iyi çözülmüş bir tasarımda ve daha büyük kardeşlerle karşılaştırılabilir bir malzeme kalitesinde kendini gösteriyor. 45 versiyonu 286 CV sunuyor, en uygun konfigürasyonunda yaklaşık 550 km WLTP’ye ulaşıyor ve DC’de 175 kW’a kadar şarj oluyor.
Bu gruptaki en çevik araç değil ve MMI yazılımı gelişmiş olsa da Tesla’ın akıcılığına henüz tam ulaşmıyor. Karşılığında karşılaştırmadaki en “tam donanımlı araç” hissini veriyor: termik bir premium’dan gelen alıcıya en az uyum gerektiren araç. Boyut ve fiyat açısından bir basamak aşağıda olsa da, daha önce gördüğümüz Volvo EX60, BMW iX3 ve Audi Q6 e-tron karşılaştırmasına benzer bir yaklaşım.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 CV | 180 km/s | 550 km | 16,8 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik |

Mercedes EQA 250+ — 49.200 €’dan başlayan fiyatla
EQA gruptaki en ölçülü olanı. GLA platformundan türetilmiş bir kompakt SUV; elektrikli olarak doğmamış olmanın belirgin sınırlamasıyla birlikte. Ama erdemleri de var: kabinde rafinelik, piyasanın en iyi arayüzlerinden biri olan MBUX ve kusursuz bir akustik yalıtım. 250+ versiyonu 190 CV, 560 km WLTP ve yaklaşık 100 kW’lık mütevazı bir DC şarj sunuyor.
Dürüst olmak gerekirse: beşinin en az dinamik olanı. Yüksek ağırlık, önden çekiş ve tepkiden çok yumuşaklığa öncelik veren bir sürüş. Satın alma kriteri konfor ve yıldız markası ise uygun. Sürüş keyfi önceliğinizse bu listede daha iyi seçenekler var.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 140 kW | 190 CV | 160 km/s | 560 km | 14,5 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik |

Volvo EX30 Single Motor Extended Range — 41.790 €’dan başlayan fiyatla
EX30, seçkinin bütçe sürprizi. Fiyatı itibarıyla 50.000 euroluk bir premium karşılaştırmada olmaması gerekir — aslında neredeyse 10.000 euro pay bırakıyor — ama konsepti, sürdürülebilir malzemeleri ve İskandinav damgasıyla oraya ait. Single Motor Extended Range versiyonu 272 CV, 476 km WLTP homologasyonu ve 153 kW şarj sunuyor.
İç mekân aşırı minimalist: tek merkezi ekran, direksiyonun arkasında gösterge paneli yok. Bazılarını büyüleyecek, bazılarını rahatsız edecek. Sürüş dinamiği, hafif ağırlığı ve kısa sarkmaları sayesinde şaşırtıcı derecede çevik.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW | 272 CV | 180 km/s | 476 km | 16,7 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik |

Tesla Model 3 RWD — 36.990 €’dan başlayan fiyatla
Model 3, euro başına gerçek menzil açısından segmentin teknik referansı olmaya devam ediyor. Giriş versiyonu RWD, 513 km WLTP, 283 CV ve Supercharger ağına erişim sunuyor — bugün hiçbir rakibin pratikte eşleyemediği bir avantaj. Highland yenilemesi malzemeleri, akustik yalıtımı ve sürüş konforunu iyileştirdi.
Evet, hızlı, ama i4 gibi keyifle sürülmüyor. Dokunuş daha dijital, daha düz. Karşılığında piyasanın en iyi yazılımına sahip ve OTA güncellemeleri satın alma üzerinden yıllar geçtikten sonra bile yeni özellikler ekliyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 208 kW | 283 CV | 201 km/s | 513 km | 13,2 kWh/100 km | Sıfır | Elektrik |
Özet karşılaştırma ve editoryal puanlama
| Model | Fiyat (başlangıç) | Menzil | DC şarj | CV | Dinamik | İç mekân | Yazılım | Genel değer |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW i4 eDrive35 | 49.900 € | 499 km | 180 kW | 286 | 9 | 8 | 7 | 8,5 |
| Audi Q4 e-tron 45 | 48.500 € | 550 km | 175 kW | 286 | 7 | 9 | 7 | 8,3 |
| Mercedes EQA 250+ | 49.200 € | 560 km | 100 kW | 190 | 8 | 8 | 7,5 | |
| Volvo EX30 SM ER | 41.790 € | 476 km | 153 kW | 272 | 8 | 8 | 7 | 8,4 |
| Tesla Model 3 RWD | 36.990 € | 513 km | 175 kW | 283 | 7 | 7 | 10 | 8,6 |
Garanti, bakım ve destekler: önemli olan ince baskı
Beş üretici de %70 minimum kapasite korumasıyla 8 yıl ya da 160.000 km batarya garantisi sunuyor. Bu segmentin tabanı ve hiçbiri geride kalmıyor. Genel araç garantisinde de temel farklar yok: kilometre sınırı olmaksızın üç yıl§h373;.
Desteklere gelince, Plan Auto+ İspanya’da elektrikli araç satın alımı için hâlâ referans çerçeve. Somut koşulları imzalamadan önce resmi web sitesinden kontrol etmekte fayda var, çünkü tutarlar ve gereklilikler düzenli olarak güncelleniyor.
Önerimiz
Baskın kriter sürüşse, i4. Denge ve işlevsellik ise Q4 e-tron. Rafine konfor ise EQA. Yazılım ve kilometre başına maliyet ise Model 3. Fark yaratan tasarım ve artan bütçe ise EX30. Tek bir doğru cevap yok — her profil için doğru bir cevap var.
Sık sorulan sorular
50.000 euronun altındaki bir kompakt premium elektrikli araçta hangi gerçek menzil beklenebilir?
Gerçek karma kullanımda (şehir ve otoyol karışımı) incelenen modeller WLTP verisinin %15 ila %20 altında kalıyor. Pratikte en iyi durumlarda 380-450 km gerçek menzilden söz ediyoruz; 120 km/s otoyolda düşüşler daha büyük, verimliliği nedeniyle Tesla Model 3 ise avantajlı.
Kompakt bir premium elektrikli araç hızlı şarj istasyonunda ne kadar sürede dolar?
DC’de 100 ila 180 kW arasındaki şarj güçlerinde, bataryanın %10’undan %80’ine çıkış ideal koşullarda 25 ila 35 dakika sürüyor. Şarjı daha sınırlı olan EQA yaklaşık 40 dakika gerektiriyor; i4 ve Model 3 ise gruptaki en hızlı modeller.
Sekiz yıllık batarya garantisi tam olarak neleri kapsar?
Üretim kusurlarını ve kapasitede %30’dan fazla kaybı kapsar (yani dönem ya da 160.000 km sonunda en az %70 kullanılabilir kapasite garantisi verir). Kötü kullanımdan, onaylanmamış tesislerde yapılan şarjlardan ya da üretici onayı olmadan yapılan değişikliklerden kaynaklanan hasarları kapsamaz.
Aynı fiyata iyi donanımlı bir genel amaçlı araç yerine elektrikli bir premium almaya değer mi?
Kullanıma bağlı. İyi donanımlı bir genel amaçlı araç bugün çok benzer performans ve menzil sunuyor. Premium farkı algılanan kalite, akustik rafinelik, daha ince ayarlı ADAS ve yeniden satış değeri için ödeniyor — ve bu son nokta, üç ya da dört yıl sonra farkın kısmen geri kazanıldığı yer.
Bu makaledeki araçların teknik özellikleri
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model