Enyaq ID.4 Skoda Volkswagen Elektrische auto's Vergelijkingen SUV
Skoda Enyaq iV vs Volkswagen ID.4: de interne pulsslag van de VW-Groep in het segment van elektrische SUV's
We vergelijken de Skoda Enyaq iV en de Volkswagen ID.4: twee broer-elektrische SUV’s op basis van het MEB-platform, met tegengestelde voorstellen op het gebied van prijs, actieradius en karakter.
Binnen de Volkswagen-Groep bestaan twee elektrische SUV’s naast elkaar die architectuur, batterijen en motoren delen, maar zich richten op klanten met heel verschillende gevoeligheden. De vergelijking tussen de Skoda Enyaq iV vs de Volkswagen ID.4 is geen gewone: het weerspiegelt hoe eenzelfde industriële concern prijs, design en ervaring kan afstemmen om twee flanken van de markt te bestrijken zonder zichzelf kannibaliserend te beconcurreren. Beide steunen op het MEB-platform, beide meten ongeveer 4,65 meter en beide willen de definitieve gezinsauto zijn voor wie de overstap naar elektrisch maakt. Maar de verschillen, hoewel op papier subtiel, worden doorslaggevend in de praktijk.
De context: twee broers op hetzelfde MEB-platform
Het MEB is de industriële matrix waarop Volkswagen zijn elektrische transitie opbouwt. Meerarmige achterwielophanging, standaard achterwielaandrijving, optionele vierwielaandrijving in de topvarianten en batterijen van 77 kWh bruikbaar in de best verkochte versies. Vanaf daar kookt elk merk zijn eigen recept.
De Skoda kiest voor bohemien pragmatisme: meer ruimte, meer uitrusting per euro, sobere lijnen. De Volkswagen zoekt het klassieke Duitse raffinement: afwerking die fijner aanvoelt, een esthetische identiteit die coherent is met de ID.-familie en GTX-versies die de emotionele component dragen.

Skoda Enyaq iV — vanaf 41.900 €
De Enyaq iV is waarschijnlijk de elektrische gezins-SUV met de beste verhouding tussen leefruimte en prijs in het segment. Zijn kofferbak van 585 liter, zijn wielbasis van 2,77 meter en de beroemde Simply Clever-oplossingen (krabber, paraplu in de deur, opbergnet) maken hem tot een huishoudelijk werktuig van de eerste orde. De 85-versie, met achtermotor van 286 pk en batterij van 82 kWh bruto, is homologeerd tot 565 km WLTP. De prijs van de Enyaq iV in Spanje begint rond de 41.900 € voor de instapvariant, een bedrag dat met subsidies uit het Plan MOVES III zeer moeilijk te evenaren is.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Topsnelheid | Actieradius WLTP | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 pk | 180 km/u | 565 km | 16,1 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

Volkswagen ID.4 — vanaf 44.700 €
De ID.4 deelt de mechanica, maar zijn betoog is anders. Stedelijker in de silhouet, met uitschuifbare handgrepen, IQ.Light Matrix-verlichting en een interieur dat het tactiele minimalisme vooropstelt. De actieradius van de Volkswagen ID.4 bereikt 550 km WLTP in de Pro-versie met batterij van 77 kWh bruikbaar en 286 pk, vrijwel gelijk aan die van zijn Tsjechische neef. Het verschil zit in de nuances: iets betere geluidsisolatie, een premium merkbeleving en de GTX-optie, met 340 pk, vierwielaandrijving en een dynamische afstemming gericht op de bestuurder die de Skoda niet met dezelfde intensiteit evenaart. De startprijs ligt rond de 44.700 €.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Topsnelheid | Actieradius WLTP | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 pk | 180 km/u | 550 km | 16,3 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |
Design en merkbeleving
De ID.4 herken je van kilometers ver: verbonden koplampen, verlicht logo, strakke oppervlakken. De Enyaq speelt een andere kaart, die van de serieuze gezins-SUV, met de optie Crystal Face (verlichte grille) als technologische knipoog. Binnen zet de Volkswagen in op een zwevende middenconsole en een futuristischere architectuur; de Skoda op een conventionelere indeling, met solide materialen en ergonomie die velen intuïtiever zullen vinden.
Leefruimte en kofferbak: de gezinsfactor
Hier wint de Skoda op punten. 585 liter tegenover 543 liter van de ID.4, een vierkanter toegankelijke kofferbak en superieure opbergoplossingen. Voor wie de beste elektrische gezins-SUV zoekt, is de Enyaq moeilijk te verslaan in de combinatie van ruimte en prijs.
Dynamiek, laden en echte ervaring
Op de weg zitten beide rond de 6,7 seconden van 0 naar 100 km/u in hun versies van 286 pk, met een maximale laadsnelheid op gelijkstroom van 135 kW. In het echte gebruik noteren beide een verbruik van 17-19 kWh/100 km in gemengd verkeer, wat neerkomt op effectieve actieradii van ongeveer 420-450 km. De ID.4 geeft een iets grotere stevigheid; de Enyaq een lichtere en prettigere besturing in de stad.
Samenvattende tabel en score
| Model | Prijs vanaf | Actieradius | Kofferbak | Vermogen | Uitrusting | Score /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Skoda Enyaq iV 85 | 41.900 € | 565 km | 585 L | 286 pk | 9 | 9,0 |
| Volkswagen ID.4 Pro | 44.700 € | 550 km | 543 L | 286 pk | 8,5 | 8,7 |

Oordeel
Als het criterium rationeel is — ruimte, actieradius, geïnvesteerde euro’s — wint de Enyaq iV de vergelijking. Als het imago, de samenhang van de ID.-familie en het bestaan van een sportieve GTX-versie zwaarder wegen, rechtvaardigt de ID.4 zijn meerprijs. Het zijn dezelfde auto met twee verschillende zielen, en kiezen tussen beide betekent in feite kiezen welk type koper je bent.
Veelgestelde vragen
Welke heeft de grootste actieradius, de Skoda Enyaq iV of de Volkswagen ID.4?
De Enyaq iV 85 is homologeerd op 565 km WLTP tegenover 550 km van de ID.4 Pro, een minimaal verschil dat te danken is aan aerodynamica en kalibratie, aangezien ze batterij en motor delen.
Delen ze werkelijk hetzelfde platform?
Ja. Beide zijn gebouwd op het MEB-platform van de Volkswagen-Groep, met identieke batterijen, motoren en elektrische architectuur van 400 volt.
Welke is beter voor een gezin met kinderen?
De Skoda Enyaq iV biedt 42 liter meer kofferbakruimte, betere opbergoplossingen binnen en een comfortabelere achterinstap, waardoor hij de praktischste optie is.
Bestaat er een sportieve Enyaq die gelijkwaardig is aan de ID.4 GTX?
Ja, de Skoda Enyaq RS iV met vierwielaandrijving en 340 pk is het directe equivalent van de ID.4 GTX, hoewel de afwerking iets minder exclusief is.
Technische fiche van deze auto
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven