Samochody hybrydowe Porównania SUV
EBRO s700 PHEV kontra MG HS PHEV: nowa fala tanich SUV-ow plug-in
Porownujemy EBRO s700 PHEV i MG HS PHEV, dwa hybrydowe SUV-y plug-in, ktore redefiniuja stosunek jakosci do ceny w Hiszpanii dzieki zasiegom elektrycznym wynoszacym 90 i 103 km WLTP.
Segment hybrydowych SUV-ow plug-in przezywa w Hiszpanii prawdziwy rozkwit. Jeszcze niedawno wybor PHEV o srednich wymiarach oznaczal przedzial od 45.000 do 55.000 euro w ramach ugruntowanych marek. Jednoczesne pojawienie sie EBRO s700 PHEV — produkowanego w Barcelonie na licencji technologicznej Chery — oraz odnowionego MG HS PHEV zmienilo uklad sil: dwie propozycje obiecuja trzycyfrowe zasiegi elektryczne przy cenieponizej psychologicznej granicy 40.000 euro. Porownanie EBRO s700 PHEV vs MG HS PHEV stalo sie prawie z automatu obowiazkowym tematem dla kazdego racjonalnego kupujacego, ktory patrzy na rok 2024.
Kontekst: dlaczego tanie PHEV dominuja rozmowy w 2024 roku
Naklejka CERO z DGT, nieograniczony dostep do stref ZBE i homologowane zuzycieponizej litra na 100 km to argumenty zbyt mocne, by je ignorowac. Tanie SUV-y PHEV w Hiszpanii przestaly byc rzadkoscia i zajmuja teraz czolowe miejsce w salonach, napedzane przez producentow, ktorzy uprzemyslowili baterie o wiekszej gestosci energii bez windowania cen. Efekt: porownanie hybrydowych SUV-ow plug-in 2024, w ktorym marki wschodzace stawiaja czolo Hyundai, Volvo czy Citroenowi.
EBRO s700 PHEV: powrot historycznej nazwy z technologia Chery
EBRO wskrzeszono w dawnej fabryce Nissan w Zona Franca z propozycja, ktora laczy hiszpanska tradycje przemyslowa z chinska inzynieria. s700 PHEV ma zespol napedowy o mocy 205 kW (279 CV systemowo) z silnikiem benzynowym 1.5 turbo wspomaganym znaczaca jednostka elektryczna, zasilana bateria zapewniajaca 90 km WLTP zasiegu elektrycznego. Cena i zasieg EBRO s700 PHEV mieszcza sie w atrakcyjnym punkcie: od okolo 35.545 € w wersji Luxury i okolo 35.551 € w Premium, wedlug zalecanej przez producenta ceny PVP bez rabatow i dopiskow.
| Moc kW | Moc CV | Predkosc maks. | Zasieg elektryczny | Zuzycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 205 kW | 279 CV | 180 km/h | 90 km WLTP | 2,4 L/100km | CERO | PHEV (benzyna/plug-in) |

MG HS PHEV: druga generacja celuje lepiej
Drugiej generacji MG HS PHEV to jeden z najbardziej agresywnych ruchow SAIC w Europie. Zespol daje 249 kW (339 CV systemowo) i bateria 21,4 kWh homologowana na 103 km WLTP, jedna z najlepszych wartosci w segmencie ponizej 45.000 euro. Cechy MG HS PHEV podpieraja laczne zuzycie zaledwie 0,54 L/100km i emisje 14 g/km CO₂.
| Moc kW | Moc CV | Predkosc maks. | Zasieg elektryczny | Zuzycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW | 268 CV | 200 km/h | 90 km WLTP | 0,54 L/100km | CERO | PHEV (benzyna/plug-in) |
Wersja Comfort startuje od okolo 37.340 €, a Luxury od okolo 40.340 €, to ceny bazowe PVP bez rabatow i dopiskow.
Starcie techniczne: moc, bateria i zasieg elektryczny
Na papierze EBRO ma nieco wyzsza moc systemowa (279 wobec 268 CV), ale oba modele utrzymuja zblizony zasieg elektryczny, ktory w codziennej jezdzie miejskiej przklada sie na jedno ladowanie mniej w tygodniu dla wielu kierowcow. Predkosc maksymalna przemawia na korzysc MG (200 km/h wobec 180 km/h), choc to dana bardziej symboliczna niz praktyczna.
Wymiary, przestrzen i bagaznik
Oba maja okolo 4,65 metra dlugosci i ryvalizuja z Tucsonem PHEV Hyundai czy Citroenem C5 Aircross Hybrid. HS stawia na bardziej ostra stylistyke i desk rozdzielcza zdominowana przez podwojny ekran; s700 wybiera bardziej stonowany jezyk, z materialami, ktore w tym przedziale cenowym zaskakuja dotykiem.
Technologia ladowania i realne uzytkowanie elektryczne
Oba obsluguja szybkie ladowanie pradem stalym, co w PHEV tej klasy jest rzadkoscia. To wazny szczegol: mozliwosc podladowania z moca 40-50 kW podczas kawy zamienia PHEV w uzyteczne narzedzie takze poza domem.
Cien Hyundai: Tucson PHEV jako ugruntowany punkt odniesienia
Hyundai Tucson PHEV pozostaje lustrem, w ktore patrza nowicjusze. Z hybryda plug-in o mocy okolo 288 CV i zasiegiem elektrycznym bliskim 70 km koreanski model stawia na siec serwisowa, gwarancje i dojrzalosc technologiczna. Hyundai utrzymuje przy tym spojna gamę, od kompaktowego Bayona po rodzinnego SUV-a, czego EBRO i MG jeszcze musza dowiesc w dlugim okresie.
| Moc kW | Moc CV | Predkosc maks. | Zasieg elektryczny | Zuzycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 212 kW | 288 CV | 191 km/h | ~70 km WLTP | 5,9 L/100km | CERO | PHEV (benzyna/plug-in) |
Francuska alternatywa: Citroen C5 Aircross Hybrid
Citroen wnosi do rownania swoja filozofie Advanced Comfort. C5 Aircross Hybrid proponuje inne podejscie: mniej koni, wiekszy komfort jazdy i juz ugruntowany wizerunek. Dla wielu klientow Citroena przejscie na PHEV oznacza zachowanie DNA progresywnego zawieszenia hydropneumatycznego, a nie wygrywanie w zestawieniu liczb.
| Moc kW | Moc CV | Predkosc maks. | Zasieg elektryczny | Zuzycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 165 kW | 225 CV | 225 km/h | ~55 km WLTP | 2,5 L/100km | CERO | PHEV (benzyna/plug-in) |
Chinski czynnik nadchodzi: Changan Deepal i Geely
Poza pojedynkiem EBRO–MG fala z Chin nadal rosnie. Changan Deepal przygotowuje wejscie z propozycjami EREV i PHEV obiecujacymi konkurencyjne zasiegi elektryczne, a Geely umacnia europejska strategie, opierajac sie na wspoldzielonych platformach z markami premium. Kolejny rozdzial tanich SUV-ow PHEV w Hiszpanii niemal na pewno napisza Changan Deepal i Geely obok obecnych bohaterow. To, ze Changan Deepal stawia mocno na format z wydluzaczem zasiegu, dodaje debacie ciekawy niuans technologiczny.
Przeciwwaga premium: Volvo i europejska elektryfikacja
Na przeciwnym biegunie mapy Volvo wybral droge czystego elektryka z modelem EC40, prawie calkowicie porzucajac PHEV w swojej gamie. Volvo przypomina, ze sufit segmentu nadal znajduje sie w Europie pod wzgledem postrzegania jakosci, choc cena rosnie wielokrotnie. To uzyteczny kontrast, by zrozumiec, dlaczego EBRO czy MG za mniej niz 40.000 € sa tak przelomowe.
Tabela zbiorcza i ocena
| Model | Moc CV | Zasieg elektr. | Zuzycie | Cena od | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| EBRO s700 PHEV | 279 | 90 km | 2,4 L | 35.545 € | 8,4 |
| MG HS PHEV | 268 | 90 km | 0,54 L | 37.340 € | 8,7 |
| Hyundai Tucson PHEV | 288 | 70 km | 5,9 L | 33.315 € | 8,2 |
| Citroen C5 Aircross Hybrid | 225 | ~55 km | 2,5 L | 39.590 € | 7,8 |
Werdykt: najlepszy hybrydowy SUV plug-in pod wzgledem stosunku jakosci do ceny
Jesli kryterium to najlepszy hybrydowy SUV plug-in pod wzgledem stosunku jakosci do ceny, MG HS PHEV wygrywa o nos dzieki zasiegowi elektrycznemu 103 km i nieprzebitemu homologowanemu zuzyciu. EBRO s700 PHEV odpowiada hiszpanska propozycja przemyslowa i bardzo bogate wyposazenie Premium. Hyundai i Citroen zachowuja atut sieci i wartosci rezydualnej; Volvo wyznacza aspiracyjny sufit; Changan Deepal i Geely zagrazaja przetasowaniem ukladu w ciagu kilku miesiecy.
Uwaga: wszystkie podane ceny to zalecane przez producenta ceny PVP, bez rabatow dealerskich, kampanii czasowych i dopiskow na zakup.
Najczesciej zadawane pytania
Jaka naklejke DGT maja oba modele?
Zarowno EBRO s700 PHEV, jak i MG HS PHEV otrzymuja naklejke CERO emisji po przekroczeniu 40 km homologowanego zasiegu elektrycznego, co pozwala im na nieograniczony wjazd do stref ZBE.
Ile kosztuje tani SUV PHEV w Hiszpanii w 2024 roku?
Przedzial wejscia lokuje sie miedzy 37.000 a 42.000 € PVP, a MG HS PHEV i EBRO s700 PHEV wyznaczaja dolna granice segmentu przed Hyundai Tucson PHEV czy Citroenem C5 Aircross Hybrid.
Czy warto czekac na propozycje Changan Deepal lub Geely?
Jesli nie ma pilnej potrzeby, warto obserwowac wejscie Changan Deepal i Geely w latach 2024-2025, gdyz moga one jeszcze bardziej docisnac ceny. Jesli zakup jest natychmiastowy, EBRO i MG juz oferuja stosunek jakosci do ceny trudny do przebicia.
Deja un comentario


Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych
Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny