Volvo EX90 vs BMW iX vs Mercedes-Benz EQE: op zoek naar de meest complete premium elektrische SUV

Carlos Romero     30 June 2026     12 min.
Volvo EX90 vs BMW iX vs Mercedes-Benz EQE: op zoek naar de meest complete premium elektrische SUV

Hier laten we je een grondige analyse zien van drie van de modellen waartussen je misschien twijfelt wanneer je een volledig elektrische SUV wilt kopen

De Volvo EX90, de BMW iX en de Mercedes-Benz EQE SUV vertegenwoordigen drie verschillende manieren om de premium elektrische SUV te begrijpen. Alle drie bieden een groot actieradius, veel technologie en een hoog niveau van comfort, maar ze concurreren niet precies met dezelfde argumenten: de Volvo EX90 zet in op veiligheid, zeven zitplaatsen en een elektrische architectuur van 800 volt; de BMW iX valt op door zijn actieradius van maximaal 701 kilometer en zijn prestaties; en de Mercedes-Benz EQE SUV steunt op comfort, de digitale luxe van MBUX en een zeer ruim aanbod van versies.

De vraag is niet alleen welke het meeste actieradius heeft of welke het snelst accelereert. In een premium elektrische SUV moet het meest complete model ruimte, efficiëntie, snelladen, veiligheid, connectiviteit, rijcomfort en een echte reismogelijkheid combineren. En daar speelt elk model een andere kaart uit.

Drie premium elektrische SUV’s, drie verschillende benaderingen

De Volvo EX90 is de meest familiegerichte van de drie. Hij is 5,03 meter lang, biedt zeven zitplaatsen en heeft een gamma met versies Single Motor, Twin Motor en Twin Motor Performance. Volgens Volvo kan hij tot 617 kilometer actieradius halen, laadt hij van 10 tot 80% in 22 minuten en levert hij tot 680 pk in de krachtigste variant. Hij beschikt ook over een elektrisch systeem van 800 volt en een bijzonder geavanceerde veiligheidsuitrusting.

De BMW iX is de meest technologische in de geest van BMW: groot actieradius, veel vermogen en een rijgedrag met net iets meer dynamiek. De versie xDrive60 bereikt tot 701 kilometer WLTP, terwijl de iX M70 xDrive tot 659 pk levert en van 0 naar 100 km/u versnelt in 3,8 seconden. De kofferbak meet 500 tot 1.750 liter en het snellaadvermogen kan oplopen tot 195 kW.

De Mercedes-Benz EQE SUV is het meest gericht op comfort en digitale luxe. Het gamma omvat versies van de EQE 300 SUV tot de Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC SUV. De EQE 350+ SUV bereikt tot 606 kilometer WLTP, de EQE 500 4MATIC SUV levert 449 pk en de AMG EQE 53 komt op 626 pk. Daarnaast springt hij eruit door voorzieningen als MBUX Hyperscreen, achterwielbesturing, AIRMATIC, een HEPA-filter en een kofferbak van 520 tot 1.675 liter.

Volvo EX90: de meest familiale en de meest op veiligheid gerichte

De Volvo EX90 heeft een duidelijk voordeel ten opzichte van zijn concurrenten: hij is de enige van de drie die zeven zitplaatsen aanbiedt. Dat verandert zijn hele opzet. Terwijl de BMW iX en de Mercedes-Benz EQE SUV grote elektrische SUV’s met vijf zitplaatsen zijn, kan de EX90 functioneren als een echte familiewagen van groot formaat.

Hij is ook de wagen die veiligheid het duidelijkst tot een technologisch argument maakt. Volvo heeft de EX90 ontwikkeld met een combinatie van camera’s, radars, sensoren en lidar van Luminar, plus connectiviteit met geïntegreerd Google, 5G en draadloze updates. Het merk legt uit dat de sensorgegevens, samen met de permanente verbinding en de OTA-updates, het mogelijk maken om functies van het voertuig na verloop van tijd te verbeteren.

In de praktijk biedt de EX90 een laadcapaciteit van 697 liter met de tweede rij in gebruik, 324 liter met de derde rij opgetild, tot 2.135 liter met de achterste rijen neergeklapt en een voorste kofferbak van 46 liter. Hij is dus de meest veelzijdige als de prioriteit ligt bij reizen met gezin, bagage en tot zeven inzittenden.

Zijn sterke punt ligt niet alleen in de veiligheid. Met een architectuur van 800 volt, opladen van 10 tot 80% in 22 minuten en een maximale actieradius van 617 kilometer is de EX90 ook goed voorbereid op lange reizen. Hij heeft niet de hoogste homologatie-actieradius, maar hij combineert het best zitplaatsen, kofferbak, snelladen en veiligheidstechnologie.

310337 Volvo Ex90 Excellence

BMW iX: degene die het verst komt

De BMW iX heeft een zeer duidelijk argument: actieradius. In de versie xDrive60 geeft BMW tussen 597 en 701 kilometer WLTP op, de hoogste cijfers in deze vergelijking. Hij biedt ook een accu van 109,1 kWh, snelladen tot 195 kW en een minimumtijd van 35 minuten voor 10 tot 80%.

Vergeleken met de Volvo EX90 biedt de BMW iX geen zeven zitplaatsen, maar wel een zeer solide voorstel om met vijf inzittenden te reizen. Zijn kofferbak van 500 tot 1.750 liter is ruim, zijn wielbasis van 3.000 mm bevordert de ruimte binnenin en zijn gamma loopt van versies met 326 pk tot de iX M70 xDrive met 659 pk.

De BMW iX is waarschijnlijk de meest evenwichtige voor wie actieradius, prestaties en rijgevoel zoekt. Zijn zwakkere punt ten opzichte van de Volvo ligt in de gezinsveelzijdigheid: hij heeft geen derde rij, bereikt niet hetzelfde maximale laadvolume en zijn snelladen is qua totale tijd niet zo snel als dat van de EX90.

Toch heeft de iX xDrive60, als het belangrijkste criterium is om met één lading veel kilometers af te leggen, een voorsprong op zijn directe concurrenten. Het is de premium elektrische SUV in deze vergelijking met de hoogste officiële actieradius.

Mercedes-Benz EQE SUV: comfort, digitale luxe en veel technologie in het interieur

De Mercedes-Benz EQE SUV speelt op een ander terrein. Hij wil niet de meest familiale zijn en ook niet de wagen met de grootste absolute actieradius, maar wel de meest geraffineerde op het gebied van comfort, interieurbeleving en gebruikerstechnologie.

Zijn grote troef is het interieur. Mercedes biedt voorzieningen als MBUX Hyperscreen, met drie displays onder één glazen oppervlak van 141 centimeter, de Zero-Layer-interface, augmented reality voor navigatie, Head-up Display, Burmester 3D-geluid, sfeerverlichting, comfortstoelen en geavanceerde klimaatregeling.

Hij kan ook achterwielbesturing met tot 10 graden uitslag uitrusten, wat de draaicirkel verkleint en de wendbaarheid verbetert, en AIRMATIC-vering die het niveau van het voertuig aanpast en het rijcomfort verbetert.

In cijfers levert de EQE 350+ SUV tot 606 kilometer WLTP, 320 pk, een accu van 96 kWh en snelladen van 10 tot 80% in 32 minuten. De EQE 500 4MATIC SUV komt op 449 pk en tot 588 kilometer, terwijl de AMG EQE 53 4MATIC 626 pk haalt, maar met een lagere actieradius van tot 451 kilometer.

Zijn kofferbak van 520 tot 1.675 liter is goed, al haalt hij niet de maximale capaciteit van de Volvo EX90. Ook biedt hij geen zeven zitplaatsen. Zijn beste troef ligt in het premium comfort, de waargenomen kwaliteit, de schermtechnologie en de rijassistenten.

Mercedes Benz Eqe Suv 1391

Actieradius: de BMW iX wint

Als we alleen naar de gehomologeerde actieradius kijken, is de BMW iX de winnaar. De versie xDrive60 bereikt tot 701 kilometer WLTP, tegenover 617 kilometer van de Volvo EX90 en 606 kilometer van de Mercedes-Benz EQE 350+ SUV.

Maar de actieradius vertelt niet het hele verhaal. De Volvo EX90 compenseert met sneller laden van 10 tot 80%: 22 minuten tegenover 35 minuten van de BMW iX xDrive60 en 32 minuten van de Mercedes EQE SUV. Dat betekent dat, hoewel de BMW met een volle lading verder rijdt, de Volvo onderweg sneller energie kan terugwinnen.

Snelladen: voordeel voor de Volvo EX90

De Volvo EX90 overtuigt het meest op het gebied van snelladen. Zijn systeem van 800 volt en de tijd van 22 minuten om van 10 naar 80% te gaan, plaatsen hem voor de BMW iX en de Mercedes-Benz EQE SUV.

De BMW iX kan in zijn versies met de grootste accu tot 195 kW laden en heeft 35 minuten nodig voor 10-80%. De Mercedes-Benz EQE SUV accepteert tot 170 kW en voltooit dezelfde handeling in 32 minuten.

Voor wie regelmatig reist, is dit gegeven essentieel. Het gaat niet alleen om hoeveel kilometer de accu belooft, maar ook om hoeveel tijd het kost om onderweg actieradius terug te winnen.

Ruimte en kofferbak: voordeel voor de Volvo EX90

De Volvo EX90 wint opnieuw op veelzijdigheid. Hij is de enige met zeven zitplaatsen en ook degene met het grootste maximale laadvolume: tot 2.135 liter met de achterste rijen neergeklapt. Met de tweede rij in gebruik geeft hij 697 liter op, plus 46 extra liter in de voorste kofferbak.

De BMW iX biedt 500 tot 1.750 liter, terwijl de Mercedes-Benz EQE SUV 520 tot 1.675 liter opgeeft. Beide zijn ruim, maar geen van beide evenaart de gezinscapaciteit van de Volvo.

Als je een premium elektrische SUV voor vijf personen zoekt, voldoen alle drie. Als je zeven zitplaatsen nodig hebt, speelt de EX90 in een andere competitie.

Technologie en connectiviteit: Volvo en Mercedes, via verschillende wegen

De Volvo en de Mercedes benaderen technologie op heel verschillende manieren. De EX90 gebruikt geïntegreerd Google, 5G-verbinding, draadloze updates en een sensorarchitectuur gericht op veiligheid. Zijn technologie is minder gericht op visueel spektakel en meer op de evolutie van het voertuig en de bescherming van de inzittenden.

Mercedes-Benz zet in op een zichtbaardere en luxere digitale ervaring. MBUX Hyperscreen, augmented reality voor navigatie, Head-up Display en het Burmester-systeem maken de EQE SUV de meest opvallende vanuit de bestuurdersstoel.

De BMW bevindt zich van zijn kant in een middenpositie: veel technologie, veel actieradius en een meer op het rijden gerichte aanpak. De iX is niet de meest praktische noch de meest spectaculaire qua schermen vergeleken met de Mercedes, maar hij is wel een van de meest complete om snel en ver te reizen.

Veiligheid: voordeel voor Volvo

Op het gebied van veiligheid heeft de Volvo EX90 het sterkste argument. De combinatie van radars, camera’s, lidar, sensoren, centrale computer, geïntegreerd Google, 5G en OTA-updates versterkt zijn positionering als de meest geavanceerde premium elektrische SUV op het gebied van preventieve bescherming. Volvo geeft ook aan dat de EX90 is uitgerust met lidar van Luminar om de veiligheid te verbeteren.

De Mercedes-Benz biedt een zeer complete uitrusting aan assistenten, waaronder het Driving Assistance Package Plus, met functies als DISTRONIC, actieve dode-hoekcontrole en netwerksensoren via camera’s, radars en ultrasone sensoren.

De BMW beschikt ook over een ruime rijhulpuitrusting, maar in deze vergelijking is het meest onderscheidende veiligheidstechnologische verhaal dat van de Volvo EX90.

Vergelijkingstabel Volvo EX90, BMW iX en Mercedes-Benz EQE SUV

Model Zitplaatsen Maximaal vermogen Maximale actieradius Snelladen 10-80% Kofferbak Sterk punt
Volvo EX90 7 Tot 680 pk Tot 617 km 22 min 697-2.135 l + 46 l voor Veiligheid, gezin en snelladen
BMW iX 5 Tot 659 pk Tot 701 km 35 min 500-1.750 l Actieradius en prestaties
Mercedes-Benz EQE SUV 5 Tot 626 pk Tot 606 km 32 min 520-1.675 l Comfort, digitale luxe en MBUX

Wat is de meest complete premium elektrische SUV?

Als we zoeken naar de meest complete premium elektrische SUV in brede zin, is de Volvo EX90 de winnaar. Hij is niet degene met het meeste actieradius, want daar wint de BMW iX, en ook niet degene met het spectaculairste digitale interieur, waar Mercedes-Benz een referentie blijft. Maar de Volvo combineert het best zitplaatsen, kofferbak, veiligheid, snelladen, technologie en een gezinsgerichte aanpak.

De BMW iX is de beste keuze voor wie actieradius en prestaties prioriteit geeft. De Mercedes-Benz EQE SUV is het meest overtuigend voor wie comfort, luxe interieur en een zeer verfijnde digitale ervaring zoekt. Maar de Volvo EX90 biedt een rondere opzet voor een gezin dat een premium elektrische SUV wil die kan reizen, snel kan laden, tot zeven inzittenden kan vervoeren en steunt op zeer geavanceerde veiligheidstechnologie.

Veelgestelde vragen over de Volvo EX90, BMW iX en Mercedes-Benz EQE SUV

Welke heeft het meeste actieradius?

De BMW iX biedt het meeste officiële actieradius, met tot 701 kilometer WLTP in de versie xDrive60. De Volvo EX90 haalt tot 617 kilometer en de Mercedes-Benz EQE SUV tot 606 kilometer.

Welke laadt het snelst?

De Volvo EX90 biedt de beste snellaadtijd: van 10 tot 80% in 22 minuten. De Mercedes-Benz EQE SUV heeft 32 minuten nodig en de BMW iX xDrive60 35 minuten.

Welke heeft de grootste kofferbak?

De Volvo EX90 biedt de grootste maximale capaciteit, met tot 2.135 liter en een voorste kofferbak van 46 liter. De BMW iX komt tot 1.750 liter en de Mercedes-Benz EQE SUV tot 1.675 liter.

Welke is het beste voor gezinnen?

De Volvo EX90 is de meest familiale omdat hij de enige is met zeven zitplaatsen en de grootste laadveelzijdigheid biedt.

Welke is de meest technologische?

Het hangt af van de benadering. De Volvo EX90 blinkt uit in veiligheid, lidar, sensoren, geïntegreerd Google en OTA-updates. De Mercedes-Benz EQE SUV blinkt uit in MBUX Hyperscreen, augmented reality, comfort en digitale luxe. De BMW iX steekt boven de rest uit in actieradius, prestaties en routeefficiëntie.

Welke moet ik kopen?

De Volvo EX90 is de meest complete optie voor gezinnen en veiligheid. De BMW iX is interessanter als maximale actieradius en prestaties de prioriteit zijn. De Mercedes-Benz EQE SUV is de beste optie als je luxe comfort, interieurtechnologie en verfijning zoekt.

Mening

De meest complete premium elektrische SUV in deze vergelijking is de Volvo EX90. Zijn overwinning komt niet door één enkel cijfer, maar door evenwicht: zeven zitplaatsen, snelladen, een architectuur van 800 volt, tot 617 kilometer actieradius, een grote kofferbak en een veiligheidsvoorstel dat geavanceerder is dan dat van zijn directe concurrenten.

De BMW iX blijft de sterkste rivaal als het belangrijkste criterium de actieradius is, en de Mercedes-Benz EQE SUV behoudt een zeer solide positie als elektrische SUV voor comfort en interieurtechnologie. Maar als het doel is het meest complete model te vinden voor gezinsgebruik, lange reizen, veiligheid en veelzijdigheid, dan biedt de Volvo EX90 het meest overtuigende geheel.

Deja un comentario