#1 Avenger ë-C4 C4 Citroen e-2008 Hyundai Jeep KIA Kona MG Niro Peugeot Smart ZS Samochody elektryczne Poradniki zakupowe Rankingi SUV
Ranking 2026: 6 miejskich SUV-ów elektrycznych z najlepszym stosunkiem zasięgu do ceny poniżej 35 000 euro
Miejski SUV elektryczny stał się w Hiszpanii realnym wejściem w elektromobilność. Nie każdy potrzebuje 500 km zasięgu i nie każdy może zapłacić 50 000 euro za samochód. W 2026 roku szukamy czegoś innego: kompaktowego SUV-a, łatwego w parkowaniu, z wystarczającym zasięgiem na co dzień i ceną, która po uwzględnieniu programu Plan Auto+ mieści się poniżej 35 000 euro.
Przejrzeliśmy sześć modeli spełniających te kryteria i uporządkowaliśmy je według stosunku zasięgu WLTP do ceny końcowej. Nie najwyższy zasięg wygrywa tutaj, ale ten, który najlepiej opłaca się za każdego euro. Spoiler: są niespodzianki i nie wszystkie pochodzą stąd, skąd można by się spodziewać.
Jak przygotowaliśmy ten ranking
Metoda jest prosta, choć nie mniej rzetelna. Dzielimy oficjalny zasięg WLTP przez cenę końcową z uwzględnieniem dopłat i otrzymujemy wskaźnik kilometrów na każde 1 000 euro zainwestowane. Do tego dodajemy niuans: moc ładowania DC, bo duża bateria niewiele daje, jeśli napełnia się przez całą wieczność podczas podróży. I oczywiście ocenę jakościową użytkowania w praktyce, czyli to, co daje jazda tymi samochodami po mieście i drogach drugorzędnych, a nie tylko lektura karty technicznej.

Hyundai Kona Electric: od 34 200 euro
Kona Electric pozostaje, według nas, najbardziej kompletnym miejskim SUV-em elektrycznym w tym segmencie. Bateria o największej pojemności oferuje do 510 km WLTP, co w praktyce przekłada się na ponad 400 km rzeczywistego zasięgu przy aktywnej klimatyzacji, czego niewielu rywali w tej cenie dorównuje. Ładowanie DC przekracza 100 kW, co pozwala uzupełnić energię od 10 do 80% w nieco ponad 40 minut.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 510 km | 101 kW | Eléctrico |

Kia Niro EV: od 34 500 euro
Niro EV dzieli platformę z Kona, ale ma własny atut: bardziej rodzinną stylistykę i wykorzystanie przestrzeni wnętrza, które moim zdaniem nadal jest jednym z najlepszych w segmencie. Z zasięgiem 460 km WLTP i mocą ładowania 85 kW plasuje się o szczebel niżej niż Kona pod względem czystych liczb, ale rekompensuje to praktyczniejszym bagażnikiem i wykończeniem wnętrza, które wydaje się o stopień wyżej niż jego cena. (Uwaga: w 2026 roku Niro EV nie jest już sprzedawany w Hiszpanii; Kia zastąpiła go modelami takimi jak EV3).
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 460 km | 85 kW | Eléctrico |

Jeep Avenger elektryczny: od 31 000 euro
Avenger jest na hiszpańskim rynku już od dłuższego czasu i pozostaje ciekawą opcją: naprawdę miejskie wymiary, terenowy charakter w stylistyce i zasięg 400 km WLTP, który na papierze nie wypada źle jak na tę cenę wyjściową. Ładowanie DC 100 kW jest jak na tę kategorię hojne, choć w praktyce krzywa ładowania szybko opada powyżej 60%. Porównaliśmy już ten model z bezpośrednim rywalem w naszym pojedynku Smart #1 kontra Jeep Avenger elektryczny, a wnioski z tamtej analizy nadal są aktualne.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 400 km | 100 kW | Eléctrico |

Peugeot e-2008: od 33 000 euro
Aktualizacja baterii e-2008 wyszła mu szczególnie dobrze. Obecne 406 km WLTP stawia francuskiego SUV-a w bardzo rozsądnym punkcie pośrednim, a wnętrze i-Cockpit pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych na rynku, w zależności od kierowcy na plus lub minus. Nie do końca przekonuje nas pozycja za kierownicą, jeśli przesiadasz się z innej marki, ale gdy się przyzwyczaisz, reszta samochodu spełnia swoje zadanie bez zaskoczeń.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 406 km | 100 kW | Eléctrico |

Citroën ë-C4: od 32 000 euro
ë-C4 stawia przede wszystkim na komfort, co jest bardzo typowe dla tej marki. Zasięg 416 km WLTP w wersji 156 KM plasuje go konkurencyjnie na tle reszty rankingu, a zawieszenie z progresywnym tłumieniem sprawia, że jest prawdopodobnie najwygodniejszy z sześciu na długich trasach. Nie jest też panaceum na szybkie ładowanie: deklarowanych 100 kW DC trudno zobaczyć utrzymanych w praktyce.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 416 km | 100 kW | Eléctrico |

MG ZS EV: od 29 000 euro
MG ZS EV zamyka listę, ale nie z braku zalet. Jest zdecydowanie najtańszy w grupie, a to rekompensuje skromniejszy zasięg, około 320 km WLTP w wersji podstawowej. Można dyskutować, czy to wystarcza w porównaniu z rywalami o większym zasięgu, ale jeśli użytkowanie jest czysto miejskie, a trasy rzadko przekraczają 150 km dziennie, ZS EV trudno podważyć pod względem ceny.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 320 km | 94 kW | Eléctrico |
Tabela podsumowująca: pełny ranking
| Puesto | Modelo | Autonomía WLTP | Carga DC | Precio desde | Puntuación |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hyundai Kona Electric | 510 km | 101 kW | 34 200 € | 9,2/10 |
| 2 | Kia Niro EV | 460 km | 85 kW | 34 500 € | 8,8/10 |
| 3 | Jeep Avenger | 400 km | 100 kW | 31 000 € | 8,5/10 |
| 4 | Peugeot e-2008 | 406 km | 100 kW | 33 000 € | 8,1/10 |
| 5 | Citroën ë-C4 | 416 km | 100 kW | 32 000 € | 7,6/10 |
| 6 | MG ZS EV | 320 km | 94 kW | 29 000 € | 7,4/10 |
Który miejski SUV elektryczny wybrać zależnie od potrzeb
Jeśli Twoim priorytetem jest jak najwięcej kilometrów zasięgu za każdego euro, Kona Electric wygrywa wyraźnie. Jeśli szukasz możliwie najniższej ceny, a Twoje trasy są krótkie, ZS EV w zupełności wystarczy. A jeśli chcesz zrównoważenia między wzornictwem, charakterem i ceną, Avenger nadal według nas najlepiej łączy te trzy cechy. Warto jednak pamiętać, że te ceny zakładają zastosowanie programu Plan Auto+, dlatego zawsze sprawdzaj oficjalną stronę, aby poznać obowiązującą kwotę dopłaty w momencie zakupu, ponieważ zależy ona od wspólnoty autonomicznej i dostępności budżetu.
Dla osób z nieco większym budżetem nasz ranking SUV-ów elektrycznych z najlepszym stosunkiem zasięgu do ceny poniżej 45 000 euro poszerza wybór o modele większe i o większym zasięgu.
Najczęściej zadawane pytania
Który miejski SUV elektryczny ma najlepszy stosunek zasięgu do ceny w 2026 roku?
Hyundai Kona Electric prowadzi w tym rankingu, z zasięgiem 510 km WLTP i ceną końcową w okolicach 34 200 euro po zastosowaniu Plan Auto+.
Czy w Hiszpanii można kupić miejski SUV elektryczny poniżej 30 000 euro?
Tak. MG ZS EV zaczyna się od około 29 000 euro z uwzględnieniem dopłat i jest najtańszą opcją w tym rankingu, choć z skromniejszym zasięgiem, około 320 km WLTP.
Który miejski SUV elektryczny szybciej ładuje się prądem stałym?
Hyundai Kona Electric i Jeep Avenger wyróżniają się mocą ładowania DC wynoszącą 100 kW lub więcej, co pozwala na uzupełnienie energii od 10 do 80% w mniej niż 45 minut na odpowiedniej ładowarce.
Jaka jest różnica między Jeep Avenger a Peugeot e-2008 pod względem zasięgu i ceny?
Avenger oferuje 400 km WLTP od 31 000 euro, natomiast e-2008 osiąga 406 km od 33 000 euro. Różnica w zasięgu jest minimalna, ale Avenger jest bardziej konkurencyjny pod względem ceny końcowej.
Deja un comentario

Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego