e-3008 Peugeot Renault Scénic Samochody elektryczne Porównania SUV
Renault Scenic E-Tech vs Peugeot e-3008: nowy francuski pojedynek o elektryczne rodzinne SUV-y
Porównujemy twarzą w twarz Renault Scenic E-Tech i Peugeot e-3008, dwa rodzinne elektryczne SUV-y, które wyznaczają nowy standard francuskiej motoryzacji pod względem zasięgu, technologii i designu.
Francja zawsze potrafiła produkować rodzinne samochody z charakterem. A teraz, w pełnym procesie elektryfikacji, dwie z jej najbardziej rozpoznawalnych ikon ponownie krzyżują swoje drogi w najgorętszym segmencie rynku: rodzinnym elektrycznym SUV-ie.
Renault Scenic E-Tech vs Peugeot e-3008 to nie byle jaki pojedynek. To konfrontacja dwóch filozofii technicznych, dwóch najnowocześniejszych platform i dwóch zupełnie różnych sposobów postrzegania elektromobilności dla polskich rodzin.
Dwie francuskie ikony na nowo zdefiniowane w duchu elektryczności
Scenic porzucił rolę minivana, by odrodzić się jako crossover SUV o napiętych liniach i elektrycznej wizji. Z kolei 3008 wykonał ostateczny skok w stronę elektrycznego fastbacka wraz z e-3008, debiutując przy tym na nowej platformie STLA Medium grupy Stellantis. Oba modele są produkowane w Europie i oba celują w serce rynku: rodziny szukające elektryka z realnym zasięgiem, przestronnym wnętrzem i wyrazistym wyglądem.

Renault Scenic E-Tech (od 41 500 €): powrót rodzinnej ikony
Nowy Renault Scenic E-Tech powstał na platformie CMF-EV, tej samej, na której jeżdżą Megane E-Tech i Nissan Ariya. Mierzy 4,47 metra, oferuje bagażnik o pojemności 545 litrów i znakomitą przestronność dzięki rozstawowi osi wynoszącemu 2,78 metra. Wersja o największym zasięgu, z baterią 87 kWh, osiąga homologowane 625 km WLTP, co jest wynikiem czołowym wśród rodzinnych elektrycznych SUV-ów dostępnych w Polsce.
Renault Scenic E-Tech dysponuje silnikiem o mocy 220 KM na przedniej osi, szybkim ładowaniem prądem stałym do 150 kW oraz wnętrzem zdominowanym przez system OpenR Link ze zintegrowanym Google. Wykończenie Esprit Alpine dodaje sportowego akcentu, nie rezygnując z rodzinnego charakteru.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 KM | 170 km/h | 625 km WLTP | 16,3 kWh/100 km | 0 emisji | Elektryczny |

Peugeot e-3008 (od 47 250 €): elektryczny fastback od lwa
Peugeot e-3008 debiutuje na platformie STLA Medium, natywnie elektrycznej architekturze, którą Stellantis wykorzysta w wielu swoich przyszłych modelach. Jego fastbackowa karoseria o długości 4,54 metra wyznacza wyraźny dystans stylistyczny wobec Scenica: tutaj lew stawia na sylwetkę coupé, ostre grupy optyczne i Panoramic i-Cockpit z zakrzywionym dwuekranowym układem 21 cali.
W wersji podstawowej z baterią 73 kWh e-3008 oferuje 210 KM i do 525 km WLTP. Pojawią się też warianty Long Range (700 km homologowane) oraz Dual Motor z napędem na obie osie. Cena Peugeot e-3008 zaczyna się powyżej Scenica, ale rekompensuje to bardziej teatralnym wnętrzem i premiumowym podejściem.
| Moc kW | Moc KM | Prędkość maks. | Zasięg | Zużycie | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 157 kW | 210 KM | 170 km/h | 525 km WLTP | 17,2 kWh/100 km | 0 emisji | Elektryczny |
CMF-EV vs STLA Medium: dwie filozofie techniczne
Zasadnicza różnica techniczna między obydwoma rywalami kryje się pod karoserią. Platforma CMF-EV Scenica, już sprawdzona w praktyce, stawia na efektywność i lekkość: Scenic waży około 1842 kg i pokazuje zmierzone zużycie energii. Natomiast STLA Medium w e-3008 to w 100% nowa, skalowalna platforma przygotowana pod baterie o pojemności do 98 kWh. Bardziej ambitna, ale w chwili premiery także nieco cięższa.
Zasięg, ładowanie i rzeczywiste zużycie
W tym porównaniu francuskich elektryków Scenic zdobywa przewagę w homologowanym zasięgu (625 wobec 525 km) oraz zużyciu. e-3008 jednak zmniejszy ten dystans po premierze wersji Long Range. Oba modele ładują się z mocą około 150 kW prądem stałym, co wystarcza, by w pół godziny dołożyć ponad 300 km.
Przestrzeń, bagażnik i komfort podróży
- Scenic E-Tech: 545 litrów bagażnika, przesuwana tylna kanapa, centralny stolik Solarbay z opcjonalnym elektrochromowym dachem.
- e-3008: 520 litrów, niższa pozycja za kierownicą, opasujący deskę rozdzielczą i materiały o wyższym standardzie dotyku.
Scenic zyskuje na odczuciu przestrzeni dzięki bardziej pionowej karoserii; e-3008 – na teatralności i designie wnętrza.
Cena i pozycjonowanie w Polsce
Najlepszym francuskim elektrycznym SUV-em dla rodzinnego budżetu jest, na papierze, Scenic: kosztuje około 5000 € mniej niż e-3008 w porównywalnych wersjach i zachowuje przewagę w zasięgu. Peugeot e-3008 gra kartą aspiracji, proponując bardziej premiumowe podejście.
Tabela porównawcza
| Model | Zasięg | Moc | Cena od | Bagażnik | Ocena /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Renault Scenic E-Tech | 625 km | 220 KM | 41 500 € | 545 L | 8,7 |
| Peugeot e-3008 | 525 km | 210 KM | 47 250 € | 520 L | 8,3 |
Werdykt: który pasuje do której rodziny?
Dla racjonalnych rodzin stawiających na zasięg, przestrzeń i wartość za złotówkę Scenic E-Tech jest logicznym wyborem. Tym, którzy szukają odważnego designu, spektakularnego wnętrza i bardziej premiumowego wizerunku w segmencie rodzinnych elektryków, e-3008 uzasadnia swoją wyższą cenę. Dwa równie słuszne spojrzenia na to samo wyzwanie.
Najczęściej zadawane pytania
Który ma większy zasięg, Scenic E-Tech czy e-3008?
Renault Scenic E-Tech z baterią 87 kWh homologuje 625 km WLTP, wobec 525 km Peugeot e-3008 z baterią 73 kWh. Wersja Long Range e-3008 (700 km) zmieni ten obraz po swojej premierze.
Na jakiej platformie technicznej opiera się każdy z nich?
Scenic E-Tech bazuje na CMF-EV Aliansu Renault-Nissan, natomiast e-3008 debiutuje na nowej, natywnie elektrycznej platformie STLA Medium Stellantis.
Który jest tańszy w Polsce?
Scenic E-Tech startuje od 41 500 €, czyli około 5000 € mniej niż e-3008 (od 47 250 €), przed uwzględnieniem dopłat.
Który lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu rodzinnym?
Scenic oferuje większy bagażnik (545 L) i lepszą przestronność w pionie, idealną dla rodzin. e-3008 wyróżnia się premiumowym wnętrzem i fastbackowym designem, bardziej ukierunkowanym na tych, którzy szukają wizerunku i wizualnej technologii.
Dane techniczne samochodów z tego artykułu
Deja un comentario


Kia oferuje gamę elektryczną z 10 modelami, 50 wersjami i 400 możliwymi kombinacjami
Siedmiu finalistów konkursu Samochód Roku w Europie 2027 (COTY) to wyłącznie samochody elektryczne
Peugeot E-208 GTi: zabawka na baterie, która przywraca ducha sportowych samochodów z lat osiemdziesiątych