#1 Avenger ë-C4 C4 Citroen e-2008 Hyundai Jeep KIA Kona MG Niro Peugeot Smart ZS Elektrikli Arabalar Satın alma rehberleri Sıralamalar SUV
2026 Sıralaması: 35.000 euro altındaki en iyi menzil-fiyat oranına sahip 6 şehir içi elektrikli SUV
Şehir içi elektrikli SUV, İspanya’da elektrikli araca geçişin gerçek giriş noktası hâline geldi. Herkesin 500 km menzile ihtiyacı yok, herkes de 50.000 euro ödeyemez. 2026’da aradığımız şey başka: kompakt, park etmesi kolay, günlük kullanım için yeterli menzile sahip ve Plan Auto+ uygulandığında fiyatı 35.000 euronun altında kalan bir SUV.
Bu kriteri karşılayan altı modeli inceledik ve WLTP menzili ile nihai fiyat oranına göre sıraladık. Burada kazananı en yüksek menzil değil, euro başına en iyi karşılığı veren model belirliyor. Spoiler: sürprizler var ve bunların hepsi beklenen yerden gelmiyor.
Bu sıralamayı nasıl hazırladık
Yöntem basit, ama bu onu daha az titiz yapmıyor. Resmî WLTP menzilini, teşvikler dahil nihai fiyata bölüyoruz ve her 1.000 euro başına kilometre oranını elde ediyoruz. Buna bir not ekliyoruz: DC şarj gücü, çünkü büyük bir batarya uzun bir yolculukta yeniden dolumu bir hayat sürüyorsa pek bir işe yaramaz. Son olarak, bu arabaları şehirde ve ikincil yollarda kullanırken ortaya çıkan gerçek kullanım deneyimine dair niteliksel bir değerlendirme yapıyoruz; yalnızca teknik bir föy okumakla yetinmiyoruz.

Hyundai Kona Electric: 34.200 euro’dan başlayan fiyatla
Bize göre Kona Electric, bu segmentteki en eksiksiz şehir içi elektrikli SUV olmaya devam ediyor. En büyük bataryası WLTP’ye göre 510 km’ye kadar menzil sunuyor; bu rakam, klima açıkken pratikte 400 km’nin üzerinde gerçek menzile dönüşüyor ve bu fiyat aralığındaki çok az rakip bunu yakalayabiliyor. DC şarj gücü 100 kW’ı aşıyor, bu da bataryayı yüzde 10’dan 80’e yaklaşık 40 dakikanın biraz üzerinde doldurmanıza olanak tanıyor.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 510 km | 101 kW | Eléctrico |

Kia Niro EV: 34.500 euro’dan başlayan fiyatla
Niro EV, Kona ile platformu paylaşıyor ama kendi avantajı var: daha aile odaklı bir tasarım ve benim zevkime göre segmentin en iyi iç mekân alanı kullanımlarından birine sahip olması. WLTP’ye göre 460 km menzil ve 85 kW şarj gücüyle saf rakamlarda Kona’nın bir basamak gerisinde kalıyor, ancak daha pratik bir bagaj hacmi ve fiyatının bir üst kademesinde hissettiren bir iç kaplama ile bunu telafi ediyor. (Not: 2026’da Niro EV İspanya’da artık satılmıyor; Kia bunun yerine EV3 gibi modeller sunuyor.)
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 460 km | 85 kW | Eléctrico |

Jeep Avenger elektrikli: 31.000 euro’dan başlayan fiyatla
Avenger İspanya pazarında bir süredir yer alıyor ve hâlâ ilginç bir seçenek: gerçekten şehir boyutunda, tasarımında arazi aracı karakteri var ve 400 km WLTP menzili, başlangıç fiyatı için kâğıt üzerinde hiç de fena değil. 100 kW’lık DC şarj, kategorisi için cömert, ancak pratikte şarj eğrisi yüzde 60’ın üzerinde hızla düşüyor. Bu modeli, Smart #1 ile Jeep Avenger elektrikli karşılaştırmamızda doğrudan bir rakibiyle de kıyasladık ve o analizin sonuçları hâlâ geçerli.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 400 km | 100 kW | Eléctrico |

Peugeot e-2008: 33.000 euro’dan başlayan fiyatla
e-2008’in batarya güncellemesi ona özellikle iyi gelmiş. Mevcut 406 km WLTP menzili, Fransız SUV’unu oldukça makul bir orta noktaya yerleştiriyor ve i-Cockpit iç mekânı, sürücüye göre iyi ya da kötü anlamda, piyasanın en tanınabilir olanlarından biri olmaya devam ediyor. Başka bir markadan geliyorsanız sürüş pozisyonu konusunda tam ikna olmuyorsunuz, ama bir kez alıştığınızda aracın geri kalanı sorunsuz performans gösteriyor.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 406 km | 100 kW | Eléctrico |

Citroën ë-C4: 32.000 euro’dan başlayan fiyatla
ë-C4, her şeyin üzerinde konfora odaklanıyor; bu, markanın tipik bir özelliği. 156 CV’lik versiyonun 416 km WLTP menzili, sıralamadaki diğer modellere göre rekabetçi bir konumda ve aşamalı sönümlemeli süspansiyon, uzun yolculuklarda altı model arasında muhtemelen en konforlu olanı yapıyor. Hızlı şarjda da panzehir değil: açıklanan 100 kW DC gücünü pratikte sürdürülebilir hâlde görmek zor.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 416 km | 100 kW | Eléctrico |

MG ZS EV: 29.000 euro’dan başlayan fiyatla
MG ZS EV listeyi kapatıyor, ama değersiz olduğu için değil. Grubun açık ara en ucuzu ve bu, giriş konfigürasyonundaki yaklaşık 320 km WLTP’lik daha mütevazı menzilini telafi ediyor. Daha fazla menzile sahip rakiplere karşı bunun değip değmediği tartışmalı, ama kullanım tamamen şehir içiyse ve yolculuklar nadiren günde 150 km’yi aşıyorsa, ZS EV fiyat konusunda çürütülmesi zor bir seçenek.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía WLTP | Carga DC | Combustible |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 320 km | 94 kW | Eléctrico |
Özet tablo: tam sıralama
| Puesto | Modelo | Autonomía WLTP | Carga DC | Precio desde | Puntuación |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hyundai Kona Electric | 510 km | 101 kW | 34.200 € | 9,2/10 |
| 2 | Kia Niro EV | 460 km | 85 kW | 34.500 € | 8,8/10 |
| 3 | Jeep Avenger | 400 km | 100 kW | 31.000 € | 8,5/10 |
| 4 | Peugeot e-2008 | 406 km | 100 kW | 33.000 € | 8,1/10 |
| 5 | Citroën ë-C4 | 416 km | 100 kW | 32.000 € | 7,6/10 |
| 6 | MG ZS EV | 320 km | 94 kW | 29.000 € | 7,4/10 |
Kullanımınıza göre hangi şehir içi elektrikli SUV’u seçmeli
Önceliğiniz her euroyu mümkün olduğunca fazla kilometre menzile dönüştürmekse, Kona Electric açık ara önde. Mümkün olan en düşük fiyatı arıyor ve yolculuklarınız kısaysa, ZS EV fazlasıyla yeterli. Tasarım, karakter ve fiyat arasında denge arıyorsanız, bizim için Avenger hâlâ bu üç özelliği en iyi birleştiren model. Yine de şunu hatırlamakta fayda var: bu fiyatlar Plan Auto+ uygulamasına dayanıyor ve satın alma anındaki geçerli tutar için her zaman resmî web sitesine başvurmalısınız, çünkü bu tutar özerk topluluğa ve bütçe durumuna göre değişiyor.
Biraz daha geniş bütçesi olanlar için, 45.000 euronun altında en iyi menzil-fiyat oranına sahip elektrikli SUV sıralamamız, daha büyük boyutlu ve daha yüksek menzilli modellerle seçenekleri genişletiyor.
Sık sorulan sorular
2026’da en iyi menzil-fiyat oranına sahip şehir içi elektrikli SUV hangisi?
Hyundai Kona Electric bu sıralamada birinci; Plan Auto+ uygulandıktan sonra yaklaşık 34.200 euro nihai fiyatla 510 km WLTP menzil sunuyor.
İspanya’da 30.000 euronun altında bir şehir içi elektrikli SUV almak mümkün mü?
Evet. MG ZS EV, teşvikler dahil yaklaşık 29.000 euro’dan başlıyor ve bu sıralamadaki en ekonomik seçenek; ancak menzili daha sınırlı, yaklaşık 320 km WLTP.
Doğru akımda en hızlı şarj olan şehir içi elektrikli SUV hangisi?
Hyundai Kona Electric ile Jeep Avenger, 100 kW veya üzeri DC şarj gücüyle öne çıkıyor; uygun bir şarj istasyonunda yüzde 10’dan 80’e 45 dakikadan kısa sürede şarj edilebiliyorlar.
Menzil ve fiyat açısından Jeep Avenger ile Peugeot e-2008 arasında ne fark var?
Avenger 31.000 euro’dan başlayarak 400 km WLTP sunuyor; e-2008 ise 33.000 euro’dan başlayarak 406 km sunuyor. Menzil farkı minimal, ama Avenger nihai fiyat açısından daha rekabetçi.
Deja un comentario

Yeni Lexus ES: lüks büyüyor ve elektrikli hale geliyor
Dacia Sandero Hybrid 155 ilk temas: 19.890 euro'dan başlayan fiyatlarla güç ve verimlilik
Leapmotor B03X direksiyon başında: ekonomik bir elektrikli şehir otomobili